شاهزا‌ده‌ای با اسب سپید از فراسوی شبکه‌های اینترنتی

شاهزا‌ده‌ای با اسب سپید از فراسوی شبکه‌های اینترنتی

ازدواج و پیدا کردن زوج مناسب مقوله‌ای است که از دیرباز تا کنون چالش پیش روی انسان‌ها بوده است و از دیرباز رسم و رسومات خاص خود را داشته است.

از چهره‌ی گل‌انداخته‌ی داماد و تعارف سینی چای عروس بگیر تا به امروز ؛که موضوع شکل‌دیگری پیدا کرده است و ازدواج‌های سنتی تا حدی جای خود را به مدل‌های جدید آشنایی داده است و صد البته مشکلات بسیاری را پیش روی جوانان قرار داده است.

سایت‌های همسریابی از همین شکل‌های نوظهور آشنایی است که علاوه بر هشدار بسیار مسئولین و کارشناسان همچنان جولان می‌دهند.

انواع دوستی‌های قبل از ازدواج و پیدایش فضای مجازی روز به روزعامل پوست‌اندازی نسل قبلی و پیدایش نسلی شد که به دنبال همسر آینده خود در کوچه پس کوچه‌های سایت‌های همسریابی، تاس بخت و اقبال خود را به بالا پرتاب می‌کنند تا شاید هنگامی‌که بر زمین می‌نشیند جفت شش بیاید.

اما آشنایی‌هایی که در محیط‌‌های مجازی مانند چت روم‌ها، فیس بوک و سایت‌های همسریابی صورت می‌پذیرد تا چه میزان می‌تواند بنیان‌های یک ارتباط درست و زمینه‌های تشکیل یک زندگی مستحکم را رقم بزند؟
این سوالی است که هر چند همواره به آن پاسخ‌های ترسناک داده می‌شود و کارشناسان همواره از شکست این نوع دوستی‌ها و ازدواج‌ها خبر می‌دهند اما همچنان پاسخ قانع کننده‌ای برای آن در دست نیست چرا که همواره جوانان به این نوع دوستی‌ها و ازدواج‌ها متمایل می‌شوند هر چند که نگرش کلی جامعه نسبت به این نوع ازدواج در هر حال منفی است.

منتقدان ازدواج‌های اینترنتی معتقدند که بی‌اعتمادی یکی از عمده‌ترین آسیب‌هایی است که زندگی زوجینی را که به‌ واسطه‌ی آشنایی در فضای مجازی با یکدیگر ازدواج می‌کنند، تهدید می‌کند چرا که همواره این دغدغه با آنهاست که آیا همسرشان با افراد دیگری هم چت می‌کند؟

از طرفی آشنایی در فضای چت‌روم‌ها بعدها در روابط زوج‌ها تأثیرات عمیقی می‌گذارد چرا که آن‌ها در مرحله نخست برای برقراری ارتباط با یکدیگر ناگزیرند در برخی از موارد خود را بسیار ایده‌آل معرفی کنند اما این مساله زمان زیادی طول نمی‌کشد.

در هر حال نکته اینجاست که بیشتر جامعه‌شناسان و آسیب‌شناسان خانواده معتقدند ازدواج اینترنتی در ایران بیشتر ضرر دارد تا منفعت. هر چند که متولیان سایت‌های همسریابی که این روزها زیاد شده‌اند و زمینه‌ی ازدواج اینترنتی را فراهم می‌کنند، می‌گویند هدف‌شان تسهیل ازدواج جوانان است.

آشنایی و ازدواج از طریق اینترنت، قطعا نمی‌تواند پایه‌ی یک زندگی ایده آل را بنا کند

بحث در مورد حضور و یا عدم حضور در شبکه‌های اجتماعی بحثی است که این روزها محافل خانوادگی، اجتماعی و سیاسی را در بر گرفته است. اگر در اطراف خود چند جوان و نوجوان داشته باشید، خواهید دید که به مانند معتادان حرفه‌ای اگر لحظه‌ای گوشی موبایل و یا وای فای را از آن‌ها دور نمایید دچار کلافگی، خستگی و عدم تمرکز می‌شوند و گویی آن‌ها را از عزیزترین موجود زندگی‌شان دور ساخته‌اید. مسوولان نیز هر از چند گاهی در این زمینه اظهار نظر می‌کنند و بحث فیلتر کردن و یا نکردن این شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود. اما به نظر می‌رسد خود مسوولان نیز در این زمینه به نتیجه‌ای واحد نرسیده‌اند و «مساله بودن و یا نبودن» در این فضا هنوز ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. یکی از موج‌های این دریای مجازی موج ازدواج اینترنتی است که این روزها دامان بسیاری از جوانان را گرفته است.

ازدواجی با طعم سنت
پیدا کردن شریک زندگی مناسب یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های و چالش‌های زندگی است. حال جای این سوال اساسی باقی است که آیا انتخاب همسر در فضای مجازی و با چند کلیک ساده می‌تواند ضامن خوشبختی یک فرد باشد؟
در دورانی که پدران و مادران ما تصمیم به ازدواج می‌گرفتند، این خانواده‌ها بودند که نقش اصلی را در این زمینه ایفا می‌کردند و به روشی سنتی به انتخاب عروس و داماد آینده خود می‌پرداختند. که با توجه به آمار طلاق در آن روزها و آمار سرسام‌آور طلاق در این دوران به نظر می‌رسد، در اکثر مواقع انتخاب صحیح و کار آمدی داشته‌اند.

ازدواجی با طعم همکلاسی
با تغییرات اجتماعی به وجود آمده در سال‌های بعد و پدید آمدن محیط‌های مختلط مانند دانشگاه و محل کار، گونه‌های جدید از ازدواج شکل گرفته که هنوز تحت نظارت خانواده‌ها این مهم انجام می‌شود، ولی از میزان سنتی بودن آن کاسته شده و خواست جوانان پر رنگ‌تر است. جوان‌ها اجازه دارند، مدتی تحت نظارت خانواده‌ها با یکدیگر معاشرت نمایند و با تصمیم معقول یک زوج موفق را تشکیل داده و ازدواج کنند.

ازدواجی با طعم اینترنت
اما در کنار ازدواج دانشگاهی، رفته رفته با ظهور پدیده‌های جدید ارتباطی مانند تلفن همراه و اینترنت، در نوع ارتباطات و نحوی آشنایی دختران و پسران تغییرات چشم‌گیری اتفاق افتاد، که به علت ماهیت مجازی آن نقش خانواده در آن بسیار کم‌رنگ شد و شکل جدیدی از ازدواج پا به عرصه وجود گذاشت که در سال‌های اخیر رشد مضاعف و چشم‌گیری داشته است. که به آن ازدواج اینترنتی گفته می‌شود.
ازدواج اینترنتی به ازدواجی گفته می‌شود که طرفین با استفاده از ظرفیت‌های موجود در رسانه‌ها ، طرح آشنایی و تبادل اطلاعات صوتی و تصویری را در یک محیط مجازی فراهم می‌کنند و در نهایت به ازدواج و تشکیل خانواده ختم می‌شود.

چند کلیک ساده تا ازدواج
پیدا کردن شریک زندگی مناسب یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های و چالش‌های زندگی است. حال جای این سوال اساسی باقی است که آیا انتخاب همسر در فضای مجازی و با چند کلیک ساده می‌تواند ضامن خوشبختی یک فرد باشد؟
بسیاری از کسانی که به ازدواج اینترنتی و در فضای مجازی اعتقاد دارند در واقع در یک دنیای غیر واقعی سیر می‌کنند. در این شیوه آشنایی به دلیل اینکه مواجهه حضوری و فیزیکی وجود ندارد، ممکن است هر فرد به راحتی اطلاعات غیر واقعی از خود را در اختیار دیگران قرار دهد و در واقع امیال و آرزوهای خود را در جلوی چشم دیگران به تصویر بکشد. با مراجعه به صفحات حوادث روزنامه‌ها می‌توان با مواردی مواجه شد که فرد با دادن اطلاعات غلط از خود در فضای مجازی قصد اخاذی و کلاه‌برداری را از کاربران ساده دل داشته است.

ازدواج اینترنتی و خوشبختی
استفاده از اینترنت و چت روم‌ها امروزه به یکی از علاقه‌مندی‌های جوانان ایرانی تبدیل شد است . اما این نکته باید همیشه مد نظر این کاربران باشد، که آشنایی و ازدواج از طریق اینترنت و اکتفا کردن به اطلاعاتی که در آن رد و بدل می‌شود قطعا نمی‌تواند پایه‌ی یک زندگی ایده‌آل را بنا کند و شاهد این مدعا افزایش بی‌رویه‌ی رشد طلاق است. این نوع ازدواج به دلیل اینکه از متن فرهنگ و ارزش‌های جامعه‌ی ما بر نخواسته است آسیب‌های چشم‌گیری را برای خود فرد و همچنین جامعه به همراه داشته است. البته در کشور ما همسان گزینی سایت تبیان با ترکیب روش‌های سنتی و نوین و احیای واسطه گری در راستای ازدواج تلاش می‌کند. این سایت با استفاده از آزمون و روش‌های علمی ‌در انتخاب همسر، بهره گیری از مشاوران جوانان و خانواده‌هایشان را حمایت می‌کند. خدمات آن در فضای مجازی حتی مورد تایید نیروی انتظامی‌است و اگر خانواده و فردی تمایل به ازدواج داشت می‌تواند از این طریق اقدام کند.

به هر حال باید دانست ازدواج‌های موفقیت‌آمیز موجب ارتقای سلامت جسمی ‌و روانی و خانوادگی است، در حالیکه ازدواج‌های ناموفق باعث تضعیف روحیات زوجین و همچنین آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی برای جامعه است و بهتر است جوانان در انتخاب همسر در فضای مجازی به این فکر کنند که چه به دست می‌آورند و چه چیزی از دست می‌دهند.

منبع: بخش زناشویی بیتوته