خانه تئاتر باید خانه‌ی امن همه‌ی اهالی تئاتر باشد

خانه تئاتر باید خانه‌ی امن همه‌ی اهالی تئاتر باشد

شهرام گیل‌آبادی، مدیرعامل جدید خانه‌ی تئاتر عنوان کرد: ما برای رفع مطالبات معرفتی، مادی و معنوی خانواده‌ی حکمت‌اندیش و سربلند تئاتر چاره‌ای جز کار شبانه‌روزی نداریم تا خانه‌ی تئاتر، خانه‌ی امن همه‌ی تئاتری‌ها باشد.

مراسم تودیع و معارفه‌ی اصغر همت و شهرام گیل‌آبادی، مدیران سابق و جدید خانه‌ی تئاتر با حضور سیدمجتبی حسینی؛ معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی؛ مدیر کل اداره‌ی هنرهای نمایشی، مجید رجبی؛ معمارمدیرعامل خانه‌ی هنرمندان، کوروش زارعی؛ مدیرهنرهای نمایشی حوزه‌ی هنری، پریسا مقتدی؛ مدیر تماشاخانه‌ی سنگلج، حمید نیلی؛ مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی، محسن سليماني؛ مديرفرهنگسراي هنر، دكتر حسن سلطاني؛ رئیس دانشگاه هنر، ابراهيم حقيقي؛ رئيس شوراي عالي هنر، مدیر روابط عمومی اداره‌ی کل هنرهای نمایشی و هنرمندان نام آشنای تئاتر برگزار شد. حسین مسافر آستانه، اسماعیل خلج، مریم کاظمی، مریم معترف، قطب‌الدین صادقی، داریوش اسدزاده، هادی مرزبان، علی عابدی، نادر برهانی مرند، مهدی قلعه، ابراهیم اثباتی، گلزار محمدی و جمعی از اهالی هنرمند خانه تئاتر، خانه هنرمندان و اصحاب رسانه‌ از مدعوین این مراسم بودند.

در ابتدای مراسم مسعود فروتن مجری این برنامه عنوان کرد: ۴۰ سال است از طرفداران اصغر همت هستم، نخستین بار خودم تصویر او را گرفتم. حال باید با او به عنوان مدیرعامل خانه‌ی تئاتر خداحافظی کنیم، هرچند به نظرم حیف بود او از صحنه دور باشد.

در ادامه ایرج راد، رئیس هیئت مدیره‌ی خانه‌ی تئاتر طی سخنانی عنوان کرد: خانه‌ی تئاتر امروز ۱۸ را به در کرد و در طی این ۱۸ سال خیلی اتفاقات را پشت سر گذاشت، اما همیشه تمام سعی‌اش خدمتگزاری به اعضاء بوده است. خیلی از افرادی که از گذشته تاکنون در شکل‌گیری خانه‌ی تئاتر تأثیر داشتند از منافع شخصی خود گذشتند تا این مکان به سامان برسد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه همیشه معتقد بوده باید سرشان پایین باشد و تنها کار کنند، افزود: از گذشته و به طور مثال اوایل انقلاب خیلی‌ها تلاش کردند به دلیل برخی مسائل این تشکل شکل نگیرد اما ما بدون بوق و کرنا تلاش کردیم، کار کنیم. حتی همین ساختمانی که در آن هستیم اگر از همان ابتدا اطلاعاتش را مطرح می‌کردیم شاید در حد گود برداری متوقف می‌شدیم و امکان نداشت به اینجا برسیم.

راد با بیان اینکه برخی مسوولان حتی در عرصه‌ی هنر نیز بازدارنده هستند، توضیح داد: هر زمان که مدیری سر کار آمد و کمی به خانه‌ی تئاتر لطف داشت این مکان جان تازه یافت و کارهای مفیدی در آن صورت گرفت. از برنامه‌ی چهارم توسعه تلاش کردیم اهمیت هنر را مطرح و جایگاه هنرمندان را به سامان برسانیم.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه این مهم در برنامه‌ی ششم دنبال شد و در سال ۹۵ طرح امنیت شغلی و سازمانی تئاتر در مجلس به تصویب رسید. قرار بر این بود تا ظرف ۶ ماه آیین‌نامه‌ی آن نیز تدوین و به مجلس ارجاع داده شود. متأسفانه به دلیل مسائلی چون تعویض چند وزیر و شکل نگرفتن شورا و مسئله‌ی اصلی عدم ارجاع آیین‌نامه، این اتفاق نیفتاد.

راد، با اشاره به جلساتی که از هفته‌ی گذشته با وزیر ارشاد و معاون هنری درباره‌ی پیگیری مسئله‌ی امنیت شغلی هنرمندان داشتند، گفت: امیدواریم این جلسات به زودی به نتیجه برسد و ما به سازمان صنفی هنر نیز دسترسی یابیم و از این پس بر اساس قانون هنر عمل کنیم. به لطف خدا این ‌روزها خانه‌ی تئاتر جایگاه خود را پیدا کرده است، اینجا نه شریکی دارد و هیچ نهادی نمی‌تواند از استقلال خانه‌ی تئاتر بکاهد.

وی درباره‌ی انتخاب مدیرعامل جدید خانه‌ی تئاتر خارج از اعضای هیأت مدیره گفت: اگر می‌خواستیم یکی از بدنه‌ی هیأت مدیره را انتخاب کنیم، او می‌باید از یکی از وظایف خود بکاهد یا از عشق، علاقه و زندگی خود بزند. از زحمات اصغر همت تشکر می‌کنیم، خیلی از اعضای هیأت مدیره خانه‌ی تئاتر از نزدیک با شهرام گیل‌آبادی کار کردند و از خصوصیات او آگاهی کافی داشتند و براساس شناخت مناسب از او استقبال کردند.

راد با اشاره به اینکه همکاری‌های اصغر همت با ما ادامه خواهد داشت، ‌توضیح داد: با کمک شهرام گیل‌آبادی از این پس انجمن‌ها و کانون‌ها به نتایج مؤثر و خوب خواهند رسید و همه‌ی فعالیت‌ها به‌نوعی بازتاب رسانه‌ای خواهد داشت.

در ادامه‌ی مراسم کیوان ساکت با سه‌تارنوازی خود جمع را تحت تأثیر قرار داد و در پایان هنرنمایی خود گفت:‌ به اعتقاد من این هنر است که جامعه را از سرگشتگی و گم‌گشتگی نجات می‌دهد. من امروز در خانه‌ی هنر هستم و برای همه‌ی کسانی که در اینجا زحمت می‌کشند آرزوی موفقیت دارم.

در این مراسم اصغر همت نیز طی سخنانی عنوان کرد: امروز دو جلسه‌ی دیگر نیز از صبح در راستای توسعه‌ی هنرهای معاصر و شورای سیاست‌گذاری جشنواره‌ی فجر داشتم، همان‌جا چند کلمه‌ای نگاشتم و البته خیلی حرفی برای گفتن ندارم؛ چراکه این دو سال خوب یا

بد گذشت. من فکر می‌کنم ما که ۱۸ سال چراغ خاموش حرکت کردیم و تصور می‌کردیم این کار به نفع تئاتر و خانه‌ی تئاتر است، اما الان تصور می‌کنم این چراغ خاموش باعث شده حرکت‌مان از دید خودمان هم پنهان باقی بماند.

وی با اشاره به تغییر مدیریت و اتفاقی که افتاده گفت: ‌از گذشته نیز صحبت‌هایی می‌شد که قدرت را به نیروهای جوان‌تر محول کنیم تا ببینیم اشکال از ما است که کار پیش نمی‌رود یا تئاتر ما! من خوشحال هستم که در این دو سال علاوه بر مدیریت ۴ کار سنگین تئاتر نیز انجام دادم.

مدیرعامل سابق خانه‌ی تئاتر یکی از خبرهای خاموش‌ مدنظرش را مراوده با بهرام بیضایی طی یک نامه‌ی تاریخی به شمار آورد و گفت: بیضایی در این نامه‌ی خالصانه ضمن گلایه از اوضاع موجود، چیزی بیش از ۱۶۰ دست لباس آخرین کار با کاتالوگ‌هایش را برای ما فرستاد. یکی از اتفاقات خوب برایم همین به رسمیت شناختن خانه‌ی تئاتر از سوی بهرام بیضایی بود.

همت با تأکید بر اینکه خیلی‌ها او را دشمن قلمداد می‌کردند، افزود: خوشحالم که علی‌رغم این صحبت‌ها باعث تحرک شدم. اکنون خانه‌ی تئاتر دارای نیروهای جدید و جوانی شده که به کارها سرعت و تحرک داده‌اند.

به گفته‌ی ایرج راد ما یا مدیرعامل خوب یا هیأت مدیره‌ی خوبی هستیم و اگر هر دو اتفاق بیفتد دچار مشکل می‌شویم.

وی افزود: شهرام گیل‌آبادی درست ۲۰ سال از من کوچک‌تر است اما ۲۰ سال به لحاظ مدیریتی جلوتر است؛ چراکه تجربیات گران‌بهایی دارد. شاید قدری نگرانی اهالی تئاتر از شائبه‌های سیاسی نسبت به او باشد. اما او آنقدر باهوش است که می‌داند خانه‌ی تئاتر نهادی غیرسیاسی، غیردولتی و غیرانتفاعی است. من همین انتخاب را به فال نیک می‌گیرم؛ چون خودم نیز از مدت‌ها قبل دنبال این تغییر بودم.

وی همچنین با تشکر از سیدرضا صالحی امیری؛ وزیر سابق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای تکمیل ساختمان خانه‌ی تئاتر یک میلیارد و نیم به آنها کمک کرد، گفت: ای کاش او هیچ‌گاه من را با نام کوچک صدا نمی‌کرد تا مورد غضب قرار نگیرم، اما به هر حال او بیشترین کمک را به من کرد و به من علاقه داشت.

همت در پایان، نامه‌ی همسرش، افسر اسدی را که برای مراسم تودیع او فرستاده شده بود قرائت کرد.

سپس شهرام گیل‌آبادی؛ مدیرعامل جدید خانه‌ی تئاتر با اشاره به تصویری که از تئاتر و خانواده‌ی تئاتر دارد،‌ گفت: به فرزندانم قول داده بودم که دیگر کار مدیریتی نکنم ولی با قبول این وظیفه در خانه‌ی تئاتر آن‌ها را توجیه کردم که این کار در عرصه‌ی دولتی نیست. از همه‌ی کسانی که در این مکان خدمت کرده‌اند تشکر می‌کنم و نیاز به کلام زیاده نیست.

وی سپس متنی را بدین شرح قرائت کرد: ما برای رفع مطالبات معرفتی، مادی و معنوی خانواده‌ی حکمت‌اندیش و سربلند تئاتر چاره‌ای جز کار شبانه‌روزی نداریم. لازمه‌ی این حرکت بنیادین، برنامه محوری و مشارکت فکری و تخصصی و جمع کردن این خانواده پرافتخار یعنی خانه‌ی تئاتر، خانه‌ی امن همه تئاتری‌ها است و از این طریق می‌توانیم این خانه را آبادتر از قبل سازیم.

در پایان مراسم هدایایی به رسم یادبود از سوی ایرج راد، شهرام گیل‌آبادی، شهرام کرمی، رجبی معمار، ابراهیم حقیقی، امیر حسین حریری رئیس تالار مولوی، سلیمانی رئیس فرهنگسرای هنر و کورش زارعی به اصغر همت تقدیم شد.

مدالیوم خانه‌ی تئاتر نیز توسط جمعی از پیشکسوتان از جمله داریوش اسدزاده، قطب‌الدین صادقی، هادی مرزبان، اسماعیل خلج و دکتر سلطانی رئیس دانشگاه هنر به اصغر همت اعطا شد.