ترشی بخورید تا پشه دور شما نچرخد

ترشی بخورید تا پشه دور شما نچرخد

مریم طهرانچی / فوق لیسانس گیاهان زینتی

 

پشه‌ها بیش از ۲۵۰۰ گونه شناخته شده دارند که بعضی از آن‌ها به دلیل قابلیت انتقال بیماری‌های مهلک و مسری به انسان از قبیل مالاریا و تب زرد خطرناک‌ترین حشرات روی کره زمین محسوب می‌شوند.

روش معمول مقابله با پشه‌ها در منزل، به کار بردن اسپری‌ها و حشره‌کش‌های دورکننده است که حاوی ماده‌ی شیمیایی با نام اختصاری DEET و یا استفاده از سموم مصنوعی از گروه موسوم به پیروتروئیدهاست که به شکل اسپری و یا قرص‌هایی که در اثر گرم شدن، سم را به تدریج وارد فضای اتاق می‌کنند.

این سموم اگرچه برای انسان نسبت به سموم کلره و فسفر آلی کم‌خطرتر هستند، ولی عوارض منفی تماس دراز مدت با آنان، چون بیماری‌های پوستی و تنفسی، به خصوص در کودکان، موجب شده که مصرف آنان برای مدت طولانی و در محیط‌های بسته منع شود. در این شماره راهکارهای طبیعی را برای‌تان آورده‌ایم تا بتوانید بدون عارضه‌ای پشه‌ها را از خودتان دور کنید.

 

راهکارهای دور کننده‌ی پشه بدون استفاده از حشره‌کش‌های سمی

* پشه‌ها برای تخم‌گذاری و تولید مثل خود به آب راکد نیاز دارند. مهم‌ترین قدم در مبارزه با پشه، شناسایی و حذف منابع آب راکد مانند استخر و حوض و آب داخل زیر گلدانی بماند.

*روی در‌ها و پنجره‌ها توری نصب کنید و هنگام خواب از پشه بند استفاده کنید.

*پشه‌ها از جریان هوا دوری می‌کنند. روشن کردن پنکه‌ی سقفی یا رومیزی در شب‌های گرم باعث کاهش آزار پشه‌ها می‌شود.

*در مناطقی که جمعیت پشه‌ها و سایر حشرات گزنده بالاست، خوردن مواد غذایی که موجب اسیدی شدن خون می‌شوند مانند سالاد همراه سکه یا آبلیموی فراوان و همچنین خوردن سیر تازه یا ترشی، توصیه می‌شود. این عادتی است که به درستی سال‌هاست در مناطق شمالی کشورمان رواج دارد.

*عنکبوت، مارمولک، قورباغه و پرندگان، شکارگرهای پشه و سایر حشرات کوچک هستند؛ پس سعی کنیم در منزل و باغچه با آنان مهربان‌تر باشیم. وجود یک عنکبوت در گوشه‌ی سقف یا یک مارمولک کوچک در خانه، اگرچه برای برخی از ما خوشایند نیست، ولی نمی‌تواند دلیلی برای کشتن این حیوانات مفید باشد؛ پس اگر نمی‌توانید وجودشان را در خانه تحمل کنید، آن‌ها را با ملایمت بگیرید و در بیرون از منزل رها کنید.

پشه‌ها به غیر از سیر، از گیاهانی مثل نعنا، ریحان، کاج، گل شمعدانی (اژدر)، سرو، اکالیپتوس، ژرانیوم، پونه، میخک(طبی) و رزماری، به دلیل بوی خاص آنان، به شدت دوری می‌کنند.

شما با قرار دادن چند حبه سیر در گلدان می‌توانید پشه‌های ریزی را که دور گلدان شما می‌چرخند دور کنید.

دود حاصل از گیاه رزماری دفع کننده‌ی پشه است.

*دارچین آسیاب شده را روی خاک بپاشید و هر چند هفته یک بار تکرار کنید. شما همچنین می‌توانید با قرار دادن چوب دارچین داخل خاک گلدان پشه‌ها را از دور گلدان خود دور کنید.

*چند قطره از عصاره‌ی طبیعی هر کدام از این گیاهان را (قابل تهیه در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های گیاهان دارویی) با مقداری وازلین، گلیسیرین یا روغن زیتون به خوبی مخلوط کنید و روی پوست خود بمالید. پشه‌ها تا مدتی که اثر این عصاره‌ها روی پوست باقی می‌ماند، از شما دوری می‌کنند.

*در صورت در دسترس نبودن عصاره‌ی این گیاهان، برگ‌های تازه‌ی آنان را میان انگشتان خود بفشارید و سپس آن‌ها را روی پوست خود بمالید یا دم کرده برگ‌های تازه یا خشک شده این گیاهان را، به نقاط بدون پوشش بدن خود بمالید.

*یک خیار را له کنید و برای دور کردن پشه‌ها، عصاره‌ی آن را روی پوست خود بمالید.

*به عنوان جایگزین قرص‌های سمی پشه‌کش، مقداری از هریک از گیاهان نام برده شده را داخل بشقاب‌های کوچک در اتاق قرار دهید یا اینکه یک برش سیر تازه یا مقداری از گیاهان معطر اشاره شده در بالا، را روی لامپ خواب و یا روی صفحه‌ی گرم دستگاه‌های مخصوص قرص‌ها قرار دهید. تبخیر و آزاد شدن تدریجی عصاره‌ی این گیاهان در اثر گرمای ملایم موجب دوری گزیدن پشه‌ها می‌شود.

*از تله‌های چسبنده حشرات که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند استفاده کنید. برای شکار بهتر پشه‌ها این تله‌ها را، که معمولا به صورت رول قابل باز شدن هستند، در زیر یک چراغ با نور ملایم آویزان کنید.

*برای تسکین خارش ناشی از گزیدگی مقداری جوش شیرین را با کمی آب یا الکل طبی به شکل خمیر در آورید و کمی از این خمیر را روی محل گزش قرار دهید.

قرار دادن یک برش سیب زمینی یا پیاز بر روی محل پشه گزیدگی نیز موجب تسکین خارش پوست می‌شود.

البته این روش‌ها، در زنبور گزیدگی نیز برای تسکین درد و خارش و کاهش التهاب پوست، تا زمان دسترسی به داروی ضد حساسیت، موثر واقع می‌شوند.