دوره طلايي باروري؛ محدود و برگشت ناپذير

دوره طلايي باروري؛ محدود و برگشت ناپذير

دکتر زهره لواسانی

عضو هیأت علمی دانشگاه و فلوشیپ فوق تخصصی نازائی، IVF و لاپاراسكوپي

«ازدواج دیرهنگام» و «تأخیر در حاملگی» از عوامل «ناباروری»

به‌طور معمول بهترین سن باروری برای خانم‌ها سنين ٢٠ تا ٣٠ سالگی است، اگرچه تا سن ۳۵ سالگی و بالاتر هم امكان باروري وجود دارد، اما سن ٢٠ تا ٣٠ سالگی خانم‌ها، بهترین دوره و كم عارضه ترين دوره براي فرزنددار شدن است. البته آقایان تا سن بالاتري از زنان، قدرت باروری‌شان را حفظ مي‌كنند، مگر این‌ كه به دلايلي بر مکانیزم فیزیولوژی آن‌ها تاثير نامطلوب گذاشته شود.

این‌که بعضا ازدواج‌ها دیر هنگام صورت می‌‌پذیرد و جوانان در سنین بالاتر ازدواج می‌كنند، به یک معضل تبدیل خواهد شد. چنانچه دخترها و پسرها در سنين بالاتر ازدواج كنند، جداي از ساير مسايل اجتماعي و فرهنگي، به‌ علت بالا بودن سن و محدوديت دوره طلايي باروري، قطعا شاهد افزايش مشكلات ناباروري در ميان خانواده‌ها خواهيم بود.

از طرفي بعضي از زوج‌ها بلافاصله پس از ازدواج، اقدامي براي بچه‌دار شدن نمي‌‌كنند و فرزندآوري را به دلايل مختلف از جمله برای کسب موفقیت‌های فرهنگی، علمی و اقتصادی به تأخیر می‌اندازند. فرد در سن بالاتری ازدواج كرده، حالا پیشگیری هم می‌کند و اجازه نمی‌دهد تا چند سال پس از ازدواج، باردار شود و بدين ترتيب سال‌هاي خوب دوران بارداري از دست مي‌رود.

امروزه تقریبا بیشتر حاملگی‌های شهری بالای ۲۵ سال صورت می‌گیرد. رشد شهرنشینی و ورود زندگی‌های مدرن و سبك زندگي در عصر کنونی، یکی دیگر از علت‌های ناباروری است و تا زمانی که نحوه زندگی و میزان استرس‌های شغلی و رفتارها، این‌چنین باشد نمی‌توان آمار ناباروری را به صفر رساند، از اين رو، لازم است در روند زندگی و سبك زندگي سالم تجدیدنظر صورت می‌گیرد.

از اين رو به جوانان عزيز توصيه مي‌شود، سن ازدواج خود را بي‌جهت افزايش نداده و پس از ازدواج نيز فرصت باروري در سنين مناسب را از دست ندهند. دوره طلايي باروري، محدود و برگشت ناپذير است و چنان‏چه مشکلی در باروری وجود دارد، حتماً در پی درمان ناباروری باشند.