خواص آجیل‌ها

خواص آجیل‌ها

رضا پوربایرام

با فرا رسیدن عید نوروز آجیل‌ها نقش اساسی در پذیرایی از میهمانان بر عهده دارند و علاوه بر این، میان وعده‌ای مناسب برای ما هستند و هزار و یک خاصیت دارند.   آجیل‌ها و دانه‌ها حاوی کالری فراوان هستند؛ بنابراین، باید به اندازه مصرف شوند. در این شماره خواص بعضی از مغزها و دانه‌هایی را که در ظرف آجیل‌تان وجود دارند بررسی می‌کنیم.

بادام

بادام‌ها بهترین منبع اسیدهای چرب تک غیر اشباعی سالم هستند. اسید‌های چرب تک غیر اشباعی برای افزایش سلامت عروق و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ ضروری هستند. بادام‌ها فیبر، منیزیم، کلسیم، ویتامین E و پروتئین دارند و به شما احساس سیری بیشتری می‌دهند، ولی به دلیل اینکه کالری بالایی دارد باید به مقدار مصرف آن‌ها بیشتر توجه کرد.

بذر کتان

بذر کتان، دانه‌هایی به رنگ قهوه‌ای و سرشار از اسید‌های چرب امگا ۳ هستند. به دلیل داشتن مواد مغزی برای سلامت قلب و عروق و بهبود خلق و خو،کنترل دیابت نوع ۲، جلوگیری از آرتروز و حفظ سلامت چشم‌ها و پوست بسیار مناسب است. اسید‌های چرب امگا ۳ از سردرد جلوگیری می‌کنند یا شدت آن را کاهش می‌دهند. بذرکتان حاوی منیزیم نیز است و باعث بهبود علائم سندرم پیش از قاعدگی می‌شود. برای دریافت مواد مغزی موجود در بذر کتان، قبل از مصرف آن را به خوبی بکوبید و به شکل پودر در آورید.

فندق

فندق از بهترین منابع چربی‌های تک اشباع هستند. علاوه بر آن، سرشار از ویتامین E آنتی‌اکسیدانی است که از به وجود آمدن آب مروارید و کاهش بینایی جلوگیری و به سلامت پوست نیز کمک می‌کند. همانند سایر آجیل‌ها، فندق نیز باید به اندازه و به طور مناسب مصرف شود، چرا که کالری بالایی دارند و از طرفی ممکن است در برخی افراد حساس ایجاد میگرن کند.

پسته

پسته نیز اسید چرب تک اشباعی فراوان دارد. افرادی که قصد کاهش وزن خود را دارند بهتر است پسته‌ی پوست‌دار مصرف کنند، چرا که مدت زمان لازم برای پوست گرفتن پسته، باعث کند شدن روند خوردن می‌شود و شما می‌توانید با هر دانه‌ای که از پسته بر می‌دارید و می‌خورید به میزان کالری دریافتی‌تان نیز فکر کنید و زیاده‌روی نکنید. پسته سرشار از ویتامین B6 است و به بهبود علائم سندرم پیش از قاعدگی کمک می‌کند.

تخمه کدو

تخم کدو نیز منبع خوبی از منیزیم، روی و ویتامین E است. منیزم باعث کاهش فشار خون می‌شود و به سلامت بیشتر استخوان‌ها کمک می‌کند. روی و ویتامین E به حفظ سلامت موها، ناخن‌ها، پوست و چشم‌ها کمک می‌کنند. از آنجایی که تخم کدو کالری بالایی دارد، بهتر است از انواع بی نمک آن‌ها استفاده کنید و افراد حساس باید در مورد مصرف آن هشیار باشند.

کنجد

کنجد را معمولا روی ناخن‌ها می‌پاشند و از آن در غذاهای آسیایی بیشتر مصرف می‌شود. کنجد سرشار از منیزیم است و باعث کاهش فشار خون می‌شود علاوه بر این، به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند و علائم سندرم پیش از قاعدگی را بهبود می‌بخشد، ولی افراد حساس باید نسبت به آن هشیار باشند.

تخمه آفتاب‌گردان

تخمه‌ی آفتاب‌گردان منبع خوبی از چربی‌های سالم، فیبر و مواد غذایی مفید است و کمک زیادی به کنترل قند خون در افراد مبتلا به نوع دیابت ۲ می‌کند. تخمه‌ی آفتاب‌گردان حاوی روی و ویتامین E است و به حفظ سلامت چشم‌ها، موها، پوست و ناخن‌ها کمک می‌کند. بهتر است این تخمه‌ها را نیز همواره پوست تهیه کنید تا با زمانی که برای پوست گرفتن آن‌ها اختصاص می‌دهید دچار زیاده‌روی در مصرف‌شان نشوید. افراد حساس به آن باید در مورد مصرف آن‌ها، محتاط باشند.

گردو

گردو سرشار از اسید‌های چرب امگا ۳ و تک غیر اشباعی است و مواد مغزی بسیار دارد و برای حفظ سلامت پوست، مو و چشم بسیار مفید است. منگنز موجود در گردو باعث کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی می‌شود. گردو را همانند سایر آجیل‌ها باید به اندازه‌ی متناسب مصرف کنید. افراد حساس باید در مورد مصرف آن محتاط باشند، چرا که باعث تشدید میگرن در برخی از افراد می‌شود.