سوره قدر،گنج قرآن

سوره قدر،گنج قرآن

کلماتی که در قرآن کریم، وجود داردکلام الهی است واز ارزش های معنوی و مادی برخوردار است  و تلاوت آن علاوه بر ثواب اخروی راهگشای بسیاری از مشکلاتی است که انسان ها با آن روبرو هستند . اما برخی از سوره‌ها و یا آیات ویژگیها و خواصی دارند که نتیجه انس با آنها گره گشای بسیاری از مسایل فردی و اجتماعی است به عنوان مثال؛ اگر کسی آیت الکرسی را بخواند احتمال دفع بلا از او بسیار بالا می‌رود، اما این‌گونه نیست که بلا به هیچ وجه به او نرسد؛ زیرا در دعا انسان تنها درخواستی از خداوند می‌کند که احتمال برآورده شدن آن بسیار است، اما چنین نیست که قطعاً برآورده شود.آنچه ذکر می‌شود تنها وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف مورد نظر است و گرنه “الخیر فیما وقع” یا “هرچه پیش آید خیر در همان است”.قدرت خدای تعالی همیشه مطلق است، او هر زمان هر کاری را بخواهد می کند، هر چند قبلا خلاف آن را حتمی کرده باشد، و خلاصه حتمی کردن یک مقدر قدرت مطلقه او را مقید نمی کند، او می تواند قضای حتمی خود را هم نقض نماید هر چند که هیچ وقت چنین کاری را نمی کند.

سوره قدر نود و هفتمین سوره قرآن کریم است که مکی  و۴ آیه دارد. آیات این سوره درباره جایگاه شب قدر است. خداوند در این سوره شب قدر را تعظیم کرده و آن را از هزار ماه بالاتر می‌داند. سوره قدر از عظمت، فضیلت و برکات شب قدر و نزول فرشتگان رحمت در این شب سخن می‌گوید. شیعیان از محتوای این سوره، به ضرورت وجود امام معصوم (ع) در زمین تا قیامت استدلال می‌کنند. زمانی که پیامبر اسلام(ص)  در خواب دید که بنی امیه بر منبر او بالا می‌روند، سخت ناراحت و اندهگین شد به همین سبب این سوره نازل شد تا تسلیتی بر پیامبر اسلام(ص) باشد.

ائمه تاکید بسیاری بر خواندن سوره قدر داشته اند. عظمت سوره قدر از زبان ائمه در چند روایت در زیر آمده است.

از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده است: هر که این سوره را بخواند به او از ثواب کسی که ماه رمضان را روزه گرفته است و شب قدر را شب زنده داری کرده است داده می شود.

امیرالمؤمنین در کلامی زیبا فضایل این سوره را اینگونه تشریح کرده اند: هر چیز میوه ای دارد و میوه قرآن سوره قدر است، هر چیز گنجی دارد و گنج قرآن سوره قدر است، هر چیز یاریگری دارد و یاری گر ضعیفان سوره قدر است، و هرچیزراه آسانی دارد و راه آسان برای درماندگان سوره قدر استو هر چیز عصمتی دارد و عصمت مؤمنان سوره قدر است و هر چیز هدایتی دارد و هدایت صالحان سوره قدر است، هر چیز سروری دارد و سرور قرآن سوره قدر است. هر چیز زینتی دارد و زینت قران سوره قدر است، هر چیز خیمه ای دارد و خیمه متعبّدان سوره قدر است و هر چیز بشارتی دارد و بشارت مردم سوره قدر است و برای هر چیز حجتی است و حجت بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم سوره قدر است پس به آن ایمان بیاورید.

آثار و برکات سوره

یکی از آثار سوره قدر تسریع در پرداخت بدهی هاست. دوای دردها،افزایش نور چشم،آسان شدن زایمان،فرزند دار شدن، خواب آرام و امنیت هنگام خواب،اجابت دعا،بخشش گناهان،مغفرت برای اموات،درمان بیماری های مختلف،

ختومات مجرب

·      وسعت رزق و روزی

الف: هر روز ۱۰ مرتبه بعد از نماز صبح بخواند و قدرت خدا را مشاهده نماید.

ب: همچنین به نیت برآورده شدن حاجات ۳۶۰ بار این سوره مبارکه را قرائت نماید.

فضیلت های سوره قدر،از آنِ کسی نیست که آن را بخواند و حقیقتش را درک نکند، بلکه از آنِ کسی است که میخواند و میفهمد و به محتوایش عمل میکند و قرآن را بزرگ میشمارد و آیاتش را در زندگی پیاده میکند.در این سوره آمده است که شما چه می دانید که شب قدر چیست؟ و واقعا ما چه میدانیم که شب قدر چیست؟! کی باشد که عظمت آن را درک کنیم؛ این همه فضیلت برای تلاوت این سوره که وارد شده اگر ما را بر آن دارد که بر خواندنش مداومت داشته باشیم ، امید است که به معارفی دست یابیم که ما را به حقیقت و نور این سوره و عظمت شب قدر و وقایع آن رهنمون نماید.  إن شاء الله