زیاد آدم از خود متشکری نیستم

زیاد آدم از خود متشکری نیستم

تهیه و تنظیم: بکتاش پهلوان

گفت‌وگوی اختصاصی با مهدی اسدی؛ خواننده

همین الان چشمان‌تان را ببندید و ده سال پیش را به خاطر بیاورید. آن روزها هرجا که پا می‌گذاشتید تنها یک موزیک را می‌شنیدید و آن آهنگی جز تِرَک «یالا»ی مهدی اسدی نبود.

آهنگی بسیار خوب با همکاری برادران خسروی.

مهدی اسدی خیلی زود به عنوان یک ستاره‌ی پاپ معروف شد اما پروسه‌ی مجوز گرفتنش باعث شد تا مدت زیادی کم‌کار شود.

با او گفت‌وگو‌ی مفصلی را به بهانه‌ی بازگشت دوباره‌اش به عرصه‌ی موسیقی ترتیب دادیم و در مورد مسائل بسیار جالب و متعددی با وی حرف زدیم.

این گفت‌وگو را از دست ندهید! به هیچ عنوان!

* اگر بخواهیم لیستی از هیت‌ترین موزیک‌های بعد از انقلاب تهیه کنیم، مطمئنا ترک «یالا» مهدی اسدی در این لیست حضور خواهد داشت، انتظار چنین استقبالی را از این موزیک داشتید؟

– بله من صدرصد موافق این موضوع که بیان کردید هستم و شاید خودم هم تا این حد انتظار هیت شدن «یالا» را نداشتم ولی چون سلیقه ذهنی و گوشی مردم را می‌دانستم که به چه شکل است، در آن زمان توانستم با یک ایده‌ی خوب و یک فکر درست، بیایم و این آهنگ را توسط سیروان عزیز بسازیم که قسمت تند خوانی‌اش هم بر عهده‌ی زانیار عزیز بود.

آنقدر این کار خوب بود که با نبودن دنیای مجازی در آن زمان هم توانست به گوش بسیاری از مردم برسد و خود من هم از این موضوع بسیار خرسند هستم. من فکر می‌کنم آهنگ «یالا» تنها قطعه‌ای است که حداقل سه نسل آن را گوش کردند و این آهنگ برای عده‌ی‌ زیادی از مردم خاطره‌‌سازی کرده است و فکر می‌کنم این اتفاق برای کمتر قطعه‌ای پیش می‌آید و من امیدوارم که بتوانم بازهم چنین قطعاتی را منتشر کنم.

 

*چه سالی و چگونه شد که این قطعه تولید و اجرا شد؟

سال ۱۳۸۷ این کار در مرحله تولید رفت. به خاطره شناختی که من از خانم ترانه مکرم داشتم و لطف ایشان باعث شد که آشنایی بنده با سیروان شکل بگیرد و از او خواستم که با من همکاری داشته باشند. سلیقه‌ی موسیقیایی من هم در آن زمان نزدیک به کارهایی بود که سیروان تنظیم می‌کرد و این اتفاقات باعث شد که ما با یکدیگر سه آهنگ را کار کردیم که ترک «یالا» سومین همکاری ما با یکدیگر بود و من فقط موفق به پخش تنها این آهنگ از مجموع همکاری‌مان شدم.

 

*چرا همکاری با سیروان و زانیار را ادامه ندادید؟

– دلیل‌اش این نبود که من نخواهم با این عزیزان کار کنم. موضوع این بود که من درگیر گرفتن مجوز از طریق دوستانی که شرکت‌های موسیقیایی داشتند شدم و طول کشیدن این موضوع باعث شد که من نتوانم سفارش کار جدیدی به سیروان و زانیار بدهم و از آن زمان به بعد هم سیروان دیگر برای کسانی که مجوز نداشتند کار نمی‌ساخت به همین دلیل دیگر نتوانستیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم. شاید در آینده دوباره این همکاری اتفاق بیفتد و بازهم افتخار این را داشته باشم که با این عزیزان کار بکنم.

 

*مهدی اسدی با «یالا» توانست مسیر صد ساله را یک شبه طی کند، اما بعد موفقیت این ترک بسیار کم کار شد، دلیلش چه بوده است؟

– در مورد این سوال باید کمی گله کنم و کمی هم توضیح بدهم؛ درمورد یک شبه راه صد ساله را رفتن باید بگویم که من سعی کردم که یک سبک جدیدی را وارد موسیقی پاپ کنم و حضور زانیار و سیروان نیز بسیار کمک کرد به بهتر شنیده شدن این آهنگ. شاید بعد از این کار من همکارانی را پیدا نکردم که خیلی از لحاظ شباهت سلیقه‌ای برای من مانند سیروان و زانیار کار بسازند. نکته‌ی دیگر نیز این بود که من کارهای دیگری نیز ساخته بودم که پخش شدند اما شاید آن حد و اندازه‌ای را نداشت که دلخواه من و مخاطبانم باشد. این موضوع که من این مدت حضور پررنگی نداشتم و کاری را نخواندم دلیل بر این نبود که من بخواهم کم‌کاری کنم. من سال‌ها منتظر گرفتن مجوز بودم و اصلا دلم نمی‌خواست که کارهایم را به صورت غیر قانونی به گوش مردم برسانم. دوست داشتم فعالیتم به شکلی باشد که نتیجه بدهد و سبب موفقیت من شود و هم آهنگ‌ها و کارهای جدیدم باعث جذب مخاطب گردد و این موضوع باعث تأسف و اندوه من است که به چه دلیل این همه مدت سکوت طولانی بر من برقرار شده بود.

 

*این اتفاقات خیلی به ضررتان تمام نشد؟ شما می‌توانستید خیلی زودتر از این‌ها به استیج‌های بزرگ راه پیدا کنید.

– بله مطمئنا به ضررم تمام شد. اما به هیچ عنوان مقصرش من نبودم و هیچ وقت هم دقیقا متوجه نشدم که مقصرش چه کسی بود! (می‌خندد) ۸ سال نگرفتن مجوز ضرر بسیار زیادی را به زندگی مادی و هنری من وارد کرد.

امیدوارم در کوتاه‌ترین زمان ممکن این سال‌ها را جبران کنم.

 

*نکته‌ی دیگری که در مورد شما بسیار شاخص است، تیپ و استایل خاص مهدی اسدی است،چقدر به پوشش خود به عنوان یک آرتیست اهمیت می‌دهید؟

– حالا که صحبت از تیپ و استایل شده است دوست دارم در مورد این موضوع یک خاطره‌ای را برای‌تان بگویم. در آن زمان که ما قصد فیلم برداری ویدیو «یالا» را داشتیم من یک کت سبز رنگ را برای پوشیدن انتخاب کرده بودم، یادم می‌آید که یک سری از دوستان به تمسخر می‌گفتند که این لباس‌هایی که تو ‌می‌پوشی خیلی باب دل مردم نخواهد بود!

اما بعد از دیده شدن این ویدیو خیلی‌ها به پوشیدن کت‌های رنگی روی آوردند! شاید بعد از ویدیو «یالا» استایل‌های زیادی مد شد که من قبلا استفاده کرده بودم مانند گره زدن کراوات که می‌توانم بگویم؛ من آن را مد کردم! تمام کسانی که ماژیک سفید می‌فروختند بازارشان بهتر شد! (می‌خندد) زیرا خیلی‌ها سعی کردند این مدل موهای جوگندمی را بر روی موهای خود اجرا کنند و…

در مورد تیپ و استایل من زیاد آدم از خود متشکری نیستم اما به پوشیدن لباس‌های شیک علاقه دارم و دوست دارم هر موقع که جلوی آینه قرار می‌گیرم حداقل از ظاهر خودم راضی باشم. همیشه سعی می‌کنم طراحی لباس‌هایم را خودم بر عهده بگیرم و فکر می‌کنم که سلیقه‌ام بد نباشد (می‌خندد).

 

*به نظرت چقدر داشتن یک استایل خوب، برای موفقیت یک هنرمند لازم است؟

– بسیار نکته‌ی مهمی است؛ به دلیل اینکه من احساس می‌کنم یک خواننده غیر از داشتن یک صدای خوب باید ظاهر مناسبی هم داشته باشد و من به این موضوع بسیار اهمیت می‌دهم و خداراشکر می‌بینم که سایر همکارانم نیز بیشتر دارند روی این موضوع کار می‌کنند و تیپ و ‌استایل‌شان بسیار بهتر از قبل شده است.

 

به تازگی تِرَک « روبراهی» را منتشر کردید،

کمی از این قطعه برای‌مان بگویید.

تقریبا بعد از آن همه کار نکردن و کمی آزردگی من از همکارانی که خیلی کار خوب و شاخصی برای من نمی‌ساختند، من با شخصی آشنا شدم به نام «عباس بنازاده» که بسیار پسر خوش سلیقه و تنظیم کننده‌ی بسیار خوبی است . این آشنایی باعث شد که ما قطعه‌ی «روبراهی» را با یکدیگر کار کنیم و پخشش به صورت مجاز در اسفند ماه آغاز شد ودر حال حاضر به دلیل اینکه دارم با شرکت «آواز سرزمین مهر» همکاری می‌کنم، دوست و برادر عزیزم جناب آقای «نادعلی» کمک کردند که ما بتوانیم این ترک را هم به صورت رسمی پخش کنیم و هم برایش یک موزیک ویدیوی بسیار خوب بسازیم. باید در این جا به تمامی طرفدارانم این مژده را بدهم که با همکاری «عباس بنا زاده» قطعات بسیار خوبی را در آلبومی که درحال کار بر رویش هستیم آماده می‌کنیم که امیدوارم کم کاری چند ساله‌ام را به خوبی جبران کند.

 

 آیا از بازخورد مخاطبان راضی بودید؟

بله؛ بازخورد‌ها بسیار عالی بود. همیشه قبل از این که من تصمیم به پخش یک قطعه بگیرم با همکاران فهیم و کاربلدی که در تیم ما حضور دارند می‌نشینیم و کار را شاید بالای صد بار گوش می‌کنیم! وقتی کار به مذاق خودم و همکارانم خوش بیاید مطمئنا بیش از ۷۰٪ مخاطبانم نیز کار را دوست خواهند داشت.

من این موضوع را کاملا بعد از ترک «روبراهی» متوجه شدم و واکنش بسیار خوبی را از کسانی که کار راشنیده بودند گرفتم.

 

*چه کارهای جدیدی را آماده‌ی پخش دارید؟

به تازگی ترک «می‌میرم برات» را بعد از «روبراهی» پخش کردیم که به نظرم کار بسیار خوب و هیتی است و از این قطعه نیز بازخورد‌های بسیار خوبی گرفتیم. مدت زیادی از پخش این ترک نگذشته اما من فکر می‌کنم که مردم عزیزمان با این آهنگ نیز خاطره‌سازی بسیار زیادی بکنند. لازم به ذکر است که آهنگساز این قطعه نیز«عباس بنا زاده»‌ی عزیز هستند.

 

وضعیت کنسرت‌های‌تان به چگونه است؟ آیا برنامه‌ای برای اجرا در تهران نیز دارید؟

این موضوع برمی‌گردد به شرکتی که بنده دارم با آن‌ها همکاری می‌کنم و تصمیم‌گیری در مورد کنسرت‌ها با این عزیزان است ولی باید بگویم که ما برنامه‌ریزی دقیقی برای این موضوع داریم. فقط ما زمانی را برای به پایان رساندن آلبوم نیاز داریم که آهنگ‌های متعددی را تولید بکنیم تا بتوانیم زمان کنسرت را در دست بگیریم. فکر می‌کنم به زودی خبرهای بسیار خوبی را برای طرفدارانم داشته باشم.

قریب به یقین این اتفاق خوب تا پنج یا شش ماه دیگر بیافتد.

 

*این روزها وضعیت بازار موسیقی پاپ بسیار رقابتی‌تر از گذشته است، به نظرتان آیا مانند گذشته می‌توانید، در صدر مارکت قرار بگیرید؟

به نظر من اتفاق خیلی جالبی دارد می‌افتد و امیدوارم تعدد خواننده‌ها باعث ایجاد یک رقابت سالم بشود و همه بتوانند خودشان را نشان دهند. همیشه در یک رقابت سالم افراد بهتر و مستعدتر از سایرین متمایز می‌شوند. به نظرم می‌توانم دوباره صدر جدول باشم و مارکت را بترکانم! (می‌خندد) مطمئنا بازگشت مهدی اسدی به موسیقی اتفاقی فکر شده است و من با تعامل بسیار زیادی به سمت جلو حرکت می‌کنم.

و ایمان دارم که می‌توانم حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشم و دوست دارم به رقبایی که می‌خواهند در کنار من قرار بگیرند این موضوع را بگویم که خیلی حواس‌شان را جمع کنند! (می‌خندد) البته این موضوع را برای مزاح عرض کردم ولی شرایط بسیار خوب است فقط کاش این کپی‌کاری‌ها و از روی دست یکدیگر نگاه کردن‌ها برای تولید موسیقی مقداری کمتر بشود و متاسفانه من می‌بینم که تا یک آهنگ کمی سروصدا میکند دیگران سریعا تقلید و شبیه خوانی می‌کنند یا حتی تقلید صدا می‌کنند! حالا من دوست ندارم نام ببرم ولی این قبیل اتفاقات کمی مرا ناراحت می‌کند. در دوره‌های گذشته اکثر خوانندگان سبک خاص خود را داشتند، ترانه‌ها این روزها به شدت ساده شده‌اند، صداها اکثرا شبیه به یکدیگر هستند و فقط دنیای مجازی به بالا رفتن بعضی از خوانندگان دارد کمک می‌کند که این موضوع مطمئنا باعث ماندگاری یک خواننده نمی‌شود.

 

*کار کدام یک از خوانندگان جدید را می‌پسندید؟

بهنام بانی را دوست دارم. چندین سال است که باهم رفاقت داریم و سبک کاری او را بسیار می‌پسندم.

 

*آیا تا به حال به این فکر افتاده‌اید که در زمینه‌های دیگر هنری مثل بازیگری فعالیت داشته باشید؟

بله پیشنهاد‌های زیادی برای بازیگری و حتی مدلینگ داشتم اما متاسفانه در آن زمان به دلیل نداشتن مجوز نتوانستم فعالیتی در این زمینه‌ها داشته باشم.

 

*مرسی از وقتی که به ما دادید جناب اسدی، حرف پایانی شما؟

من در این سال‌هایی که نبودم و فعالیتی نداشتم تا جایی که از دستم برمی‌آمد از همکارانم حمایت کردم و امیدوارم آن‌ها نیز بیشتر از قبل از من حمایت کنند و ما هم بتوانیم این زمان طولانی را که از کنسرت و موسیقی دور بودیم جبران کنیم.

دوست دارم در پایان از دوستان و همکارانی که این روزها در کنارم هستند تشکر کنم.

از عزیزانم «محمد طاهر»، «شاهین سیخی» و «عباس بنا زاده» تشکر می‌کنم.

و این قول را به طرفدارانم می‌دهم که با وجود سختی‌های فراوان ماهی حداقل یک آهنگ جدید را منتشر کنیم و این روند را ادامه بدهیم تا آن روزی که به امید خدا بتوانم از نزدیک روی ماه‌شان را ببینم.