واسطه‌ها و دلال‌ها عاملان اصلی افزایش قیمت میوه‌ها و مواد خوراکی

واسطه‌ها و دلال‌ها عاملان اصلی افزایش قیمت میوه‌ها و مواد خوراکی

فرخنده امیری

مردم خود مسبب اصلی کیفیت پایین میوه‌ها هستند

وانت بارها بازار میادین  تره‌بار را کساد می‌کنند

یکی از دلایل کاهش کیفیت میوه‌های دستچین در میادین تره‌بار، دستمالی شدن و تست میوه‌ها توسط مشتریان است، که علاوه بر نارضایتی مردم سبب نارضایتی فروشندگان نیز می‌شود.

یکی از دغدغه‌هایی که اذهان عمومی ‌را مشغول به خود کرده است، نوسانات لحظه‌ای قیمت در انواع کالاهای ضروری از جمله میوه است، این موضوع یکی از مسئله‌هایی است که سبب نارضایتی مردم می‌شود. اما سوالی که بیش از هرچیزی در افکار مطرح می‌شود این است که، افزایش قیمت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و آیا این افزایش با کیفیت همراه است و یا خیر؟

وجود نوسان در قیمت‌ها و کاهش کیفیت محصولات تابستانی، از چالش‌هایی است که هر فردی در زندگی با آن مواجه می‌شود و افراد به ناچار، خود را با شرایط وفق داده و با این حال امیدوارانه به زندگی خود ادامه می‌دهند.

اما در این میان اشخاصی هم هستند که چنین چالش‌ها و در واقع افزایش سرسام آور قیمت و کاهش کیفیت میوه‌ها را قبول نداشته و گلایه خود را به گوش خبرنگاران می‌رسانند.

محدودیت در ساعات کار میادین بزرگ میوه و تره بار، نظارت بر کار دلالان را آسان‌تر می‌کند

صدرالله نیاورانی، رئیس اتحادیه‌ی تولیدکنندگان و واردکنندگان میوه در تاریخ ششم شهریور ۹۷ در گفت‌وگوی ویژه‌ی خبری شبکه‌ی خبر، با اشاره به دلیل افزایش قیمت میوه گفت: سطح کنونی افزایش قیمت‌ها ناشی از کمبود تولید میوه نیست، کمبود تولید ممکن است علت بخش اندکی از افزایش قیمت باشد.

وی بیان کرد:«قیمت میوه‌ها از تولید کننده تا مصرف کننده به دست واسطه‌ها و دلال‌ها افزایش می‌یابد و میوه‌فروشان در مغازه با بیش از سود مجاز آن را می‌فروشند».

نیاورانی در میان گفته‌ها‌ی خود به راهکار قابل نظارت بیشتر و بهتر اقدامات دلالان اشاره و تصریح کرد: با محدود کردن ساعات کار میادین بزرگ میوه و تره‌بار می‌توان این اقدام را عملی کرد.

علت اصلی گرانی میوه، سرمازدگی آخر فروردین امسال است

حسین صابری، رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و  تره‌بار تهران نیز با اشاره به علت اصلی گرانی میوه اظهار کرد: سرمازدگی آخر فروردین امسال از دلیل اصلی گرانی میوه به شمار می‌رود؛ بنابر برآورد خسارت وزارت جهاد کشاورزی، حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان از تولید امسال ما کم شده و بخش زیادی از میوه‌های هسته‌دار کشورمان از بین رفته است.

ایران با کیفیت‌ترین میوه‌ها را تولید می‌کند

کمال یداللهی، رئیس هیئت مدیره‌ی اتحادیه‌ی سراسری باغ‌داران ایران، در ادامه با بیان این که باتوجه به شرایط اقلیمی ‌کشورمان با کیفیت‌ترین میوه‌ها را تولید می‌کنیم، گفت: اساسنامه‌ی سازمان میادین میوه و  تره‌بار باید اصلاح شود و حق العمل‌کارهای این صنف باید میوه را بر اساس کیفیت آن خریداری کنند.

باتوجه به سخنان اخیر مسئولان، این بار پای صحبت‌های خریداران و فروشندگان میوه در میادین  تره‌بار نشستیم، تا بتوانیم سخنان مردم را به گوش مسئولان برسانیم.

یکی از شهروندان به نام فاطمه باقری در پاسخ به این سوال که آیا باتوجه به قیمت، از کیفیت میوه‌ها به ویژه میوه‌های دست چین رضایت دارید یا خیر، گفت: امروزه میوه‌های دستچین بیش‌تر از هر محصول دیگری، طرف‌دار دارند؛ اما یکی از مسائلی که موجب ناراحتی ما می‌شود، له بودن و بعضا خراب بودن میوه‌ها است، این که به مشتری احترام نگذاشته و با این که قیمت بالایی پرداخت می‌کنیم اما میوه‌ی با کیفیت تحویل نمی‌گیریم، موجب آزار ما می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به رفتار برخی غرفه‌داران در میادین تره‌بار افزود: برخی از غرفه‌داران طوری با مشتری برخورد می‌کنند که گویی با آنان پدرکشتگی دارند؛ واقعا برای بعضی از فروشندگان کلاس‌های مشتری‌مداری باید برگزار شود.

یکی دیگر از شهروندان نیز در رابطه با قیمت میوه‌ها عنوان کرد: نمی‌دانم این قیمت‌ها از کجا می‌آید و بر چه اساسی چنین رقم‌هایی را به مردم تحمیل می‌کنند. زمانی هم که گلایه می‌کنیم می‌گویند تحریم و تورم بر قیمت تاثیر دارد، میوه داخلی را چه به تحریم؟

این شهروند اظهار کرد: وقتی دلال در میادین تره‌بار دست ندارد و برخی از میوه‌ها نیز وارد نمی‌شود، چرا باید با افزایش بیش از اندازه‌ی قیمت و کاهش کیفیت محصول روبه‌رو شویم. در برخی مواقع نمی‌توان اعتراض کرد و از خرید بعضی محصولات خودداری کرد؛ من چگونه به فرزند خردسالم بفهمانم که گرانی است و توان خرید ندارم؟

در مصاحبه با دیگر شهروندان نیز، دریافتیم که برخی خرید از میوه‌فروشان سیار را به میادین تره‌بار به دلیل کمتر بودن قیمت‌ها ترجیح دادند، اما در اینجا سوالی با این مضمون مطرح می‌شود که آیا کیفیت میوه‌ی تره‌بار با کیفیت وانت‌بارها یکی است؟

فریبرز زارعی، یکی از غرفه‌داران میدان تره‌بار مسعودیه، که دل پری هم از مردم و شهرداری داشت، در رابطه با صحبت‌های مشتریان گفت: قیمت در تره‌بار، توسط بازرسان و کارشناسان سازمان مدیریت میادین  تره‌بار تعیین می‌شود و هیچ فروشنده‌ای در میادین اجازه‌ی افزایش قیمت‌ها را ندارد.

وی با اشاره به کیفیت میوه‌ها تصریح کرد: بله حق با مشتریان است اما همه روزه، صبح‌ها میوه‌های رسیده و در خور شان شهروندان، به میادین وارد می‌شود، اما برخی از شهروندان متاسفانه فرهنگ دست چینی را ندارند، چرا که میوه‌ها را برداشته و به قصد نگاه کردن، آن‌ها را می‌فشارند، اگر هر روز ده مشتری به این غرفه بیاید و هر ده نفر بدین گونه میوه‌ها را نگاه کنند، در آخر میوه له شده و تا ساعت شش عصر، هیچ میوه‌ی سالمی ‌باقی نخواهد ماند.

زارعی با بیان این‌که در نتیجه این رفتار مشتریان، غرفه‌ی ما روزانه با حداقل روزانه ۴۰ تا ۵۰ کیلو ضایعات مواجه می‌شود، عنوان کرد: انگور، انجیر، توت سفید، توت فرنگی و هلو از جمله میوه‌هایی است که ضایعات بسیاری دارد و همین سبب ضرر غرفه‌داران می‌شود.

وی با اشاره به این که مسبب اصلی کیفیت پایین میوه‌ها خود مردم هستند افزود: مردم نمی‌دانند باید نخست به سالم بودن میوه دقت کنند و نباید برای امتحان میوه، آن را له کنند.

میوه‌های دست‌چین با نظارت دقیق مشتری داخل کیسه ریخته می‌شوند و تنها برای میوه‌هایی با بافت ضعیف از کفگیر استفاه می‌شود.

از مشکلات اصلی که ما با آن مواجه هستیم قیمت میوه‌ها است، قیمت بالا سبب می‌شود که مشتری نیز کاهش یابد، این موضوع هم به ضرر مردم است و هم به ضرر فروشندگان؛ مردم توان خرید را از دست می‌دهند و فروشندگان نیز با ضرر و به مرور با خرابی میوه‌ها مواجه می‌شوند.

این غرفه‌دار در ادامه گفت: این که دلال میوه را خریداری کرده، به دست حجره سپرده و سپس آن را به غرفه‌داران می‌دهند، یکی از دلایل افزایش قیمت است.

اگر نظارت کنندگان و مسئولان بتوانند کاری کنند که میوه مستقیما از سر زمین و بدون رابطه به غرفه‌ها برسد، این مشکل نیز حل می‌شود؛ با خرید مستقیم از باغ‌دار می‌توان اگر محصولی را به قیمت شش هزار تومان می‌خریم، با سه هزار تومان نیز به فروش برسانیم؛ اما متاسفانه هیچ سازمان و شخصی این موضوع را مدیریت نمی‌کند.

در این میان به غرفه‌های لبنیات و مرغ نیز دقت کرده باشید، تمامی‌آنان خالی است و قریب به سه روز است که هیچ محصولی وارد آن نمی‌شود؛ مرغ به قدری گران شده که مردم خرید مرغ یخ زده با قیمت شش هزار و هفتصد و پنجاه تومان را ترجیح می‌دهند؛ علاوه بر آن سه ماه است که هیچ تخم مرغی وارد  تره‌بار نمی‌شود، دلیل همه‌ی این‌ها، ناتوانی فروشنده در خرید است.

اکنون به مدت چهار ماه است که هفته‌ای یک تا دو میلیون با ضرر مواجه هستیم، به طوری‌که هم کار می‌کنم و هم مبلغی را برای جبران ضرر پرداخت می‌کنم، همه با کار کردن درآمد کسب می‌کنند اما ما علاوه بر کار کردن، مبلغی را نیز پرداخت می‌کنیم.

در کنار مردم، غرفه داران نیز مشکلات بسیاری دارند، سازمان شهرداری باید بداند که وقتی بازار آن‌گونه که باید، پیش نمی‌رود، بهره بردار را نیز تحت فشار قرار ندهد و حداقل در برخی مواقع به آنان کمک کند اما سازمان در مواقعی به ویژه هنگام دریافت اجاره، فشار بسیاری را به غرفه‌دار تحمیل می‌کند.

در ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۲۵ فروردین ۹۷، قیمت میوه را به میزان بیست درصد کاهش دادند و به بهره‌برداران نیز ابلاغ کردند که اجاره‌ی یک ماه مذکور را به صورت نصف دریافت می‌کنند ولی پس از پایان یک ماه مشخص شده، اجاره را به صورت کامل از ما دریافت کردند؛ آیا این انصاف است؟ اگر هم گلایه کنیم قراردادمان را فسخ می‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مدیریت  تره‌بار با شما همکاری نمی‌کند و صحبت‌های شما را به شهرداری انتقال می‌دهد، گفت: متاسفانه هیچ اتحادی در میادین  تره‌بار وجود ندارد، نه در بین غرفه‌داران و نه با مدیریت؛ مدیریت تاکنون هیچ کدام از مشکلات ما را برطرف نکرده است و ما نیز در رابطه با برخورد با مشتریان و یا حتی معضلات خود، هیچ حق اعتراضی نداریم.

همان‌طور که می‌دانید ساختار زیبای هر منطقه از شهر، نشان از ویترین آن منطقه است و توجه به زیباسازی شهر می‌تواند عامل مهمی‌از حیث گردشگر و حتی رفاه آنان به شمار رود، یقینا یکی از پارامترهای زیبایی شهر، جایگاه مناسب برای هر کسب و کار است.

این غرفه‌دار در ادامه‌ی صحبت‌های خود عنوان کرد: یکی از مشکلات عدیده‌ای که غرفه‌داران  تره‌بار با آن مواجه هستند، تردد وانت بارها در مقابل میادین هستند، میوه‌فروشان سیار با خرید میوه‌های با کیفیت پایین و به اصطلاح (ته بار) قیمت را با هزار تومان پایین‌تر به خریدار می‌فروشند و همین نیز سبب کاهش مشتری در میدان می‌شود.

در رابطه با تردد وانت بارها، چندین و چندبار به شهرداری اعتراض کردیم اما متاسفانه هیچ برخوردی با آنان نشد.

زارعی در ادامه با ادعای این که سازمان شهرداری از میوه‌فروشان سیار رشوه دریافت می‌کند تصریح کرد: هر جمعه یکی از ماموران شهرداری با موتور برای دریافت پنجاه تا یکصد هزار تومان و بعضا دویست هزار تومان به این محل می‌آید و فقط در صورت نپرداختن مبلغ، با آنان برخورد می‌شود.

با شنیدن صحبت‌های مردم و به ویژه یکی از غرفه‌داران این میدان، به سراغ مدیریت میدان  تره‌بار مسعودیه رفتیم، اما متاسفانه به هیچ کدام از سوالات ما حتی به عنوان شهروند نیز پاسخ ندادند.

در پایان گفتنی است که این معضل باید به دست مسئولان و حتی مردم ساماندهی شود، چراکه وجود وانت‌بارها در مقابل میادین  تره‌بار می‌تواند وضعیت اسفناکی را در قیمت و کیفیت محصولات به وجود بیاورد؛ استقبال مردم از این میوه‌فروشان به دلیل قیمت پایین و ازدحام آنان در خیابان‌های اصلی و حتی در مقابل میادین تره‌بار، می‌تواند معضل بسیاری را در پی خود داشته باشد اما ساماندهی آنان و برخورد با رشوه بگیران شهرداری، قطعا نتیجه‌ی بهتری در اداره‌ی شهر خواهد داشت.

 

سازمان شهرداری از میوه‌فروشان سیار رشوه دریافت می‌کند. هر جمعه یکی از ماموران شهرداری با موتور برای دریافت پنجاه تا یکصد هزار تومان و بعضا دویست هزار تومان به این محل می‌آید و فقط در صورت نپرداختن مبلغ، با آنان برخورد می‌شود

در ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۲۵ فروردین ۹۷، قیمت میوه را به میزان بیست درصد کاهش دادند و به بهره‌برداران نیز ابلاغ کردند که اجاره‌ی یک ماه مذکور را به صورت نصف دریافت می‌کنند ولی پس از پایان یک ماه مشخص شده، اجاره را به صورت کامل از ما دریافت کردند