با دیدن چاقی خودم در برنامه‌ی تلویزیونی شوکه شدم

با دیدن چاقی خودم در برنامه‌ی تلویزیونی شوکه شدم

تهیه و تنظیم: ستاره جاوید

 

اختصاصی هفت روز زندگی؛

رضا رجبی بازیکن سابق تیم فوتبال استقلال از کاهش وزن ۲۰ کیلویی‌اش می‌گوید

با دیدن چاقی خودم در برنامه‌ی تلویزیونی شوکه شدم

 

رضا رجبی کیست؟

عضو سابق تیم استقلال

عضو سابق تیم ملی نوجوانان

عضو سابق تیم ملی جوانان

عضو سابق تیم ملی ۲۱ سالکان

عضو سابق تیم ملی امید

عضو سابق تیم ملی بزرگسالان

سرمربی کنونی تیم بزرگسالان ایلام

 

تحصیلات:

کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌ی تربیت بدنی

دارای دکترای فوتبال

 

۲۰ کیلو کاهش وزن در دو ماه. داستان زمانی شروع شد که رضا رجبی فوتبالیست شهیر کشورمان، به یک برنامه‌ی تلویزیونی دعوت می‌شود. شنیدن داستان از زبان خود او خالی از لطف نیست. می‌گوید: وقتی که برنامه از تلویزیون پخش شد، با دیدن خودم و چاقی صورتم، شوکه شدم. تازه متوجه شدم که چقدر چاق شدم و از این موضوع، غافل بودم. همان شب پخش برنامه بود که تصمیم گرفتم وزنم را کم کنم.

 

چگونه وزنم را کم کردم؟

۱. کالری دریافتی را کاهش دادم. قبلا کالری ورودی بدنم از کالری خروجی بیشتر بود. یعنی اگر قبلا دو هزار کالری می‌گرفتم، ۱۵۰۰ تا می‌سوزاندم. اما این روال را تغییر دادم. به این شکل که مبنای کالری دریافتی بدنم را ۱۶۰۰ کالری قرار دادم و ۴۰۰ کالری دریافتی کم کردم اما میزان مصرف و سوزاندن کالری را به ۲ هزار رساندم.

۲. به طور طبیعی هر فردی، در روند کارهای روزمره مثل خوابیدن و راه رفتن و … ۱۶۰۰ کالری می‌سوزاند. برای بالا بردن ۴۰۰ تا کالری خروجی دیگر هم، ابتدا ورزش سبک و مستمر را شروع کردم.

  1. سعی کردم بیشتر از یک روز در هفته مواد نشاسته‌ای و قندی نخورم. میزان مصرف برنج را کم کردم و به جای آن، هیدرات‌ کربن‌هایی که سریع‌تر تبدیل به کالری می‌شوند را جایگزین کردم.
  2. باور اشتباه را کنار گذاشتم. اینکه گفته می‌شود برای لاغری شب‌ها شام نخورید اشتباه است. اتفاقا برای کاهش وزن باید صبحانه و شام میل کنید. برای دو ماه سعی کردم شب‌ها تن ماهی بخورم. چون آن زمان که تصمیم گرفتم فصل انار بود، دو ماه شب‌ها انار می‌خوردم و ماست و خیار.

 

۱۹ تا ۲۰ کیلو در ۲ ماه

بعد از آن برنامه‌ی تلویزیونی، تصمیم گرفتم وزنم را کم کنم و با این دستور غذایی ۲۰ کیلو کم کردم و فیکس هم نگه‌اش داشتم.

 

دی و بهمن مشغول کاهش وزن بودم

البته اکسیژن هم در روند کالری‌سوزی و چربی‌سوزی بسیار تعیین‌کننده است. زمانی که من تصمیم به کاهش وزن گرفتم، هم‌زمان شد با سرمربی‌گری من در ایلام، استنشاق هوای پاک ایلام هم خیلی موثر بود.

 

بعد از موفقیت در کاهش وزن، یک اصولی را هم باید رعایت کنید تا در وزن ایده‌آل بمانید و وزن‌تان به حالت سابق برنگردد. مهم‌ترین اصل، ورزش مستمر و دائم است. یک روز در میان و گاهی هم هر روز بین هفت تا هشت ساعت شنا می‌کردم.

 

مساله‌ی همیشگی شکم و پهلو

مساله‌ی شکم و پهلو در ایرانیان به سبک زندگی ما برمی‌گردد. برای پیشگیری از شکم و پهلو که اکثر ایرانیان از آن شاکی هستند و برای پیشگیری از انباشتن چربی در شکم و پهلو کارهای زیر را انجام ندهید:

خوردن غذاهای غیرارگانیک مثل سس، بلافاصله خوابیدن بعد از صرف غذا، تند تند غذا خوردن

 

توصیه‌ی ورزشکار حرفه‌ای برای حفظ استایل

۱. حتما صبحانه میل کنید.

۲. روش‌ها برای سنین مختلف متفاوت است اما روش عمومی و همگانی، پیاده‌روی مستمر (یک روز در میان به مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت) است.

۳. اگر امکان شنا هست، یک روز در میان شنا کنید.

۴. به جای دو یا سه وعده‌ی غذایی پرحجم، پنج یا شش وعده‌ی غذایی کم‌حجم را جایگزین کنید.

۵. حتما میوه را وارد برنامه‌ی غذایی کنید و در فواصل وعده‌های غذایی، میوه میل کنید.