سرمایه‌تان را دوبرابر کنید!

سرمایه‌تان را دوبرابر کنید!

وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری می‌شود؛ به طور ناخودآگاه ذهن بیشتر ما به سمت این موضوع سوق داده می‌شود که باید پول زیادی داشته باشیم! تا بتوانیم سرمایه‌گذاری کنیم، اما این موضوع همیشه درست نیست. در این مقاله سعی کردیم تا به شما یک شیوه سرمایه‌گذاری با سرمایه کم ولی پربازده و پرسود را معرفی و مراحل انجام کار را قدم به قدم با هم پیش ببریم.

*در ابتدا باید ببینیم واژه‌ی سرمایه‌گذاری به چه معنی است و به چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌گویند؟

می دانیم که سرمایه‌گذاری به تعویق انداختن مصرف فعلی برای دستیابی به مصرف بیشتر در آینده است. خریدن یک دارایی به امید اینکه در آینده قیمت این دارایی افزایش یابد و ایجاد درآمد کند یا به عبارتی دیگر خریدن یک کالا که اکنون استفاده نمی‌شود و در آینده با افزایش ارزش این کالا سود تولید می‌شود مثل خرید املاک و مستغلات و …. همه مردم اعم از افراد حقیقی (مردم عادی) و افراد حقوقی (شرکت‌ها) می‌توانند سرمایه‌گذاری را انجام دهند و کسب درآمد و سود کنند. سرمایه‌گذاری ضمن اینکه منجر به درآمد و سود شخصی برای افراد جامعه و شهروندان می‌شود؛ برای اقتصاد کشور نیز مفید است و جنبه‌ی ملی نیز پیدا می‌کند. چرا که سرمایه‌گذاری یکی از ارکان اصلی اقتصاد یک کشور است؛ به طوری که افزایش سرمایه‌گذاری منجر به تزریق سرمایه به بنگاه‌های تولیدی و سپس توسعه‌ی کسب و کارها و در نتیجه‌ی توسعه و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور و اشتغال‌زایی می‌شود.

*با سرمایه‌های کوچک خود در بورس، در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ کشور سهیم باشیم.

 

چرا سرمایه‌گذاری کنم؟

اگر از شما بپرسند برای چه سرمایه‌گذاری می‌کنید در جواب چه پاسخی می‌دهید؟

پاسخ بیشتر شما به احتمال زیاد کسب درآمد و سود است. ببینیم پاسخ رابرت کیوساکی یکی از میلیاردهای جهان که یک سرمایه‌گذار موفق است در این مورد چیست؟

رابرت که یکی از میلیاردرهای جهان است در کتاب هوش مالی، حقیقت سرمایه‌گذاری را بر دو دلیل توضیح می‌دهد:

 1. رسیدن به ثروت بیشتر:

یکی از دلایلی که بیشتر مردم در سرمایه‌گذاری شکست می‌خورند و فکر می‌کنند ریسک زیادی دارد این است که برای ثروت بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کنند و چون این کار برای‌شان خطرناک است نگران می‌شوند و ترس از شکست آن‌ها را به سمت تصمیمات نادرست و در نتیجه شکست سوق می‌دهد.

 1. بازی کردن با پول

این دلیل کمی مطمئن تر و ریسک آن کمتر است، زیرا یکی از روش‌های استفاده‌ی بهینه از پول و سرمایه است به عبارتی سرمایه‌گذاری برای بازی با پول سرمایه‌گذاری برای درآمد بیشتر است.

فرض کنید شما چند میلیون تومان پول دارید. اگر این پول را در منزل ذخیره کنید و استفاده‌‌ای نکنید با گذشت زمان این پول ارزش خود را از دست خواهد داد و بعد از گذشت چند سال شما پول اولیه‌ی خود را از دست می‌دهید!

پس با این تفاسیر نیاز است که با سرمایه‌گذاری آگاهانه از پول‌مان استفاده مناسب و از آن سود کسب کنیم.

 

بهترین و امن‌ترین شیوه‌ی سرمایه‌گذاری کدام است؟

از ابتدا همواره راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما افراد همیشه به دنبال بهترین فرصت‌ها برای سرمایه‌گذاری هستند، اما پاسخ این سوال که کدام سرمایه‌گذاری بهتر است بستگی به معیارها و عملکرد سرمایه‌گذاری‌ها دارد که معمولا بر اساس ریسک و بازده ارزیابی می‌شود. منظور از بازده سود یا پاداشی است که ما از سرمایه‌گذاری خود بدست می‌آوریم و ریسک نوسانات احتمالی بازده در آینده است.

سرمایه‌گذاری که ریسک‌پذیر است انتظار بازده بیشتری هم دارد و بالعکس در نتیجه همواره رابطه‌ی بین ریسک و بازده رابطه مستقیم است.

تا همین چند سال اخیر و گاها اکنون، بیشتر مردم سرمایه‌های خود را در بانک‌ها نگهداری می‌کردند و با روش‌های دیگر استفاده از سرمایه‌ها آشنا نبودند، اما امروزه شنیده می‌شود که راه‌های دیگری هم برای استفاده از سرمایه وجود دارد و آن این است که یک فرد معمولی با حداقل سرمایه می‌تواند در پروژه‌های عظیم عمرانی و مالکیت بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی و تجاری بزرگ مشارکت کند و از نتایج حاصله از مشارکت و سرمایه‌گذاری خود به سادگی بهره‌مند شود.

اما این سرمایه‌گذاری به چه صورت امکان‌پذیر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت سازمان بورس اوراق بهادار این امکان را برای شهروندان و سرمایه‌گذاران محترم فراهم کرده و علاوه بر نظارت دقیق بر تمام فعالیت‌های این مرکز مطابق قانون مدافع و حامی حقوق سرمایه‌گذاران است.

گفتیم که سرمایه‌گذاری خرید یک نوع دارایی است. حال سرمایه‌گذاری در بورس سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی یا کاغذی است؛ یعنی، دارایی‌هایی که ارزش آن‌ها در گرو یک دارایی دیگر است مثل سهام و اوراق قرضه که دارنده‌ی سهام یک شرکت که به نسبت سهام خود در منافع و سود شرکت سهیم است.

 

*یکی از راه‌های ایجاد اشتغال در جامعه سرمایه‌گذاری در بورس است.

بیشتر شهروندان و افراد جامعه‌ی کشور عزیزمان ایران، با بورس اوراق بهادار آشنایی ندارند و یا خیلی ناچیز آشناییت دارند و نحوه‌ی فعالیت و سرمایه‌گذاری در این بازار و فواید و سودمندی‌های آن را نمی‌شناسند در صورتی که آشنایی با این بازار و نحوه‌ی فعالیت آن تاثیر بسزایی در توسعه‌ی زندگی اقتصادی شهروندان خواهد داشت.

فعالیت اصلی بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار فراهم کردن بستری قانونی برای شهروندان و مردم است تا در فعالیتی اقتصادی شریک و علاوه بر تامین نیازهای یکدیگر از سود و منفعت آن نیز بهره‌مند شوند و کسب درآمد می‌کنند.

هر سرمایه‌گذار در هر جایی که سرمایه‌گذاری کند در مرحله‌ی اول به دنبال کسب درآمد و سود است و جایی را که سود بیشتری بدهد و مورد اطمینان‌تر و قانونی باشد انتخاب می‌کند. همچنین، دنبال نوعی از سرمایه‌گذاری هستند که هر وقت به پول‌شان احتیاج داشتند بتوانند سرمایه‌ی خود را پول نقد کنند و بتوانند هر زمان از وضعیت سرمایه‌گذاری خود مطلع شوند. برخی سرمایه‌گذاران فراتر از اهداف فردی می‌روند و اهداف متعالی‌تری دارند؛ یعنی، به دنبال نوعی سرمایه‌گذاری هستند که علاوه بر خودشان برای جامعه و کشورشان نیز مفید واقع شود و ایجاد اشتغال کند.

*بازار بورس نوعی از سرمایه‌گذاری است که تمامی این ویژگی‌ها را داراست و از بهترین شیوه‌های سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید.

مزایای بازار بورس نسبت به شیوه‌های دیگر سرمایه‌گذاری:

به چند دلیل اصلی می‌توانیم ادعا کنیم که بورس اوراق بهادار یک سرمایه‌گذاری سود ده و پربازده است، چرا که دارای مزیت‌هایی نسبت به دیگر شیوه‌های سرمایه‌گذاری است که در ادامه چند مورد آن را ذکر می‌کنیم:

 1. با حداقل سرمایه می‌توانید در بورس سرمایه‌گذاری کنید یعنی صد هزار تومان!
 2. سرمایه شما در مقابل تورم حفظ می‌شود. میانگین بازده بورس در یک سال می‌تواند تا ۱۰۰ درصد و یا بالاتر باشد!
 3. قابلیت نقدشوندگی خوب و سریع. می‌توانید طی ۴۸ و نهایت تا ۷۲ ساعت به پول نقد برسید.
 4. شفافیت در سرمایه‌گذاری و جلوگیری از کلاهبرداری
 5. مهم‌ترین مزیت؛ یعنی، کسب سود و درآمد بالا
 6. امنیت و قانونی بودن بورس به دلیل نظارت دقیق سازمان
 7. خرید و فروش اینترنتی و عدم نیاز به مراجعه‌ی حضوری جهت معامله
 8. محدود به مکان خاصی نیست.
 9. بازده بالاتر نسبت به بازارهای مشابه. میانگین بازده بورس در یک روز می‌تواند به ۵ درصد هم برسد!
 10. مشارکت در تصمیم‌گیری و خط مشی شرکت با توجه به نسبت سهمی که در اختیار دارید.

 

مراحل سرمایه‌گذاری در بورس چگونه است؟

انجام هرگونه فعالیتی تابع قوانین و مقرراتی است. سرمایه‌گذاری در بورس نیز تابع قوانین و مقررات خاص خود است.

*کارگزاران بورس واسطه خریداران و فروشندگان سهام در بازار بورس هستند.

شما به طور شخصی و مستقیم نمی‌توانید سهام شرکتی را خریداری کنید، این قضیه از لحاظ منطقی هم قابل قبول نیست؛ چرا که فرض کنید این سیل عظیمی از افراد فعال در بازار بورس هرکس بخواهد اقدام به خرید یا فروش سهام شرکتی کند مستقیم برود جلوی شرکت و از شرکت خریداری کند!

پس چطور می‌شود خرید و فروش کرد؟ از طریق یک واسطه که به این واسطه «کارگزار» می‌گویند. شرکت‌های کارگزاری وظیفه‌ی خرید و فروش سهام را برعهده دارند، که در ازای این معاملات که انجام می‌دهند مقدار کمی کارمزد دریافت می‌کنند.

*گام اول:

مراجعه به یک شرکت کارگزاری با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی جهت دریافت کد بورسی.

*گام دوم:

تقاضای فرم درخواست خرید و تکمیل فرم.

*گام سوم:

تحویل فرم همراه فیش واریزی مبلغی که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید به کارگزار.

شما علاوه بر خرید و فروش حضوری به صورت غیر حضوری و اینترنتی هم می‌توانید معاملات خرید و فروش خود را انجام دهید.