برندگان جوایز «سزار ۲۰۱۹»

برندگان جوایز «سزار ۲۰۱۹»

۹۸/۰۱/۱۷-جایزه سزار César du cinéma)،جایزه سینمایی ملی فرانسه است که نخستین بار در سال ۱۹۷۵ برگزار شد. نامزدهای این جایزه توسط اعضای آکادمی هنرها و فنون سینمایی فرانسه برگزیده می‌شوند این جایزه نام خود را از سزار بالداچینی، مجسمه‌ساز فرانسوی گرفته‌ و به اسکار فرانسوی معروف است و هر سال در ماه فوریه برگزار می شود.. امسال نیز مراسم چهل و چهارمین دوره جوایز «سزار» کشور فرانسه با معرفی برگزیدگان و تجلیل از رابرت ردفورد برگزار شد در این مراسم چارلز رابرت ردفورد جونیور( هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده و بازرگان آمریکایی برنده اسکار بهترین کارگردانی) به اتفاق همسرش روی صحنه حاضر شد با تشویق طولانی مدت حضار روبرو شد. سزار هر سال به طور سنتی در آخرین جمعه پیش از اهدای جوایز اسکار برگزار می‌شود.

فیلم«حفاظت»

 اولین تجربه بلند کارگردانی خاویر لوگراند که تصویری از یک خانواده که از خشونت خانگی رنج می‌برد را ارایه کرده، موفق به کسب جایزه بهترین فیلم جوایز سزار شد.این کارگردان پیشتر در بخش فیلم کوتاه اسکار موفق به کسب جایزه شده است. و فیلم «حفاظت» او نخستین‌بار در بخش رقابتی جشنواره فیلم ونیز در تابستانی که گذشت اکران شده بود و دو جایزه را از آن خود کرد.بهترین فیلمنامه غیراقتباسی وبهترین بازیگر نقش اصلی زن به “لی دراکر” برای بازی در فیلم حفاظت نیز به همین فیلم اهدا شد.

فیلم”برادران سیسترز»

در این مراسم”ژاک اودیار” ۳جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم «برادران سیسترز» که درامی وسترن است را دریافت نمود. این کارگردان پیشتر جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم ونیز و جایزه لومیر را برای همین فیلم برده بود.

فیلم”شهرزاد”

این فیلم ساخته ژان-برنارد مارلین که نخستین بار در بخش هفته منتقدان کن دیده شد برنده شگفت‌انگیز این دوره جوایز سزار بود و جایزه بهترین فیلم اول را برد. جایزه بازیگر مرد و زن تازه‌کار ( کنزا فورتاس و دیلن رابرت )از آن خود کرد. هر دوی این بازیگران غیرحرفه‌ای بودند.

فیلم«بلیت کوچک»

آندرآ بسکوند با کارگردانی فیلم بلیت کوچک به عنوان اولین تجربه بلند خود نیز جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل را برای کارین ویارد بازیگر کهنه کار برد و موفق به کسب جایزه فیلمنامه اقتباسی نیز شد.

بهترین بازیگر مرد: جایزه بهترین بازیگر مرد نیز به آلکس لوتس برای بازی در دومین فیلم بلندش «گای» رسید.

جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل : ژیل للوش با «غرق شده یا شناور» که ده نامزدی سزار امسال را کسب کرده بود جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را برای فیلیپ کاترین دریافت کرد.در  این مراسم رابرت ردفورد نیز با دریافت جایزه سزار افتخاری تجلیل شد و جایزه بهترین فیلم خارجی نیز به «دله دزدها» ساخته هیروکازو کورئیدا اهدا شد.