قهرمان زن در چالش صعود از دیوارهای یخی

قهرمان زن در چالش صعود از دیوارهای یخی

تهیه و تنظیم: بکتاش پهلوان

بانوان ورزشکار ایرانی سالیان سال است که نشان دادند، می‌توانند پا به پای مردان (یا حتی فراتر از آن‌ها) در رشته‌های ورزشی مختلف به فعالیت بپردازند و افتخارآفرینی کنند. مهم نیست که یک رشته چقدر سخت و طاقت‌فرسا باشد، مهم نیست که به عنوان یک زن مورد حمایت همه جانبه قرار نگیرند، مهم این است که آن‌ها باور دارند و همین باور برای آن‌ها به یک یقین ذهنی تبدیل شده است.

زینب موسوی یکی از قهرمانان ملی ماست، دختری که امروز جزو ده ورزشکار برتر رشته خودش یعنی یخ‌نوردی است. با او گفتگوی جذابی انجام دادیم که مطمئن هستم خواندش خالی از لطف نیست. پس با ما همراه باشید.

 

از ژیمناستیک تا یخ نوردی! چه شد که این مسیر را انتخاب کردید؟

من در خانواده‌ای بزرگ شدم که ما را به سمت ورزش گرایش می‌دادند و به این موضوع اعتقاد داشتند که ورزش اولیه باید ژیمناستیک باشد؛ به علت بحث انعطافی که در آن وجود دارد. بعد از مدتی که در ژیمناستیک فعالیت می‌کردم، به این نتیجه رسیدم که اکثر ورزش‌ها را تجربه کنم، هم به دلیل کنجکاو بودنم و هم به خاطره اینکه بتوانم رشته مورد علاقه‌ام را پیدا کنم. ابتدا در سنگ‌نوردی مشغول به فعالیت شدم و در ۲۳ سالگی با یخ‌نوردی آشنا شدم.

 

چقدر حمایت خانواده در موفقیت شما دخیل بوده است؟

خب همانطور که گفتم، من در خانواده‌ی ورزشکاری بودم اما در آن زمانی که ما تمرین و فعالیت ورزشی می‌کردیم هنوز ورزش بانوان جایگاه خاصتش را نداشته بود و شاید در عموم مردم این مساله جا نیفتاده بود که بانوان هم می‌توانند در سطح حرفه‌ای و قهرمانی تمرین کنند. به خصوص وقتی من وارد رشته یخ نوردی شدم، به دلیل اینکه از دور این ورزش خطرناک به نظر می‌رسد، خانواده‌ام کمی ممانعت کردند و باور نمی‌کردند که من بخواهم در سطح آسیایی و جهانی فعالیت کنم ولی بعد از یک مدتی که من به تیم ملی دعوت شدم و توانستم عنوانی کسب کنم، این موضوع را پذیرفتند که زینب مسیر خودش را پیدا کرده و قصد دارد برای هدفش بجنگد.

 

از ورودتان به رشته‌ی یخ نوردی بگویید.

فعالیت من در رشته‌ی سنگ نوردی بود که مطلع شدم یک مسابقه در بخش درایوینگ، در جام فجر برای اولین بار قرار است که برگزار شود.

به دلیل همراهی کردن دوستانم، در این مسابقه شرکت کردم،البته از آمادگی بدنی خوبی برخوردار بودم. شاید برای‌تان جالب باشد که بگویم من در حین مسابقات بود که با تجهیزات این رشته آشنا شدم! ولی به دلیل اینکه تجربه صعود داشتم، در هنگام صعود کردن با تبر و کفش‌هایی که کرامپون داشتند و نوک تیز بودند احساس کردم که این همان رشته‌ی ورزشی است که سال‌ها دنبالش بودم و خیلی از زمانی که در حال صعود بودم لذت بردم که باعث شد این رشته را انتخاب کنم و برای سکوی جهانی رویش فکر کنم.

 

اولین مسابقاتی که در آن شرکت داشته اید؟

اولین مسابقه برون مرزی که باعث به این اعتماد برسم که برای قهرمانی تلاش کنم مسابقات بین‌المللی سنگ‌نوردی در طبیعت بود که در کشور ترکیه برگزار می‌شد. اول شدنم در این مسابقه اعتماد به نفس خوبی به من داد و فهمیدم که در سطح جهانی و آسیا هم می‌توانم حرف‌هایی برای گفتن داشته باشم.

 

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک یخ نورد باید داشته باشد؟

پشتکار و انگیزه در هر ورزشی بسیار مهم است اما فردی که بخواهد یک یخ‌نورد شود باید فاکتورهای زیاد دیگری هم داشته باشد.

از جمله تمرینات استقامتی و قدرتی، تمرینات ذهنی که اولویت دارند، انعطاف بدن و…

مطمئنا گام‌های کوتاه و پیوسته، اولین اصل رسیدن به یک هدف است.

 

میزان آسیب‌دیدگی در این ورزش چگونه است؟

در همه‌ی رشته‌های ورزشی آسیب دیدگی وجود دارد که با آموزش صحیح، اجرای درست تکنیک و رعایت مسائل ایمنی، می‌توان امنیت آن رشته‌ی ورزشی را بالا برد. خطراتی که در یخ‌نوردی وجود دارد گاهی در رفتن تبر از گیره‌ها است که باز هم با تکنیکی که به افراد آموزش داده می‌شود، احتمال بروز مشکل کمتر خواهد شد. ولی خب کسی که به سطح جهانی فکر می‌کند می‌پذیرد که باید یک سری از آسیب‌ها را ببیند تا بتواند به آن جایگاه برسد.

 

آیا خودتان تجربه‌ی آسیب دیدگی شدید را داشته‌اید؟

من در سنگ‌نوردی هنگامی که می‌خواستم یک حرکت جامپ را انجام بدهم کتف چپم آسیب دید که این مصدومیت همچنان با من است و مجبورم می‌کند که حتما قبل از هر مسابقه‌ای، پیش آقای دیانی فیزیوتراپم بروم و آسیب دیگری که داشتم، در مسابقات جهانی در ایتالیا بود که در هنگام انجام یک تکنیکی تبر در می‌رود و به دهانم می‌خورد که باعث شکستگی دندانم می‌شود! یک بار دیگر هم تبر در رفت و ‌به صورتم برخورد کرد.

 

از مسابقات آسیایی که حضور داشته‌اید بگویید.

من دو دوره توانستم در مسابقات آسیایی حضور داشته باشم که اولین دوره نائب قهرمان آسیا و در دوره‌ی بعدی قهرمان آسیا شدم. در اولین دوره‌ای که حضور داشتم، نگاه کشورهای دیگر به ما آنقدر جدی نبود ولی در همان مسابقات، من جزو ده نفر برتر شدم و زدن یک حرکت بسیار تخصصی باعث شد که نظر ورزشکاران روسی به من جلب شود. امسال که در مسابقات شرکت کردیم، تیم ایران فوق‌العاده قدرت‌مند بود به خاطره اینکه، ما در سال ۲۰۱۷ در مسابقات جهانی توانسته بودیم مدال برنز را کسب کنیم و نگاه دنیا این بود که یخ نوردی در ایران در حال رشد و پیشرفت است و از طرفی هم برای‌شان غیرمنتظره بود که با وجود شرایط جوی کشورمان ما در چه محیطی در حال تمرین هستیم که توانستیم به این سطح برسیم.

ما توانستیم قهرمان آسیا شویم و این باعث شد که کشورهای شرکت کننده به این نتیجه برسند که باید در مسابقات آسیایی بیشتر تلاش کنند؛ مثلا کشوری مثل کره که ما در خاکش قهرمان شدیم قدمت ۱۵ ساله در این ورزش دارد واقعا برایشان پذیرش این موضوع سخت بود ولی خوشبختانه با همت و تلاش بچه‌ها، داریم به جایگاهی که حقمان است می‌رسیم.

 

جزو ده یخ نورد برتر دنیا بودن چه حسی دارد؟

یک حس مسوولیتی به انسان می‌دهد که تو تا اینجای کار توانسته‌ای موفق بشوی و حالا باید تلاشت را بیشتر از قبل کنی. به دلیل اینکه نظر و دیدگاه رقبا در مورد تو بیشتر می‌شود و آن‌ها هم از تو انتظار دارند که در رقابت‌های آینده بتوانی جایگاهت را بهبود ببخشی.

 

در کنار ورزش، به تحصیلات هم اهمیت فراوانی داده‌اید و اگر اشتباه نکنم، در رشته‌ی فلسفه تحصیل کرده‌اید؟

بله تحصیلات برای من بسیار اهمیت دارد به دلیل اینکه نمی‌خواستم در زندگی‌ام تک بعدی باشم. حتی در کنار ورزش و تحصیل سعی می‌کنم کمی موسیقی و زبان را فرا بگیرم و عقیده دارم انسان تا پایان عمرش می‌تواند کتاب بخواند و یاد بگیرد.

 

آیا هیچوقت ورزش باعث افت تحصیلی شما نشده است؟

شرایط تحصیل برای من یک مقدار سخت بود به دلیل اینکه زمان خیلی زیادی را از من می‌گرفت و در برخی از ترم‌های دانشگاهی نمی‌توانستم حضور داشته باشم و با وجود اینکه انتخاب واحد می‌کردم اما به امتحانات نمی‌رسیدم و همین باعث شد که فارغ‌التحصیل شدنم چند سالی طول بکشد.

 

 برای یخ‌نوردی مطمئنا وسایل و تجهیزاتی لازم است، هزینه‌ی خرید این تجهیزات برای ورزشکاران این رشته چگونه است؟ آیا اسپانسر دارید؟

تهیه‌ی تجهیزات در ابتدای ورودم به این رشته واقعا سخت بود و ما باید آن‌ها را از کشور‌های دیگر تهیه می‌کردیم کما اینکه هنوز هم وضعیت به همین شکل است و ما به قیمت یورو این وسایل را خریداری می‌کنیم. خوشبختانه بعد از مدتی که توانستم در این رشته افتخار کسب کنم با گروه دابینو یک قرارداد همکاری برای یک فصل امضا کردم.

در حال حاضر تجهیزاتم کامل است اما این تجهیزات بعد از مدتی فرسوده می‌شوند و هر چند سال یک بار نیاز داریم که آن‌ها را مجهزتر کنیم.

 

آیا امکانات لازم برای بانوان یخ نورد به شکل حرفه‌ای در کشورمان وجود دارد؟

تنها امکاناتی که وجود دارد، چه برای آقایان و چه برای بانوان، انگیزه و علاقه‌ای است که به این رشته دارند و با تمام وجود در آن فعالیت می‌‌کنند.

 

آیا شما به عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای درآمد لازم را از رشته خود به دست می‌‌آورید؟

کسی که دارد در دنیای قهرمانی ورزش می‌کند، اصلا نمی‌تواند وارد دنیای کسب و کار بشود

من درآمدم از رشته ورزشی‌ام نیست و تا به امروز برای من همه‌اش خرج کردن بوده و با توجه به وضعیت اقتصادی پیش آمده، خیلی نگران آینده هستم چون ما فقط مسابقات آسیایی و جهانی را اعزام می‌شویم و من باید با هزینه شخصی‌ام در سایر مسابقاتی که گذاشته می‌‌شود شرکت کنم. اما ما دست از تلاش برنمی‌داریم به دلیل اینکه من عاشق رشته ورزشی‌ام هستم و دوست دارم از صعودم لذت ببرم.

 

یخ نوردی را در یک جمله تعریف کنید،

یخ‌نوردی، دعوت به چالش صعود از دیوارهای یخی است.

 

بزرگ‌ترین هدف ورزشی شما؟

بزرگ‌ترین هدف من قهرمانی در المپیک است البته اگر این رشته به طور قطعی وارد المپیک شود و هدف دیگرم کسب سکوی جهانی انفرادی است.