بازیگر، از راه بازیگری زندگی می‌کند

بازیگر، از راه بازیگری زندگی می‌کند

بازیگر، از راه بازیگری زندگی می‌کند

۹۷/۱۲/۱۹ کمتر ایرانی ‌است که فیلم سینمایی شب بیست و نهم را با بانوی هنرمندش به یاد نیاورد بانویی که پس از ایفای نقش «محترم» تماشاگرانش را تا نقش «زیور» همراه خود کشاند و با نقش آفرینی از ژانرهای جدی به کمدی هنرش را نه تنها به دنیای هنر اثبات کرد بلکه نشان داد که می‌توان در دنیای وسیع هنر، سفری از موسیقی تا سینما را طی کرد.

مرجانه دلدار گلچین در سال ۱۳۴۷ در رشت متولد شد مادرش شمالی و پدرش آذری بود. او فرزند آخر خانواده است و ۶ خواهر و برادر دارد. گلچین در زمان کودکی پدرش را از دست داد. عمویش نادر گلچین ازخوانندگان موسیقی ایران است. مرجانه گلچین در خانواده‌ای هنری بزرگ شد و ۹ سال بیشتر نداشت که زیر نظر غلامحسین لطفی و داریوش مودبیان در تئاتر ‌کارش را آغاز کرد. از سنین نوجوانی به هنرستان موسیقی رفت و پس از چهار سال در رشته تخصصی نوازندگی تئاتر، فارغ‌التحصیل شد. پس از آن به تشویق خواهرش منیژه گلچین(بازیگر) بر روی صحنه‌ی تئاتر رفت. بعد از چندی به عضویت گروه تئاتر ملی به سرپرستی ‌هاتفی درآمد و به اتفاق گروه به خارج از کشور اعزام شد. سپس در سن ۱۹ سالگی پیشنهاد بازی در مجموعه‌ی تلویزیونی «آئینه» را پذیرفت و بعد از پایان این مجموعه در چند سریال پی‌درپی حاضر شد وی در سینما نیز به عنوان بازیگر فعال حضور پیدا کرد.

این بانوی هنرمند سینمای ایران از نیمه دوم دهه۶۰ توانست نظر بسیاری از تماشاگران را به خود جلب کند اما در سال۱۳۶۸ بعد از بازی در سریال تلویزیونی ازدواج پر ماجرا با ایجاد موانع ادامه تحصیلش و شرط همسرش کریم آتشی(کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس سینمای ایران) برای اینکه از سینما و تلویزیون کنار بگیرد، برای مدتی حدود ده سال در کشور انگلیس زندگی کرد اما بعد از دوری ۱۰ ساله از وطن، دلتنگی برای میهن و مادرش باعث شد او به ایران بازگردد. مرجانه گلچین در رابطه با مهاجرت و بازگشتش از انگلیس گفته است: «درسم را در رشته کارگردانی در دانشگاه سوره ادامه دادم. البته برخلاف میلم؛ چون دلم می‌خواست که بازیگری بخوانم اما متاسفانه به حد نصاب نرسید. بعد از این بود که تصمیم گرفتم برای همیشه از ایران بروم. چون برادرهایم آنجا زندگی می‌کردند. همین کار را هم کردم؛ اما راستش دلم برای ایران و کار و دوستانم تنگ شد. شهر زادگاه من رشت است و ماهی یک بار هم که شده باید برای دیدن مادرم به آنجا بروم. من خیلی این شهر را دوست دارم».

این دوبلور و گوینده‌ی توانای رادیو از سال ۱۳۷۴ تا سال ۱۳۸۳ از سینما و تلویزیون فاصله گرفت و بعد از ۱۰ سال دوری از دنیای سینما و تلویزیون پس از بازگشت با مجموعه تلویزیونی «زیرزمین» به عرصه تلویزیون بازگشت. اگرچه شخصیت او در نقش‌هایش جدی بود، اما بازی در مجموعه تلویزیونی زیرزمین اولین تجربه وی در ایفای نقش‌های کمدی‌ بود که توانایی‌هایش را به عرصه ظهور ‌رساند. او در دهه ۷۰ نقش‌های کمی در سینما ایفا کرد اما بالاخره بعد از مدت‌ها با سریال «بزنگاه» رضا عطاران به دوران اوج خود بازگشت.

تشکیل خانواده و جدایی

مرجانه گلچین قبل از سفرش با کریم آتشی ازدواج کرد و بنا به قول و قرار‌هایی که قبل از ازدواج با همسرش گذاشته بود از دنیای هنر کناره‌گیری کرده و به مدت ۱۰ سال با هم در انگلستان زندگی کردند، اما پس از مدتی نتوانستند با هم زندگی کنند و این ازدواج بی فرجام ماند. در این زمان شایعاتی که نه چندان پایه و اساس درستی مبنی بر فرزند دار نشدن مرجانه داشت بر سر زبان‌ها افتاد. در این مورد گلچین گفته بود «من مادر نشدم.» این جمله شاید خیلی کوتاه باشد اما تصمیم‌گیری برای آن کار راحتی نبود اما تصمیمی بود که گرفتم. دلیلش هم این بود که من عاشق کارم بودم و این وقف بودن در کار با مسئولیت مادری‌ام در تضاد بود. به خودم می‌گفتم بچه رسیدگی و پرستاری می‌خواهد و نمی‌توان او را به بهانه کار به حال خود رها کرد».

شخصیت هنرمند

او در زندگی و کارش یک زن موفق ‌است؛ زنی که عاشقانه کارش را شروع کرده و هنوز هم با وجود تمام سختی‌ها ادامه‌اش می‌دهد. مرجانه گلچین هم آشپز خبره‌ای است و هم اهل موسیقی است.

آثارش

مرجانه گلچین اعتقاد دارد «بازیگر از راه بازیگری زندگی می‌کند و ممکن است اگر بخواهد دست نگه دارد و منتظر یک نقش متفاوت در گونه دیگری بنشیند، هیچ وقت این شانس را پیدا نخواهد کرد که نقش ایده‌آلش را بازی کند. ولی با این حال سعی می‌کنم در بین پیشنهادها انتخاب‌های متنوع‌تری داشته باشم.

از مهم‌ترین فیلم‌های این هنرمند دوست داشتنی ایران می‌توان به پرنده کوچک خوشبختی (پوران درخشنده)، شب بیست و نهم (حمید رخشانی) و دو نیمه سیب (کیانوش عیاری) اشاره کرد. بازی در نقشی جدی و متفاوت در سریال نفس‌گرم یکی از نقاط عطف بازیگری او به حساب می‌آید.

کارنامه هنری

خنده در باران ۱۳۸۹- متهم ۱۳۷۵- دام ۱۳۷۴- سلام به انتظار ۱۳۷۴- بی‌قرار ۱۳۷۳- عروسی خون ۱۳۷۳-مجازات۱۳۷۳- ضربه طوفان ۱۳۷۲- چشم‌هایم برای تو ۱۳۷۱- چهارشنبه عزیز ۱۳۷۱- دو نیمه سیب ۱۳۷۰-دیدار در استانبول ۳۷۰- رانده شده ۱۳۶- شب بیست و نهم ۱۳۶۸- پرنده کوچک خوشبختی ۱۳۶۶- گل مریم ۱۳۶۶- قصه زندگی ۱۳۶۵

فیلم شب بیست و نهم: کارگردان و تهیه کننده این فیلم حمید رخشانی است و در ژانر وحشت تولید شد.

خلاصه فیلم: محترم و اسماعیل مطابق یک سنت خانوادگی، از کودکی برای یکدیگر در نظر گرفته می‌شوند تا در جوانی با هم ازدواج کنند. والدین محترم هنگام به دنیا آمدن محترم و خاک کردن جفت او، با دیدن شبحی نگران آینده هستند. مرحومه حمیده خیرآبادی، حسین گیل، رضا رویگری از کسانی هستند که در ساخت این فیلم همکاری داشته‌اند.

چشم‌هایم برای تو: کارگردان و تهیه کننده این فیلم نورالدین شجاعی است.

خلاصه فیلم: علی و مرجان دو دانشجو هستند که قرار است با یکدیگر ازدواج کنند. مرجان ناگهان پی می‌برد که در آستانه مرگ قرار دارد. پذیرفتن این واقعیت آن هم در آستانه یک زندگی جدید برای او سخت و دشوار است. در نهایت مرجان با اهداء چشمان خود به یک دختر نابینا و کلیه‌هایش به بیماران نیازمند خود را برای پذیرفتن واقعیت آماده می‌کند. مرجانه در این فیلم با رضا بابک، دانیال حکیمی، عباس جهانبخش و شهلا ریاحی نقش‌آفرینی کرده است.

متهم: کارگردان و نویسنده کریم آتشی است. شرکتی تحت پوشش فعالیت‌های تجاری اقدام به جاسوسی در زمینه‌ی مسائل نظامی، سیاسی و اقتصادی می‌کند. اطلاعات به دست آمده در دیسکت‌های کامپیوتری ضبط شده است و در اختیار یه زن قرار دارد. شرکت برای به دست آوردن دیسکت‌ها، این زن را تهدید به قتل می‌کند. در همین هنگام نیروهای اطلاعاتی هم وارد عمل می‌شوند. جمشید لایق، مهری ودادیان از بازیگران این فیلم هستند.

فیلم خنده در باران: کارگردان این فیلم داریوش فرهنگ و تهیه کننده میر ولی‌ اله مدنی است.

خلاصه فیلم: طی مراسم عقد، عروس به جای بله می‌گوید نه و داستان از اینجا شروع می‌شود. داماد همه‌ی تلاش خود را می‌کند تا بتواند از عروس جواب بله بگیرد، اما موفق نمی‌شود. در یک تغییر غیرمنتظره عروس تبدیل به شخص دیگری می‌شود و جست‌وجوی داماد برای برگرداندن او اتفاقات تازه‌ای را رقم می‌زند. شقایق فراهانی، مهران رجبی، رسول نجفیان، پوراندخت مهیمن در ساخت این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند.

پرنده کوچک خوشبختی: این فیلم به کارگردانی پوران درخشنده و نویسندگی سیروس تسلیمی ساخته شده است.

خلاصه فیلم: ملیحه بر اثر ضربه روحی در كودكی قدرت تكلم خود را از دست داده است و با یادآوری گذشته دچار تشنج عصبی می‌شود. آزار بچه‌های محل نیز ناسازگاری و پرخاشگری او را تشدید می‌كند، مسئولان آموزشگاه ناشنوایان تصمیم به اخراج او می‌گیرند، اما با تقاضای خانم شفیق، متخصص امور تربیتی، فرصت دیگری به او داده می‌شود. خانم شفیق اعتماد ملیحه را جلب می‌كند و با كمك شوك مصنوعی قدرت تكلم را به او باز می‌گرداند. این فیلم با بازیگری هنرمندانی همچون امین تارخ، هما روستا، جمیله شیخی، آزیتا لاچینی و شهلا ریاحی روی پرده سینما رفته است.

سریال‌های مرجانه گلچین:

با من شوخی نکن ۱۳۸۹- شاهگوش ۱۳۹۲- آیینه ۱۳۶۴- درخت دوستی۱۳۶۶- سلامتی چه خوبه ۱۳۶۸-چراغ خانه ۱۳۶۸- ازدواج پر ماجرا ۱۳۶۸- گزارش نقطه صفر ۱۳۷۱- آیینه عبرت ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۲- تازیانه بر باد ۱۳۷۴- زیر زمین ۱۳۸۵- بزنگاه ۱۳۷۸- شمس‌العماره ۱۳۸۸- خوش‌نشین‌ها ۱۳۸۹- دارا و ندار ۱۳۸۹- سه دونگ سه دونگ ۱۳۹۰- راه در رو ۱۳۹۰- نقطه سر خط ۱۳۹۰- دزد و پلیس بازیگر۱۳۹۱