خونه را تکون بده!

خونه را تکون بده!

خانه تکانی عید موضوع بسیار مهمی است ممکن است انرژی زیادی بگیرد. وقتی لوازم و وسایل‌تان تمیز و مرتب باشد، کل خانه‌تان تمیز‌تر و مرتب‌تر به نظر می‌رسد و زندگی دلپذیرتر است. در این شماره ایده‌هایی برای تمیز کردن، به هم ریختگی منزل و تمیز نگه داشتن اتاق برای‌تان آورده‌ایم.

 

ورودی خانه

*دستکش‌ها و همه کفش‌های زمستانی، هر چیزی را که به بهار مربوط نمی‌شود جمع و جور و مرتب کنید.

*قفسه، آویز و سبدهای کافی برای نگهداری وسایل‌تان هنگام ورود به خانه در ورودی اضافه کنید.

*اگر در ورودی منزل خود کشو دارید، کشویی برای تمیز نگه داشتن وسایل کوچک اختصاص دهید و یک سطل زباله نیز برای دور انداختن نامه‌ها و آشغال داشته باشید.

 

آشپزخانه

اشیائی که کار کردن با آن‌ها سخت است مثل قاشق‌هایی چوبی و انبرها را از جلوی دست جمع کنید و از شر وسایلی که به ندرت از آن‌ها استفاده می‌کنید و خیلی کاربرد ندارند خلاص شوید.

*محتویات کابینت‌ها را سازمان‌دهی کنید و اقلامی را که کمتر استفاده می‌شوند جابه‌جا کنید و وسایلی که هر روز بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنید در دسترس‌ خود قرار دهید.

نکته: کابینت مخصوصی به وسایل صبحانه درست کنید. اگر صبح‌ها عجله دارید و باید سریع آماده شوید کابینتی را در گوشه‌ی آشپزخانه در نظر بگیرید که بتوانید همه وسایل و لوازم را که برای صبحانه نیاز است در آن نگهداری کنید. می‌توانید لوازم مربوط به تهیه چای، قهوه و وسایل مورد نیاز برای آماده کردن صبحانه مورد علاقه‌تان و همچنین لوازم مورد نیاز برای نهار را روی یک یا دو طبقه قرار دهید.

 

اتاق شست‌وشو

مخزن‌های خالی و قدیمی را دور بیندازید. هرگونه وسیله‌ای را که به اتاق شست‌وشو مربوط می‌شود و آن را دوست ندارید، برای داشتن فضاهای بیشتر، دور بیندازید.

*محصولاتی را که ضروری نیستند در ظروف دیگری بریزید تا فضایی منظم و دوست داشتنی را ایجاد کنید. با این کار هم فضای اتاق شست‌وشو تمیزتر و قشنگ‌تر به نظر می‌رسد و هم اینکه دسترسی به لوازم شست‌وشو آسان‌تر می‌شوند.

سبدی مخصوص شست‌وشوی سه کاره را برای جلوگیری از پخش و پل ا بودن وسایل، در کف اتاق شست‌وشو، در این فضا قرار دهید.

به هر یک از افراد خانواده سبد جداگانه‌ای بدهید تا بتوانند لباس‌ها را بعد از شست‌وشو به راحتی جدا کنند.

 

کمدهای پر از حوله و ملحفه

اگر سال‌هاست که حوله‌ها، ملحفه‌ها و روبالشتی‌ها را روی هم انبار کرده‌اید و حوله‌ها و محلفه‌های کهنه را دور نریخته‌اید، الان بهترین زمان برای پاکسازی این قسمت است. دو یا سه دست روتختی و ملحفه برای هر تخت و دو دست حوله برای هر نفر به اضافه‌ی حوله و روتختی اضافی برای مهمان کافی است.

بهترین حوله‌ها و روتختی را انتخاب کنید و بقیه را ببخشید. اگر روتختی‌ها و ملحفه‌ها در وضعیت خوبی قرار ندارند، ترمیم و رفوی‌شان بهتر از بیرون ریختن آن‌ها است.

نکته: حوله‌ها و ملحفه‌ها را با استفاده از جدا کننده طبقه از هم جدا کنید و هر دست ملحفه و روتختی را در یک روبالشی نگهداری کنید. لوازم کوچک (مثل لوازم توالت) را در جعبه‌هایی که با پارچه پوشیده شده نگهداری کنید.

 

اتاق خواب

اتاق خواب شما باید فضایی آرامش‌بخش برای استراحت کردن و خوابیدن باشد، اما بیشتر اتاق خواب‌ها فضایی برای انبار کردن لباس‌های کثیف و به هم ریختگی‌ها هستند. لباس‌های‌تان را مرتب کنید، لباس‌های کثیف‌تان را برای شست‌وشو جمع‌آوری کنید و لباس‌های تمیز را در کشوی مخصوص خود قرار دهید.

لیوان‌ها، فنجان‌ها و کاغذها و هر چیز دیگری را که به اتاق خواب مربوط نیست جمع کنید.

زیر تخت را نگاه کنید. جعبه‌های مخصوص برای زیر تخت گزینه‌ی مناسبی برای ذخیره‌سازی و نگهداری هستند. فقط اجازه ندهید که زیر تخت شما به نقطه‌ای برای پنهان کردن لوازمی که واقعا باید دور ریخته شوند یا فروخته شوند تبدیل شود.

 

حمام

بیشتر به‌هم ریختگی‌ها در حمام به دلیل وسایلی است که دوست‌شان ندارید. این وسایل پشت قفسه‌ها در حمام جمع‌آوری می‌شوند که هم فضای زیادی را اشغال می‌کنند و هم گرد و خاک می‌گیرند. حمام و محصولات زیبایی خود را مرتب و تمیز کنید. هر چیزی را که نیاز ندارید و استفاده نمی‌کنید بیرون بریزید و تا جایی که ممکن است و مخازن و ظرف‌ها را بازیافت کنید.

زمانی که همه چیز تمیز شد، یک یا دو سبد و جعبه‌ را برای نگهداری وسایلی که روزانه استفاده می‌کنید انتخاب کنید و به طور منظم در این سبدها و جعبه‌ها قرار دهید.

اگر داروها را در حمام نگهداری می‌کنید، آن‌ها را به جای دیگر منتقل کنید، زیرا رطوبت موجود در حمام باعث فساد داروها می‌شود. بهترین مکان برای نگه‌داری داروها مکانی خنک و خشک و دور از دسترس بچه‌هاست.

 

کتاب‌ها

اولین جایی که در کتابخانه باید تمیز شود کتاب‌هایی هستند تمایل نداشتید آن‌ها را تا ته کتاب مطالعه کنید. سپس سراغ کتاب‌هایی بروید که آن‌ها را دوست دارید و از خواندن‌شان لذت برده‌اید و فکری برای آن‌ها کنید.

اگر دوستانی دارید که فکر می‌کنید این کتاب‌ها را دوست دارند، آن‌ها را در کیفی قرار دهید و برای دوستان‌تان بفرستید. کتاب‌هایی را که نمی‌خواهید به کتابخانه‌ای محلی بدهید یا اگر می‌خواهید یک پول بابت کتاب‌ها نصیب‌تان شود آن‌ها را به یک خریدار کتاب بفروشید.

 

عکس‌های چاپی و کاغذی

در خانه قدم بزنید و همه کاغذهای نامرتبی را که در خانه پیدا می‌کنید جمع کنید. کاغذهایی که به دردتان نمی‌خورند را دور بیندازید. قبض‌ها و کاغذهایی را که برای‌تان مهم هستند در تقویمی نگه دارید.

عکس‌های کاغذی را مرتب کنید و در آلبوم خود قرار دهید.

نکته: اگر کمدهای قدیمی به کارتان نمی‌آید، جعبه‌ی کوچکی برای نگهداری کاغذها و فایل‌های‌تان تهیه کنید. خوبی استفاده از این جعبه‌ها این است که فضای کمی را اشغال می‌کنند و می‌توانید آن‌ها را در دسترس‌تان برای پیدا کردن کاغذهای مهم قرار دهید.

 

لوازم باغچه و ملزومات باغبانی

دستکش‌های خراب و فاسد و پاکت دانه‌های گیاهان را دور بریزید و بسته‌های خالی را نیز بازیافت کنید.

*از چنگک‌های دیواری برای نگهداری ابزار دسته بلند و باز، یک سطل شن برای نگهداری ابزار باغبانی دسته کوتاه استفاده کنید.

*ابزار باغبانی باید دور از محیط طبیعی باشند؛ بنابراین، اگر گاراژ یا آلونکی برای نگهداری این وسایل ندارید به فکر کابینتی کوچک فلزی برای نگهداری این وسایل در بیرون از خانه باشید که بتوانید آن‌ها را تمیز و نو  نگه دارید.