موهات رو می‌خوای چه رنگی کنی؟

موهات رو می‌خوای چه رنگی کنی؟

انتخاب رنگ موی مناسب که به چهره‌تان بیاید و به آن هم علاقه داشته باشید کار آسانی نیست. عوامل بسیاری برای انتخابی مناسب مثل رنگ پوست، رنگ مو طبیعی و رنگ چشم بسیار مهم هستند؛ بنابراین، ما در این شماره به کمک‌تان آمده‌ایم تا با توجه به توصیه‌های رنگ مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید.

برنامه‌ریزی ظاهر جدید

ابتدا باید درباره‌ی شدت تغییر رنگی که می‌خواهید رنگ موهای‌تان تغییر کند، فکر کنید. آیا فقط به دنبال تغییری اندک برای زنده کردن ظاهر خود هستید یا اینکه به تغییری بسیار علاقمندید؟

عکس‌هایی از رنگ موهای مورد علاقه‌ی خود جمع کنید. عکس‌های مجلات را بریده یا عکس‌هایی را در تلفن همراه یا کامپیوتر خود ذخیره کنید. به این ترتیب، به راحتی امکان نگاه کردن به رنگ موهای مورد علاقه‌ی خود را خواهید داشت. همچنین، نگه داشتن این عکس‌ها پس از تصمیم نهایی، به آرایشگر شما برای انجام کاری حرفه‌ای کمک بسیاری می‌‌کند.

 

در مورد کوتاهی موهای خود نیز تصمیم بگیرید. اگر علاوه بر تغییر رنگ مو تمایل دارید موهای‌تان را نیز کوتاه کنید، ابتدا این کار را انجام دهید. در صورت کوتاه کردن موها ابتدا به علت نیاز به رنگ موی کمتر قدری پول پس‌‌انداز می‌کنید. همچنین، کوتاهی قبل از رنگ کردن به شما اجازه می‌دهد تاثیر رنگ موی جدید را بر مدل جدید موی خود ببینید.

 

فکر کنید هر چند مدت یک بار تمایل به رنگ کردن ریشه‌های مو دارید. در صورت ایجاد تغییری شگرف؛ به طور مثال، بلوند به مشکی، برای حفظ ظاهر باید مرتب ریشه‌های موهای خود را رنگ کنید، اما در صورت ایجاد تغییری اندک؛ به طور مثال، تیره کردن مو یک درجه نسبت به موی طبیعی به آن اندازه نباید نگران حفظ ظاهر مو باشید. قبل از تصمیم به رنگ کردن مو فکر کنید چه اندازه هزینه و زمان می‌خواهید برای تغییر رنگ موها صرف کنید.

 

در نظر گرفتن رنگ طبیعی‌تان

سیاهرگ خود را برای تعیین رنگ پوست کنترل کنید. رنگ سیاهرگ شما در تعیین رنگ گرم یا سرد پوست، به شما کمک می‌کند. در جایی با نور طبیعی زیاد بایستید. دستان خود را بالا نگه دارید و به مچ‌های خود و به رنگ رگ‌ها از درون پوست نگاه کنید. اگر رگ‌های‌تان آبی به نظر می‌رسد زمینه‌ی پوست شما سرد است، ولی اگر رگ‌های‌تان سبز به نظر رسید پوست شما گرم است.

 

از کاغذ رنگی برای تعیین رنگ پوست استفاده کنید. اگر تعیین رنگ با رگ‌های‌تان مشکل است یا می‌خواهید دوباره رنگ‌ها را کنترل کنید، از کاغذ استفاده کنید. به تکه‌هایی کاغذ با رنگ‌های زرد، قرمز، سفید، سبز، نقره‌ای و آبی نیاز دارید. هر کدام از کاغذها را به تنهایی کنار صورت خود نگه دارید. اگر پوست صورت‌تان با کاغذهای زرد و قرمز هماهنگ شد، زمینه‌ی پوست شما گرم است، ولی اگر پوست شما با کاغذهای سفید، سبز، نقره‌ای و آبی به نظر رسید، زمینه‌ی پوست‌تان سرد است.

 

رنگ چشم خود را در نظر بگیرید. بسیار به هم مرتبط و وابسته هستند. بنابراین، قبل از تصمیم درباره‌ی رنگ مو، رنگ چشم خود را در نظر داشته باشید. در صورت مطمئن نبودن از آرایشگر خود درباره‌ی رنگ‌های موی مناسب با رنگ چشم خود سوال کنید. در صورت داشتن چشمانی قهوه‌ای یا فندقی، سایه‌های تیره‌تر قهوه‌ای بسیار مناسب است. قهوه‌ای شکلاتی یا قهوه‌ای نسکافه‌ای سیر را امتحان کنید. اگر چشمان‌تان آبی یا خاکستری است، رنگ‌هایی با زمینه‌ی سرد مانند طلایی یا دودی عالی هستند. طلایی روشن یا بلوند دودی را امتحان کنید.

 

تعیین رنگ موی مناسب برای شما

یک سایه از رنگ قهوه‌ای را در نظر داشته باشید.

برعکس رنگ‌های قرمز، بلوند و قهوه‌ای سایه‌ای از قهوه‌ای مناسب با هر رنگ پوستی وجود دارد. نگهداری از رنگ قهوه‌ای نسبت به رنگ‌های دیگر کمتر است و جعبه‌های رنگ موی قهوه‌ای قابل خرید در داروخانه‌های و فروشگاه‌های لوازم بهداشتی وجود دارند که استفاده غلط از آن‌ها غیر ممکن است. همچنین، اگر موهای‌تان آسیب دیده رنگ قهوه‌ای مناسب است. رنگ قهوه‌ای در معرض نور می‌درخشد و شکستگی و خم شدگی را در کمتر نشان می‌دهد.

در صورت داشتن پوستی روشن، به دنبال قهوه‌ای متوسط یا قهوه‌ای که درجه‌ای از قرمزی دارد باشید. در غیر این صورت، رنگ مو پوست‌تان را بسیار رنگ پریده نشان می‌دهد. در صورت داشتن پوستی متوسط، به دنبال یک قهوه‌ای متوسط مانند کاراملی یا قهوه‌ای مایل به قرمز باشید. برای روی موتان، از سایه‌های خنثی و سایه‌های طلایی دوری کنید.

در صورت داشتن پوستی تیره، به دنبال سایه‌هایی تیره‌تر از رنگ قهوه‌ای مانند نسکافه‌ای باشید. از رنگ‌هایی روشن با درجه‌ی روشنی دو پرده از رنگ پوست خود، دوری کنید.

 

یک سایه از یک رنگ قرمز را در نظر داشته باشید. قرمز رنگی تطبیق‌پذیر و سایه‌ی قرمز مناسب برای هر کسی است. به یاد داشته باشید که سایه‌های خاصی از رنگ قرمز، بسته به رنگ پوست‌تان، بیشتر به شما می‌آید.

اگر پوست صورت‌تان سفید است به دنبال رنگ‌های روشن‌تر قرمز مانند بلوند توت فرنگی یا قرمز مسی باشید. از سایه‌های تیره‌تر مثل مانند شرابی دوری کنید، چرا که این رنگ‌ها بسیار رنگ پریده‌تر شما را نشان می‌دهند.

در صورت داشتن پوستی متوسط، سایه‌ای متوسط مثل مسی متوسط یا قرمز بلوند را انتخاب کنید. از سایه‌های بنفش مانند بادمجانی پرهیز کنید، چرا که این رنگ‌ها پوست شما را زرد نشان می‌دهند.

در صورت داشتن پوستی تیره، قهوه‌ای متمایل به قرمز یا قهوه‌ای بلوطی را انتخاب کنید. از رنگ‌های خیلی قرمز اجتناب کنید، چرا که این رنگ‌ها پوست‌تان را سبز رنگ نشان می‌دهند.

 

سایه‌‌ای طلایی را در نظر بگیرید.

اگر زمینه‌ی پوست‌تان روشن یا متوسط است، موی بلوند انتخابی عالی خواهد بود. فقط به یاد داشته باشید که اگر موهای طبیعی‌تان بلوند نیست، نگه داشتن رنگ بلوند بسیار پر هزینه است، زیرا مرتب به رنگ ریشه و محصولات روشن‌کننده نیاز دارید تا رنگ مو را بر موهای خود ماندگارتر کنید و مویی رنگ پریده نداشته باشید.

در صورت داشتن پوستی روشن، رنگی روشن یا بلوند طلایی انتخاب کنید. از سایه‌های سفید، دودی یا قرمز، استفاده کنید، زیرا رنگ‌تان را پریده‌تر نشان می‌دهد.

اگر رنگ پوست‌تان متوسط است به دنبال سایه‌ای متوسط بلوند مانند طلایی یا بژ باشید. سایه‌های خاکستری یا نارنجی بلوند، شما را رنگ پریده نشان می‌دهند و انتخاب‌های مناسبی نیستند.

 

اگر پوست‌تان تیره است سایه‌های تیره‌تر بلوند مانند رنگ کاراملی را انتخاب کنید یا اینکه می‌توانید قدری هایلایت کاراملی به موهای خود بیفزایید. از رنگ‌های بلوند با سایه‌های سفید، پلاتینی یا پرتقالی اجتناب کنید، چرا که این رنگ‌ها، موهای شما را غیر طبیعی جلوه می‌دهند.

 

پوست‌های متوسط و تیره با موی مشکی عالی می‌شوند، اما در صورت داشتن پوستی روشن، سایه‌هایی روشن‌تر هستند که با رنگ پوست‌تان تناسب بیشتری دارند. به یاد داشته باشید که پاک کردن رنگ مشکی بسیار دشوار است، بنابراین، قبل از اینکه موهای‌تان را مشکی کنید، مطمئن شوید که حتما این رنگ را دوست دارید.

در صورت داشتن پوستی روشن، به دنبال سایه‌هایی متمایل به قهوه‌ای یا قهوه‌ای تیره باشید. از سایه‌های مشکی پرکلاغی اجتناب کنید، چرا که این رنگ، پوست شما را غیر طبیعی، رنگ پریده یا قرمز نشان می‌دهد.

در صورت داشتن پوستی متوسط، دنبال قهوه‌ای تیره یا مشکی روشن باشید. از رنگ‌های مشکی با سایه‌های قرمز بپرهیزید، چرا که این رنگ، پوست‌تان را زرد نشان می‌دهد.

اگر رنگ پوست‌تان تیره است، به دنبال مشکی پرکلاغی باشید. از هر گونه رنگ مشکی با سایه‌های آبی اجتناب کنید چرا که این رنگ، پوست شما را سبز نشان می‌دهد.

 

نوع رنگ خود را مانند سایه‌ها در ذهن داشته باشید.

قهوه‌ای، قرمز، بلوند و مشکی در سایه‌های متنوعی وجود دارند؛ بنابراین، باید رنگ مناسب خود را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که باید رنگی را انتخاب کنید که مکمل رنگ پوست‌تان باشد. در صورت سرد بودن رنگ پوست‌تان، از سایه‌هایی به رنگ گرم استفاده کنید.

 

نکته‌ها

*از رنگ‌هایی که دو درجه روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ پوست‌تان هستند اجتناب کنید.

*رنگی خیلی روشن یا خیلی تیره غیر طبیعی جلوه می‌کند.

*در صورت مطمئن نبودن از انتخاب رنگ مناسب با آرایشگر خود صحبت کنید.

*رنگ موی بلوند برای موهای آسیب دیده بسیار مضر است، چرا که مواد بی‌رنگ کننده‌ی مو، بسیار قوی هستند. قبل از بلوند کردن موها، از سالم بودن موهای خود مطمئن شوید.

*به یاد داشته باشید که بیشتر سایه‌های بلوند به افرادی که پوست زیتونی و تیره‌تر دارند، غیر طبیعی جلوه می‌کند.

هشدارها

هنگام رنگ کردن موها برای اولین بار، این کار را خودتان انجام ندهید و حتما موهای‌تان به افراد متخصص بسپارید. موهای خود را مرتب رنگ نکنید، چرا که این کار باعث آسیب به موها می‌شود. اگر می‌خواهید مجدد موهای‌تان را رنگ کنید حداقل باید دو هفته از رنگ کردن قبلی‌تان بگذرد.