زیبایی در دستان طبیعت

زیبایی در دستان طبیعت

رضا پوربایرام / کارشناس تغذیه و طب سنتی

 

 

امروزه، زیبایی و شادابی جزو دغدغه‌ی بسیاری از افراد و باعث شده آن‌ها به مواد آرایشی شیمیایی و کلینیک‌های زیبایی روی آورند و از روش‌های پرخطر و پرهزینه استفاده کنند. این افراد غافل از آن هستند که می‌توانند زیبایی را در طبیعت جست‌وجو کنند و آن را به دست آورند. در این شماره، ما به فکر زیبایی شما بوده‌ایم و به شما ماسک‌هایی طبیعی را، که برگرفته از میوه‌ها و داروهای گیاهی هستند، به شما معرفی می‌کنیم.

 

* ماسک ضد پیری موز

مواد لازم

موز کاملا رسیده: یک دوم

عسل:‌ یک قاشق مربا خوری

پودر شیرین بیان: یک قاشق چای‌خوری

پودر کف دریا: یک قاشق چای‌خوری

گلاب: به میزان لازم

طرز تهیه

موز را کاملا له کنید و سپس پودر کف دریا و شیرین بیان را به آن اضافه کنید. بعد گلاب بیفزایید تا مواد به شکل خمیر درآید و در نهایت عسل اضافه کنید. این ماسک برای تمامی پوست‌ها قابل استفاده است، اما اگر حوصله انجام هیچ یک از کارهای بالا را ندارید قبل از رفتن به مهمانی فقط چند کار زیر را انجام دهید. کمی موز را له کنید، به آن سیب زمینی رنده شده اضافه کنید و روی کل صورت، گردن و دست‌های خود به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید. در صورتی که پوست خشکی دارید کمی خامه هم به آن اضافه کنید.

 

* ماسک تغذیه کننده‌ی کدو حلوایی

مواد لازم

زرده‌ی تخم مرغ: یک عدد

کدو حلوایی پخته: دو قاشق غذاخوری

عسل: یک قاشق مرباخوری

 

طرز تهیه

کدو حلوایی پخته را کاملا له کنید، سپس زرده‌ی تخم‌مرغ و عسل را بیفزایید و برای شادابی پوست هفته‌ای یک بار روی صورت به مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید. این ماسک برای پوست‌های معمولی و خشک و برای هر سنی مناسب است. گذاشتن این ماسک، به خصوص چند ساعت قبل از آرایش، توصیه می‌شود.

 

* لوسیون شنبلیله برای رفع خستگی و التهاب پلک‌ها

مواد لازم

بذر شنبلیله:‌۳۰ گرم

آب مقطر            :‌ ۱۵۰ سی‌سی

عرق گل بهار نارنج :‌۴۰ سی‌سی

طرز تهیه

بذر شنبلیله را طوری آسیاب کنید که به پودر تبدیل شود؛ سپس آب مقطر در حال جوشیدن را روی آن بریزید و با در بسته درون یخچال قرار دهید تا سرد شود و بعد عرق گل بهار نارنج را به آن اضافه کنید. لازم است محلول در شیشه‌ی تیره با در بسته در محیط خنک نگهداری شود. دو تکه پنبه را به این محلول آغشته کند و روی پلک‌های‌تان قرار دهید و سپس دستمال تیره رنگی را روی پنبه‌ها بگذارید تا چشم‌های‌تان استراحت کنند. این کار را هر روز، برای رفع التهاب و خشکی به مدت ۲۰-۲۵ دقیقه قرار دهید.

 

* ماسک هویج و روغن زیتون برای زیبایی دست‌ها

مواد لازم

آب هویج            : دو قاشق غذاخوری

روغن زیتون: دو قاشق غذاخوری

پودر شیرین بیان:‌ یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه

آب هویج تازه را با پودر شیرین بیان کاملا مخلوط کنید، سپس روغن زیتون را بیفزایید و پشت دست تمیز به مدت۳۰ دقیقه قرار دهید. این ماسک نه تنها باعث رفع چروک پشت دست‌ها بلکه باعث کاهش تیرگی آن‌ها نیز می‌شود.

 

* ترکیب دوفازی پاک کننده‌ی چشم با روغن کنجد

مواد لازم

روغن کنجد: سه قاشق غذاخوری

عرق گل بهار: پنج قاشق غذاخوری

طرز تهیه

این دو ماده را با هم مخلوط و در شیشه‌ی تیره رنگ نگهداری کنید. هر بار قبل از مصرف آن را مخلوط کنید (تکان دهید) و پنبه را به آن آغشته و دور چشم خود را پاک و سپس آبکشی کنید.

 

* بالم لب بابونه

مواد لازم

روغن بادام شیرین: یک دوم قاشق مرباخوری

روغن جوجوبا: یک دوم قاشق مرباخوری

پودر گل خشک شده بابونه: یک دوم قاشق مرباخوری

روغن کنجد: یک دوم قاشق مرباخوری

طرز تهیه

در ظرفی روغن بادام، روغن جوجوبا و روغن کنجد را به شکل غیر مستقیم (روش بن ماری) کمی گرم کنید؛ سپس پودر گل خشک شده بابونه را به آن بیفزایید، ۱۰ دقیقه بجوشانید تا غلیظ شود و سپس مخلوط را از صافی رد کنید. می‌توانید از این بالم در فصل سرما، برای رفع خشکی لب‌ها، استفاده کنید.

 

* لوسیون گل بابونه

مواد لازم

گل بابونه: ۲۰ گرم

آب: ۲۰۰ سی‌سی

گلاب: ۳۰ سی‌سی

آب لیمو ترش تازه: ۲۰ سی‌سی

طرز تهیه

گل بابونه را در ظرفی بگذارید و آن را به مدت ۳ دقیقه با آب بجوشانید؛ سپس صبر کنید تا سرد شود. بعد آن را از صافی عبور دهید و آب لیمو ترش تازه و گلاب را به آن بیفزایید. مخلوط را در ظرفی تیره نگهداری کنید و هر روز روی صورت با پنبه قرار دهید. این لوسیون برای پوست‌های حساس و لک دار قابل استفاده است و باعث رفع خستگی و شادابی و رفع تیرگی‌های صورت استفاده می‌شود.

 

* بخور گل ریواس

مواد لازم

گل ریواس: یک قاشق مرباخوری

گل بابونه : یک قاشق مرباخوری

گل بنفشه: یک قاشق مرباخوری

آب جوش: ۲۵۰ سی‌سی

طرز تهیه

مواد لازم را داخل آب جوش بریزید و صورت خود را به مدت ۱۵ دقیقه با آن بخور دهید. این بخور برای تخلیه جوش‌های سر سیاه بسیار مفید است.

 

* ماسک بذر ترب و سرکه

مواد لازم

بذر ترب: دو قاشق غذاخوری

سرکه سیب رنگی: ۲۵۰ سی‌سی

طرز تهیه

بذر ترب را در سرکه سیب خانگی (سرکه سیب حتما خانگی و بدون مواد اضافی و نگهدارنده باشد) خیس کنید و پس از گذشت ۲۴ ساعت آن را روی لکه‌های سیاه پوست قرار دهید. این کار را هر روز تکرار کنید تا لکه‌ها کم رنگ شوند. این ماسک برای از بین بردن لکه‌های سیاه و قهوه‌ای دست‌ها بسیار موثر است.

 

* لوسیون استحکام دهنده

مواد لازم

زرده‌ی تخم‌مرغ: دو عدد

روغن بادام: دو قاشق غذاخوری

عسل: دو قاشق غذاخوری

نمک دریا: دو قاشق مرباخوری

طرز تهیه

عسل، زرده‌ی تخم‌مرغ، روغن بادام و نمک دریا را با هم خوب مخلوط کنید. ناخن‌ها را در آن هر هفته سه مرتبه و به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید و سپس آب بکشید. این ترکیب باعث استحکام و زیبایی ناخن‌ها می‌شود.