خط قرمزهای پولدار شدن

خط قرمزهای پولدار شدن

بر خلاف باور عموم، همه به یک اندازه فرصت کسب ثروتمند شدن دارند، اما آیا پولدار شدن یا ثروتمند شدن برای شما ممکن است اتفاق نیفتد. شاید همیشه به این فکر می‌کنید که افراد پولدار چگونه پولدار و ثروتمند شدند. برای ارزیابی این موضوع، ۹ خط قرمز برای‌تان آورده‌ایم که باید به آن‌ها بسیار توجه کنید. این خط قرمزها به شما کمک می‌کنند تا احتمال ثروتمند شدن‌تان بیشتر شود.

 

  1. بیشتر روی پس‌انداز کردن تمرکز می‌کنید نه روی پول در آوردن!

پس‌انداز کردن برای ثروتمند شدن ضروری است، اما نباید به حدی روی پس‌انداز کردن تمرکز کنید، که از کسب درآمد، آنچه افراد ثروتمند رویش تمرکز دارند، غافل شوید. آدم‌های بسیاری هستند که با صرفه‌جویی بسیار فرصت‌های مهم را از دست می‌دهند. به ترک راهکارهای عملی پس‌انداز هیچ نیازی نیست. اگر می‌خواهید مانند فرد ثروتمندی بیندیشید، از نگرانی درباره‌ی تمام شدن پول‌تان دست بردارید و روی به‌دست آوردن پولِ بیشتر تمرکز کنید. موضوع این نیست که چقدر پول درمی‌آورید بلکه موضوع این است که چقدر پول نگه می‌دارید، اما این گفته نباید بهانه‌ای باشد برای اینکه کسب درآمد را به طور کامل نادیده بگیرید. برای پس‌انداز پول، باید در مرحله‌ی اول آن را به‌دست بیاورید. موضوع مشترک بین میلیونرها این است که آن‌ها جریان‌های چندگانه‌ برای کسب درآمد ایجاد می‌کنند و عادت‌های هوشمندانه‌ای برای پس‌انداز کردن دارند.

 

  1. سرمایه‌گذاری را شروع نکرده‌اید

چرا پولدار نمی‌شویم، چون سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم. یکی از موثرترین شیوه‌ها برای کسب پول بیشتر در طول زمان، سرمایه‌گذاری است و هر چه زودتر این کار را شروع کنید، بهتر است. رامیت ستی در کتاب خود، که پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز شناخته شد، به نام «ثروتمند شدن را به شما خواهم آموخت،» می‌نویسد: «به طور میانگین، میلیونرها سالانه ۲۰ درصد از درآمد خانوارشان را سرمایه‌گذاری می‌کنند. ثروت آن‌ها به وسیله‌ی میزان در‌آمدی که هر سال کسب می‌کنند سنجیده نمی‌شود بلکه با مبلغی، که در طول زمان پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کرده‌اند، می‌توان ثروت آن‌ها را ارزیابی کرد.» هر چه پول بیشتری کنار بگذارید بهتر است، اما حتی اندکی پول نیز شما را به موفقیت می‌رساند. راهی آسان برای اینکه سرمایه‌گذاری را تجربه کنید این است که پس‌انداز کردن برای بازنشستگی را با استفاده از حساب‌های پس‌اندازی که، در آن‌ها پول‌تان سرمایه‌گذاری می‌شود، شروع کنید.

 

  1. به دستمزدی که دریافت می‌کنید، راضی هستید

آدم‌های معمولی ترجیح می‌دهند که طبق زمان‌بندی خاص، حقوق ثابت یا نرخ ساعتی، دستمزدشان را دریافت کنند، در حالی که آدم‌های پولدار ترجیح می‌دهند بر اساس حاصل کارشان کسب درآمد کنند و عموما به شکل خود اشتغالی کار می‌کنند. موضوع این نیست که هیچ آدم موفقی در سطح جهانی وجود ندارد که هر روز صبح به موقع سر کار حاضر شود و آخر ماه دستمزدش را دریافت کند، اما برای بیشتر افراد این کندترین مسیر و البته ایمن‌ترین روش به سمت شکوفایی است. آدم‌های بزرگ می‌دانند که خود اشتغالی سریع‌ترین مسیر به سمت کسب ثروت است. در حالی که کلاس جهانی همچنان در حال به راه انداختن کسب‌ و کار و ساختن فرصت‌هاست. بیشتر آدم‌ها با ماندن در شغلی که درآمدی متوسط دارد و رقم چک پرداختی‌اش به شکل سالانه افزایش می‌یابد، یک زندگی به لحاظ مالی متوسط را برای خودشان تقریبا تضمین می‌کنند.

 

  1. چیزهایی را می‌خرید که قدرت مالی لازم خریدن آن‌ها ندارید.

اگر پای‌تان را به اندازه‌ی گلیم‌تان دراز نکنید، هرگز ثروتمند نمی‌شوید. حتی اگر پول بیشتری درمی‌آورید یا افزایش حقوق درست و حسابی داشته‌اید، آن را به عنوان دلیلی برای ارتقای سبک زندگی‌تان نبینید. گرنت گاردون، میلیونر خودساخته، در وب‌گاه اینترپرینر (Entrepreneur) می‌نویسد: «من تا زمانی که کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری‌های‌ام چندین جریان مالی امن را در اختیار من نگذاشتند، ساعت یا ماشین لوکسی نخریدم. وقتی میلیونر شده بودم هنوز هم سوار تویوتا کمری می‌شدم.» به دلیل اخلاق کاری‌تان زبانزد شوید نه به دلیل خرت و پرت‌هایی که می‌خرید.

 

  1. شما به دنبال رویاهای شخص دیگری می‌روید؛ نه به دنبال رویاهای خودتان!

اگر می‌خواهید موفق باشید، باید عاشق تمام کارهایی باشید که انجام می‌دهید؛ یعنی، عشق و علاقه‌تان را مشخص کنید و به دنبال همان بروید. آدم‌های بسیار زیادی به اشتباه رویاهای شخص دیگری را دنبال می‌کنند؛ به طور مثال، رویای والدین‌شان را. وقتی شما رویاها یا اهداف شخص دیگری را دنبال می‌کنید ممکن است ناگهان از حرفه‌ای که انتخاب کرده‌اید دلزده شوید. عملکرد و جبران مافاتی که می‌کنید، این موضوع را منعکس می‌کند. گذران زندگی برای‌تان دشوار می‌شود و مدام با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنید. خیلی ساده است، شما آن شور و شوقی را، که برای موفقیت لازم است، ندارید.

 

  1. به ندرت از نقطه‌ی امن‌تان خارج می‌شوید.

اگر می‌خواهید ثروت بسازید یا در زندگی پیشرفت کنید باید به نداشتن اطمینان یا دردسر عادت کنید. آدم‌های پولدار به طور خاص، راحتی را در نداشتن اطمینان می‌بینند. راحتی فیزیکی، روانی و عاطفی هدف اولیه‌ی طرز فکر قشر متوسط است. افرادی که در سطح جهانی فکر می‌کنند، خیلی زود یاد می‌گیرند که میلیونر شدن آسان نیست و نیاز به آرامش داشتن می‌تواند زیان‌بار باشد. آن‌ها می‌آموزند که هنگام کار کردن در یک حالت نداشتن اطمینان دائمی، آرامش داشته باشند.

 

  1. برنامه ندارید، پولدار نمی‌شوید

پول به خودی خود پدیدار نمی‌شود؛ شما باید روی آن کار کنید. اگر دوست دارید ثروت بسازید باید هدف مشخص، روشن و پایداری داشته باشید و قبل از اینکه یک برنامه‌ی مالی برای رسیدن به آن هدف ترتیب بدهید. آدم‌های پولدار برای دستیابی به ثروت متعهد هستند. رسیدن به ثروت مستلزم تمرکز، انگیزه، دانش، سعی و کوشش فراوان است، اما در صورتی امکان‌پذیر است که اهداف از پیش تعیین شده و چشم‌اندازی روشن داشته باشید. دلیل شماره‌ی یک اینکه چرا بیشتر آدم‌ها به آنچه می‌خواهند نمی‌رسند این است که نمی‌دانند چه می‌خواهند. آدم‌های پولدار به وضوح می‌دانند که ثروت می‌خواهند.

 

  1. ابتدا خرج می‌کنید و بعد باقی پول‌تان را کنار می‌گذارید.

اگر می‌خواهید پولدار شوید، ابتدا به خودتان پول بدهید. آنچه بیشتر آدم‌ها در زمان به‌دست آوردن حتی یک ریال انجام می‌دهند این است که ابتدا به دیگران پول می‌دهند. آن‌ها به صاحب‌خانه، شرکت‌های کارت اعتباری، شرکت تلفن، دولت و … پول می‌دهند. به جای خرج کردن و کنار گذاشتن باقی‌مانده‌ی پول‌تان، ابتدا پس‌اندار کنید. حداقل ۱۰ درصد از درآمد خالص‌تان را کنار بگذارید و این فرآیند را خودکار کنید. با این روش، هرگز این مبلغ را نمی‌بینید و یاد می‌گیرید که بدون آن زندگی کنید.

 

  1. پولدار شدن در دسترس‌تان نیست

آدم‌های معمولی معتقدند که پولدار بودن امتیازی است که فقط به آدم‌های خوش‌شانس ارزانی شده ‌است. حقیقت این است که در کشوری که سرمایه ‌دارید باید هر حقی را که برای پولدار شدن لازم است داشته باشید. اگر می‌‌خواهید ارزشی برای دیگران خلق کنید.

با پرسیدن این سوال از خودتان شروع کنید، چرا من نتوانم و سپس بزرگ فکر کردن را آغاز کنید. آدم‌های پولدار انتظارات بزرگی دارند.

 

منبع: مجله کسب و کار