سنگی به درخشش چشمان گربه

سنگی به درخشش چشمان گربه

اوپال یک سنگ جواهر نادر، بسیار کمیاب و شکننده است. این سنگ از قیمت بالایی برخوردار است.

واژه‌ی «اوپال» از كلمه‌‌ی هندی‌ به‌ معنای‌ سنگ مشتق‌ شده‌ و در فرهنگ‌ سانسكریت‌ به‌ معنای «سنگ‌ قیمتی» است. اوپال به سنگ چشم گربه شهرت یافته و با نام‌های دیگری به اسم عین الهر یا عین الشمس نیز خوانده می‌شود و به‌ دلیل هفت‌ رنگ‌ بودنش‌ بیشتر هنرمندان‌ از آن‌ استفاده‌ می‌‌كنند.

 

این سنگ براى چاكراى تاج سر استفاده مى شود و به طلسم خوشبختى معروف است. برخی افراد معتقدند که نیرویی توسط رنگین کمان در سراسر جهان منتشر می‌شود که این نیرو تاثیر زیادی در طرح و پویایی زمین دارد. اوپال‌ از جمله‌ جواهرات‌ زیبایی‌ است‌ كه‌ داشتن‌ آن‌ نشانه‌ی سلیقه‌ و درك‌ خاص‌ از سنگ‌های‌ قیمتی‌ است، زیرا دارنده‌ی‌ آن‌ باید حتما به‌ خواص‌ و اهمیت‌ این‌ سنگ‌ پی‌ برده‌ باشد. اوپال را در مشرق ‌زمین‌ سمبل‌ وفاداری‌ و امید می‌شناسند و استفاده‌ از آن‌ به‌ فرد حالتی‌ از تقدس‌ می‌دهد. عرب‌ها معتقدند این‌ سنگ‌ از بهشت‌ روی‌ زمین‌ افتاده‌ و ظاهرا حالت‌ نورانی‌ آن‌ باعث‌ به ‌وجود آمدن‌ این‌ باور شده‌ است. یونانی‌ها معتقدند اوپال‌ باعث‌ دوراندیشی‌ می‌‌شود و از امراض‌ جلوگیری‌ می‌‌كند و شكسپیر آن‌ را ملكه‌‌ی گوهرها می‌‌داند. معمولا هسته‌ی اوپال رنگ‌های متفاوتی دارد و در تاثیر نور، جاذبه‌ی بسیاری را فراهم می‌آورد. به همین دلیل است سنگ اوپال به عنوان سنگ ملی استرالیا شناخته شده، کاربرد بسیاری در ساخت جواهرات دارد.

اوپال از سلیکاهای آبدار است که با دمای پایین ته‌نشین می‌شود، جزو سنگ‌های رسوبی به حساب می‌آید و در ترک‌ها، اتصالات و حفره‌ها، صخره‌های رسوبی، آتش‌فشانی و دگرگونی ته‌نشین می‌شود. معمولا ۳۰ درصد اوپال، آب است. شفافیت آن از شفاف تا مات است. هر چقدر زمینه‌ی سنگ اوپال، تیره‌تر باشد تا پدیده آن واضح‌تر دیده شود با ارزش‌تر است. سنگ اوپال در رنگ‌هایی مثل سفید، سبز، آبی، شیری، سرخ و… یافت می‌شود، ولی بیشترین نوع آن سفید و سبز است و کمیاب‌ترین گونه‌ی آن سرخ در زمینه‌ی سیاه است. اوپال را هم مثل مروارید باید هر چند وقت یک بار در آب گذاشت.

 

برای تقویت پدیده بازی با رنگ در اوپال، سنگ را بااسید رقیق شده و شکر رنگ می‌کنند باعث تیره شدن زمینه‌ی سنگ می‌شود. اوپال در مقابل حرارت، عکس‌العمل ضعیف دارد و اسید هیدروفلوریدک روی این سنگ اثر می‌گذارد.

 

معروف‌ترین سنگ‌های اوپال

* اوپال ملکه یا چشم گربه آنداموکا که به ملکه‌ی الیزابت دوم پیشکش شده‌است.

* اوپال ملکه‌ی اخگر

* آتش‌سوزی تروی، چشم گربه‌ای که ناپلئون به ژوزفین دو بوآرنه پیشکش کرد.

* اوپال دنباله‌دار ‌هالی، بزرگ‌ترین اوپال (چشم گربه) نتراشیده‌ی سیاه‌رنگ.

* ساعت دیواری روبه‌روی بخش پذیرش ترمینال گراند سنترال منهتن نیویورک.

* چشم گربه‌ی روبلینگ در موسسه‌ی اسمیتسونیَن.

 

انواع سنگ اوپال

اوپال‌های گرانبها که پدیده‌ی زیبای اوپالسانس دارند، رنگ‌های متعددی را در طیف نوری پدید می‌آورند و از زوایای مختلف به صورت‌های گوناگون دیده می‌شوند؛ اوپال‌های به رنگ زرد و قرمز آتشی که به اوپال آتشین معروف است. با وجود این، پدیده‌ی اوپالسانس در این سنگ وجود ندارد و معمولا غیر شفاف است و در مقابل فشار بسیار حساس و شکننده است. اوپال‌های معمولی نوعی مات و بدون درخشش هستند و رنگ‌های مختلف دارند.

آب همواره در اوپال‌ها، به خصوص در انواع قیمتی آن، وجود دارد، ولی مقدارش متغیر است که با گذشت زمان با تبخیر و خروج آب از کانی اوپال، باعث ترک خوردگی و تضعیف پدیده‌ی هفت رنگی در آن می‌گردد که با اشباع این سنگ‌ها از آب یا روغن از بروز ترک خوردگی آن‌ها جلوگیری می‌شود؛ بنابراین، بهتر است اوپال‌ها را از حرارت و نور خورشید دور نگه دارید.

اوپال‌ از جمله‌ جواهرات‌ زیبایی‌ است‌ كه‌ داشتن‌ آن‌ نشانه سلیقه‌ و درك‌ خاص‌ از سنگ‌های‌ قیمتی‌ است؛ زیرا دارنده‌ آن‌ باید حتما به‌ خواص‌ و اهمیت‌ این‌ سنگ‌ پی‌ برده‌ باشد.

 

خواص و فواید اوپال

* انرژی‌های درونی بدن را تقویت می‌کند و در تقویت دستگاه گوارش، به ویژه کمک به معده در هضم غذا، موثر است.

* به خون‌سازی بدن کمک و گردش خون را تنظیم می‌کند.

* برای درمان سرطان خون مفید است.

* نیروهای منفی شخص را جذب می‌کند.

* نگرانی و افسردگی را تسکین می‌دهد.

* اوپال انسان را از سستی و بی‌حالی باز می‌دارد.

* اوپال برای درمان روده، درد شکم، فشار خون، استخوان درد موثر است.

* نگاه‌ کردن‌ به‌ این‌ سنگ‌ زیبا، چشم‌ها را به‌ روی‌ زندگی‌ باز می‌‌کند و باعث‌ ایجاد شعف‌ و امید و تقویت‌ صفات‌ نیکو می‌شود.

 

معادن اوپال

بزرگ‌ترین معادل در استرالیا (ماسه سنگ)، برزیل (آتشفشانی)، مکزیک (گدازه‌های تجزیه نشده)، آمریکا (نوادا، اورگان) (آتشفشانی)، گواتمالا، هندوراس (گدازه‌های تجزیه نشده)، اندونزی (آتشفشانی) چکسلواکی (گدازه‌های آتشفشانی)، تانزانیا، عمان است. تا پیش‌ از قرن‌ اخیر، بهترین‌ معادن‌ اوپال‌ در كشور چک واسلواكی‌ بوده‌ است.

 

تمیز کردن انواع سنگ اوپال

روش تمیز کردن سنگ اوپال، به نوع آن بستگی دارد. بعضی از سنگ‌های اوپال، یک تکه هستند. بعضی دیگر نیز شامل دو یا چند سنگ هستند که به یکدیگر چسبیده‌اند. می‌توانید با نگاه کردن به سنگ اوپال تعیین کنید که از یک، دو، یا سه تکه تشکیل شده است.

ابتدا داخل یک دوم فنجان آب ولرم، کمی مایع ظرفشویی بریزید. اگر سنگ اوپال شما یک تکه است، آن را به مدت چند ثانیه داخل این محلول حرکت دهید؛ سپس سنگ اوپال خود را با استفاده از یک پارچه‌ی میکروفیبر به خوبی تمیز کنید. اما اگر سنگ اوپال شما از دو یا سه تکه تشکیل شده است، آن را داخل این محلول قرار ندهید. آب می‌تواند چسب تکه‌های سنگ را شل و آن‌ها را از هم جدا کند. در عوض، پارچه‌ی میکروفیبر خود را به مقداری از این محلول آغشته کنید و سنگ را با استفاده از آن به آرامی تمیز کنید. به طور کلی، سنگ‌های اوپال باید هر دو ماه یک بار تمیز شوند. بدین ترتیب، سنگ اوپال شما خیلی کثیف نمی‌شود و تمیز کردن آن آسان‌تر می‌شود.

 

تمیز کردن فلزها و سنگ‌های دیگر

بعضی از جواهرات، علاوه بر سنگ اوپال، مثل الماس هستند به تمیز کردن نیاز دارند. فلز این جواهرات هم باید به شیوه‌ی صحیح تمیز شود. شما می‌توانید با همان محلول قبلی و یک مسواک، سنگ‌های دیگر و فلز را تمیز کنید، اما مراقب باشید که مسواک شما به سنگ اوپال برخورد نکند.

 

نگهداری از سنگ اوپال

سنگ اوپال را در جای خشک یا محلی که دارای نوسان دمای زیاد است نگهداری نکنید. اگر این کار ممکن نیست، یک پارچه را به چند قطره آب آغشته کنید، سنگ را داخل پارچه بپیچید و آن را داخل یک کیسه‌ی پلاستیکی در بسته نگهداری کنید. اما اگر شرایط آب و هوایی مناسب است، به این کار نیازی نیست. اگر می‌خواهید سنگ اوپال را کنار جواهرات و زیورآلات دیگر نگهداری کنید، آن را داخل یک پارچه بپیچید تا به سنگ اوپال شما آسیبی نرسد.

 

استفاده از سنگ اوپال

سنگ اوپال، از شن و آب تشکیل شده است. بیشتر سنگ‌های اوپال، شامل دو تا ده درصد آب هستند و اگر خشک شوند می‌شکنند. علاوه بر این، اگر این سنگ در معرض تغییرات شدید دما قرار گیرد، احتمال شکستن آن وجود دارد؛ بنابراین، هنگامی که می‌خواهید از جای خیلی گرم به جای خیلی سرد بروید (یا برعکس)، باید بسیار مراقب باشید. سنگ اوپال نباید به مدت طولانی در معرض هوای گرم قرار گیرد. آب داغ یا سرد هم برای این سنگ مضر است.

صابون یا لوسیون، روی سنگ اوپال می‌نشینند و درخشندگی آن را کم می‌کنند؛ بنابراین، اگر لازم است قبل از استفاده از این مواد، جواهرات خود را از تن بیرون بیاورید. اگر صابون یا لوسیون با سنگ اوپال در تماس باشد، مجبور می‌شوید آن را تمیز کنید.