گوهر سینما و جواهر خانه

گوهر سینما و جواهر خانه

۹۸/۰۶/۲۸

بی‌شک همه ما بازیگر توانای خطه ادب و هنر استان فارس را می‌شناسیم. بازیگر نقش پذیر و منعطفی که برخلاف خیلی از بازیگران زن، بارها با پذیرفتن نقش‌های متفاوت از خانم خانه گرفته تا راننده و دستفروش و گریم‌های عجیب و سنگین روی صورتش نشان داده عاشق هنر بازیگری است. زن محکم و توانایی که نه تنها در عرصه کاری و حرفه‌ای شخصیتی مصمم دارد بلکه حمایتش از فرزندان پس از فوت همسر، به نقش‌های خوب‌اش مانند واکنش پنجم  به عنوان حامی خانه و خانواده صحه می‌گذارد .گوهر خیر اندیش با آن لهجه زیبای شیرازی که تقریبا در تمام بازی‌هایش نمی تواند آن را نادیده بگیرد بخشی از خاطرات جمعی همه ما را تشکیل می‌دهد و به طور قطع دنیای هنر پیشرفت خود را مدیون و مرهون هنرمندانی از جمله گوهر خیر اندیش می‌داند که هم و غم خود را برای پیشرفت و توسعه این هنر به کار گرفته‌اند.

گوهر خیراندیش در اول شهریور ۱۳۳۳، درشیرازبه دنیا آمد او  بازیگر و مدرس پیشکسوت سینما، تئاتر، تلویزیون و گوینده رادیو است. از سال ۱۳۴۹ و در دوران دبیرستان فعالیت او با گروه تئاتر در شیراز آغاز شد و در همین سال بود که با جمشید اسماعیل‌خانی آشنا شد.

این آشنایی منجر به ازدواج این‌دو شد به گفته خودش: در کلاس نهم مشغول تحصیل بودم که جمشید عزیز به دبیرستان ما آمد و به عنوان کارگردان مرا برای اجرای نمایشنامه «عروس» نوشته خانم فریده فرجام انتخاب کرد و از همانجا آشنایی ما شروع شد. بعد از آن مادرم درخواست کرد که اگر شما همدیگر را دوست دارید با هم عقد کنید، اما چون دبیرستان می‌رفتم و به لحاظ قوانین مدرسه برایم مشکل پیش می‌آمد وقتی عقد کردیم در شناسنامه‌ام قید نشد تا وقتی که دیپلم گرفتم و همزمان با دنیا آوردن پسرم، هم اسم اسماعیل خانی در شناسنامه‌ام ثبت شد و هم اسم پسرم. حاصل این پیوند یک پسر و دو دختر به نام‌های امید، آزاده و آناهیتا است. او با همسرش در شیراز به فعالیت تئاتر می‌پرداختند این بانوی هنرمند همزمان کارمند اداره فرهنگ و هنر شیراز نیز بود. گوهر خیراندیش در سال ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران قبول شد و به همراه همسر و فرزندانش به تهران نقل مکان کرد و مدرک کارشناسی بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای زیبا را گرفت در کنار درس خواندن به فعالیت‌های تئاتری پرداخت و در همین زمان به عنوان کارشناس امور هنری ارشاد استان تهران نیز به فعالیت پرداخت. خیراندیش سپس بازی در سینما، تئاتر و تلویزیون را ادامه می‌دادو  به طور رسمی با فیلم «روزهای انتظار» فعالیتش را در سینما آغاز کرد او با فیلم «بانو» خوش درخشید و چندین سال هم در برنامه صدای عبرت شبکه سراسری رادیو به فعالیت مشغول شد.

بی‌تردید این بانوی هنرمند و محبوب یکی از استادان ثابت کانون سینماگران جوان است که سابقه برگزاری کارگاه آموزشی در چند دانشگاه معتبر آمریکا را هم دارد و جذابیت کارهایش در ایفای در نقش‌های متفاوت از توانایی‌های ذاتی او خبر می‌دهد. اگر چه در طی سال‌های متمادی فعالیتش دچار آسیبب‌های جسمی از جمله مصدومیت در حین تصویر برداری سریال تلویزیونی دیوار به دیوار و یا سانحه تصادف در هنگام ایفای نقش در فیلم آذر، شهدخت، پرویز و دیگران، به کارگردانی بهروز افخمی شداما علاقه وی به این هنربه حدی بود که این مصائب نتوانست خللی در روند فعالیت‌هایش ایجاد کند. آزاده اسماعیل خانی، در سال ۱۳۹۳در سریال معمای شاه کنار مادرش به ایفای نقش پرداخت.

همسرش مرحوم، جمشید اسماعیل خانی در سال ۱۳۲۹ در فرگ از توابع داراب متولد شد  بازی در تئاتر را سال ۱۳۴۹ تجربه کرد. آغاز بازیگری این هنرمند با اخلاق و دوست داشتنی سینما، تلویزیون و تئاتر در سینما از سال ۱۳۶۸ با فیلم «زیر بام‌های شهر» به کارگردانی اصغر‌هاشمی بود. آخرین با زی او با گوهر خیراندیش فیلم «نان، عشق و موتور ۱۰۰۰» ساخته ابوالحسن داوودی بود جمشید اسماعیل خانی در سال ۱۳۸۱ فوت کرد.

* لس آنجلس تهران

* ۱۳۹۷: فیلمی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی تینا پاکروان و نویسندگی تینا پاکروان و آنالی اکبری، است.  این فیلم قصه دو مرد را بازگو می‌کند که از شهر فرشتگان (لس آنجلس) به تهران می‌آیند. یکی از آن دو (ژوبین) بخاطر مادربزرگ مریضش به تهران آمده و دیگری (بهروز) به دنبال مرگ پدرش مجبور شده است به تهران بیاید. بهروزکه یک نقاش فرانسوی است در پی به دست آوردن آثار نقاشی بجا مانده از کلکسیون پدرش است. اما طی ماجراهای فیلم بر ملا می‌شود که بهروز حقه باز است و دروغ می‌گوید و هویت دیگری دارد. او که سال‌ها پیش به همراه پدرش از ایران فرار کرده و  پس از دزدیدن تابلوهای هنری یک گالری به ایران بازگشته و…

* شیفت شب

* ۱۳۹۳: فیلمی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی نیکی کریمی و نویسندگی نیکی کریمی ساخته شده است و روایت زنی به نام ناهید است که در اثر تغییر رفتار همسرش و خبرهایی که از دوستان او می‌شنود به او شک می‌کند و به دنبال او می‌رود و متوجه می‌شود که شوهرش به دلیل برداشت مبلغ زیادی از حساب شرکت اخراج شده و در آژانسی که کار می‌کرده نیز مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان نزول گرفته و به دنبال شریکیش که از او کلاه‌برداری کرده می‌گردد. همسر ناهید مدتی ناپدید می‌شود و در این مدت ناهید و برادر همسرش مبلغ نزول گرفته شده و بدهی شرکت را باز پس می‌دهند و او را می‌یابند تا به خانه بازگردانند.

* ایران برگر

۱۳۹۳: ایران برگر فیلمی به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی است دو خان به نام‌های فتح اله خان و امراله خان بر سر انتخابات شوراها در یک روستا با یکدیگر رقابت می‌کنند و داستان‌های جالبی را رقم می‌زنند که خود و دیگران را درگیر می‌کنند و… فروش فیلم در کل کشور در بهار ۱۳۹۴ از رقم پنج میلیارد تومان گذشت.

* ارتفاع پست

۱۳۸۰: قاسم، جنگ زده‌ای است که در اثر مشکلات مالی تصمیم می‌گیرد با ربودن هواپیمای مقصد بندرعباس آن را به دوبی هدایت کند. او خانواده‌اش را نیز همراه کرده است، اما همسرش نرگس از ماجرا و تصمیم قاسم باخبر است و بقیه برای یافتن کار و زندگی بهتر در محلی جدید با او همراه می‌شوند قاسم برای این کار اسلحه‌ای تهیه کرده که در آخرین لحظات همسرش به او می‌گوید که آن را نیاورده قاسم هم مجبور می‌شود با حمله به یکی از محافظین هواپیما اسلحه او را تصاحب کند و… کارگردان این فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا است.

* توکیو بدون توقف

۱۳۸۱: این فیلم به کارگردانی سعید عالم زاده ساخته شد برادری مجنون، خواهری معصوم، عمه‌ای عجیب، پسری عاشق و پررو و بلیتی برای توکیو، مایه‌های طنز این فیلم را تشکیل می‌دهند .تعصبات خانوادگی برادر زندگی دو زن خانواده را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد تا جائیکه….

* رسم عاشق‌کشی:

فیلمی به کارگردانی و نویسندگی خسرو معصومی ساخته ۱۳۸۱ است پدر جلال موقع قطع یکی از درختان جنگلی در شمال دستگیر می‌شود و به زندان می‌افتد. پس از این اتفاق، اره‌ای که میرزاآقا به پدر جلال داده بود ضبط می‌شود و اعضای خانواده در غیاب پدر مجبور می‌شوند هزینه اره را بپردازند. لطیف سرباز اهری پاسگاه روستا، به ماجان (خواهر جلال) علاقه دارد و چون باجی (مادر جلال) لطیف را حین بردن شوهرش به زندان دیده، در مورد ازدواج این دو تغییر عقیده می‌دهد. جلال با دیدن تلاش فراوان مادرش و رفتار نامناسب میرزاآقا با او، تصمیم می‌گیرد که….

* میوه ممنوعه:

مجموعه‌ای تلویزیونی به کارگردانی حسن فتحی و محصول سال ۱۳۸۶ است «میوه ممنوعه» داستان فردی متدین به نام حاج یونس است. بازرگانی که به اصول دینی اعتقاد دارد و اهل حرام و حلال است اما اتفاقاتی در زندگی‌اش پیش می‌آید که او را درگیر ماجراهایی می‌کند و…

* بانو:

بانو به کارگردانی و نویسندگی داریوش مهرجویی در سال ۱۳۷۰ ساخته شده است. مریم همسر محمود متوجه می‌شود که او برای پیوستن به زنی مطلقه قصد ترک و جدایی از وی را دارد. بانو پس از تنها شدن، جهت تسکین درد خود و برای یافتن همدم، کرمعلی باغبان همسایه و همسر بیمارش را به خانه مجلل خود دعوت می‌کند. فیلم، شرح احوال بانو است که با حضور مهمانان جدید در خانه خود، در ابتدا احساس خشنودی می‌کند، ولی به تدریج متوجه دزدی‌های قربان سالار که از خویشاوندان کرمعلی است و به واسطه او مهمان بانوشده‌است می‌شود و….

جوایز و افتخارات:

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم «ارتفاع پست» در بیستمین جشنواره فیلم فجر،۱۳۸۱

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم «رسم عاشق‌کشی» در بیست و دومین جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۲

تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم «دعوت» در دوازدهمین جشن خانه سینما، ۱۳۸۷

تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم «دنیا» در هفتمین جشن خانه سینما، ۱۳۸۲

تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم «واکنش پنجم» در هفتمین جشن خانه سینما، ۱۳۸۲