روز مبادا در راه است!

روز مبادا در راه است!

تورم روشی ارزش پولی که با زحمت به دست می‌آورید بی‌تاثیر نیست، اما فراموش نکنی که ارزش پولی که در می‌آورید به دورانی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. سی سال پیش، با هزار تومان می‌‌شد خیلی چیزها خرید، اما درآمدها نیز بسیار کمتر از الان بود. از بحث درآمد و تورم که بگذریم باید حواس‌مان به جیب‌مان باشد و بدانیم که چقدر خرج و چقدر پس‌انداز می‌کنیم.

متاسفانه بیشتر والدین درمورد اینکه توانسته‌اند شرایط تحصیلات مناسب را برای فرزندان‌شان فراهم کنند به خود می‌بالند، اما متاسفانه آن‌ها فراموش می‌کنند تا راه و روش پس‌انداز کردن پول را هم به فرزندان‌شان آموزش دهند. در این مطلب می‌خواهیم شما را با چند و چون پس‌انداز و ذخیره‌ی پول آشنا کنیم که پدرها و مادران‌مان برای رسیدن به زندگی بهتر از آن‌ها استفاده می‌کردند.

 

واقعا قصد خرید دارید؟!

قبل از خرید هر چیز گران‌قیمتی مطمئن شوید که این خرید را از روی احساس انجام نمی‌دهید. مردم عادت دارند که خریدهایی غیر ضروری را فقط از روی هوس انجام دهند و نه در واقع از روی نیاز؛ بنابراین، قبل از هر خرید، خوب موقعیت خود را بررسی کنید و واقع بین باشید.

 

قیمت چنده؟

قبل از هر خرید، همه جا را بررسی کنید. اگر با دیدن یک چیز در یک فروشگاه سریع دست به خرید آن بزنید ممکن است سرتان را کلاه بگذارند. سوال کردن از فروشگاه‌های دیگر و پرس و جوی قیمت چندان زحمتی هم ندارد. اگر وقت کافی برای پرس و جوی قیمت ندارید، توصیه می‌کنیم که همه‌ی جزئیات را از یک فروشنده سوال کنید و بعد با فروشگاه‌های دیگر برای چک کردن و مقایسه‌ی قیمت‌ها تماس بگیرید. وقتی ارزان‌ترین فروشگاه را پیدا کردید آن موقع خرید کنید.

 

چونه با چونه

بعضی مردم خجالت می‌کشند یا بیش از این مغرور هستند که بخواهند سر قیمت چیزی با فروشنده چانه بزنند، اما جالب است بدانید که پولدارترین مردم همیشه بیش از سایران هنگام خرید چانه می‌زنند. به همین دلیل آن‌ها ثروتمند هستند، چون ارزش پولی را که به سختی به دست آورده‌اند می‌دانند و هیچ‌وقت آن را الکی دور نمی‌اندازند.

 

با فکر پس‌انداز کنید

هر موقع ماهی را از آب بگیرید تازه است؛ پس هیچ‌وقت برای پس‌انداز کردن پول دیر نیست. روش‌هایی که برای‌تان آورده‌ایم تا راحت‌تر بتوانیم پس‌انداز کنید.

 

تمام حقوق‌تان را خرج نکنید

کار را با نگه داشتن میزان حتی خیلی کمی از حقوق‌تان شروع کنید. سعی کنید هر ماه ۱۰ تا ۲۰ درصد از حقوق دریافتی‌تان را کنار بگذارید، اما اگر نتوانستید آنقدر هم پس‌انداز کنید باز نگران نباشید. مهم این است که مقداری هرچند کم را حتما پس‌انداز کنید.

 

کارت به کارت‌های خود را کاهش دهید

تا جایی که می‌توانید کمتر از کارت‌تان پول واریز کنید چون هزینه‌ی جابه‌جایی از حساب‌تان کم می‌شود. سعی کنید کارت بانکی‌تان با کارت بانکی مقصد یکی باشد تا هزینه‌ی جابه‌جایی برای‌تان نداشته باشد.

 

حواس‌تان به پول‌تان باشد

مراقب دخل و خرج‌تان باشید و حواس‌تان باشد پول‌تان را کجا خرج می‌کنید. آن دسته از افرادی که می‌دانند پول‌شان را بابت چه خرج می‌کنند، معمولا کمتر خرج و بیشتر پس‌انداز می‌کنند. با یادداشت کردن همه‌ی خرج و مخارج‌تان، هیچ‌وقت بیش از بودجه‌تان خرج نمی‌کنید.

 

وام‌های کوتاه‌مدت بلای پول

پولی که صرف سود وام می‌شود پولی است که می‌تواند پس‌انداز شود. تا آنجا که می‌توانید سعی کنید کمتر سراغ وام گرفتن بروید، به خصوص وام‌های کوتاه مدت. مثل وام دانشجویی، وام ماشین و امثال این‌ها.

 

پس‌انداز منظم با برنامه‌ریزی

کمتر کسی پس‌انداز را جزو برنامه‌ی منظم زندگی خود قرار می‌دهد، اما سعی کنید هر ماه، هر چقدر که می‌توانید، حتی ۲۰ هزار تومان هم که شده، اما به طور مداوم و منظم پس‌انداز کنید.

 

روز شروع؛ همین امروز

شما هیچ وقت نمی‌دانید که در آینده چه اتفاقی می‌افتد و کی به مقداری پول ضروری احتیاج پیدا می‌کنید. ۱۵ سال آینده که فرزندان تان می‌خواهند به دانشگاه بروند، چه می‌شود؟ آیا از پسِ خرج و مخارج دانشگاه آن‌ها برمی‌آید؟ اگر کارتان را از دست بدهید چه؟

به همین دلیل است که پس‌انداز کردن پول به یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی تبدیل می‌شود، چون هیچ‌کس نمی‌داند روز مبادا چه زمانی است و چه اتفاقی برایش می‌افتد.