موفقیت‌ در ذهن شماست!

موفقیت‌ در ذهن شماست!

 

بیشتر ما هر روز با افکار منفی سر و کار داریم. وقتی افکارمان منفی باشد، اعتماد به نفس‌مان از بین می‌رود و احساسات و نگرش‌مان هم منفی می‌شوند. برای رویارویی با این افکار به چه سلاح‌هایی مجهز شده‌اید؟

 

شاید بهتر باشد بدانید بیشتر افکار منفی به واقعیت تبدیل می‌شوند. می‌پرسید چطور؟ ما فکر می‌کنیم کارمان را خوب انجام نمی‌دهیم و این موضوع را به خود تلقین می‌کنیم. بعد هم این افکار، زندگی‌های شخصی‌مان، روابط و شغل‌مان را تحت تاثیر قرار می‌دهند و در نتیجه با سر به سمت شکست می‌رویم. البته عکس این قضیه هم صادق است؛ تفکر مثبت و استفاده از عبارت‌های تائیدآمیز تاثیر زیادی در موفقیت ما خواهند داشت. این مطلب را بخوانید تا بیشتر با این عبارت‌ها آشنا شوید.

 

چرا باید از عبارت‌های تائیدآمیز استفاده کنیم؟

عبارت‌های تائیدآمیز، عبارت‌های مثبت هستند، آن هم با کلی جزئیات کارشان این است که در مبارزه با افکار منفی و مخرب، ما را حمایت کنند تا  عقب‌نشینی نکنیم. وقتی چیزی را در خودمان تائید می‌کنیم، باورش می‌کنیم در زندگی و کارمان تغییرات مثبتی به وجود می‌آوریم.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که استفاده از این عبارت‌ها عزت‌نفس پایین، افسردگی و بعضی از اختلالات روانی را درمان می‌کند؛ به طور مثال، در تحقیقی مشخص شد افرادی که دو هفته از عبارت‌های تائیدآمیز استفاده کردند، عزت نفس بیشتری نسبت به قبل از تحقیق داشتند. در تحقیقات دیگری هم دانشمندان به این نتیجه رسیدند که استفاده از عبارت‌های تائیدآمیز، بر میزان افسردگی و تفکر منفی تاثیر دارد. البته نکته‌‌ای قابل تامل هم وجود دارد؛ با اینکه خیلی‌ها با موفقیت از عبارت‌های تائیدآمیز استفاده کرده‌اند تا افسردگی و افکار منفی‌شان را از بین ببرند، اما این روش برای همه موثر نیست. بعضی‌ها هم هستند که عبارت‌ها تائیدآمیز را «تفکر ساده‌لوحانه» یا «غیرواقع‌بینانه» می‌دانند. همه چیز بستگی به دیدگاه خودتان دارد. مغز شما گول نمی‌خورد! اگر می‌خواهید آن چه به زبان می‌آورید اتفاق بیفتد، اول خودتان به آن ایمان بیاورید. سعی کنید با این دید به عبارت‌ها تائیدآمیز نگاه کنید. بیشتر ما برای بهبود سلامت جسمانی‌مان ورزش می‌کنیم؛ بنابراین، عبارت‌های تائیدآمیز مثل ورزش ذهن‌مان هستند. این تمرین‌های ذهنی الگوهای فکری‌مان را عوض می‌کنند تا ما هم افکار و رفتارمان را تغییر دهیم.

 

چه زمانی باید از عبارت‌ها تائیدآمیز استفاده کنیم؟

زمانی از عبارت‌ها تائیدآمیز استفاده کنید که می‌خواهید تغییری مثبت در شرایط ایجاد کنید؛ به طور مثال،

*قبل از ارائه‌ها یا جلسات مهم و برای تقویت اعتماد به نفس؛

*برای کنترل احساسات منفی مثل ناامیدی، خشم و برقراری؛

*برای تقویت عزت نفس؛

*برای تمام کردن پروژه‌های‌تان؛

*برای زیاد کردن کارایی‌تان.

معمولا وقتی عبارت‌های تائیدآمیز را با افکار مثبت و تکنیک‌های تعیین هدف همراه می‌کنید، نتیجه‌ی کار بهتر می‌شود؛ به طور مثال، تاثیر تجسم با عبارت‌های تائیدآمیز خیلی بیشتر است؛ یعنی، به جای اینکه فقط تغییر دلخواه‌تان تجسم کنید، با عبارت‌های مثبت آن را برای خود تکرار کنید. اگر هنگام تعیین اهداف شخصی‌تان از عبارت‌های تائیدآمیز استفاده کنید، نتیجه‌ی خیلی خوبی خواهید دید. وقتی اهداف کوتاه و بلند مدت‌تان را مشخص کردید، می‌توانید از عبارت‌های تائیدآمیز استفاده کنید تا انگیزه‌تان را بیشتر کنید.

 

چطور از عبارت‌های تائیدآمیز استفاده کنیم؟

گفتیم عبارت‌ها تائیدآمیز، جملاتی مثبت هستند و کمک‌مان می‌کنند با تفکر منفی و رفتارهای مخرب مبارزه کنیم. این عبارت‌ها معمولا کوتاه و مثبت هستند و رفتار یا باوری را که برای‌مان مشکل ایجاد کرده، مورد هدف قرار می‌دهند.

از افکاری شروع کنید که می‌خواهید تغییرشان دهید. مثلا دوست دارید صبرتان بیشتر باشد؟ با دوستان یا همکاران‌تان صمیمی‌تر باشید یا در کارتان پیشرفت کنید؟

رفتارها یا خصوصیاتی را که می‌خواهید تغییر بدهید، یادداشت کنید. بعد برای هر کدام، عبارتی مثبت بنویسید و هر روز چند بار آن را با خودتان تکرار کنید. یادتان باشد در جملات‌تان از افعال مضارع استفاده کنید.

از عباراتی قابل باور استفاده کنید که آدم با شنیدن‌شان شاخ در نیاورد. جملات‌تان باید بر اساس واقعیات باشند. مثلا اگر از درآمد فعلی‌تان راضی نیستید، می‌توانید از عبارت‌ها تائیدآمیز استفاده کنید تا اعتماد به نفس‌تان را زیاد کنید و بتوانید درخواست افزایش حقوق بدهید. با این حال بهتر است خیال نکنید قرار است درآمدتان دوبرابر شود. در بیشتر موارد و در بیشتر سازمان‌ها، دوبرابرکردن حقوق‌ها امکان‌پذیر نیست. واقع‌بین باشید!

اگر خودتان نتوانید عبارت‌ها تائیدآمیزتان را باور کنید، نباید انتظار داشته باشید که بر زندگی‌تان تاثیر مثبتی داشته باشد.

نکته

در استفاده از عبارت‌های تائیدآمیز باید از افعال زمان حال استفاده کنید، طوری که انگار همین حالا دارند اتفاق می‌افتند. در این صورت این عبارت‌ها را باور می‌کنید؛ به طور مثال، «من آمادگی خوبی دارم، خوب تمرین کرده‌ام و می‌توانم ارائه‌ی خوبی داشته باشم». عبارت تائیدآمیز خوبی است و کمک‌تان می‌کند اضطراب قبل از ارائه‌تان را را کم کنید.

*اگر موقع فکر کردن به عبارت‌های تائیدآمیز یا تکرارشان از احساسات‌تان کمک بگیرید، تاثیر بهتری می‌بینید. هر عبارتی که استفاده می‌کنید برای‌تان ارزشمند و پرمعنا باشد و با تمام وجود بخواهید به آن برسید.

 

چند مثال از عبارت‌ها تائیدآمیز مثبت

*من خیلی خلاقم.

*رئیس و همکارانم حتما از کارم خوش‌شان می‌آید.

*من می‌توانم این کار را انجام بدهم!

*هم‌تیمی‌هایم به نظراتم احترام می‌گذارند و برای آن ارزش قائل هستند.

*من موفق هستم.

*من در زندگی و کارم روراست و صادق هستم.

*دوست دارم کارهایم را سر وقت تمام کنم.

*من از کارم راضی‌ام و خدا را شکر می‌کنم.

*من از کار با همکارانم لذت می‌برم.

*من هر روز با لبخند به محل کارم می‌روم.

*من در کارم حرف ندارم.

*من بخشنده و سخاوتمندم.

*من شادابم.

*من در سازمانم یک رهبرم.

نکته‌های کلیدی

عبارت‌های تائیدآمیز جملاتی مثبت هستند که کمک‌تان می‌کنند بر افکار منفی و مخرب‌تان غلبه کنید.

برای اینکه از عبارت‌های تائیدآمیز استفاده کنید اول ببینید باید کدام افکار و رفتارتان را تغییر دهید.

بعد عبارت‌های مثبت و باورپذیری پیدا کنید که مخالف این افکار باشند. یادتان باشد برای ساختن این جملات از زمان مضارع استفاده کنید. هر روز چند بار جمله‌های‌تان را تکرار کنید، به خصوص زمانی که در دام افکار منفی می‌افتید یا واکنش‌های منفی، نشان می‌دهید.

فراموش نکنید عبارت‌های تائیدآمیز کنار استراتژی‌های دیگر، مثل تجسم و تعیین اهداف، تاثیر بیشتری خواهند داشت.