خود را ارزیابی کنید

خود را ارزیابی کنید

ارزیابی انگیزشی

آیا دل‌تان به کار می‌رود؟ آیا می‌توانید وضعیت روانی خود را از الان تا روز کنکور ارزیابی و پیش‌بینی کنید؟ حدس می‌زنید بتوانید این روزها را راحت و آرام پشت سر بگذارید؟ آیا احتمال می‌دهید که اضطراب و نگرانی شما روز به روز بیشتر شود؟ آیا فکر می‌کنید که در صورت افزایش اضطراب خود، می‌توانید آن را کنترل کنید؟ آیا به راه‌ها و روش‌های کنترل اضطراب فکر کرده‌اید و در نهایت، آیا نسبت به اوضاع روانی خود آگاهی و تسلط دارید؟ دانش‌آموزانی که در کنکور سال قبل یا سال‌های قبل شرکت کرده‌اند، تجربه‌هایی در این باره کسب کرده‌اند و اگر از این تجربه‌ها درس‌های خوبی گرفته باشند، می‌توانند آمادگی‌های روانی خود را تا روز کنکور به نحو مطلوبی افزایش دهند. متاسفانه، بیشتر دانش‌آموزان کنکوری، به خصوص کسانی که بار اول در کنکور شرکت می‌کنند و کسانی که قبلا این تجربه را داشته‌اند، به اندازه‌ای که به مسائل درسی اهمیت می‌دهند به آمادگی روانی خود باید اهمیت دهند. به این ترتیب، بعد از ایام نوروز، آمادگی‌های روانی خودتان را برای روزهای باقی‌مانده تا روز کنکور، به طور جدی بازنگری کنید.

 

روند ادامه‌ی برنامه

اگر فعالیت‌های خود را به خوبی ارزیابی کنید، می‌توانید برای روزهای باقی‌مانده تا کنکور تصمیم‌های متناسب و منطقی بگیرید، زیرا چنین تصمیم‌هایی تا حد زیادی به آرامش شما کمک خواهند کرد. بیشترین نیاز شما در این روزها «آرامش» است. اگر شما برای توجیح مشکلات و نارسایی‌های خود به دنبال علل و عوامل بیرونی بگردید، هیجانی خواهید شد و اضطراب بیشتری به سراغ‌تان خواهد آمد، اما اگر مسوولیت هر اتفاقی را گردن بگیرید، می‌توانید بر خود مسلط شوید و تسلط بر خود، آرامش را برای‌تان به ارمغان خواهد آورد؛ پس روند  ادامه‌ی برنامه را آگاهانه و با تسلط پیش‌بینی و اجرا کنید.

 

پس از ارزیابی آموزشی و انگیزشی خود، با توجه به نتیجه باید چهار نکته را در نظر داشته باشید.

* برآورد آمادگی‌ها

* شرکت در کنکورهای آزمایش جامع

* تست‌زنی

* آماده‌سازی مقدمات مرحله‌ای آخر

 

برآورد آمادگی‌ها

بر مبنای عوامل متعددی که در موفقیت کنکور موثرند، باید مجموع آمادگی‌های خود را برآورد کنید. مثل «وضعیت درسی» و «وضعیت روانی». کنار این دو عامل اساسی، عوامل دیگری نیز وجود دارند که باید به آن‌ها توجه شود از جمله سرعت عمل، توانایی تست‌زنی، تقسیم زمان برای دروس، میزان استراحت، تغذیه، شرایط و امکانات محیطی برای روزهای آخر و… هدف از بیان این نکته‌ها آن است که شما آگاهانه پیش بروید و روی تمامی عوامل تا حد امکان تسلط داشته باشید.

 

کنکوری‌های آزمایشی جامع

یکی از روش‌ها و ملاک‌هایی که تقریبا تمام آمادگی‌های شما رو برآورد می‌کند، شرکت در کنکورهای آزمایشی جامع – کنکورهای مشابه کنکور اصلی و شامل همه‌ی دروس – است. نکته‌ی حائز اهمیت این است که گرچه ممکن است شرکت در چند کنکور آزمایشی برای تعدادی از دانش‌آموزان آماده، موثر و مفید باشد، اما برای تعدادی دیگر می‌تواند آفت‌هایی مهم داشته باشد، همه‌ی کنکوری‌ها باید بپذیرند هیچ جلسه‌ی کنکوری مانند جلسه‌ی کنکور واقعی نمی‌شود؛ بنابراین، هر قدر هم شرایط محیطی جلسه‌های کنکور آزمایشی مشابه کنکور واقعی باشد باز هم با آن متفاوت خواهد بود. ممکن است دانش‌آموزی به دلیل سهل‌انگاری در کنکوری‌های آزمایشی، نتایجی در حد انتظار کسب نکند. ممکن است دانش‌آموز دیگری به دلیل جدی نبودن شرایط جلسه‌ی کنکور آزمایشی و سطح پایین اضطراب، نتیجه‌ی خوبی کسب کرده و آن را نتیجه‌ی واقعی خود تصور کند. شاید دانش‌آموزی هم به دلیل برآورد نکردن مجموع آمادگی‌های خود، نتایج ضعیفی به دست آورد. به هر حال، کنکور‌های آزمایشی جامع، ملاک خوبی برای محک زدن است، اما کافی نیست و نمی‌توان صرفا بر مبنای آن قضاوت کرد. بعد از ایام عید برای ارزیابی مجموع آمادگی‌ها، شرکت در یکی دو کنکور آزمایشی جامع توصیه می‌شود.

 

تست‌زنی

برای کسب مهارت در تست‌زنی، توانایی‌های مختلفی مانند مشاهده و سرعت عمل، تمرکز حواس و دقت، استنباط و درک مطالب و مهارت‌های فنون تست‌زنی که شامل یک سری فنون کلی و یک سری فنون خاص برای دروس مختلف می‌شود لازم است. دو نکته‌ی مهم را به یاد داشته باشید:

*وقتی تست می‌زنید حتما زمان بگیرید و این زمان‌ها را در دفعات بعدی با هم مقایسه کنید تا بیست سوال را به طور متوسط در چه مدت زمانی پاسخ می‌دهید.

*نباید بلافاصله بعد از مطالعه‌ی یک موضوع تست‌های آن را بزنید. حتما یک فاصله‌ی ۲-۳ روزه بین مطالعه‌ی درس و پاسخ به تست‌ها باید رعایت شود.