با خواص و نحوه‌ی کاشت هسته‌ی انبه در فصل داغ تابستان آشنا شوید

با خواص و نحوه‌ی کاشت هسته‌ی انبه در فصل داغ تابستان آشنا شوید

نگارش: مهندس مریم طهرانچی کارشناس ارشد گیاهان زینتی

درخت انبه بومی مناطق گرمسیری شبه جزیره‌ی هند و پاکستان است. این میوه‌ی خوشمزه در مناطقی از استان هرمزگان نیز کاشته می‌شود. انبه دارای هسته‌ی بسیار بزرگی است که می‌توان از آن برای کاشت درخت انبه در خانه و گلدان استفاده کرد. اگر شما نیز دوست دارید این گیاه زیبا را در خانه پرورش دهید می‌توانید به آسانی با روش زیر یک درخت انبه‌ی خانگی داشته باشید.

پس از خوردن میوه‌ی انبه هسته‌ی آن را به مدت دو ساعت در آب گرم قرار دهید. هسته‌ی انبه از دو بخش غلاف رویی و بذر تشکیل شده است. هسته‌ای که شما مشاهده می‌کنید در واقع دارای یک بذر لوبیا شکل بسیار بزرگ در داخل خود می‌باشد. بهترین روش کاشت این بذر این است که آن را از داخل غلاف خود خارج کنید. برای این کار با یک حوله یا دستمال زبر هسته‌ی انبه را در دستان خود محکم گرفته و با یک چاقوی تیز از وسط هسته یک شکاف ایجاد کنید. شکاف باید سطحی باشد تا به بذر آسیبی وارد نکند.

این شکاف را به اندازه‌ی دو سانتی‌متر ادامه دهید و سپس با دو دست خود دو طرف شکاف را گرفته و آن را باز کنید تا بذر انبه از داخل آن خارج شود.

پس از خارج کردن بذر انبه آن را با یک دستمال کاغذی پوشانده و در پلاستیک زیپک دار قرار می‌دهیم. سپس به اندازه‌ی دو قاشق غذاخوری آب داخل پلاستیک ریخته و درب آن را می‌بندیم. رطوبت داخل پلاستیک باعث می‌شود بذر ما پس از یک تا دو هفته جوانه بزند. پلاستیک را حتما در جایی که نور به اندازه کافی باشد قرار دهید. پس از جوانه زدن دانه‌ی انبه می‌توانید بذر را به گلدان منتقل کنید. گلدانی که آماده می‌کنید اگر از جنس سفالی باشد بهتر است تا رطوبت را به خوبی حفظ کند. ته گلدان نیز حتما باید دارای سوراخی باشد تا آب اضافی گلدان از ته آن خارج شود.

برای پر نمودن گلدان ابتدا کف آن را با سنگ ریزه‌های درشت یا پوکه‌های سبک معدنی پر کنید و سپس خاک خود را داخل گلدان بریزید.

هسته‌ی انبه را داخل خاک گلدان کاشته و روی آن را تا جایی که جوانه روییده با خاک پر کنید و سپس گلدان را کامل آبیاری کنید. گلدان شما باید در جایی پر نور قرار داشته باشد. گیاه جوان را نباید در معرض تابش شدید نور خورشید قرار داد. بهتر است گلدان در جایی باشد که نور غیر مستقیم خورشید وجود داشته باشید. برای تامین رطوبت گیاه نیز روزی دو بار روی آن را آب پاشی کنید.

خواص:

محتوی بالای فیبر، پکتین و ویتامین C در انبه به کاهش کلسترول کمک می‌کند.

انبه به تنظیم سطح انسولین در خون کمک می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیبات آنتی‌اکسیدان انبه از سرطان‌های روده، سینه، خون و پروستات پیشگیری می‌کند..

سلامت چشم را بهبود می‌بخشد.

کل بدن را قلیایی می‌کند.

پوست را پاکسازی می‌کند.

گوارش را بهبود می‌بخشد.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.