ترک عادت موجب سلامتی است

ترک عادت موجب سلامتی است

نگاهی به خودتان بیندازید. ببینید چند عادت بد را می‌توانید در خصوص خودتان برشمرید؟ مطمئنا همین که قصد خواندن این مقاله را کرده‌اید، یعنی عاداتی هستند که می‌خواهید از شرشان خلاص شوید و آن را با نمونه‌های بهتری جایگزین کنید.

  1. بر روی چند عادت به صورت همزمان تمرکز نکنید

نگاهی به خودتان بیاندازید. ببینید چند عادت بد را می‌توانید در خصوص خودتان برشمرید؟ مطمئنا همین که قصد خواندن این مقاله را کرده‌اید، یعنی عاداتی هستند که می‌خواهید از شرشان خلاص شوید و آن را با نمونه‌های بهتری جایگزین کنید. اما به یاد داشته باشید که حتی تغییر یک عادت هم کار آسانی نیست، چه برسد به تغییر چند تای آن‌ها به صورت همزمان. هیچ یک از ما امکان تغییر همزمان چندین عادت بد را نداریم. در واقع تصور اینکه می‌توانیم روی سه یا چهار عادت به صورت همزمان تمرکز کرده و آن‌ها را بهبود بخشیم، خیالی باطل است. بهتر است تغییر دادن را کم‌کم و یک به یک پیش ببرید.

  1. الزاما نباید با چیزهایی که دوست‌شان ندارید مقابله کنید

عادت‌های خوب کارهایی هستند که باید آن‌ها را به دلایل اصولی انجام دهید. این عادت‌ها در پیشرفت شما نقش مثبتی ایفا می‌کنند. فرقی نمی‌کند که شما از آن‌ها لذت ببرید یا از انجام‌شان احساس تنفر کنید. به عنوان مثال برای یک بچه مدرسه‌ای شاید مدرسه رفتن بیش هر چیزی نفرت‌انگیز باشد، اما این مساله به هیچ عنوان دلیلی موجه بر این نیست که او بهتر است به مدرسه نرود.

سعی کنید با کارهایی که از آن‌ها لذتی هم نمی‌برید کنار بیایید تا آن‌ها را به عاداتی خوب تبدیل کنید.

  1. لقمه را بزرگ‌تر از دهان خود برندارید

حالا که تصمیم گرفته‌اید یک عادت را انتخاب و آن را تغییر دهید، بهتر است آرام پیش بروید و انرژی خود را به درستی برای تمام مسیر تقسیم کنید. اگر قصد دارید از امشب دویدن را (به عنوان یک عادت خوب) آغاز کنید، بهتر است زیاد به خودتان فشار نیاورید. وقتی نمی‌توانید ۵ دقیقه به راحتی بدوید، چگونه می‌خواهید از شب اول ۳۰ دقیقه دویدن را امتحان کنید؟ فشاری که پس از آن باید تحمل کنید، شما را از ادامه‌ی کار (دویدن در شب) منصرف می‌کند و هیچگاه به هدف‌تان (که تناسب اندام است) نمی‌رسید.

اگر به کتاب خواندن عادت ندارید، به جای اینکه تصمیم بگیرید از امروز شروع کنید و یک شبه ۲۰۰ صفحه کتاب بخوانید، با ۱۰ صفحه کتاب شروع کنید و هر شب یکی دو صفحه به برنامه‌ی خود اضافه کنید. بدین ترتیب بعد از مدت کوتاهی متوجه می‌شوید هر شب با اشتیاق ۵۰ تا ۱۰۰ صفحه کتاب می‌خوانید. در حالی که قبل از آن حتی تحمل ۲۰ صفحه را هم نداشته‌اید. بدین‌ترتیب به راحتی یک عادت خوب برای خودتان ساخته‌اید.

 

  1. تصمیم خود را به کسی نگویید

دلیلی وجود ندارد به هر کسی که از راه می‌رسد بگویید که در حال تغییر چه عادتی هستید. این باعث می‌شود که خودتان زیرش بزنید. ضمن اینکه بعدا بخاطر اینکه نتوانسته‌اید به خواسته خودتان عمل کنید، در برابر فردی که از تصمیم‌تان آگاه است احساس شرم می‌کنید.

  1. از راه صحیح وارد شوید

فرض کنید که تصمیم می‌گیرید از امروز دویدن را شروع کنید و فقط هم انجامش دهید. بدین صورت فقط یک تصمیم کوچک گرفته‌اید و بدون هدف تعیین شده و کافی به سمتش رفته‌اید. این روش خوبی برای ایجاد یک عادت نیست. شما باید در قبال آن تصمیم، هدف و تعهد ایجاد کنید. حتی شاید لازم باشد برای خود پاداشی تعیین نمایید. هدف، تعهد و پاداش، محرک‌هایی ضروری برای تبدیل کردن یک رفتار خوب به یک عادت تاثیرگذار هستند. در غیر اینصورت اگر موفق هم بشوید، به سرعت عادت بد قبلی باز می‌گردد و جایگزین عادت جدید می‌شود.

  1. مقایسه نکنید

موفقیت دیگران را با خودتان مقایسه نکنید. اگر کسی از نظر شما به نقطه‌ی خوبی رسیده، از کجا معلوم که شما نتوانید؟ از کجا معلوم که دانسته‌های شما بیشتر از او نباشد؟ چرا فکر می‌کنید که باید حتما از او یاد بگیرید؟ فکر کردن به موفقیت‌های دیگران در اغلب اوقات چیزی به جز عقب انداختن خود شما نیست.

  1. بیش از حد به دنبال انگیزه نباشید

تعیین هدف و ایجاد تعهد می‌توانند در ایجاد یک عادت خوب در ما تعیین کننده باشند؛ با این حال برای ساختن یک عادت، الزاما نیازی به یک منبع انگیزشی فوق العاده ندارید. نظم و انضباط نیز اهمیت زیادی دارند. هر چقدر هم که برای چیزی انگیزه داشته باشید، اگر نتوانید در انجام دادنش نظم کافی داشته باشید، موفقیتی در کار نیست.