کسب درآمد در منزل با پرورش و تکثیر بنفشه آفریقایی

کسب درآمد در منزل با پرورش و تکثیر بنفشه آفریقایی

نگارش: مهندس مریم طهرانچی کارشناس ارشد گیاهان زینتی

 

سلام خدمت علاقه‌مندان به پرورش گل و گیاه امروز با یک گل دوست داشتنی که به عروس گیاهان آپارتمانی معروف است و طرفداران زیادی دارد آشنا می‌شوید، کافی است نحوه‌ی نگهداری از این گیاه را یاد بگیرید و با کمترین هزینه در منزل خود گلخانه‌ای از این گیاه گل‌دار را داشته باشید. این گیاه بومی قاره آفریقا و کشور تانزانیا است که چنانچه مراقبت صحیح از این گل انجام گیرد تقریبا در تمام سال از گل‌های ریز و مینیاتوری آن لذت می‌برید.

این گیاه در مکانی با پنجره شرقی غربی که نور کافی و غیر مستقیم دارد بهترین رشد و نمو را دارد در مکانی که نور کم داشته باشد، دمبرگ‌های گیاه بلند می‌شود و گیاه به گل نمی‌رود و برگ‌ها پژمرده و به سمت پایین می‌روند مگر اینکه از نور مصنوعی فلورسنت یا‌ هالوژن با فاصله ۳۰ سانتی‌متر برای تامین نور استفاده کنید.

دمای ایده‌آل برای این گیاه زیبا، دمای بین ۱۸-۲۶ درجه سانتی‌گراد است. کمترین و بیشترین دمای قابل تحمل این گیاه به ترتیب ۱۷- ۳۲ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه مکان خنک را بهتر می‌پسندد. اما از سیستم گرمایش در زمستان و سیستم سرمایش در تابستان باید حدود ۵/۱ فاصله داشته باشد چون گیاه دچار تنش می‌شود.

خاک این گیاه با دیگر گیاهان آپارتمانی کمی متفاوت است و می‌توانید از گل فروشی تهیه کنید یا مخلوطی از پیت ماس، کوکوپیت و پرلیت را به عنوان بستر کشت برای این گیاه فراهم کنید. بستر کشت باید استریل و بهداشتی باشد و زهکش کافی برای خروج آب اضافی داشته باشد.

مقدار کوکوپیت و پیت ماس بیشتر از پرلیت باید باشد. از خاک باغچه برای این گیاه استفاده نکنید زیرا این گیاه خاک سبک و کمی اسیدی را دوست دارد.

آبیاری این گیاه با دیگر گیاهان کمی متفاوت است. اول اینکه آب مورد استفاده باید هم دما با محیط باشد نه گرم و نه سرد باشد و کاملا ولرم باشد این گیاه را از روی گلدان آب نمی‌دهند بلکه از طریق یک زیرگلدانی و آب را در زیرگلدانی ریخته و زمانی آب به گیاه می‌دهیم که خاک به خشکی رود و یا گلدان را بلند کنیم گلدان سبک باشد. برگ‌های این گیاه را نباید مه‌پاشی کرد.

بهتر است آب را در زیر گلدانی ریخته و سپس بعد ۳۰ دقیقه به گلدان سر بزنیم روی خاک را لمس کنیم اگر خیس و مرطوب بود آب اضافی داخل زیر گلدانی را خارج کنیم.

نحوه‌ی تغذیه‌ی این گیاه استفاده از کود‌های زینتی که همه‌ی عناصر مورد نیاز این گیاه است را اضافه کنید. فسفر بالا برای این گیاه بسیار مناسب است یا از کودگیاهان زینتی ۲۰-۲۰-۲۰ هر هفته استفاده کنید.

تعویض گلدان زمانی انجام می‌گیرد که ریشه‌ی گیاه از گلدان بیرون زده باشد یا گیاه بزرگ شده ولی گل نداده است.

زمان تکثیر این گیاه در تمام فصول است. این گیاه از طریق قلمه بهتر تکثیر می‌شود. قلمه همراه برگ و دمبرگ با چاقو تیز برش داده و به صورت کج در گلدان کوچک با بستر کوکوپیت و پرلیت قرار دهید و روی گلدان یک عدد کیسه فریزر که چند عدد سوراخ داشته باشد، بکشید. این کار برای تبادل هوا و ایجاد محیطی مانند گلخانه مناسب است. سعی کنید از گیاهی قلمه بگیرید که روی گل نباشد زیرا تمام قوه‌ی گیاه را می‌گیرد.

گل‌های این گیاه به رنگ بنفش، قرمز، سفید و صورتی و برگ‌های مخملی دارد.

در اثر تغییر اسیدیته و قلیایی بودن آب آبیاری و خاک ممکن است رنگ گل‌ها کمرنگ و پررنگ شود.

امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و از یک گلدان تعداد زیادی قلمه بگیرید و تولید این گیاه دوست داشتنی را به دوستداران به طبیعت رواج دهید.