معرفی کتاب

معرفی کتاب

تهیه و تنظیم: جواد لگریان

 

دگردیسی کمونیسم مارکس

بیش از صد سال است که جنبش ضد سرمایه‌داریِ طبقه‌ی کارگر در حزب ایدئولوژیکِ سرمایه‌داری دولتی دگردیسی‌ ‌یافته و استحاله شده است. بر اساس آنچه در کتاب حاضر آمده، این دگردیسی دو علت بیرونی و درونی دارد. علت درونی همانا هجوم سرمایه‌داری جهانی، اعم از خصوصی و دولتی، برای حفظ سلطه بر طبقه‌ی کارگر است. اما علت مهم‌ترِ درونی به ضعف و ناتوانیِ تاریخی خودِ جنبش کارگری و به طور مشخص به دوپارگی این جنبش بر اثر تقسیم کارِ فکری و کارِ مادی مربوط می‌شود. هم‌اکنون با وجود فراهم بودن شرایط مادی و عینی برای غلبه بر این دوپارگی، جنبش کارگری در سطح جهان همچنان درحال پسرفت و عقب‌نشینی در مقابل سرمایه است. بررسی حاضر درواقع شرح این پسرفت و عقب‌نشینی است، با این نتیجه‌گیریِ پایانی که تنها سازمان‌یابی شورایی و سرمایه‌- ستیزانه‌ای که متضمن وحدتِ‌برای‌خودِ کارِ مادی و کارِ فکری باشد می‌تواند این پسرفت را به دورخیزی برای پیشروی جنبش کارگری و غلبه بر سرمایه داری تبدیل کند.

«پیشروی به سوی القای تقسیم کار به فکری و مادی به عنوان یکی از مهم‌ترین شرایط تکیه‌ی کارگران به نیروی خود در مبارزه با سرمایه مستلزم آن‌گونه تشکلی است که آحاد کارگران را در هر مرکز کار و تولید بسیج کند و سازمان دهد. این تشکل باید با تکیه بر قدرت و نیروی سازمان یافته‌ی توده‌ی کارگران آموزش امور فکری و نظری به کارگران خط تولید از یک‌سو و آموزش تولید مادی به کارگران فکری از سوی دیگر را در محیط‌های کار بر سرمایه‌داران تحمیل کند و به این ترتیب با فراهم کردن زمینه‌ها‌ی جابه‌جایی کارگران یدی و فکری، دیواری را که تقسیم کار صنعتی در میان کارگران به وجود آورده به تدریج از میان بردارد. افزون بر این، این تشکل باید با اِعمال و اجرای دموکراسی مستقیم در میان توده‌ی کارگران زمینه‌ی دخالت‌گریِ حداکثر آنان در تمام مسائل مربوط به تولید را فراهم سازد، به گونه‌ای که توده‌ی کارگران کنترل تولید را به دست گیرند و علاوه بر نظارت بر تمام حساب وکتاب‌ها و انبارهای سرمایه‌داران در این مورد که چه چیزی با چه کیفیت و کمیتی و با کدام هدف تولید و توزیع شود فعالانه دخالت کنند. به این ترتیب، این تشکل با اِعمال این‌گونه کنترل تولید زمینه‌ی الغای بیگانگی کارگران با تولید را فراهم می‌سازد. افزون بر این، برخلاف تشکل‌هایی که سازوکارشان بر تحمیل اراده‌ی جمع بر فرد استوار است، این سازمان اتحاد جمعیِ کارگران را به عاملی برای رشد و شکوفایی توانمندی‌های فردیِ آنان تبدیل می‌کند. تضمین رشد و شکوفایی توانمندی‌های فردی این فرصت را به کارگران می‌دهد که در مبارزه با سرمایه روی پای خود بایستند و به احزاب سیاسی وابسته نشوند. نزدیک‌ترین تشکل به این سازمان کارگری همان است که کارگران خود آن را شورای کارگری می‌نامند.»

«دگردیسی کمونیسم مارکس» نوشته‌ی محسن حکیمی را انتشارات اختران در ۴۰۰ صفحه و با قیمت ۳۲۰,۰۰۰ ريال رهسپار بازار کتاب کرده است.

ماکیاولی و ما

«نه‌تنها شارحان بل خوانندگان معمولی نیز می‌توانند بر این امر شهادت بدهند. حتا امروزه، هر کس که شهریار یا گفتارها را باز کند، متونی که حال سیصدوپنجاه سال از عمرشان سپری شده است، به‌عبارتی گرفتار آن چیزی می‌شود که فروید آن را آشنایی غریب، قسمی اسرارآمیزی می‌خواند. بی‌آنکه بدانیم چرا، خود را مخاطب این متون قدیمی می‌یابیم، توگویی متونی از روزگار خودمان باشند، گرفتارمان می‌سازند. توگویی به‌معنایی برای ما نوشته شده‌اند، و به ما چیزی می‌گویند که مستقیما به ما مربوط می‌شود، بی‌آنکه دقیقا بدانیم چرا.»

نگاه امروزی لویی آلتوسر (زاده‌ی ۱۶ اکتبر ۱۹۱۸ در الجزایر – درگذشته‌ی ۲۲ اکتبر ۱۹۹۰) فیلسوف مارکسیست فرانسوی به متون قدیمی و بحث برانگیز نوشته ماکیاولی را در این کتاب دنبال کنید.

«دی سانتیس در قرن نوزدهم به این احساس غریب اشاره داشت، وقتی درباره‌ی ماکیاولی گفت که «او ما را در شگفتی فرو می‌برد، و اندیشناک رهای‌مان می‌سازد.» چرا چنین تسخیر شدنی؟ چرا چنین در شگفت شدنی؟ چرا چنین اندیشناک؟ زیرا تفکر وی به‌رغم خواست ما به درون‌مان نفوذ می‌کند. چرا چنین اندیشناک؟ زیرا این تفکر تنها به شرطی می‌تواند به درون‌مان نفوذ یابد که آنچه را فکر می‌کنیم مشوش سازد و ما را در شگفتی فرو برد. در مقام تفکری که قرابتی بی‌نهایت با ما دارد، و با این حال هرگز با آن برخورد نداشته‌ایم، تفکری که واجد چنان قدرت شگفتی بر ماست که غرق در حیرت‌مان سازد. اما از چه چیزی متحیر می‌شویم؟»

«ماکیاولی و ما» کتابی است از لوئی آلتوسر با ترجمه‌ی فواد حبیبی که در ۲۱۵ صفحه و توسط انتشارات اختران با قیمت ۱۸۰,۰۰۰ ريال به چاپ رسیده است.

تمرین ارتباط بدون خشونت

این کتاب تمرین بر مبنای مباحث کتاب پایه‌ی مارشال روزنبرگ «ارتباط بدون خشونت: زبان زندگی» و در قالب یک دوره‌ی سیزده هفته‌ای برای تمرین فرایند «ارتباط بدون خشونت» تنظیم شده است. پیشنهاد می‌شود خوانندگان پیش از آغاز این تمرین‌نامه کتاب مارشال را مرور کنند.

ارتباط بدون خشونت شیوه‌ای آسان‌فهم و کارآمد در اختیار ما می‌گذارد تا با آرامش، خشونت و رنج‌های انسانی را ریشه‌یابی کنیم. به ما کمک می‌کند از سطح ظاهر فراتر برویم و کشف کنیم در درون ما چه چیزهایی زنده و جاری است و دریابیم که منشأ تمام اعمال ما نیازهایی است مشترک میان انسان‌ها که همه می‌کوشیم آن‌ها را برآورده سازیم. کمک‌مان می‌کند کشف کنیم کدام نیاز برآورده ‌نشده پشت حرف‌ها و اعمال ماست و به این ترتیب از دشمنی‌ها بکاهیم، دردهای خود و دیگران را التیام بخشیم و روابط اجتماعی و فردی محکم‌تری به وجود آوریم. ما یاد می‌گیریم واژگانی متشکل از احساسات و نیازها فراهم آوریم که به ما کمک می‌کند با وضوح بیشتری بگوییم در هر لحظه‌ی مفروض چه در درون‌مان می‌گذرد. وقتی همگی این نیازها را درک کنیم و بپذیریم، زمینه‌ی مشترکی برای بر پا داشتن روابط بس راضی‌کننده‌تر پدید خواهیم آورد.

ارتباط بدون خشونت به «زبان زرافه» مشهور است. ارتباط بدون خشونت زبانی است مشوق روابط محبت‌آمیز و خوشایند در تمام عرصه‌های زندگی، و مارشال زرافه را که در میان جانوران خشکی قلبش از همه بزرگ‌تر است، نماد چنین زبانی گرفت. همچنان که قد بلند زرافه باعث می‌شود بتواند دوردست‌ها را بهتر ببیند، ارتباط بدون خشونت هم چشم‌انداز وسیع‌تری را پیش روی ما می‌نهد و باعث می‌شود از امکانات آینده و پیامدهای فکرها، حرف‌ها و اعمال‌مان آگاه‌تر شویم. ارتباط بدون خشونت زبانی است که بر ابراز احساسات و نیازهای ما تأکید دارد و به این ترتیب نقاط آسیب‌پذیر وجود ما را احضار و آن‌ها را به نقطه‌ی قوت بدل می‌کند. …

«تمرین ارتباط بدون خشونت (راهنمای عملی برای تمرین ارتباط بدون خشونت به صورت فردی، گروهی، یا در کلاس‌های آموزشی)» کتابی است از لوسی لیو با ترجمه‌ی پیام یزدانی که در ۲۴۰ صفحه و توسط انتشارات اختران و به قیمت ۱۹۰۰۰ تومان به چاپ رسیده است.

آتش پارسی

«خشایارشا مسلما همان‌طور که یونانیان متهمش می‌کردند خود کامه بود. پادشاهی ایرانی که به عنوان وارث سنت‌های کهن هزاران ساله بین‌النهرین باستان آکد، آشور و بابل حکومت می‌کرد. اما شاهنشاهی پارسیان اگرچه در میان جنجال و غوغا، فرو ریختن دیوارها، قلعه‌ها و اشغال شهرها برپا شده بود با تأمین صلح و آرامش برای اقوامی که مطیع می‌شدند بزرگ‌ترین قلمرو شاهنشاهی در تاریخ را برای خود و مردم‌شان به دست آوردند. سال ۴۸۰ ق.م خشایارشا که قدرتمندترین مرد روی زمین به شمار می‌رفت لشکر عظیمی را به سوی یونان روانه کرد تا بعضی دولت شهرهای یاغی یونانی را سرکوب کند…»

هفتاد سال بود که کشورگشایی و پیروزی‌های سریع و چشمگیر خصلت ذاتی شاهنشاهی پارس به نظر می‌رسید. آن‌ها سراسر شرق نزدیک را درنوردیده بودند، حکومت‌های کهن را در هم شکسته و شهرهای پرآوازه را فتح کرده بودند تا شاهنشاهی پهناوری را تشکیل دهند که از هند تا سواحل دریای اژه را در بر می‌گرفت و این همه در مدتی تقریبا معادل عمر یک نسل به‌وقوع پیوسته بود. اینک در سال ۴۸۰ق.م، خشایارشا که قدرتمندترین مرد روی زمین به‌شمار می‌رفت لشکر عظیمی را به سوی یونان هدایت کرد تا بعضی دولت‌شهرهای یاغی یونانی را سرکوب کند. چگونه شاهنشاهی پارسیان در مدت نسبتا کوتاهی به چنین قدرتی رسیده بود و چرا می‌خواست با دولت‌شهرهای دورافتاده‌ی یونانی بجنگد و چرا نتیجه‌ی جنگ‌ها مطلوب پارسیان نبود.

کتاب برجسته‌ی تام هالند این نخستین رویارویی بزرگ میان شرق و غرب را به بهترین وجهی شرح داده و دقت نظر محققانه را با مهارت داستان‌نویسی و طنز هوشمندانه درهم آمیخته تا کتابی خواندنی فراهم آورد. تام هالند نویسنده‌ی انگلیسی صاحب‌نامی است که کتاب‌های تحقیقی و داستانی متعددی تألیف کرده است. ‌هالند در روستایی در نزدیکی آکسفورد متولد شد. در کوئینز کالج کمبریج در ادبیات انگلیسی و لاتین تحصیل کرد و مدرک دکترایش را از دانشگاه آکسفورد گرفت. موضوع پایان نامه‌اش زندگی و اشعار لرد بایرون بود. او آثار کلاسیک را برای پخش از رادیو بازنویسی و تنظیم کرده و آثار تاریخی برجسته‌ای را به رشته‌ی تحریر درآورده است. کتاب‌های تام هالند نتیجه‌ی تحقیقات عمیق و گسترده هستند و در جامعه‌ی علمی و دانشنامه‌ای به آن‌ها مستقیما اشاره می‌شود.

«آتش پارسی (نخستین امپراتوری جهان و نبرد برای تسخیر غرب)» کتابی است از تام هالند با ترجمه‌ی مانی صالحی علامه که در ۴۷۴ صفحه که توسط انتشارات اختران با قیمت ۴۸۰,۰۰۰ريال به