با این تغییرات در دکوراسیون خانه تابستان را خنک کنید

با این تغییرات در دکوراسیون خانه تابستان را خنک کنید

تغییرات هوا اصول خانه‌داری را تغییر می‌دهد. در تابستان به دلیل گرما باید اصولی متفاوت از زمستان و فصل سرد سال را پیش بگیرید .

درست است که خانه‌داری در تمام فصول خانه‌داری است. اما گرما و سرمای هوا یک مقداری اصول خانه‌داری را تغییر می‌دهد. این روزها که تابستان را پشت سر می‌گذاریم باید چند اصل را رعایت کنیم. اصولی که در بقیه‌ی سال شاید نتوانیم آنها را انجام رعایت کنیم.

یخچال را پر کنید
یک ضرب المثل معروف داریم با این مضمون که «جیک جیک مستونت بود، فکر زمستونت بود؟» این مثل قدیمی ‌در تابستان بیشترین کاربرد را دارد. به زنان خانه‌دار یادآوری می‌کند که آذوقه‌ی زمستان‌شان را جمع کنند. درست کردن مربا، شربت، فریز کردن انواع سبزی، پاک کردن باقالی و نخود و … همه مواردی هستند که بهتر است شما در فصل تابستان آنها را به خاطر بسپارید و انجام‌شان بدهید تا در زمستان خیال‌تان راحت باشد.

 

توری بزنید
تابستان فصلی است که آدم دوست دارد پنجره‌های خانه‌اش را باز بگذارد تا کمی ‌هوا رد و بدل شود. برای اینکه حشرات مزاحم‌تان نباشند قبل از رسیدن فصل تابستان بهتر است تمام پنجره‌های‌تان را با توری بپوشانید و اگر چند سال قبل این کار را کرده‌اید، هر سال آن را ترمیم کنید تا حشرات ریز نتوانند داخل خانه‌ی شما شوند.

شست‌وشوی فرش و ملحفه
ما عادت کرده‌ایم فقط عید‌ها خانه تکانی کنیم در حالی‌که اگر یک وعده از این خانه تکانی را بگذاریم برای تابستان هم می‌توانیم از خورشید و گرما استفاده کنیم هم اینکه خیال‌مان بابت شلوغی قالی‌شویی‌ها راحت باشد و با خیالی آسوده فرش‌های‌مان بدهیم قالی‌شویی تا آنها را تمیز تحویل‌مان بدهند.

خانه را خوشبو کنید
گرما ممکن است باعث شود شما عرق کنید. زمانی که با عرق وارد خانه می‌شوید یا کفش‌های‌تان را از پای‌تان در می‌آورید ممکن است بوی شما در خانه تا ساعت‌ها بماند در حالی‌که خودتان حمام رفته‌اید و انتظار دارید همه‌جا خوشبو باشد. برای اینکه در تابستان خانه‌تان را خوشبو نگه دارید کافیست یک آبپاش را پر از آب کنید، به آن مقداری روغن معطر اضافه کنید و روزی چند بار آن را در خانه‌تان اسپری کنید.

باغبانی و گلکاری
اگر تا الان به این فکر نیفتاده‌اید که برای خودتان باغچه‌ی کوچکی ترتیب بدهید، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید. وقتی در خانه گل و گلدان وجود داشته باشد نشاط شما برای زندگی بیشتر می‌شود. حالا که حال آب و هوا خوب است و نور خورشید حسابی گیاهان را سر حال می‌آورد بهتر است استارت ساخت یک باغچه‌ی کوچک آپارتمانی را بزنید و باغچه‌ی خودتان را بسازید و از باغبانی در روزهای گرم تابستان لذت ببرید. در روزهای تابستان سعی کنید روی میز نهارخوری یا میزهای دیگر در خانه‌تان حتما گل تازه بگذارید و از دیدن زیبایی و بویی که در فضا پخش می‌کند لذت ببرید.

درز گیر نصب کنید
در تابستان حتی یک باد خنک ساده هم نعمتی است. برای اینکه هوای سرد خانه‌تان که با زحمت کولر و چیلر آن را مهمان خانه‌تان کردید به راحتی از لا‌به‌لای درزها بیرون نرود و زحمت و هزینه‌تان به باد نرود قبل از رسیدن تابستان و روشن کردن کولر، خانه‌تان را درزگیری کنید تا هم هوای تازه‌ی خانه‌تان بیرون نرود و هم اینکه حشرات موزی نتوانند از لا‌به‌لای درزها وارد خانه‌تان بشوند.

ضیافت بیرون از چهاردیواری
حتی اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید، شب‌های تابستان بالای پشت‌بام یا حیاط‌تان سفره‌ای بیندازید و خودتان را مهمان شام یا عصرانه‌ای دلچسب کنید. این شب‌ها در هوای مطبوع تابستان قطعا برای شما به یادماندنی خواهد بود.

فرش‌ها را جمع کنید
اگر تمام خانه‌تان با فرش پوشیده شده بهتر است در تابستان تعداد فرش‌ها را کم کنید تا خان‌تان خلوت تر به نظر برسد. خلوتی خانه در تابستان حس خنکی را به آدم منتقل می‌کند.

پرده‌ها را عوض کنید
برای اینکه خانه‌ها دید نداشته باشند یا اتلاف انرژی صورت نگیرد معمولا در خانه از پرده‌های ضخیم استفاده می‌کنند. برای اینکه در تابستان نور خورشید به خانه تان بتابد و محیط را ضد عفونی کند و شما بتوانید از خاصیت‌های آن استفاده کنید بهترین کار این است که از پرده‌های حریر استفاده کنید و پرده‌های ضخیم تان را برای روزهای زمستان نگه دارید.

بی‌شک همه‌ی شما با نکات و جزئیات بزرگ و کوچک خانه‌داری تا حدودی آشنایی دارید اما اگر دوست دارید در امر خانه‌داری حرفه‌ای تر عمل کنید بهتر است با این مطلب همراه باشید تا با هم با نکات خانه‌داری بیشتر آشنا شویم پس با ما همراه باشید.

تمیز کردن کابینت چوبی

اگر کابینت‌های شما چوبی است بهتر است نگاهی دقیق‌تر به آن بیندازید، تا با لکه‌های ریز چربی و روغن که روی آن جمع شده است بیشتر آشنا شوید و سریع‌تر اقدام به تمیز کردن آن نمایید، برای این منظور کافی است روغن گیاهی را با جوش شیرین مخلوط کنید و با کمک یک مسواک قدیمی‌شروع به تمیز کردن کابینت‌ها کنید.

تمیز کردن لکه فرش

برای تمیز کردن لکه‌های روی فرش می‌توانید از مخلوط مایع صابون و محلول هیدروژن پراکسید استفاده کنید تا تمام لکه‌ها در کمترین زمان ممکن از بین برود.

تمیز کردن با لیمو

اگر تخته گوشت شما بوی نامطبوع گوشت و سایر مواد غذایی  را به خود گرفته است کافی است با کمک یک قطعه لیمو و نمک آن را تمیز کنید و اثرات بوی بد و آلودگی را از آن محو کنید. لیمو یکی از معجزات نکات خانه‌داری است.

 

تمیز کردن سر دوش آب

برای تمیز کردن اثرات آهک و مواد معدنی روی سر دوش آب کافی است محلولی برابر از آب و سرکه را داخل یک کیسه‌ی پلاستیکی بریزید و سر دوش با کش ببندید، پس از مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه آن را باز کرده و آب کشی کنید تا مثل روز اولش شود.

 

از بین بردن گرفتگی فاضلاب

ترکیب جوش شیرین و سرکه یکی از قدرت‌مندترین محلول‌های خانگی برای از بین‌بردن گرفتگی فاضلاب است، برای این کار ابتدا ۱/۲ فنجان جوش شیرین را داخل چاه بریزید، سپس ۱ فنجان سرکه را روی آن بریزید و اجازه دهید محلول واکنش شیمیایی خود را ایجاد کند. در نهایت روی آن آب گرم بریزید تا تمام آلودگی‌ها از بین برود.

 

از بین بردن زنگ زدگی کابین دوش

کابین دوش یکی از فضاهای است که به دلیل مرطوب بودن فضای حمام زودتر زنگ می‌زند. برای از بین بردن این زنگ‌زدگی شما به سرکه‌ی سفید، حوله‌ی کاغذی و مسواک قدیمی‌ برای شست‌وشو نیاز دارید، کافی است سرکه را روی زنگارها اسپری کنید و با کمک مسواک آن‌ها را بسایید تا برطرف شوند. در نهایت با حوله‌ی کاغذی زنگارهای باقی مانده را تمیز کنید.

 

تمیز کردن تشک

هر فرد به طور متوسط حداقل یک سوم از زندگی خود را صرف خواب می‌کند بنابراین نظافت تشک امری بسیار مهم و حیاتی است، برای این منظور روی سطح تشک جوش شیرین و یک اسانس خوشبو بپاشید، سپس با کمک جاروبرقی از روی تشک جمع کنید حالا تشک شما برای یک خواب شیرین آماده است.

تمیز کردن لکه‌های مبل

اگر روی مبل‌تان لکه ای ایجاد شده است بهتر است پیش از کهنه شدن فکری برای تمیز کردن آن کنید، برای این منظور می‌توانید از الکل و فرچه‌ی نرم استفاده کنید، اگر لکه از بین نرفت بهتر است آن را به یک متخصص بسپارید تا مثل روز اول آن را تمیز کند.

از بین بردن گرد و غبار

خلاقیت اصل اول نکات خانه‌داری محسوب می‌شود، با استفاده از جوراب‌های پشمی‌قدیمی‌ و تی می‌توانید یک ماهوت پاک کن بسازید و گرد و غبار و آلودگی را از فضای دکوراسیون خود دور کنید.

 

تمیز کردن کفش

استفاده از شیشه شوی و یا خمیردندان یا حتی لاک پاکن‌ها برای تمیز کردن قاب سفید دور کفش‌ها یکی دیگر از اسرار خانه داری است که بهتر است بدانید.

 

تمیز کردن حفاظ‌ها و شیدها

برای تمیز کردن حفاظ‌ها و شیدها که معمولا دسترسی به آن‌ها مشکل است می‌توانید از یک انبر که دو سمت آن را با یک لیف یا پارچه‌ی ضخیم پوشانده‌اید استفاده کنید تا به سادگی و بدون دردسر مثل روز اول تمیز شوند.

تمیز کردن آرام پز

برای تمیز کردن آرام پز بهتر است به موقع عمل کنید، استفاده از پودرهای سخت مانند رخشا و یا گاز پاک کن‌های صنعتی برای لکه‌های کهنه‌تر بسیار موثر است.

تمیز کردن فر

تمیز کردن فر یکی از کارهای طاقت فرسایی است که با کمک سرکه سفید و جوش شیرین می‌توانید این کار را سریع تر و آسان تر انجام دهید

تمیز کردن فاصله‌ی بین کاشی و سرامیک

تمیز کردن فاصله‌ی بین کاشی و سرامیک یکی از اساسی‌ترین نکات خانه‌داری است که با کمک آن می‌توانید چهره ی حمام و سرویس بهداشتی خود را نو کنید. برای این منظور کافی است با کمک کمی ‌دوغاب و دستمال فواصل بین کاشی‌ها را پر کنید تا ظاهر تمیز و زیبایی به فضا ببخشد.

تمیز کردن مشعل اجاق گاز

برای تمیز کردن مشعل اجاق گازتان کافی است آن‌ها را در ظرف آمونیاک قرار دهید تا به مدت نیم ساعت خیس بخورد، سپس آن‌ها را بشویید و آب‌کشی کنید تا مثل روز اول تمیز و درخشان شود.

 

تمیز کردن ظروف زنگ‌زده

برای درخشان کردن ظروف زنگ‌زده ، ابتدا آن‌ها را با روغن نباتی چرب کنید، سپس روی آن‌ها نمک بپاشید و با کمک یک برش از سیب زمینی زنگار‌ها را از سطح ظرف پاک کنید تا مثل روز اول تمیز شود.

 

تمیز کردن شکاف‌ها

تمیز کردن شکاف‌ها و نقاط دور از دسترس با کمک جاروبرقی همواره مشکل بوده است. نکات خانه‌داری این موضوع را برای شما حل کرده است کافی است لوله‌ی مقوایی سر لوله‌ی جارو برقی خود قرار دهید و با کمک آن به آسانی سطوح مورد نظرتان را تمیز کنید.

نویسنده: ثمینا فراهانی

منبع: سایت چیدانه