رهبران تجاری بزرگ دنیا با استرس چه می‌کنند؟

رهبران تجاری بزرگ دنیا با استرس چه می‌کنند؟

تهیه و تنظیم: رامتین فرزاد

 

قطعا تلاش زیاد و عزم راسخ نقش مهمی در موفقیت دارد، اما مدیریت درست استرس هم کمک می‌کند تا موانع را پشت سر بگذارید و انگیزه‌تان را حفظ کنید. وقتی برای رسیدن به اهداف‌تان بیش از اندازه‌ای تحمل می‌کنید، طبیعی است که با استرس مواجه شوید. اما لازم نیست برای رسیدن به رویاهای‌تان همیشه با این احساس درگیر باشید. توانایی مدیریت استرس، خصلتی ژنتیکی نیست که آدم‌ها با آن به دنیا بیایند، بلکه یک مهارت است و توان آن را آموخت. اگر این نکته را به خاطر داشته باشید و نصیحت این آدم‌های موفق را گوش کنید، می‌توانید از زندگی بدون استرس و آرام لذت ببرید.

 

بیل گیتس

شریک موسس، مدیر عامل سابق و رئیس مایکروسافت

«می‌دونید نبوغ چیه؟ اینکه بتونین کارهای بزرگ رو به تکه‌های کوچیک تبدیل کنین، به بخش‌هایی که واقعا مهم هستن و توی کارتون تاثیر دارن. سعی کنین همیشه به مسائل اصولی فکر کنین؛ این یعنی نبوغ.»

* ساده‌اش کنید!

وقتی فشار کار زیاد می‌شود، غر نزنید و سعی کنید روی وظایف‌تان تمرکز کنید. ساده کردن کارها کمک می‌کند با دید بهتری وظایف‌تان نگاه کنید. در این صورت مدیریت آن‌ها راحت‌تر است.

 

استیو جایز

شریک موسس، رئیس و مدیرعامل سابق شرکت اپل

«اگه کمی دقت کنی، متوجه بی‌قراری ذهنت می‌شی. اگه بخوای آرومش کنی، اولش اوضاع بدتر از اونی که هست می‌شه، اما به مرور زمان ذهنت آروم می‌گیره. این طوری می‌تونی خیلی چیزها رو درک کنی. دیگه چیزهایی رو می‌بینی که قبلا نمی‌تونستی.»

* خوب فکر کنید

شکل‌های کار را پیدا کنید، کنترلش را به دست بگیرید و به جلو حرکت کنید. وقتی شرایط پراسترس را به نوبت شناسایی کنید و آن‌ها را سر و سامان دهید، ذهن‌تان بازتر می‌شود و می‌توانید کنترل اوضاع را به دست بگیرید.

 

ریچارد برنسون

گروه ویرجین

«اگر همین فردا کل امپراتوری ویرجین از دستم بره، می‌رم و یه جایی مثل بالی زندگی می‌کنم، اما اگه مشکلی برای خانواده‌ام پیش یاد، مثلا سلامتی‌شون به خطر بیفته، اون دیگه واقعا یه مشکل اساسیه.»

* یادتان باشد چه مسائلی واقعا مهم هستند

کمی از سرعت‌تان کم کنید. به یاد بیاورید در این دنیا چه چیزهایی واقعا مهم‌اند و کدام مشکلات می‌توانند شما را دچار استرس کنند؟ بله، سلامتی و خانواده. این یادآوری به شما کمک می‌کند تا درگیر استرس‌های بی‌ارزش کاری نشوید.

 

جف بزوس

رئیس، موسس و مدیر عامل آمازون

«علت استرس اینه که برای حل مشکلی که می‌تونه تحت کنترل‌تون باشه اقدامی نمی‌کنین. وقتی مشکلی پیش می‌یاد و من خیلی زود اولین تماس رو می‌گیرم یا اولین ایمیل رو می‌فرستم، استرسم به سرعت کم می‌شه.»

* دست به کار شوید

وقتی با شرایط استرس‌زا روبه‌رو می‌شوید با تمرکز علت آن را پیدا کنید و چاره‌ای برایش بیابید. دست روی دست نگذارید و زمان را تحت کنترل‌تان در بیاورید.

 

سوزان وُچیسکی

مدیرعامل یوتوب

«به نظرم واقعا مهمه که به خودمون استراحت بدیم. گاهی وقت‌‌ها بااین روش می‌شه به نتایج و ایده‌های خوبی هم رسید.»

* تعادل را وارد زندگی‌تان کنید

کار بی‌وقفه فقط باعث فرسودگی و کم شدن کارایی‌تان می‌شود. اگر وقت بگذارید و بین زندگی شخصی و کارتان، تعادل ایجاد کنید، احساس تازگی می‌کنید و دوباره انرژی می‌گیرد.

 

جک دورسی

شریک موسس توئیتر، و موسس و مدیر عامل اسکوئر

«به نظر من دلیل اصلی استرس اتفاقاتی هستند که انتظارشون رو نداریم. هر چقدر به کارهاتون ریتم درستی بدین و برنامه‌ریزی درست و منسجمی داشته باشین، کمتر دچار استرس می‌شین.»

* برنامه‌ داشته باشید

ریتمی برای کارهای‌تان انتخاب کنید؛ برنامه داشته باشید و طبق آن پیش بروید. اگر در کارهای‌تان انسجام و نظم داشته باشید، تمرکزتان زیاد می‌شود و دید کلی بهتری به دست می‌آورید.

 

ایلِن ماسک

شریک موسس پی‌پال، مدیرعامل فناوری اسپیس اکس، مدیر عامل و طراح محصولات تسلاموتورز

«اصلا نباید به ترس‌های غیرمنطقی میدون بدین. حتی اگه ترس‌تون منطقی باشه و مساله واقعا مهم باشه، باز هم باید به راه‌تون ادامه بدین.»

* بزنید به دل جاده

به جای اینکه به استرس فرصت بدهید تا جلوی پیشرفت‌تان را بگیرد آن را از شرایط‌تان بیرون بکشید و به راه‌تان ادامه دهید. کارتان را انجام دهید و نگران نباشید، این طوری استرس هم پی کارش می‌رود و بار سنگینی از دوش‌تان برداشته می‌شود.

 

آماری کوتاه از وضعیت استرس

امروزه با برنامه‌ها و ددلاین‌های فشرده‌ی کاری، هر کسی ممکن است اضطراب پیدا کند و با استرس درگیر شود.

 

* ۴۷ درصد از بیماری‌هایی که با شغل آدم‌ها ارتباط دارد، به خاطر استرس، افسردگی یا اضطراب به وجود می‌آید.

* ۳۹ درصد از مردم هر روز با استرس سر و کار دارند.

* سالانه ۴/۱۰ میلیون روزکاری به دلیل استرس به هدر می‌رود.