نفس عمیق بکش استرس رو دور کن!

نفس عمیق بکش استرس رو دور کن!

تمام سیستم درونی انسان برنامه‌ریزی شده و هر جریانی که به آن خلل وارد کند موجب استرس یا فشار بر فرد می‌شود. فشارها و تنش‌های درونی مانند نزاع‌ها، رنجش‌ها، کینه‌ها و زخم‌زبان‌ها سیستم برنامه‌ریزی شده‌ی انسان را برهم می‌زند. همچنین، برخی مسائل بیرونی مانند مشکلات شغلی، فکری و… سیستم برنامه‌ریزی شده انسان را دچار اختلال‌ می‌کند.

استرس ممکن است منجر به افسردگی فرد شود. افسردگی انواع گونادگونی دارد؛ برخی افسردگی‌ها خفیف هستند و فرد مبتلا از امور لذت‌بخش لذت نمی‌برد؛ به طور مثال، فرد از شنیدن صدای موسیقی، دیدن تصویری لذت‌بخش یا گرفتن هدیه‌ای خوشحال نمی‌شود که این استرس او را تشدید می‌کند. نوعی دیگری از افسردگی با پناه بردن به مشروبات الکلی و قرص‌های روان‌گردان همراه است و در نوع شدیدتر فرد علاوه بر اینکه از امور لذت‌بخش لذت نمی‌برد به دارودرمانی و روان‌ درمانی نیاز دارد و دچار مشکلات جسمانی می‌شود که منشا آن روانی است. در این نوع افسردگی فرد مبتلا میل زیادی به تنها بودن دارد و خود را مقصر اتفاقاتی می‌داند که به وجود آمده است. این افراد مدام خود درگیری ذهنی دارند. در افسردگی خیلی شدید نیز فرد تصمیم می‌گیرد به خود صدمه بزند که در پاره‌ای موارد این رفتار برای جلب توجه و محبت است.

 

تکنیک‌هایی برای کاهش استرس

۱۱ بار تنفس عمیق

چندین روش برای کاهش فشارها و زخم‌‌های روحی وجود دارد. نتایج تحقیقات حاکی از آن است که ۱۱ بار تنفس عمیق حال فرد را موقع قرار گرفتن در شرایط تنش‌زا بهبود می‌بخشد. نکته‌ی مهم این است که سه یا چهار تنفس عمیق نمی‌تواند استرس را کنترل کند و تعداد تنفس باید حتما ۱۱ بار باشد. همچنین، تنفس باید به گونه‌ای باشد که فرد از راه بینی هوا را وارد دستگاه تنفسی خود کند و آن را از دهان خارج کند.

 

مشت‌های خود را باز و بسته کنید

یکی دیگر از تکنیک‌هایی که در کنترل استرس موثر است باز و بسته کردن مشت‌هاست؛ به گونه‌ای که دست‌ها قرمز شوند. همچنین، می‌توان همراه این باز و بسته کردن نفس عمیق کشید.

 

آب درمانی روشی برای کنترل استرس

آب درمانی روشی است که در کنترل استرس موثر است. نوشیدن یک لیوان آب، دوش گرفتن یا مرطوب کردن صورت و پشت گردن همراه تنفس نقش موثری در کنترل استرس دارد.

 

پیاده‌روی روی چمن و شنیدن موزیک آرام‌بخش

راه رفتن روی چمن و تماشای هم‌زمان سبزه، پرنده و گل‌ها و شنیدن موزیک آرام‌بخش نیز در کنترل استرس موثر است.

 

استرس مانند زیرنویس تلویزیون است

تمام جریانات ذهنی مانند تلویزیونی می‌ماند و استرس مانند زیرنویس است که بر صفحه‌ی آن نقش می‌بندد اگر موقع تماشای تلویزیون به زیرنویس آن توجه کنیم کل صفحه را از دست می‌دهیم. برای اینکه استرس‌ها نتوانند آنقدر ما را تحت تاثیر قرار دهند که از سایر امور زندگی باز بمانیم می‌توانیم لحظه‌ی وقوع استرس، مغز خود را به صحنه‌ای زیبا، خاطره‌ای خوش یا دیدار دوستی مهربان هدایت کنیم.