ماساژ و روش‌های متداول آن چیست؟

ماساژ و روش‌های متداول آن چیست؟

علیرضا موحدیان

ماساژ روشی است اثر گذار برای رفع اسپاسم‌های شدید، رفع گرفتگی و انقباضات عضلانی و به طور عموم رفع خستگی‌های مفرط که در راستای سلامت بخشی به جامعه کمک می‌کند.

با توجه به اینکه این روش‌ها در دنیای صنعتی و ماشینی امروز و همچنین عدم تحرک و ورزش که لازمه زندگی سالم است. تنها روشی که آثار فوق العاده‌ای بر جسم می‌گذارد به جرات می‌‌توان از ماساژ نام برد.

ماساژ از معدود روش‌هایی است که بدون نیاز به سرمایه خاصی، با اجرای تکنیک صحیح به افراد کمک می‌کند تا بتوانند به سلامتی برسند و به عنوان کارآفرین نیز به آن توجه ویژه‌ای شود.

ماساژ روشی است پیشگیرانه که از بیماری جلوگیری می‌‌کند، علت آن هم انجام تکنیک‌ها بر روی مسیر گردش خون و تسریع در خون رسانی به سلول‌ها و ارگان‌های داخلی بدن است که اکسیژن‌رسانی و تغذیه‌ی سلول‌ها به درستی انجام می‌شود.

علاوه بر سلامت بخشیدن به افراد که پس از انجام تکنیک‌ها انجام می‌شود آرامش پس از ماساژ بسیار لذت بخش است و از نظر روانی کمک می‌‌کند تا علاوه بر رفع تنش‌های عصبی، ریلکس شود.

ماساژ علمی است که نیاز دارد با توجه به پیشرفت روزافزون علم، پیشرفت کند و در صورت نیاز، تغییراتی در تکنیک‌ها ایجاد شود تا هم اثربخشی بیشتری داشته باشد و هم از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

برای انجام تکنیک‌های صحیح، باید فرد ماساژ دهنده آناتومی، فیزیولوژی و حرکت‌های اصلاحی را تا حدودی بداند تا بتواند اثرگذاری بیشتری داشته باشد. تا فرد بدن را کامل نشناسد، نمی‌تواند روی آن کار کند، به خصوص اینکه تکنیک‌های تخصصی، باید در بعضی نقاط با فشار بیشتر و در بعضی از نقاط با فشار کمتر انجام شود و این فقط با شناختن آناتومی بدن و فیزیولوژی امکان‌پذیر است.

ماساژ را می‌‌توان به سه بخش تقسیم‌بندی کرد:

ماساژهای ریلکسی، ماساژهای درمانی و ماساژ‌های ورزشی.

ماساژ ریلکسی (سوئدی) عموما برای رفع اسپاسم‌های شدید عضلانی است و بحث آرام‌بخشی آن مد نظر است. این سبک به صورت سطحی انجام می‌شود و افراد می‌‌توانند تا حد زیادی به آرامش برسند و حتی پس از خارج شدن تنش‌های عصبی می‌‌توانند به خواب روند که این بسیار لذت بخش است. در این روش از روغن‌های مختلف استفاده شده که توصیه می‌‌شود روغن‌ها اصل و با کیفیت باشند تا اثربخشی آن فوق العاده شود و این بدین دلیل است که روغن از راه پوست جذب بدن می‌‌شود.

نکته‌‌ی مهم این است که هر چه روغن طبیعی تر باشد و با توجه به طبع فرد روغن انتخاب شده باشد اثربخشی بیشتری دارد.

در روش‌های درمانی که باید حتما در فیزیوتراپی، در کلینیک‌های پزشکی و مراکز درمانی و طب فیزیکی انجام شود، روی بیماری‌های اسکلتی و عضلانی اثر می‌‌گذارد. این روش کنار پزشک و با توجه به تکنیک‌های عمقی اثربخشی دارد و در رفع مشکلات کمک می‌کند. در این روش درمانی، تکنیک‌های دیگری هم نقش بسزایی در سلامتی فرد ماساژ گیرنده دارند. تکنیک‌هایی هم چون طب فشاری (شیاتسو) که در این روش روی کانال‌های انرژی کار می‌‌شود تا بدن از درون به تعادل برسد و در ضمن با انجام تکنیک‌های تخصصی، از بیرون، روی فرد بتوانیم تاثیرگذار باشیم.

در روش درمانی روی لگن خاصره، دیسک، سیاتیک و … می‌‌توان، تاثیر گذاشت و کنار دستگاه‌های فیزیوتراپی، طول درمان را کوتاه‌تر کرد و به نتیجه رساند. مهم کم کردن مشکلات و درد در افراد جامعه است.

روش دیگری هم که می‌‌تواند جزو رشته‌های تخصصی ماساژ مد نظر می‌گیرد، ماساژ ورزشی است که شباهت‌های زیادی بین تکنیک‌های ماساژ سوئدی (ریلکسی) با تکنیک‌های ماساژ ورزشی است. این بدین معنی است که همان ماساژ سوئدی کار می‌‌شود به جز سه تکنیک. قبل از مسابقه، حین مسابقه و بعد از مسابقه که این روش بیشتر در مراکز ورزشی، تیم‌های ورزشی و برای ورزشکاران حرفه‌ای انجام می‌‌شود.

ماساژ ورزشی را باید بسیار تخصصی کار کرد، زیرا فرد ماساژ دهنده در معرض مشکلاتی برای خودش هستند. این به این دلیل است که در باشگاه‌های بدن سازی، مراجعه کنندگان با حجم عضله زیاد و قوی خدمات ماساژ می‌‌خواهند که در صورتی که فرد ماساژ ورزشی دهنده نتواند در عمق عضله نفوذ کند، فرد ماساژ گیرنده اثری از ماساژ دریافت نمی‌کند، اگر هم در عمق عضله بخواهد تکنیک‌ها را اجرا کند، باید حتما با تخصص و مهارت، تکنیک‌های این سبک را اجرا کند، زیرا اگر درست انجام نشود و بیش از حد زور بزند، خود فرد ماساژ دهنده دچار آسیب و ایجاد مشکل می‌‌شود.

ماساژ ورزشی هم از روش‌های اثرگذار، به خصوص برای ورزشکاران است که در بین اهالی ورزش حرفه‌ای، جزو جدایی‌ناپذیر از آن‌ها برای کسب نتیجه است. اگر ورزشکار بدن آماده‌ای نداشته باشد و با اسپاسم و گرفتگی زیادی باشد نمی‌تواند در مسابقه شرکت کند، حتما لازم است تا با ماساژ ورزشی به اوج آمادگی برسد. ماساژ روشی است که به همگان توصیه می‌‌شود مگر پزشک بنا به هر دلیلی آن را مجاز نداند و برای فردی که مایل به گرفتن ماساژ است آسیب بزند. در تمام دنیا به ماساژ نگاه ویژه‌ای می‌‌شود که خوشبختانه توانستیم با ایجاد انجمن ماساژ، این رشته را در ایرانی نیز به سر و سامان برسانیم.

انجمن ماساژ، حامی و حمایت کننده همگان است و امیدواریم بتوانیم در زمان کوتاهی نسبت به عضوگیری اقدام کنیم تا بتوانیم با اهداف بزرگی که داریم، ماساژ را به سر منزل مقصود برسانیم. ماساژ هم شغل است و هم حرفه که سلامتی را تضمین می‌کند و اگر به درمان منجر نشود، حداقل به عنوان روشی که به پیشگیری از بیماری و یا پس از بیماری، به بهبود افراد کمک می‌کند.

در پایان امید است روزی برسد که همانند برخی از کشورها، برای هر منزل یک نفر آموزش دیده ماساژ داشته باشیم تا خانواده‌ای سالم که در نهایت جامعه‌ای سالم را به همراه خواهد داشت، داشته باشیم.

در شماره‌های بعد به صورت کامل درباره‌ی هر سبک ماساژ توضیحات داده می‌‌شود تا در صورت اینکه خوانندگان عزیز تمایل به فراگیری تکنیک‌های ماساژ دارند، می‌توانند انتخاب بهتری داشته باشند.