بزرگ‌ترین آیینه‌ی ایران در دریاچه‌ی مخرگه

بزرگ‌ترین آیینه‌ی ایران در دریاچه‌ی مخرگه

در این مطلب قصد داریم تا یکی از شگفت‌انگیزترین مناطق گردشگری ایران را به شما عزیزان معرفی کنیم. دریاچه‌ای شگفت‌انگیز به نام دریاچه‌ی مخرگه که انعکاس آسمان در این دریاچه شگفت‌انگیزترین آینه‌ی طبیعی را در ایران شکل داده است.

انعکاس نور در دل دریاچه طبیعی دست‌های زمین و آسمان را به هم می‌رساند. تصاویر زیبای آسمان در آینه دریاچه کویری مخرگه می‌افتد و منعکس می‌شود . از هر گوشه‌ای به گوشه‌ی دیگر دریاچه، تصویری متفاوت از آسمان در قاب دریاچه  سوژه‌های بدیع عکاسی می‌آفریند. دیدن منظره‌ی واژگون آسمان بر زمین در آینه‌ی بزرگی که تا چشم کار می‌کند گسترده شده است ، دل هر گردشگری را می‌رباید.

 

موقعیت طبیعی دریاچه‌ی مخرگه‌
دریاچه‌ی مخرگه‌ در ۳۲ کیلومتری جنوب شهربابک در استان کرمان و در دشت وسیع ریگ سفید قرار گرفته است.

ویژگی‌های دریاچه‌ی مخرگه‌
این دریاچه به طول حداكثر۷كیلومتر و عرض حداكثر۵/۵ كیلومتر ، مساحتی بالغ بر ۲۵ كیلومترمربع دارد. عمق دریاچه نیز در بیشترین مناطق در حدود ۳۰ سانتیمتر است.

این دریاچه اکوسیستمی‌ فصلی است که با اولین بارندگی‌های منطقه که از آبان ماه صورت می‌گیرد ، آب‌گیری می‌شود و در زمانی که بارندگی منطقه در حد نرمال باشد ، آب این دریاچه تا اواخر مردادماه پابرجاست  و بعد از آن تبدیل به نمک‌زاری وسیع می‌شود.

 

علت شوری آب
یکی از منابع این دریاچه رودخانه‌ی آب شیرین «حبیب الله خانی» است. این رودخانه نیز فصلی است ، اما در هر فصل از سال که دریاچه خشک شده است، اگر بستر رودخانه حفاری شود ، در عمق ۴۰ سانتی‌متری آب شیرین را می‌توان یافت و این نیز از شگفتی‌های این منطقه است. هرچند آب ورودی به این دریاچه شیرین است اما تبخیر مستمر و بستر نمکی دریاچه موجب شور شدن آب مخرگه می‌شود ، زیرا این دریاچه بر بستر سازند نمکی اصفهان-سیرجان قرار دارد.

بزرگترین آینه طبیعی ایران
ازنکات جالب دریاچه‌ی مخرگه‌  این است که  با ۱۰ میلیمتربارش باران می‌توان با حركت در هر نقطه از این دریاچه از انعكاس حیرت‌انگیز و زیبای تصاویرآسمان و محیط اطراف درآن لذت برد. از این لحاظ می‌توان آن را با شوره‌زار «سالار اویونی»  درکشور بولیوی، که ملقب به بزرگ‌ترین آینه‌ی روی زمین است ، مقایسه کرد.
انعکاس کوهستان‌ها و محیط اطراف و آسمان بر سطح این دریاچه و زلالی آب و نوع خاک بستر این دریاچه سبب شده این اکوسیستم طبیعی همچون آینه‌ای بسیار بزرگ در بستر دشت مسطح اطراف خودنمایی کند و اگر در بستر دریاچه قرار گیرید انعکاس مناظر اطراف در آب دریاچه منظره‌ای بی‌نظیر را ایجاد می‌کند.
مسطح بودن دریاچه دلیل عمده‌ی آینه‌گون شدن آن است ، به همین دلیل باید به آرامی ‌روی آن گام برداشت و اجازه ورود خودرو به آن داده نشود. همچنین صدور هرگونه مجوز احتمالی برای بهره برداری از نمک دریاچه و حفاری در آن ، به کلی منظره‌ی دریاچه را تخریب خواهد کرد.لذا مسئولان باید ضمن اقدام لازم برای ثبت ملی این دریاچه زیبا جلوی هر گونه صدور مجوز احتمالی برای بهره برداری از نمک دریاچه را نیز بگیرند.

سرک کشیدن در اطراف
در نزدیکی این دریاچه غارهای طبیعی زیبایی نیز وجود دارد که بر دریاچه مشرف هستند. همچنین در نزدیکی این دریاچه ، بقایای یک قلعه‌ی قدیمی ‌به چشم می‌خورد که هنوز هیچ‌گونه مطالعاتی در خصوص قدمت و دلایل تخریب بخش‌هایی از آن صورت نگرفته است.

 

دریاچه‌ی  بکر و ناشناخته و نیازمند بوم‌گردی
دریاچه‌ی مخرگه‌ بسیار ناشناخته است و حتی اكثر مردم شهر بابك از آن آگاهی ندارند. این مکان ازجمله پتانسیل‌های گردشگری است که بکر و دست نخورده مانده است و شاید یکی از دلایل عدم معرفی این مکان نیز همین بوده که مردم محلی و مسئولان می‌خواستند آن را از دخالت‌های انسانی دور نگاه دارند. اغلب بازدید کنندگان دریاچه ، گردشگران حرفه‌ای و مردم محلی هستند و مردم عادی خیلی کمتر به این منطقه سفر می‌کنند و همین امر هم سبب شده کمترین تخریب ناشی از حضور انسان را در این منطقه شاهد باشیم.
به نظر می‌رسد بوم گردی در بازدید از این دریاچه باید در دستور کار قرار گیرد . با توجه به بکر بودن منطقه ، هرگونه خدمات‌دهی به گردشگران نیز باید توسط پتانسیل‌های بومی ‌منطقه به خصوص عشایر منطقه انجام شود. درحالی که در مناطق دیگر ایران سیاه چادر وجود دارد، اما عشایر این منطقه سفید‌چادر دارند و برای خدمات دهی به گردشگران باید سفید چادر در منطقه برپا شود.برنامه ریزی برای احداث یک اکو کمپ بومی‌و بهسازی راه دسترسی به دریاچه از برنامه‌هایی است که در دست اقدام است.

منبع: سایت تبیان