هزار پله یا  دیوار چین ایرانی

هزار پله یا دیوار چین ایرانی

۹۷/۱۲/۲۱-قلعه رودخان، یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های آجری ایران در میراث طبیعی کشورمان است. این قلعه در بین جنگل‌های انبوه گیلان سالانه میزبان بسیاری از گردشگرانی است که ورزش را با طبیعت‌گردی درآمیخته است. ساخت این قلعه قدیمی، به دوره‌ی پیش از اسلام در ایران برمی‌گردد و ساخت آن به دوران ساسانی، مقارن با حمله اعراب به ایران برآورده شده است و در دوره سلجوقیان تجدید بنا شده است. معماری این دژ، رزمی و استراتژیکی است و در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران قرار ثبت شده است.

دژ رودخان برفراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای رودخان قرار گرفته است. این قلعه دارای ۶۵ برج و بارو و دیواری به طول ۱۵۰۰ متر است. فاصله مستقیم قلعه تا شهر ماکلوان ۲۵ کیلومتر، تا ماسوله ۴۵ کیلومتر، تا شفت ۲۵ کیلومتر است. ارتفاع این قلعه بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا و در کنار رودی به همین نام قرار دارد. این قلعه به قلعه هزار پله نیز معروف است، زیرا برای رسیدن به دیوار آن باید از هزار پله بالا بروید.

بر روی کتیبه‌های سردر ورودی قلعه که در موزه رشت نگهداری می‌شود، درج شده که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هـ . ق برای فرمانروا، حسام‌الدین دباج فومنی تجدید بنا شده است. سلطان حسام‌الدین اولین فرد قدرتمندی بود که از اطاعت صفویان سرپیچی کرد و این قلعه را بازسازی نمود تا از آنجا به مقاومت با دولت صفوی بپردازد سلطان حسام‌الدین در نهایت دستگیر و اعدام شد این قلعه ۲ بخش شرقی و غربی (ارگ و قراول‌خانه) دارد. ارگ در قسمت غربی و قراول‌خانه در قسمت شرقی قلعه قرار دارد. چشمه‌ای نیز از میان قلعه در گودترین محل وجود دارد. دژ رودخان غیرقابل نفوذ بوده و هنوز هیچ دشمنی موفق به فتح آن نشده است.

ورودی این بنای سر به فلک کشیده، پس از گذشتن از پیچ‌های مختلف از راه سختی شروع می‌شود که خروش رودخانه و درختان سر به فلک کشیده راه را به مهمانان نشان می‌دهد. از پله یکم آرام آرام از رودخانه دور شده و به نوک درختان راست قامت نزدیک می‌شویم، منظره‌ای که بیننده را دچار تردید می‌کند که خواب می‌بیند یا بیدار است؟ در مسیر پلکانی قلعه بومیان محلی با فروش محصولات‌شان از طبیعت دوستان پذیرایی می‌کنند. ویژگی‌های شگفت‌انگیز قلعه با رسیدن به هزارمین پله به حد نهایی خود می‌رسد و دیوار چین را در خاطره‌ها به تجسم در می‌آورد. اگر چه در ایران قلعه‌های زیادی مانند قلعه فارس، الموت و طارم زنجان را داریم، اما این قلعه بنا به گفته دکتر منوچهر ستوده، سومین بنا از عجایب هفت‌گانه گیلان است که وسوسه دوباره دیدنش را در دل دوستداران طبیعت و تاریخ ایجاد می‌کند.

گردشگران با ساعاتی استراحت و دیدن برج و باروهای بالای قلعه خستگی راه را از تن به در کرده و به امید دیدار دوباره از قلعه از پله‌های تاریخی دژ رودخان پایین می‌روند سفری است به یاد ماندنی همراه با تحسین خالق بی‌همتا.