«آهوی پیشونی سفید۲» پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ کودک است

«آهوی پیشونی سفید۲» پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ کودک است

تهیه و تنظیم: حامد کوماهی

 

 

سید جواد هاشمی، از جمله بازیگران، کارگردان‌ها و فیلم سازان موفقی است که همیشه دغدغه‌ی فرهنگی برای قشر کودک و نوجوان را داشته است. او نه تنها سی سال در عرصه‌ی آموزش و پرورش فعالیت کرده بلکه در عرصه‌ی فرهنگی و اجتماعی هم با ورود در عرصه فیلم‌سازی برای قشر کودک و نوجوان، تفکرات دغدغه‌آمیز خود را به نمایش گذاشته است. «آهوی پیشونی سفید ۲» بنا بر گفته‌ی او پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ کودک است که با همکاری استاد حسین احمدی به مرحله‌ی اکران رسیده است. گفت‌و‌گویی اختصاصی با این فیلم‌ساز عرصه‌ی کودک و نوجوان انجام داده‌ایم تا از حال این روزهایش باخبر شویم. همراه ما باشید.

 

بالاخره ساخت فیلم «آهوی پیشونی سفید ۲» به پایان رسید. خسته نباشید می‌گویم و فکر می‌کنم پروژه‌ی بسیار سنگینی را پشت سر گذاشته‌اید. درسته؟

واقعا به جرات می‌گویم که «آهوی پیشونی سفید ۲» سنگین‌ترین و پرهزینه‌ترین کار کودک بود که به یاری خدا تمام مراحل آن با موفقیت به پایان رسید. امیدوارم کودکان و حتی بزرگسالان هم از دیدن این فیلم لذت ببرند.

 

*چرا بزرگسالان؟

این فیلم با اینکه برای قشر کودکان ساخته شده، اما به گونه‌ای ساخته شده که شاید بزرگ‌ترها را نیز پای فیلم بکشاند.

 

*قبل از اینکه وارد توضیحات بیشتر در مورد فیلم‌تان بشویم سوالم را اینگونه آغاز کنم که زمانی می‌رسد آقا سید را با یک سبیل کلفت و بازی در یک نقش منفی در فیلمی ببینیم؟

[خنده] فکر نمی‌کنم و خودم این نوع نقش‌ها را دوست ندارم. رک بگویم اصلا نقش منفی یا احیانا نقش قاتل مگر به من می ‌آید که بخواهم ایفای نقش کنم؟! ولی اگر اثری تاریخی به من پیشنهاد شود حاضرم نقش منفی بازی کنم.

 

*در حال حاضر، بازی در نقش‌های مثبت شما را خسته نکرده؟

خسته نکرده به دلیل اینکه دیگر علاقمند به بازی در نقش یک بازیگر نیستم و بیشتر به سمت نویسندگی و به خصوص کارگردانی در حال فعالیت هستم.

 

*من معتقدم شما تنها بازیگری بودید که نقش‌های مثبت مداوم و کلیشه‌ای شما را محبوب‌تر کرد. درسته؟

دیگر من همه نقش‌های مثبت را گذراندم و خیلی آدم پرویی بودم [خنده] و مردم را مجبور کردم که دیگر بپذیرند من فقط باید نقش مثبت بازی کنم.

فکر کنم به خودتان هم این امر مشتبه شده که واقعا شهید شده‌اید. اینگونه نیست؟

بله، در فیلم‌ها را قبول دارم، اما در واقعیت اینگونه نیست. جالب است بدانید من ۲۹ بار شهید شدم که ۲۶ بار آن در فیلم‌های جنگی و دفاع مقدس بوده و در یکی از فیلم‌ها نقش شهید رجایی را بازی کردم که ربطی به جنگ نداشت. همچنین، در «معمای شاه» که با موضوع دفاع مقدس همراه نبود.

 

*دوست دارید یک روزی شهید بشوید؟

بعد از هشتاد سالگی دوست دارم شهید شوم [خنده]

 

*سال ۹۶ سال خوبی برای خیلی‌ها نبود شما چطور؟

من اصلا قبول ندارم یک سالی برای من خوب یا بد بوده باشد. به نظر من اتفاقات برای آدم‌ها تقسیم شده و بعضی‌ از آن لاجرم بلایای آسمانی است و برخی‌ها هم به خودمان مرتبط است. همه سال‌ها برای من خوب بوده است.

 

*به شدت علاقمند به کار کردن در حوزه‌ی کودک و نوجوان هستید. در یک مصاحبه‌ای گفته بودید مهندس آسیب‌شناس در قشر کودک و نوجوان نداریم. در این باره‌ی این موضوع کلی توضیح می‌دهید؟

به نظر من بچه‌ها فراموش شده‌اند و ما در کشوری زندگی می‌کنیم که داعیه‌دار برخی مسائل از بعدهای مختلفی هستیم که به نظر من این ادعای بسیار غلطی است و ما در آینده با یک فاجعه بزرگ روبه‌رو خواهیم شد. در حال حاضر، ما دچار یک بیهودگی در امر آموزش شده‌ایم که فرآیند آموزش در این روند منطقی نیست و چه بسا این شرایط در دانشگاه بدتر است. متاسفانه، مدرک‌گرایی جایگزین تحقیق، کشفیات و پژوهش اصولی شده و دل‌مان خوش است که چهار جا در المپیاد برنده مدال شده‌ایم. این مواردی که که به آن‌ها از جهت علمی است از جهت فرهنگی نیز به آن صورت برای قشر کودک و نوجوان کاری نکرده‌ایم. آیا فیلم درست و درمانی برای این قشر ساخته‌ایم؟ ما فرهنگی به وجود نیاورده‌ایم که بچه‌ها با تماشای فیلم‌های آن‌ور آبی دچار مشکلات جنسی یا فرهنگی نشوند. بچه‌ها مجبورند فیلم‌هایی نگاه کنند که متعاقب آن به مشکلاتی هم برمی‌خورند و این به آن دلیل است که خوراک داخلی به بچه‌ها تزریق نشده است.

 

*شما در این زمینه که متخصص هستید؛ چرا آستین بالا نمی‌زنید؟

من آستین‌هایم را خیلی وقت پیش بالا زده‌ام؛ چرا که سی سال در عرصه‌ی معلمی خدمت کردم و در حال حاضر هم پر هزینه‌ترین فیلم‌های کودک و نوجوان را چند مرتبه ساخته‌ام بدون اینکه بخواهم تصور کنم هزینه‌های ساخت بر می‌گردد، چرا که دغدغه‌ی من برای این قشر از جامعه متمرکز شده است. من معتقدم برای بچه‌ها باید فیلم‌هایی ساخت که غیر مستقیم به اخلاقیات و فاکتورهای بیست گانه برسند.

 

*از مجموعه «آهوی پیشانی سفید ۲» بگویید؟

«آهوی پیشونی سفید ۱» در سال ۹۰ ساخته شد و قسمت دوم آن هم در حال اکران است و بازیگرانی همچون محمدرضا شریفی نیا، لیلا اوتادی، پژمان بازغی، ارسلان قاسمی، هومن حاج عبدالهی، حسام نواب صفوی، ترلان پروانه و دیگر بازیگران در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.

 

*در مورد فیلم دوم‌تان توضیح می‌دهید؟

فیلمی که من ساخته‌ام یک فیلم بسیار شاد و موزیکال است و سعی کرده ام در این فیلم تا حدودی به بچه‌ها بگویم که خدا وجود دارد و توکل‌تان به او باشد. در این فیلم توانسته‌ام حرفم را برسانم و در پیشگیری از سردرگمی بچه‌ها در اندازه‌ی توان خودم سهم داشته باشم هر چند معتقدم سهم کوچکی است. متاسفانه، جامعه‌ی ما به سمتی پیشروی کرده که هیچ جوابی برای کودکان و نوجوانان نداریم و این ابهامات به فرهنگ این قشر حساس از جامعه ضربه می‌زند. من در فیلمی که ساخته ام تمام تلاشم این بوده که مهربانی را منتشر و تلاش کردم نقش‌های منفی را جذاب نشان بدهم و این در حالی است که در بسیاری از فیلم‌ها اینگونه نیست. در فیلم من اختاپوس با وجود هشت پا بودنش بسیار مهربان است؛ چون باید به بچه‌ها بیاموزم که شیطان با مهربانی وارد می‌شود و این هدف من بوده است.

 

*از همکاری با آقای احمدی بگویید؟

به اعتقاد من آقای حسین احمدی محبت کردند و برای ساختن یک فیلمی که بسیار هزینه داشت سرمایه‌گذاری کرد. به جرات می‌گویم که «آهوی پیشونی سفید ۲» پرهزینه‌ترین فیلم در تاریخ سینمای کودک است و تلاش آقای احمدی را که فیلم بسیار خوب و حرفه ای ساخته شود قابل ستایش می‌دانم. برای ساخت «پیشونی سفید ۲» مدیون حضور آقای حسین احمدی و آقای وطن‌خواه هستیم.

 

*نظرتان در مورد شخصیت آقای احمدی؟

آقای احمدی در عرصه‌ی فرهنگی و علمی بسیار توانمند و خوب کار کرده‌اند و تا آنجایی که از او شناخت دارم بسیاری از افرادی که در عرصه‌ی علمی و دانشگاهی موفق شده‌اند به واسطه این شخصیت بزرگوار و مجموعه خوب‌شان بوده که امیدوارم هر کجا هستند موفق باشند.

 

*آقا سید از خانواده بگویید؟

من صاحب دو فرزند پسر و دختر هستم که پسرم ازدواج کرده و دخترم در شرف ازدواج است. بسیار با وجود همسرم و بچه‌هایم احساس خوشبختی می‌کنم.

 

*اسطوره‌ی زندگی‌تان؟

اسطوره‌ی زندگی من مادرم است. چون مادرم به من بعد از خدا چیزهایی را هدیه کرد که مقدمه موفقیت‌های من بوده است و در حقیقت الگوی اخلاقی من در عصر حاضر مادرم است که هیچ وقت تمام شدنی نیست.

 

*دوران کودکی شما چگونه گذرانده شده است؟

من در جنوب شهر تهران، در خانه‌ای که ۳۳ متر بیشتر نبود زندگی می‌کردم؛ طوری که آشپزخانه و حمام و دستشویی آن بسیار کوچک بود. در شرایط بسیار سختی بزرگ شدم و به همین دلیل قدر زحمات امروزم را به خوبی می‌دانم و خدا را شاکرم که توانسته‌ام با تلاش و کوشش در حد توانم به موفقیت‌هایی دست پیدا کنم.

 

*در پایان جمله‌ای به خوانندگان مجله بگویید که تا به حال به هیچ کسی نگفته‌اید؟

هیچ سرمایه‌ای همانند انتشار محبت، آرامش را مستقر نمی‌کند. پول و ثروت صرفا آرامش نمی‌آورد. اگر بگوییم که مهم‌ترین وجه زندگی آدم‌ها آرامش است بعد اصلی آن انتشار محبت به دیگران است. صحبت من به مردم عزیزم این است که در مقابل توهین دیگران محبت کنید، در مقابل ناهنجاری، دروغ و کذب و حتی اتفاقات آسمانی محبت کنید. پیغمبر اسلام وقتی شکمبه گوسفند را روی بدن مبارک‌شان ریختند حضرت به جای توهین و ناسزا و دعوا به آن فرد محبت کرد و در نهایت آن فرد مسلمان شد؛ پس بیاییم با انتشار محبت به دیگران زندگی‌مان را