ماجرای نخبه‌ی ۱۱ ساله صحت دارد؟

ماجرای نخبه‌ی ۱۱ ساله صحت دارد؟

می‌گویند حرف‌های‌شان را باور نکنید! «حسین عطایی سنگرودی» زمانی که به یک برنامه‌ی تلویزیونی دعوت شد و گفت شرکت «تسلا» و «ولوو» برایش دعوت‌نامه فرستادند تا بتواند با آن‌ها همکاری کند توجه بسیاری را به سمت خودش جلب کرد. خیلی‌ها گفتند او دروغ می‌گوید. برای همین سراغ پدر حسین رفتیم تا اصل ماجرا را برای‌مان توضیح دهد. راستش را بخواهید حسین قرار نیست با شرکت‌های معتبری مثل تسلا و ولوو همکاری کند بلکه قرار است دوره‌های آموزشی را زیر نظر دانشمندان آن‌ها بگذراند. همچنین او مشاور دکتر عربشاهی، مدیریت سازمان برنامه‌ریزی و بودجه‌ی استان البرز است و حکمش هم صادر شده است. از این رو دکتر نوبخت او را به سمت مشاور خودش منصوب نکرده است.

 

*قبل از هر چیزی به شایعاتی که در مورد «حسین عطایی سنگرودی» مطرح شده می‌پردازیم. خیلی‌ها شما را به دروغگویی متهم کردند و خواستند تا مدارکی را برای اثبات حرف‌های‌تان به رسانه‌ها ارائه دهید. در این میان زمزمه‌هایی هم راه افتاد که دکتر نوبخت همکاری خودش را با حسین تکذیب کرده. اصل ماجرا چیست؟

حسین مشاور خانم دکتر عربشاهی در استان البرز است و حکمش هم صادر شده. از نظر قانونی او نمی‌تواند به صورت هم‌زمان دو سمت مشاوره داشته باشد. از این رو دکتر نوبخت برای او حکمی صادر نکرد. او به صورت افتخاری بدون اینکه مستلزم گرفتن حقوق باشد در کنار معاون رئیس جمهور فعالیت می‌کند. حسین در دفتر آقای نوبخت اتاقی مخصوص به خودش دارد و این مساله قابل استعلام است.

 

*همکاری حسین با شرکت‌های «تسلا» و «ولوو» هم از جمله مسائلی بود که خیلی‌ها باور نکردند. آن‌ها می‌خواهند با حسین همکاری کنند؟

پسرم بدون داشتن تحصیلات آکادمیک ممکن است درجا بزند برای همین او دوره‌هایی را خواهد گذراند. در این دوره‌ها قرار است به او کار با نرم افزار‌هایی آموزش داده شود که تا امروز در ایران و صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار نگرفته و کمتر کسی دانش کار با آن‌ها را در کشورمان دارد. البته ممکن است بعدها از نظریه‌های او هم در زمینه‌های مختلف استفاده کنند. وقتی حسین صفر تا صد طراحی خودرو را بداند می‌تواند پیشرفت کند. این دعوت‌نامه برای گذراندن کلاس‌های آموزشی است، نه همکاری!

 

*حسین که از کودکی نخبه بود چرا در سن ۱۱ سالگی توانست خودش را به جامعه معرفی کند؟

برای اینکه امروز شما «حسین عطایی سنگرودی» را بشناسید دوندگی زیادی کردم که این روزها نتیجه داده است. اوایل هیچکس حرفم را جدی نمی‌گرفت. من این کار را فقط برای پسرم انجام ندادم. دوست دارم تمام کودکان با استعداد شناخته و جدی گرفته شوند. حسین جریانی را راه اندازی و پرچم‌داری می‌کند که متعلق به همه‌ی نوجوانان ایران است. تنها درخواستم  این است که جوان‌ها و نوجوان‌های با استعداد شناخته و زمینه برای پرورش استعداد‌های‌شان فراهم شود. این کارها را انجام دادم تا جامعه و نظام آموزشی تکانی بخورد. حسین این روزها از طرف شرکت‌های معتبر داخلی پیشنهاد کار دارد، کاری که حقوق ماهیانه‌اش هشت میلیون تومان است، در حالی که جوان‌های متخصص در کشور ما بیکار هستند. من دوست دارم مادرها و پدرها هم کمی هوشیار‌تر عمل کنند و به خلق و آفرینش فرزندان‌شان اهمیت بدهند. هیچکس بدون دست‌آورد و استعداد به دنیا نمی‌آید. خداوند در وجود همه‌ی ما خلاقیت‌هایی را به امانت سپرده تا بتوانیم در راستای آسایش دیگران از آن‌ها استفاده کنیم. به علاوه از آقای دکتر نوبخت تشکر کنم چرا که در این کار به ما کمک زیادی کرد.

 

*حسین مدرکی دارد که ثابت کند دانش او بیش از یک کودک ۱۱ ساله‌ی معمولی است؟

حسین مدرک پرفسوری ندارد اما در تقدیرنامه‌هایش این عنوان به وفور ذکر شده. او با خلق کردن کودکی می‌کند و به نوعی در دوران کودکی دست برده است. او آگاهی‌هایی دارد که ما یادش ندادیم. پشت تمام کارهایش تفکری است. چند روز پیش ما در دفتر رئیس مرکزی تحقیقات یک شرکت خودروسازی بودیم، در آن جلسه پسرم در حوزه‌ی علوم انسانی و نظری مسائلی را مطرح کرد که من تا کنون از او نشنیده بودم. همین موضوع باعث شد همگی به فکر فرو برویم.

*قطعا در موفقیت هر کودکی، پدر و مادر نقش پررنگی دارند. شما زمینه را برای فرزندشان فراهم کردید تا او بتواند به موفقیت برسد. چه کاری برای حسین انجام داده تا او نخبه شود؟

من و مادر حسین مخترع هستیم و حسین هوشش را از ما به ارث برده است. یادم هست از سه سالگی هر خودرویی را که می‌دید روی کاغذ می‌کشید. این موضوع من و مادرش را شگفت‌زده کرد. بنابراین او را تا مدتی زیر نظر گرفتیم. حسین پرسپکتیو خودرو را در نقاشی‌هایش رعایت می‌کرد. برای اینکه بتواند بیشتر تمرین کند کاغذ و قلم بیشتری در اختیارش گذاشتیم. می‌توانم بگویم من گوش شنوایی برای حسین بودم. استعداد و علاقه‌اش را جدی گرفتم. وقتی با هم در سطح شهر تردد می‌کردیم در مورد خودروهای مختلف حرف می‌زدیم و آن‌ها را به دقت نگاه می‌کردیم. البته باید بگویم که حسین تنها در زمینه‌ی طراحی خودرو ابغه نیست. او را یک فرد هشت بعدی می‌‌دانم چرا که هر کاری را به بهترین شکل ممکن می‌تواند انجام دهد. من همیشه سعی می‌کنم زمینه را برای رشد تمام استعدادهایش فراهم کنم برای مثال، حسین صدای بسیار خوبی دارد و گه گاهی می‌خواند. من او را آزاد گذاشتم تا آزمون و خطا کند و در نهایت مسیر خودش را بیابد.