دوشیزه‌ای به جذابیت یاقوت کبود

دوشیزه‌ای به جذابیت یاقوت کبود

دوشیزه‌ای به جذابیت یاقوت کبود۱۲ شهریور ۱۳۹۸

یاقوت کبود (سفایر) سمبل فرزانگی، دانایی و وفاداری«سنگ‌ خردمندان»


یاقوت کبود، گوهری‌ به‌ رنگ‌ آبی‌ روشن‌ تا تیره و سمبل‌ «دوشیزه» است. همچنین رنگ‌ تسکین ‌دهنده‌ و نوازشگر چشم نیز به شمار می‌رود. در قرن‌ نوزدهم‌ میلادی، جواهرشناسان‌ متوجه‌ شدند که‌ یاقوت‌ کبود از خانواده‌ کروندوم‌ و عنصر رنگ‌ در آن‌ آهن‌ و تیتانیوم‌ است.سفایر به‌ رنگ‌‌های‌ قرمز، قرمز روشن، صورتی، زرد و سبز نیز در طبیعت وجود دارد. همه آن‌ها ساختار شیمیایی‌ یکسان‌ دارند و برخی عناصر رنگی موجود در سنگ‌ها باعث‌ ایجاد تنوع‌ رنگی یاقوت شده است. یاقوت‌ کبود و یاقوت‌ قرمز سختی‌ یکسان‌ دارند. به اعتقاد برخی یاقوت کبود زمانی به وجود آمده که «ده فرمان حضرت موسی (ع)» بر روی لوح‌ها نوشته شدند.

زیبایی و استحکام این سنگ باعث شده به عنوان طلسم در میان سلاطین بسیار محبوب باشد. یک تاریخدان قرون وسطا نوشته که شاهان این سنگ را به همراه داشتند تا آنان را از صدمات فیزیکی و حسادت درباریان محفوظ نگه دارد. هنگام امضای معاهده صلح، امضا کنندگان، سفایر (یاقوت کبود) به همراه داشتند تا از صلح واقعی و جلوگیری از خونریزی، بیشتر اطمینان یابند.

در افسانه‌ها آمده اگر یک مار سمی به همراه سفایر (یاقوت کبود) در ظرفی باشد، آن مار خواهد مرد چرا که این سنگ، محافظی در برابر سم ایجاد می‌کند. سنگ یاقوت، کریستال اکسید آلومینیوم است که با گونه‌های مختلفی از مواد معدنی، رنگ‌های متفاوتی ایجاد می‌کند. رنگ آبی آن به دلیل وجود تیتانیوم و آهن بیشتر است. یاقوت کبود در رنگ‌های آبی، نیلی، و سیاه نیز وجود دارد. از نظر علم ستاره‌شناسی یاقوت کبود بخشی از زحل بوده و گردش‌های زحلی نیز می‌توانند زندگی یک فرد را زیر و رو کنند. درنتیجه از نظر علم نجوم، این سنگ، در مقایسه با سنگ‌های دیگر دارای اهمیت بالاتری است. زحل به‌عنوان یک سیاره‌ی حاکم برای برج جدی و برج دَلو شناخته می‌شود. منجمان استفاده از سنگ یاقوت کبود آبی را به متولدین این ماه توصیه می‌کنند.

خاستگاه یاقوت کبود

سفایر دومین سنگ سخت بعد از الماس است. معادن بزرگ سفایر (یاقوت کبود) در واقع بازمانده رگه‌های آتشفشانی و دگرگون شده از گرانیت و مرمرهستند که در بستر رودها و دامنه کوه‌ها دچار هوازدگی شده‌اند، مقادیر زیادی از این سنگ در برمه، تایلند، استرالیا، امریکای شمالی، برزیل، کشمیر و افریقا یافت می‌شود. بزرگترین کریستال طبیعی یاقوت کبود جهان در سریلانکا به وزن ۴۲ کیلو گرم کشف شد که از آن نگینی به وزن ۱۷ کیلوگرم تراشیده شد. البته بزرگترین یاقوت کبود تراشیده جهان میلینیوم نام دارد که وزن آن ۹۰ هزار قیراط یا هجده کیلوگرم است.این سنگ قیمتی که لقب بزرگترین یاقوت کبود را نیز در دست دارد به شکل مجسمه‌های قدیمی تراشیده شده است. قیمت تخمینی این جواهر ۱۸۰ میلیون دلار بوده و البته شرط خرید آن نیز این است که باید در مکانی قرار بگیرد که مردم بتوانند از آن بازدید کنند. این سنگ تا به حال تنها دو بار در معرض دید قرار گرفته و میلیون‌ها نفر در همین دو بار از آن بازدید کرده اند. یاقوت‌ كبود و یاقوت‌ قرمز سختی‌ یكسان‌ دارند و به‌ همین‌ دلیل‌ برای‌ دستگاه‌های‌ برش‌ دهنده‌ و لیزر استفاده‌ می‌شوند. موارد دیگر كاربرد آن‌ها در ساخت‌ نوك‌ خودكار و صنعت‌ ساعت‌‌سازی‌ (برای‌ پایه‌‌های‌ چرخ ‌دنده) است.

تایلند از مشهورترین‌ مراكز مهم‌ تراش‌ سنگ‌ یاقوت کبود و دیگر انواع‌ سنگ‌‌های‌ جواهر است. این کشور در حال‌ حاضر یكی‌ از كشورهای‌ عمدهِ صادر كننده‌ در این‌ زمینه‌ محسوب‌ می‌شود.معادن‌ مهم‌ این‌ سنگ‌ در كشورهای‌ استرالیا، سری لانكا، تایلند، برمه، كامبوج، كشمیر، كنیا، تانزانیا، افغانستان‌ و ماداگاسكار است. دو معدن‌ مهم‌ در تایلند برای داشتن یاقوت شهرت‌ جهانی‌ دارند: معدن‌ چانتابوری‌ و كان‌جان‌بوری‌؛ چانتابوری‌ محل‌ عمده‌ معاملات‌ سنگ‌ یاقوت کبود در جهان است.

از قدیم‌ معادن‌ یاقوت کبود كشمیر در دنیا مشهوربوده‌ است، زیرا انواع‌ سفیر استخراجی‌ از این‌ منطقه‌ رنگ‌ و جلای‌ بسیار زیبا و مرغوبیت‌ خاصی‌ دارند.

سفیرهای‌ درشت‌ و مرغوب‌ بسیار كمیاب هستند و بعضی‌ از انواع‌ آن‌ شهرت‌ جهانی‌ دارند؛ از جمله‌ «ستاره‌ هند» با وزن‌ ۵۳۶ قیراط‌ در موزه‌ علوم‌ طبیعی‌ نیویورك، «ستاره‌ آسیا» به‌ وزن‌ ۳۳۰ قیراط‌ و «ستاره‌ نیمه ‌شب» به‌ وزن‌ ۱۱۶ قیراط‌ كه‌ در آمریكا در موزه‌ نگهداری‌ می‌‌شوند. همچنین دو نگین‌ یاقوت‌ كبود به‌ نام‌‌های‌ «ادوارد» و «استوارت» در تاج‌ پادشاهی‌ انگلستان‌ وجود دارد كه‌ از یاقوت‌های‌ معروف‌ هستند.

امروزه‌ یاقوت‌های‌ كبود مصنوعی‌ با خواص‌ مشابه‌ بلورهای‌ طبیعی‌ نیز تولید شده‌اند. از سوی‌ دیگر، به ‌تازگی با رواج‌ طلای‌ سفید، استفاده‌ از یاقوت‌ كبود در ساخت‌ انواع‌ زیورآلات‌ – به‌خصوص‌ گردن‌ آویز – متداول‌ شده‌ است. به‌ علاوه، ساخت‌ انواع‌ حلقه‌ نامزدی‌ با یاقوت کبود در اوایل‌ قرن‌ بیستم‌ باب‌ شده‌ كه‌ هنوز- مخصوصاً در اروپا – مورد علاقه‌ خانم‌ها به ‌ویژه‌ دختر خانم‌هاست.

خواص درمانی یاقوت کبود

متولدین ماه شهریور می‌توانند برای درمان دردهای عصبی، دردهای روماتیسمی، سردردهای شدید، نقرس، دردهای مفصلی، قولنج، سوزش معده و دردهای شدید از یاقوت کبود استفاده کنند. همچنین این سنگ برای از بین بردن ناراحتی‌های مزمن گوش و فک و سینوس‌های پیشانی نیز کاربرد دارد.

یاقوت کبود چشم‌ها را تقویت می‌کند. تومورها، زخم‌ها و خونریزی‌ها را می‌توان با انرژی یاقوت کبود کاهش داد. همچنین برای آرام کردن عصبانیت، از بین بردن بی‌خوابی، سرگیجه و تعریق بیش از حد هم می‌توان از این گوهر استفاده کرد.

سنگ یاقوت کبود تردید و دودلی را کاهش می‌دهد. به حامل خود بصیرت و روشنایی می‌دهد و او را در برابر خشم و ناملایمتی‌های زندگی حمایت می‌کند. از ریزش مو جلوگیری می‌کند و سیستم عصبی را بهبود می‌بخشد.

این سنگ برای مدیتیشن بسیار مفید است و بیداری نیروهای درونی، حس ششم و قدرت پیش‌بینی را در فرد پدید می‌آورد. این سنگ گرانبها برای درمان بیماری‌های اعصاب و مشکلات پوستی موثر است. سفایر عملکرد غده تیروئید را تنظیم می‌کند. همچنین در زمان قدیم در شرق برای مقابله با طاعون استفاده می‌شده است.

هنگام خرید یاقوت کبود به چه نکاتی دقت کنیم

اگرچه یاقوت کبود در رنگ‌های مختلف وجود دارد، اما ارزشمندترین آن رنگ آبی است. میزان وضوح سنگ نیز به میزان شفافیت و عبور نور از یاقوت اشاره می‌کند و هنگام خرید یاقوت کبود آبی به رنگ، وضوح، برش و وزن آن دقت داشته باشید. دقت کنید که یاقوت به بهترین نحو برش خورده باشد. برش صحیح سنگ بازگشت نور را افزایش می‌دهد. قیمت یاقوت کبود آبی‌رنگ بستگی به وزن آن داشته و سنگ‌های ۲، ۳ و ۴ قیراطی آن دارای قیمت‌های بالایی هستند. استفاده از طلا در کنار یاقوت کبود آبی به‌عنوان بهترین ترکیب شناخته می‌شود، زیرا هر دو ماده یکدیگر را از نظر ارزش زیباشناختی و اهمیت، پشتیبانی می‌کنند.

اقسام یاقوت کبود

سافیر کشمیر، سفایر شرقی یا برمه، سفایر سیام یا تایلندی، سفایر سیلان، سریلانکا، سفایر مونتانا، سفایر آفریقایی، سفایر استرالیایی و گوئدا (Gueda) از انواع جواهر یاقوت هستند.

خواص معنوی یاقوت کبود

یاقوت به دلیل رنگ زیبا و ظاهر دلفریبی که دارد نسبت به سایر سنگ‌های تزئینی پرطرفدارتر است و جزو جواهرات با قیمت بالا محسوب می‌شود. این سنگ خوش یمن، انرژی مثبت فراوانی به دارنده خود می‌دهد و اضطراب، خوف، تردید و ترس را از بین می‌برد. یاقوت کبود قرن‌ها سلاطین را از فتنه و دسایس و بلایا و چشم زخم دور نگه داشته، این سنگ طلسم ثروت توام با آرامش و آسایش است. یاقوت کبود نماد فصل پاییز بوده و برای مدیتیشن بسیار مناسب است. صاحب آن می‌تواند آینده را پیشگویی کند. یاقوت کبود نشانه فرزانگی و دانایی بوده است. یاقوت کبود روی چاکراهای تاج و چشم سوم و گلو تاثیر گذار می‌باشد. یاقوت کبود تقویت کننده نیروی حیات، کلیه‌ها، شانه‌ها، رفتار شایسته و آگاهی می‌باشد.

* داشتن نگین یاقوت، به دل استقلال داده و خوف و ترس را از بین می‌برد.

* یاقوت به روح آدمی طاقت می‌دهد و اضطراب را دور می‌سازد.

* همراه داشتن یاقوت باعث افزایش عزت و رفعت فرد صاحب آن می‌شود.

* سنگ یاقوت يكى از سنگ‌هاى مناسب براى مديتيشن است. اين سنگ با ارتعاشات خود انرژى صاحبش را تقويت مى كند و وی را در تصمیماتش حمایت می‌کند.

* در منابع آمده است استفاده از سنگ یاقوت در محدود گردن به ما کمک می‌کند تا بتوانیم قاطعانه صحبت کنیم و به طرز بیان‌مان احساسی قوی می‌دهد.

* استفاده از یاقوت در نگین انگشتری و همراه داشتن آن فرد را از برقراری ارتباطات تک بعدی حفظ می‌کند و امکان برقراری روابطی را می‌دهد که در آن تمامی نیازهای جسمی و روحی در نظر گرفته می‌شود.

نحوه مراقبت و پاکسازی یاقوت کبود

برای نگهداری یاقوت کبود فقط لازم است از تماس آتش با آن خودداری شود مخصوصا زمان ساخت و تعمیر بهتر است برای پاکسازی سنگ حتی‌الامکان از دستگاه اولتراسون استفاده شود و چنانچه این دستگاه در دسترس نبود بخارشو، آب سرد و صابون می‌تواند در بهتر کردن آن به شما کمک کند.