سبزه‌آرایی برای سفره‌ی هفت سین

سبزه‌آرایی برای سفره‌ی هفت سین

مریم طهرانچی، کارشناس ارشد گیاهان زینتی

 

انداختن سبزه یکی از رسم‌های ویژه‌ی نوروز است و حضور آن در سفره‌ی هفت سین حس تازگی و سرزندگی را در آدمی القا می‌کند. برای اینکه سبزه‌ی امسال سفره‌تان را خودتان آماده کنید باید از چند روز قبل از تحویل سال دست به کار شوید؛ به همین دلیل ما هم به کمک‌تان آمده‌ایم تا سبزه‌هایی زیبا با هر بذری که دوست دارید داشته باشید.

 

بذرهای مناسب برای سبزه

بذر گندم و جو ارزان‌تر از سایر بذرها هستند و به یاد داشته باشید که این گونه بذرها باید سالم وتازه باشند. اگر آن‌ها را چند سال در خانه نگهداری کرده‏اید دیگر قوه‌ی رشد خود را از دست داده‌اند و سبز نمی‏شوند. یونجه، ماش، عدس و گندم از بذرهایی هستند که به راحتی جوانه می‌زنند.

 

زمان لازم برای جوانه زدن

دانه‌هایی که باید حدود ۱۰ تا ۱۸ ساعت خیس کنید عبارت‌اند از:

عدس ۵-۳ روز؛ ماش ۵-۳ روز و گندم ۳-۲ روز.

زمان مناسب برای کاشت بذر گندم

برای سبز کردن گیاه گندم باید از روز ۲۰ اسفند؛ یعنی، ۱۰ روز قبل از عید برای سبز کردن این گیاه اقدام کنید.

زمان مناسب برای کاشت بذر ماش

ماش نسبت به گندم کمی طول می‌کشد تا سبز شود. حداقل برای سبز کردن گیاه ماش به ۱۲ روز وقت نیاز دارید؛ یعنی، مناسب‌ترین موقع برای سبز کردن گیاه ماش روز ۱۸ اسفند است.

بهترین زمان برای بذر عدس

سبزه‌ی عدس بیشترین مدت زمان را برای سبز شدن نیاز دارد و برای سبز شدن به ۱۵ روز وقت نیاز دارد؛ از این رو، شما بهتر است از روز ۱۴ یا ۱۵ اسفند برای سبز کردن دانه‌ی عدس اقدام کنید.

زمان مناسب برای کاشت بذر شاهی و خرفه

گیاهان شاهی و خرفه سریع تر از همه سبز می‌شوند؛ بنابراین، شما فقط ۱۰ روز و نه بیشتر برای سبز کردن شاهی و خرفه وقت نیاز دارید.

سبزه‌ی کوزه‌ای

با استفاده از کوزه‌ای سفالی، مقداری بذر تره‏تیزک (شاهی) و خاکشیر سبزه‌ی کوزه‏ای درست کنید.

ابتدا کوزه را از آب پر کنید، یک شبانه‌‏روز آن را همان‏طور پر از آب نگه دارید تا جدار کوزه کاملا خیس شود؛ سپس یک جوراب نخی روی کوزه بکشید. بذر شاهی را که قبلا به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کرده‌اید به آرامی با دست روی جوراب بکشید؛ طوری که بذرها، که حالا دیگر بعد از خیس شدن کاملا ژله‏‌ای شده‌‌اند، به طور یکنواخت همه‌جا پخش شوند. بذر شاهی به آسانی به سطح جوراب می‌چسبد. همیشه کوزه را پر از آب نگه دارید، چون هر روز مقداری از آب کوزه تبخیر می‌شود و باید به طور مرتب در آن آب بریزید. آب از داخل کوزه به جداره آن راه می‌یابد، به بیرون تراوش و جوراب را مرطوب می‌کند. به این ترتیب، بذر شاهی جوانه می‌زند و ریشه‏‌ها به سطح بیرونی کوزه می‌چسبند.

کوزه را در محل پر نور قرار دهید، گاهی آن را بچرخانید تا نور به همه جای آن برسد. بعد از چند روز کوزه سبز می‌شود و از تماشای آن لذت می‌برید.

نحوه‌ی سبز کردن بذر چمن عروسکی

داخل جوراب زنانه‌ی نازك رنگ روشن تخم چمن و روی آن خاك اره بریزید و بقیه‌ی جوراب را گره بزنید. برای گوش عروسک از اطراف جوراب تكه‌ی كوچكی جدا کنید با نخ دور آن را ببندید. برای چشم و دهان از دكمه استفاده کنید. حالا ظرف بزرگی را پر آب کنید و جوراب را داخل آن قرار دهید تا خاك اره خوب خیس بخورد. بعد از ۱ الی ۲ ساعت در بشقاب یا كاسه بگذارید طوری كه قسمت گره‌دار داخل بشقاب باشد. داخل بشقاب باید همیشه آب داشته باشد روی سر جوراب را مرتب اسپری کنید تا خشك نشود.

روش سبز کردن خوشه‌ی گندم

این روش نیز برای سبز کردن دانه‌های گندم است، ولی نه داخل سینی و ظرف بلکه سبز کردن خوشه‌های گندم یک گلدان.

دسته‌ای خوشه‌ی گندم تهیه کنید. ساقه‌های آن را مرتب و به اندازه‌ی گلدان‌تان کوتاه کنید. حداکثر ۳۰ سانتی‌متر به مدت دو روز، در ظرف بزرگ آب خیس و در این مدت چند بار آبش را عوض کنید. سپس گلدان را پر از آب کنید، گندم را در آن قرار دهید و روزی پنج الی شش بار با افشانه اسپری کنید (هر وقت خشک شد اسپری کنید.) بعد از ۳ تا ۴ روز جوانه‌ها ظاهر می‌شوند و باید روزی دو بار آن‌ها را اسپری کنید. توجه کنید که هر روز، آب گلدان را عوض و آن را تا لبه پر از آب کنید. برای کامل شدن این سبزه دو هفته زمان لازم است.