ماساژ به عنوان ابزار شفا

ماساژ به عنوان ابزار شفا

تهیه و تنظیم: داوود فرزامی

ما هر روز، در زندگی روزانه، فشارها و استرس بسیاری در محل کار، روابط‌مان با دیگران و… تحمل می‌کنیم؛ بنابراین، کنار تمامی تعهدات و مسوولیت‌ها باید زمانی را برای آرامش و نفس کشیدن اختصاص دهیم، در غیر این صورت احساس خستگی و استرس و در نتیجه بیماری اجتناب‌ناپذیر است. ماساژ و تحقیقاتی که در مورد فواید و آثار مفید آن بر بدن و ذهن انجام شده تمایل افراد به ماساژ را برای رفع استرس ذهنی و فیزیکی بیشتر کرده است. ماساژ روشی ایده‌آل برای از بین بردن تنشی که در عضلات جمع شده و در شما احساس سرزندگی ایجاد می‌کند. ماساژ با اعمال فشار، کشش، حرکت و تکان دادن بافت‌های نرم بدن که شامل عضلات، تاندون‌ها، مفاصل و رباط‌ها می‌شود موجب آرام شدن آن‌ها می‌گردد. نتایج تحقیقات حاکی از آن است که ماساژ، تاثیر مثبتی بر شفای جراحات، کاهش استرس‌های روانی، مدیریت درد و بهبود گردش خون دارد. انواع مختلف ماساژ هرکدام تاثیر خاصی دارد و نتایج ویژه‌ای را در بدن به وجود می‌آورند. در این شماره به فواید ماساژ سنگ خواهیم پرداخت.

 

باید به خاطر داشت که افراد مختلف نیازهای متفاوتی دارند و واکنش‌شان نسبت به ماساژ متفاوت است؛ بنابراین، قبل از انجام ماساژ، از هرگونه شرایط خاص فرد گیرنده با خبر شوید و ماساژ را با نیازهای منطبق کنید. ماساژ تاثیر فوق‌العاده شگفت‌انگیزی بر افراد دارد، اما در نظر داشته باشید که در صورت وجود هر یک از موارد زیر از گرفتن ماساژ اجتناب کنید:

– اگر عفونت‌های پوستی یا زخم باز دارید.

– اگر به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اید.

– اگر تحت شیمی درمانی قرار دارید.

– اگر مستعد لخته شدن خون و به بیماری قلبی دچار هستید.

– اگر حامله هستید (ماساژ در طول دوران حاملگی بسیار سودمند است، اما حتما باید متخصص ماساژ حاملگی این کار را انجام دهد.)

– اگر پوست بدن‌تان ضربه دیده یا خون مرده شده و ملتهب است، زخم کهنه‌ای بر پوست بدن دارید، تومور (غده) دارید، دارای فتق شکمی هستید و به تازه‌گی جایی از بدن‌تان شکستگی پیدا کرده است از ماساژ محل‌های نامبرده باید پرهیز شود.

– اگر دارویی مصرف می‌کنید که بر اثر آن پوست‌تان فوق‌العاده حساس شده است.

– اگر مشکل دیابت دارید.

 

تاثیر ماساژ

داشتن احساس خوب برای‌تان مفید است. استرس فقط ذهن‌تان را متاثر نمی‌کند و آثار استرس را می‌توان در سرتاسر بدن نیز احساس کرد که خود را به شکل سردرد و معده درد و به همان میزان احساس خستگی مفرط نشان می‌دهد. بدن و ذهن به صورت پیچیده‌ای با یکدیگر در ارتباط هستند و از آنجا که ماساژ به آرام شدن بدن کمک می‌کند در نتیجه می‌تواند فرد را به آرامش برساند. ماساژ منظم به شما کمک می‌کنند بیشتر احساس آرامش و هماهنگی کنید و شما را برای کنترل و مدیریت استرس آماده می‌کند. در روزگاری که بیشتر برای درمان بیماری‌ها از تجویز پزشک و پیچیدن نسخه استفاده می‌شود، ماساژ شفابخشی طبیعی و در درمان بیماری‌ها بسیار موثر است.

– ماساژ در بهبود گردش خون موثر است و با افزایش گردش خون پوست بدن نیز بهبود می‌یابد.

– عضلات خسته و بیش از حد کار کرده با ماساژ نرم می‌شوند.

– اسپاسم‌های عضلانی را می‌توان با ماساژ کاهش داد و قدرت انعطاف‌پذیری عضلات را نیز بیشتر کرد.

– ماساژ موجب ترشح اندروفین در بدن و در نتیجه گرفتن انرژی دوباره می‌شود.

– ماساژ در بهبود شفابخشی بدن موثر است؛ بنابراین، می‌تواند زمان نقاهت پس از جراحی را کاهش دهد.

– یک لمس ساده خود از بهترین شفا دهنده‌هاست.

ماساژ سنگ گرم یکی از انواع بی‌نظیر ماساژ است که برای برطرف کردن تنش از بدن و آرام شدن سیستم

عصبی از سنگ گرم استفاده می‌شود.

 

ماساژ درمانی با سنگ و تاریخچه‌ی آن

تمدن‌های باستان عقیده داشتند که سنگ‌های گرم برای درمان بسیاری بیماری‌ها، به خصوص پاکسازی بدن، تقویت قلب، آرامش روح و ذهن مفید هستند.

شمن‌ها (بزرگان دینی) برای درمان بیماران سنگ‌های گرم را روی بدن و نزدیک بیمار قرار می‌دادند، زنان سرخ‌پوست هنگام قاعدگی و درد‌های شکمی سنگ‌های مختلف را گرم می‌کردند و روی شکم و کمر و زیر بغل‌شان می‌گذاشتند. رومیان در حمام‌های خود تخت‌های سنگی می‌ساختند و روی آن دراز می‌کشیدند تا بیماری‌ها از بدن‌شان دور شوند. آن‌ها برای رفع خستگی و درد بدن سنگ‌هایی را گرم می‌کردند و در رختخواب خود قرار می‌دادند. مسافران در سرمای بیابان برای جلوگیری از بیماری و درمان بیماری‌های خود سنگ‌هایی را جمع و در آتش گرم و سپس جای خواب‌شان را روی آن سنگ‌ها پهن می‌کردند.

در شرق دور و اروپا، مردم سنگ‌ها را در آب می‌جوشاندند و آب آن را می‌نوشیدند تا املاح مورد نیاز بدن خود را تامین کنند. هنوز هم در بسیاری از نقاط در خاورمیانه، به خصوص روستاهای ایران، پاکستان، مراکش، مصر و … روستاییان شیر را با سنگ‌های مختلف می‌جوشانند و می‌نوشند تا از بیماری‌ها رها شوند.

ماساژ سنگ گرم در کشورها و در میان اقوام مختلف به نام‌های متفاوتی شناخته می‌شود، اما مهم این است که همه یک منظور را دنبال می‌کنند و یک هدف را دارند.

از آنجا که ماساژ سنگ بیش از آثار فیزیکی به دنبال تاثیر متافیزیکی و جریان‌های انرژی در بدن است، درست‌تر آن است که نخست با بدن، انرژی، شکل و روش عملکرد انرژی‌ها در بدن، آثار فیزیکی و متافیزیکی و نحوه‌ی تعامل و تقابل آن دو آشنا شویم.

 

نواحی ممنوعه بدن در ماساژ سنگ گرم

– تاج سر در کودکان زیر دو سال

– شقیقه‌ها

– زیرگوش (سرخرگ کاروتید)

– حفره‌ی ترقوه

– استخوان ترقوه

– زیر بغل

– آرنج (پشت و رو)

– اطراف زانو (پشت و رو)

– روی مهره‌های ستون فقرات (سنگ‌ها را به آرامی روی مهره‌ها قرار دهید و از کشیدن آن‌ها روی مهره‌ها خودداری کنید.)

– انتهای مفصل شانه

– محدوده‌ای که دیسک کمر ملتهب است

– در صورت جابه‌جایی مهره‌های ستون فقرات و داشتن مفاصل مصنوعی هیچ گونه حرکات کششی در محدوده نباید انجام شود.

– روی سینه‌ها

 

نواحی حساس بدن (ماساژ باید بسیار ملایم باشد)

– جلوی گوش (ناحیه‌ی بین گوش و شقیقه)

– صورت

– گوشه‌ی چانه

– مفصل آرواره‌ها

– لبه‌ی سرشانه

– مچ دست

– کانال هوا در کشاله‌ی ران

– کانال هوا در بازو

 

سنگ‌های مناسب و انواع آن

* سنگ مورد استفاده در این نوع ماساژ باید سطحی صاف و تخت داشته باشد و د ر آب داغ گرم شود. برای این کار، معمولا از سنگ‌های بازالت استفاده می‌شود، زیرا به علت داشتن آهن زیاد، به راحتی گرما را در خود حفظ می‌کنند. علاوه بر این، از سنگ‌های رودخانه‌ای نیز استفاده می‌شود، زیرا در اثر جریان آب سطح‌شان صاف و صیقلی شده است. اندازه‌ی سنگ‌ها از بزرگ (برای قرار دادن روی کمر) شروع می‌شود و تا سنگ‌های کوچک (برای قرار دادن بین انگشتان پا) ادامه می‌یابد. سنگ‌ها را در آب داغ غوطه‌ور می‌کنند تا گرمای‌شان به دمای مورد نظر برسد؛ سپس آن‌ها را روی نقاط مشخصی از بدن و گاهی روی صورت قرار می‌دهند و ماساژدهنده از سنگ‌ها برای ماساژ دادن بدن استفاده می‌کند.

* معمولا در این نوع ماساژ از سنگ بازالت استفاده می‌شود، اما از سنگ‌های دیگر نیز می‌توان استفاده کرد. سنگ‌ها باید سطحی صاف و صیقلی، (بدون برآمدگی، تیزی و خلل و فرج) داشته باشند و گرما را نیز به خوبی در خود نگه دارند. برخی از متخصصان ماساژ سنگ گرم بر این باورند که برای استفاده از بیشترین فواید سنگ بهتر است از سنگ‌های طبیعی و صیقلی، مانند آنچه در دریاها و رودخانه‌ها وجود دارد استفاده کرد، زیرا به طور مستقیم با زمین در ارتباط بوده و به طور مکانیکی صیقلی نشده‌اند و از خاصیت شفادهی‌شان کاسته نشده است.

آن‌ها همچنین معتقدند که سنگ‌های مختلف آثار شفابخش مختلفی بر بدن دارند. هر یک از سنگ‌ها به طور پیچیده‌ای با زمین در ارتباطند و نیروی‌شان را از آن می‌گیرند. وزن، بافت و حتی رنگ سنگ‌هایی که هنگام ماساژ استفاده می‌کنید تجربه‌ای خاص را در افراد به وجود می‌آورند و عناصر مختلف را در بدن آن‌ها هماهنگ می‌کند. برای نمونه، سنگ خارا، از تجزیه‌ی گاز توده‌ای آتشفشانی تشکیل شده و سبک و دارای خلل و فرج است. از این سنگ می‌توان به عنوان سمباده (سنگ پا) برای تراشیدن پوست‌های مرده‌ی پا و تحریک بدن استفاده کرد. سنگ‌هایی که در اقیانوس‌ها و دریاها یافت می‌شوند به نسبت سنگ‌های رودخانه‌ها، متراکم‌تر و صیقلی‌ترند و ترکیبات معدنی این سنگ‌ها متفاوت‌تر است.

معمولا سنگ‌های بازالت را روی بدن قرار می‌دهند و برای آرام شدن بدن از آن‌ها استفاده می‌کنند. از آنجا که سطح نرم و صیقلی‌شان آسان روی بدن سر می‌خورد، برای حرکت‌های کششی بر بدن نیز از آن‌ها استفاده می‌شود.

– رنگ سنگ‌ها نیز نتایج متفاوتی بر بدن دارند. گفته می‌شود سنگ‌های سیاه مانند بازالت تمام عناصر بدن را هماهنگ می‌کنند، زیرا رنگ سیاه از ترکیب تمامی رنگ‌ها به وجود آمده است. سنگ‌هایی با هاله‌ای از رنگ سبز عدم هماهنگی بدن را بهبود می‌بخشد. سنگ‌هایی با رنگ‌مایه‌ی آبی خاصیت سردی بر بدن دارند. سنگ‌های آبی – خاکستری آرامش را همراه دارند و عصبانیت و خشم را از بین می‌برند. برخی از سنگ‌ها نیز رگه‌هایی به رنگ قرمز یا نارنجی دارند و سنگ‌های صورتی کم‌رنگ مانند رزکوارتز، خستگی مفرط، احساس سنگینی و کرختی بدن را برطرف می‌کنند و غم و اندوه را کاهش می‌دهند.