شعبه‌ی پدر خوب را ندارم!

شعبه‌ی پدر خوب را ندارم!

تهیه و تنظیم: بکتاش پهلوان

 

عماد طالب‌زاده جزو خوانندگان پاپ خوش نام کشورمان است، که سبک و سیاق خودش را دارد. او جزو کسانی است معمولا که کنسرت‌هایش شلوغ و پرمخاطب است. این افتخار را داشتیم تا در اولین مصاحبه رسمی‌اش با رسانه‌ای مکتوب با او در مورد مسائل مختلفی گفت‌وگو انجام دهیم. رک بودن و صراحت لهجه‌ی او بسیار جذاب و دوست‌داشتنی است؛ بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم حتما این مصاحبه را بخوانید.

 

شما از اواخر دهه‌ی هفتاد شروع به خوانندگی و فعالیت در موسیقی کرده‌اید، اما استارت جدی برای کارهای‌تان حدودا از ۸۸ به بعد خورده است. بعد از سال‌ها فعالیت چند وقتی است که به جرگه‌ی خوانندگان مجاز کشور پیوسته‌اید. به نظرتان این روند چرا انقدر طول کشید؟

خب این صلاح دید مسوولان محترم ارشاد بود که من همیشه به این تصمیم‌شان احترام گذاشته‌ام و فکر می‌کنم دلیل طولانی شدن این روند، وجود صف طولانی از بچه‌هایی بود که آن‌ها هم مانند من در انتظار گرفتن مجوز بودند. همین‌طور من یک سری مشکلات قراردادی داشتم که باید حل می‌شد تا بتوانم مجوز بگیرم که خدا را شکر این اتفاق خوب برای من افتاد و ‌توانستم مجوزم را بگیرم.

 

شما به دلیل پخش شدن کارهای‌تان در شبکه‌های ماهواره‌ای برای گرفتن مجوز کمی دچار مشکل شدید، اما الان می‌بینیم بیشتر خوانندگان مجاز ما موزیک ویدیو می‌‌سازند و برای‌شان مشکلی هم پیش نمی‌آید. چه چیزی باعث تغییر این رویکرد شده؟

خیلی خوشحالم که این موضوع باعث شده که خوانندگان مجاز هم بتوانند موزیک ویدیو برای قطعات‌شان بسازند، چون باعث به وجود آمدن تفاوت میان آن‌ها با آرتیست‌های غیرمجاز، که موقعیت ساخت ویدیو را داشتند، می‌شد؛ بنابراین، با استفاده از این موضوع آن‌ها می‌توانند تصویر داشته باشند و بیشتر دیده شوند. از اینکه مسوولان این موضوع را پذیرفته‌اند و از آن استقبال می‌کنند بسیار خوشحالم.

 

شما ماندید و بالاخره مجوز گرفتید، اما برادرتان تصمیم به مهاجرت گرفت. چرا برادرتان، حمید طالب زاده، نخواست یا نتوانست مانند شما مجاز شود؟

من در مورد حمید نمی‌توانم نظر دقیقی بدهم به دلیل اینکه هرکسی زندگی شخصی خودش را دارد و می‌تواند به هرشکلی که دوست دارد برای زندگی‌اش تصمیم بگیرد. به قول معروف صلاح مملکت خویش، خسروان دانند. مطمئنا حمید هم دلایل موجه‌ای برای خودش داشته و این کار را انجام داده است.

 

بیشتر مردم از کارهایی که منتشر می‌کنید بسیار استقبال می‌کنند. به نظر خودتان دلیل استقبال آن‌ها چیست و آیا عماد طالب زاده رگ خواب مخاطب را در دست دارد؟

من احساس می‌کنم که میان بیشتر طرفدارانم و کسانی که کارهای من را دنبال می‌کنند کارهایم موفق بوده است. مطمئنا هیچ خواننده‌ای نیست که هر قشری از جامعه او را دوست داشته باشند و سلیقه‌ها و علایق متفاوت است. این موضوع نه تنها برای من بلکه برای بیشتر همکارانم نیز اتفاق افتاده که کارهای‌شان میان مخاطبان موفق بوده و شنیده شده است. من استایل و سبک مخصوص به خودم را دارم چه در ژانر شیش و هشت و چه در ژانر اسلو که می‌توان به آن «رگ خواب» یا استایل خاص یا یک امضا و یا حتی از آن به عنوان یک سلیقه‌ی شخصی نام برد که مخاطبانی را کنار خود دارد. هنوز خیلی از کارهایی را که خودم خیلی به آن‌ها علاقه‌مندم انجام نداده‌ام که به زودی روی آن‌ها کار می‌کنم.

 

بالانس بسیار خوبی بین ژانر‌های اسلو و ریتمیک برای خودتان ایجاد کرده‌اید. کدام یک از سبک موسیقی‌ها بیشتر با حال و احوال شما هم‌خوانی دارد؟

من هر دو سبک را بسیار دوست دارم؛ چه کارهای ریتمیک و چه کارهای اسلو با شخصیت و روحیاتم سازگار است و به برداشتی که قرار است از آن اهنگ داشته باشم و ببینم که چه حس حالی را می‌خواهم به هوادارانم انتقال دهم بستگی دارد. من فکر می‌کنم هر کدام از این سبک‌ها برای جامعه نیاز است. مردم و مخاطبان هم به کارها و قطعات آرام نیاز دارند و هم به کارهای شاد و ریتمیک.

 

دلیل اینکه منتقدان دید منفی به موسیقی ریتمیک و شیش و هشت دارند چیست؟

اگر دوستان منتقدی باشند که بگویند این موسیقی، موسیقی اشتباهی است به نظر من دلیلش بی‌سوادی این افراد است، زیرا هم موسیقی اسلو و هم موسیقی ریتمیک برای اینکه به دل مردم بنشینند باید یک سری اتفاقات درست اتفاق بیفتد و فکر نمی‌کنم بتوان به هیچ‌کدام از این سبک‌ها این اتهام را وارد کرد که موسیقی درست و ماندگاری نیستند، زیرا این بحث به سلیقه‌ی افراد مربوط می‌شود. بسیاری از افراد موسیقی شاد دوست دارند و خیلی‌ها سبک اسلو و آرام را می‌پسندند و خیلی‌ها هم هستند که از هر دوی این سبک‌ها لذت می‌برند. کما اینکه بسیاری از هنرمندان بزرگ در دنیا و حتی کشور خودمان هم کارهای بسیار خوب ریتمیک و هم قطعات اسلو و احساسی موفق در کارنامه دارند.

 

خودتان را بیشتر خواننده‌ای تجاری می‌بینید یا هنرمندی که برای ماندگار شدن تلاش می‌کند؟

می‌توانم بگویم هردو. به نظر من خواننده‌ای که تجاری و مردمی نباشد نمی‌تواند ماندگار شود. فکر می‌کنم از زمان پیدایش موسیقی در ایران، هر خواننده‌ای که توانسته ماندگار شود، آرتیستی بوده که وجهه‌ی تجاری‌اش را حفظ کرده، کنسرت‌های پرمخاطبی را داشته، قطعاتش مورد استقبال مردم قرار گرفته و همین عوامل باعث ماندگاری آن فرد شده است. من فکر نمی‌کنم خواننده‌ای که در سبکی کار می‌کند که مثلا فقط ده نفر دوستش دارند بتواند ماندگار شود؛ البته این نظر شخصی من است و خود من هم سعی می‌کنم که در این مورد به خوبی عمل کنم و هر دو وجهه‌ی آن را در نظر بگیرم.

 

درباره‌ی شما گفته می‌شود که در عین مهربانی بسیار مغرور و رک هستید. آیا این گفته را قبول دارید؟

شاید مهربان باشم، اما مغرور نیستم، ولی فوق العاده انسان رکی هستم. باید ببینیم که شما غرور را چگونه تعریف می‌کنید. یک زمانی است که فردی با غرور و تکبر و از بالا به دیگران نگاه می‌کند که من هیچ‌وقت اینگونه نبوده‌ام و شما می‌توانید این موضوع را از همه اطرافیانم بپرسید، ولی هر کسی باید برای خودش، شخصیتش و اسمش ارزش قائل باشد. در مورد رک بودنم هم معتقدم که آن «سلامت ذهن آدم‌هاست» و با رک بودن بیشتر از هرچیز دیگری بسیار موافقم. افرادی که اهل تظاهر و ریا هستند بالاخره روزی لو می‌روند. کما اینکه خیلی خواننده‌ها را داشته‌ایم که با ریاکاری شاید یک مدتی موفق بوده‌اند، ولی بالاخره از یک جایی به بعد مردم متوجه می‌شوند که این واقعیت آن فرد نبوده و نیست.

 

سوالی که پیش می‌آید این است که چرا ما در کشورمان اِنقدر خواننده داریم. طوری که بسیاری مواقع به شوخی این موضوع بیان می‌شود که تعداد خوانندگان از شنوندگان بیشتر است؟

به نظر من اصلا اینگونه نیست و در بین جمعیت ۸۰ میلیونی کشور، وجود این تعداد خواننده اصلا چیز بدی نیست و علاوه بر این، در همه جای دنیا خوانندگان زیادی وجود دارد. افرادی هستند که چند قطعه روزانه‌ی بازار می‌کنند و وقتی می‌بینند که اتفاق خاصی برای‌شان رخ نمی‌دهد از این فضا خارج می‌شوند. کما اینکه چرخه‌ی موسیقی باید بچرخد و بسیاری از موسیقیدانان، نوازندگان و شاعران ما با همین ورود و خروج‌ها امورات زندگی‌شان را می‌گذرانند. به ‌نظر من حتی باید صداهای بد نیز وجود داشته باشند تا ما قدر خوانندگان خوب را بدانیم. همانطور که گفتم اصلا مخالف ازدیاد خوانندگان نیستم حتی عقیده دارم که باید دو برابر میزان فعلی خواننده داشته باشیم!

 

کمی از فعالیت‌های اخیرتان صحبت کنید. آیا باید منتظر آلبوم عماد طالب زاده باشیم؟

نسبت به شش ماه اول سال، که خیلی کم کار بودم، بسیار پرکارتر شدم. در همه سبکی هم درحال آماده کار هستیم که تا عید چند قطعه از این قطعات پخش می‌شود. از دو یا سه ماه گذشته هم حدودا سه کار از من پخش شده که اگر خدا بخواهد تا پایان اسفند سه قطعه‌ی جدید پخش می‌کنیم همراه یک‌ سوپرایز در طول ایام عید. در مورد آلبوم هم باید بگویم که آلبوم آماده است و ما منتظر هستیم که تهیه کننده برای زمان پخش آن تصمیم‌گیری کند؛ البته باید بگویم که قطعات پخش شده‌اند و همین‌طور کارهای جدیدی که انجام می‌دهیم درون آلبوم قرار ندارد. آلبوم مختص تهیه کننده است و من هیچ‌گونه دخل یا تصرفی در آن ندارم. این قطعات جدید بیشتر برای اجرای کنسرت آماده شده و به عنوان تک ترک کار شده‌اند.

 

لحظه‌ای که برای اولین بار به شکل رسمی روی استیج رفتید، چه چیزی بیشتر از همه به ذهن‌تان آمد؟

بیشترین چیزی که به ذهنم آمد حمید برادرم بود که کاش او هم ایران بود و این حس را تجربه می‌کرد.

 

فعالیت دیگر سبک‌های موسیقی مانند رپ را چگونه می‌بینید؟ آیا خوانندگان این سبک بالاخره روزی می‌توانند مانند شما به روی استیج بیایند؟

من موسیقی رپ را بسیار دوست دارم و معتقدم که سبکی بسیار اصولی است اگر به شکل درست آن، که یک ژانر اعتراضی است، کار و پرداخته شود. مثل کارهای یاسر بختیاری که بسیار دوستش دارم و به آن‌ها گوش می‌‌دهم و لذت می‌برم. امیدوارم روزی این اتفاق بیفتد و این اجازه داده شود که موسیقی رپ هم به روی استیج بیاید. فکر می‌کنم اگر یک سری از رپرها اجازه اجرا بگیرند، بازار موسیقی برای بخشی از خوانندگان پاپ سخت‌تر خواهد شد، چون آن‌ها هم بسیار طرفدار دارند.

 

هر وقت که عماد طالب زاده مصاحبه‌ای را انجام می‌دهد، ویدیو‌های گفت‌وگوهایش، بسیار دست به دست می‌شود. ویدیو‌هایی که بیشتر حاشیه ساز و جنجالی از آب در آمده است. چقدر ایجاد این حواشی عمدی است و چقدر از آن برمی‌گردد به همان رک و روراست بودن شما؟

خب مجریان برنامه گاهی سوالاتی می‌کنند که حاشیه‌ساز می‌شود. من در کل، همیشه از حاشیه فراری هستم و حتی دوستانم هم می‌گوید که تو انقدر که بی‌حاشیه هستی ضرر می‌کنی! شاید این دوری از حواشی برگردد به طرز تفکر و اخلاقیاتم که اعتقاد دارم نباید حاشیه داشته باشم.

 

قبول دارید که مقدار کم و به اندازه‌ی حاشیه می‌تواند برای هنرمند خوب هم باشد؟

بله صد در صد. ایجاد حواشی ممکن است برای یک فرد جنبه‌ی تبلیغاتی داشته باشد، ولی اگر حواس‌شان نباشد حاشیه‌ای منفی، خواننده یا بازیگر محبوب را از بین می‌برد.

 

چند وقت پیش، محسن افشانی از خود ویدیویی منتشر کرد که با واکنش منفی مردم همراه شد و خود شما هم در حمایت از شادمهر عقیلی، با انتشار پستی به رفتار محسن افشانی واکنش نشان دادید. کمی در مورد این موضوع صحبت کنید.

خب او اشتباهی کرده بود که فکر می‌کنم خودش هم به این موضوع پی برده باشد. من خیلی علاقه ندارم که به این ماجرا دامن بزنم، چون آقای افشانی به نظر من دنبال حاشیه برای مطرح شدن هستند یا حداقل دنبال این هستند که دوباره بلد شوند، ولی به نظرم این کارها اشتباه است. من گوشزد کردم که به همکار و هم صنفی من احترام بگذارند، حال اینکه او دوست دارد به دلیل خاطره‌سازی که با کارها و آهنگ‌های شادمهر داشته‌ این کار را انجام دهد یا شاید بگوید که قصدش فقط شوخی بوده و این موضوع به کسی مربوط نیست. به هرحال دموکراسی؛ یعنی، همین. بنده و او نظرات‌مان را گفتیم حالا این مردم هستند که تصمیم می‌گیرند که به نظرم در این باره تصمیم درست را هم گرفته‌اند.

 

از موسیقی و‌ حواشی که بگذریم، شما تجربه‌ی بازیگری نیز داشته‌اید. حضور مقابل دوربین را چگونه دیدید؟

بسیار برایم جذاب بود. من سینما را به شدت دوست دارم و تا چند وقت دیگر این هنر را به شکل خیلی جدی و به عنوان یک شغل دنبال می‌کنم. تجربه و محک بسیار خوبی برای من بود. روزهای فیلم برداری برایم بسیار خاطره ساز شدند.

 

چقدر داشتن یک چهره و استایل خوب می‌تواند به مطرح شدن یک هنرمند کمک کند؟

زمانی داشتن چهره‌ای خوب بسیار مهم بود، اما الان مانند گذشته نیست و فکر می‌کنم در دوره‌ای هستیم که به استایل و تیپ یک خواننده یا یک بازیگر توجه نمی‌شود بلکه مردم به کاراکتر هنری او و آن اتفاقی که می‌سازد اهمیت می‌دهند.

 

از تله فیلم «سکه» راضی بودید و آیا حضور در این سبک فیلم‌ها ایده‌آل شماست؟

نه اصلا راضی نبودم، زیرا هم فیلم نامه خیلی عوض شد و یک سری اتفاق دیگر نیز افتاد که باعث شد از خود فیلم و ماحصل آن رضایت نداشته باشم، به خصوص اینکه سه سال بعد از پایان فیلم‌برداری منتشر شد. ولی در مجموع برای من تجربه‌ی خوبی بود و با بازیگران و همکارانی که در آن کار حضور داشتیم خاطرات بسیار خوبی داشتیم.

 

از میان بازیگرانی که در موسیقی نیز فعالیت می‌کنند کار کدام یک از آن‌ها را حرفه‌ای و فکر شده می‌دانید؟

فکر می‌کنم محمدرضا گلزار از دیگران بسیار فکر شده‌تر جلو می‌رود، چون هم پسر باهوشی است و هم جنبه‌ی بیزینسی و تبلیغاتی را خوب می‌داند. حال اینکه یکسری صدا و کارهایش را دوست نداشته باشد به بحث سلیقه مربوط است و موسیقی که تا به حال کار کرده به نظر من بدون ضعف بوده و آن‌هایی هم، که شاید نقصی داشته باشد، مشکل سلیقه‌ای بوده و نه نقص فنی کار او. من خودم یکی دو کار از او را بسیار دوست دارم.

 

حمید عسکری در مصاحبه ای، محمد علیزاده را به عنوان بهترین خواننده‌ی بعد از انقلاب عنوان کرده است. نظر شما در این مورد چیست و به نظر شما کدام خواننده داخلی بهترین عملکرد را بعد از انقلاب داشته است؟

خب این نظر و سلیقه‌ی حمید عسکری است و او هم نظرش را گفته است. همان‌طور که عرض کردم موسیقی کاملا سلیقه‌ای است، اما از نظر من در هر دوره‌ای، چه قبل و بعد از انقلاب، هیچ خواننده‌ای بهتر از همایون شجریان نیست. به نظر من، اگر یک روزی خداوند قرار باشد با مردم زمین با صوت و آواز سخن بگوید حتما با صدای همایون شجریان صحبت می‌کند. به نظر من صدای او معجزه‌ای الهی است.

 

به جز خوانندگی شغل دیگری هم دارید؟

بله در چند زمینه فعالیت می‌کنم که اگر قسمت باشد در آینده حتما واضح تر و بیشتر در موردش صحبت می‌کنم.

در حال هم سعی می‌کنم در فعالیت‌های هنری خودم بهترین کارها را ارائه بدم.

 

بدترین شایعه‌ای تاکنون در مورد خودتان شنیدید و اذیت‌تان کرده چه بوده؟

بدترین شایعه که شنیده‌ام این بود که من یک آدم بسیار پولداری بودم که یک شعبه‌ی پدر خوب دارم [می‌خندد] و خرج کارها و ویدیو‌هایش را پدرم پرداخت می‌کند و کلی پول داده اند تا کارهایش را پخش کنند. در صورتی که به هیچ عنوان اینگونه نبوده و من از ۱۴ سالگی روی پای خودم ایستاده‌ام. هرچیزی که دارم از لطف خدا و دعای پدر و مادرم، محبت مردم و تلاش و کوشش خودم است.

 

اگر به گذشته برگردید آیا باز هم همین مسیر را می‌روید و موسیقی را انتخاب می‌کنید؟

موسیقی را انتخاب می‌کنم، اما همین مسیر را نمی‌روم و مسیری را انتخاب می‌کنم که سریع‌تر مجوز بگیرم. من چهار سال از بهترین و طلایی‌ترین سال‌هایم را پشت در وزارت ارشاد ماندم تا توانستم مجوز بگیرم. اگر هر خواننده‌ای در زمان اوجش بتواند کنسرت بگذارد مطمئنا خیلی موفق‌تر خواهد بود. خدا را شکر الان هم راضی هستم، خوشبختانه کارهای‌مان دارد به خوبی میان مردم شنیده می‌شود و تلاش می‌کنیم که کارهای بهتری را برای مردم تولید کنیم.

 

به پسرتان، ساتیار، در آینده این اجازه را می‌دهید که راه پدرش را ادامه دهد؟

حقیقتا این شکلی که ساتیار برخورد می‌کند، او باید به ما اجازه بدهد! [می‌خندد] ساتیار کاملا با کاراکتر و شخصیتی بزرگ می‌شود که خودش مسیر صحیح را انتخاب می‌کند و فقط نظر می‌گیرد. من هم علاقه دارم که آن چیزی را که خودش دوست دارد انتخاب کند. اگر دوست داشته باشد که خواننده شود چرا که نه؟ هم خودم می‌توانم کمکش کنم و هم دوستان و هم‌نسلی‌های من، ولی باید خودش انتخاب کند. من از هر شغلی که در آینده انتخاب کند حمایت می‌کنم و در حد توانم سعی می‌کنم که کمکش کنم.

 

حرف پایانی شما؟

امیدوارم که سال جدید یکی از بهترین سال‌های تاریخی کشورمان شود. گرانی‌ها کم شود و ثبات اقتصادی داشته باشیم. امیدوارم که چه از من و چه از سایر همکارانم موسیقی‌های بهتری بشنویم. با یکدیگر مهربان‌تر باشیم و کمتر زیراب هم را بزنیم! با هم دوست باشیم و کمتر دشمنی کنیم. فکر می‌کنم هیچ چیز بزرگ‌تر از خداوند و بعد از آن کار ما نیست. این انرژی و نیروی خوبی که به محیط و دیگران می‌دهیم مطمئنا به خودمان و خانواده‌های ما برمی‌گردد. از خدای بزرگ می‌خواهم که در سال جدید زلزله نباشد، اوضاع بد اقتصادی نباشد و همه چیز آرام باشد. مرسی از شما و مردم عزیزمان.