«آهنگ سازی را بیشتر دوست دارم»

«آهنگ سازی را بیشتر دوست دارم»

در مارکت مردانه موسیقی پاپ ایران، وجود فردی مانند نیلوفر منصوری یک اتفاق کاملا ویژه است.

نیلوفر منصوری متولد ۴ خردادماه ۱۳۶۹ ساکن و زاده‌ی اصفهان است. او از دوران کودکی علاقه وافری به یادگیری ساز و خواندن شعر داشت به طوری که نواختن ساز را از ۵ سالگی و شروع اولین اشعارش درقالب غزل را از سن ۱۲ سالگی آغاز کرد.

او هم اکنون به طور حرفه‌ای به ترانه‌نویسی و آهنگ‌سازی برای خوانندگان مختلف مشغول است و تاکنون همکاری‌های موفقی را با خوانندگان سرشناسی مانند عماد طالب زاده ، گروه پازل، مازیار عصری و… داشته است.

با او گفت‌وگوی کوتاه اما پرباری را انجام دادیم که خواندنش مطمئنا خالی از لطف نیست. پس اگر به آهنگ‌سازی و ترانه‌نویسی علاقه‌مند هستید این مصاحبه را از دست ندهید.

 

– خانم منصوری از چند سالگی به موسیقی روی آوردید؟

:علاقه‌ی من به موسیقی از سن ۵ سالگی شروع شد. در آن زمان خانواده‌ام برای بنده یک کیبورد کوچک هدیه گرفتند و از آن به بعد هر آهنگی را که می‌شنیدم سعی می‌کردم روی کیبوردم پیاده کنم.

 

– موسیقی کدام خواننده الهام‌بخش شما بوده است؟

:از همان ابتدا خواننده‌های مورد علاقه بنده رضا صادقي و بابک جهانبخش بودند که من کاست آلبوم‌های این عزیزان را گوش می‌دادم. ولی به طور کلی الهام‌بخش کارهای من برای شروع فعالیتم آثار رضا صادقی عزیز و هنرمند بود.

 

– شما جزو معدود بانوان آهنگ‌ساز موسیقی پاپ ما هستید، چقدر سخت بود تا بتوانید خود را به عنوان یک آهنگ‌ساز کاربلد در مارکت نسبتا مردانه‌ی پاپ مطرح کنید.

:سختی‌های بسیار زیادی را متحمل شدم ،مخصوصا آن اوایل که خیلی قادر به دفاع از حق ملودی‌پردازی خودم نبودم و بسیاری از کارهایم به نام شخص دیگری ثبت می‌شد.

ولی به نظرم استارت اعتماد به نفس من با همکاری با مازیار عصری شروع شد و برای اولین بار بود که ترانه‌ای را ننوشتم و به عنوان آهنگ‌ساز روی یک ترانه ملودی ساختم. از این به بعد بود که توانستم خیلی بیشتر در حوزه‌ی آهنگ‌سازی مانور بدهم. همچنین جدا شدن از بعضی از افراد در حوزه‌ی همکاری، باعث شد تا بتوانم این موضع را محکم‌تر از قبل حفظ کنم.

 

– چه سازهایی را به صورت تخصصی می‌نوازید؟

:ساز تخصصی من در حال حاضر گیتار است اما در گذشته سه تار را نیز به صورت حرفه‌ای می‌نواختم.

 

– از همکاری با گروه«پازل» برای‌مان بگویید.

:در رابطه با این همکاری باید خدمت‌تان عرض کنم که من یکسری قطعات را خدمت یکی از دوستان جهت همکاری ارسال کرده بودم، که این قطعات توسط گروه «پازل» نیز شنیده شد و سر آغاز این همکاری بود که خدا را شکر با اقبال عمومی ویژه‌ای از سوی مخاطبان همراه شد.

 

– از کارهای جدیدتان بگویید. تا آنجایی که می‌دانم با عماد طالب زاده نیز همکاری داشته‌اید.

:بله.در رابطه با همکاری با عماد طالب زاده باید بگویم که این همکاری زیباترین، بهترین و شیرین‌ترین اتفاق بود که پس از گذشت یک سال منتشر گشت و خدارا شاکرم که با استقبال مردم نیز همراه شد.

 

– آیا تا به حال به فکر گذاشتن کنسرت برای بانوان نیفتادید؟

:به فکر کنسرت برای بانوان و خوانندگی نبوده و نخواهم بود. تنها هدفم فعالیت در کسوت مدیریت تولید و ساخت قطعات مختلف برای مردمان نازنین سرزمینم است که به من بسیار لطف دارند.

 

– بیشتر خود را آهنگ‌ساز می‌دانید یا ترانه سرا؟

:این دو مکمل یکدیگرند اما به دلیل اینکه بیشتر ترانه‌هایم را بر مبنای ملودی می‌سازم و روند ملودی سازی را همچون آغازی برای ترانه نوشتن می‌بینم، بنابراین آهنگ سازی را بیشتر دوست دارم.

 

– اگر قرار باشد برای یک خواننده به انتخاب خودتان قطعه‌ای را تولید کنید، کدام خواننده را انتخاب می‌کنید؟

 

:اگر قرار باشد برای یک خواننده قطعه‌ای را تولید کنم همکاری با محمد علیزاده را دوست دارم، چون در فصلی از ساخت و پرداخت کارهای من، بیشتر کشش روحی من به سمت کارهایی در سبک و سیاق محمد علیزاده بوده است.

 

– از بین خوانندگان ایرانی کارهای کدام یک از آنها را می‌پسندید و دنبال می‌کنید؟

 

:همانگونه که عرض کردم اوایل بیشتر مخاطب کارهای رضا صادقی و بابک جهانبخش بودم با این وجود در حال حاضر کارهای محسن چاوشی را به سبب آثار متفاوتش بیشتر دوست دارم.

 

– آیا بانوان دیگری نیز مانند شما هستند که به ساخت ملودی برای خوانندگان سرشناس بپردازند؟

:فکر نمی‌کنم بانوی دیگری در حال حاضر در حوزه‌ی آهنگ‌سازی فعالیت کند اما اگر بانوان دیگری هم در این حوزه حضور دارند، برای‌شان از همین‌جا آرزوی موفقیت می‌کنم.

 

– از بین قطعاتی که تا به حال ساخته‌اید کدام‌شان را بیشتر دوست دارید؟

:تمام قطعاتی که تاکنون ساخته‌ام را قطعا دوست داشته و دارم اما اگر مجبور به انتخاب باشم، قطعات “خنده‌ی من”، “حالمو نمی‌فهمه” و “ماه شب تار” را بیش از سایر کارهایم می‌پسندم.

 

– بزرگ‌ترین هدف و آرزوی شما؟

بزرگ‌ترین هدف و آرزوی من در این حرفه، همراه کردن افرادی است که بتوانند این مسیر را ادامه بدهند و همچنین بسیار دوست دارم به حوزه‌ی تنظیم قطعات موسیقایی و ساختن تیتراژهای سینمایی ورود پیدا کنم.

 

–  مرسی از شما خانم منصوری، حرف پایانی؟

:تشکر خیلی خیلی مبسوط ،جانانه و خالص از مردم بی‌نظیر سرزمینم که تنها تریبون تبلیغاتی و حامی ما در این مسیر بودند. همچنین تشکر ویژه‌ای از همکار بزرگوارم جناب محمد جوادقجری می‌کنم که هم اکنون در کنار هم، در حال پیش‌برد اهدافی هستیم که به امید خدا روز به روز با رشد و پیشرفت بیشتری همراه خواهد بود.