رنگ درمانی

رنگ درمانی


رنگ درمانی

۱۳۹۸/۰۷/۰۱-در طب‌سنتی و مکمل راه‌های بسیار زیادی برای درمان بیماری‌های مختلف وجود دارد که یکی از آن‌ها رنگ درمانی است. در منابع مختلف طب‌سنتی برای هر چیزی مزاجی قائل شده‌اند که از آن جمله می‌توان به مزاج رنگ‌ها اشاره کرد. هر یک از رنگ‌های اصلی دارای مزاج خاص خود هستند که در بدن انسان ایجاد خلط خاصی می‌نمایند و باعث تغییرات ویژه‌ای می‌شوند که در این نوشتار به بخش‌های عمده آن اشاره می‌نماییم.

رنگ درمانی یا درمان دردها به وسیله رنگ‌ها مقوله‌ای است به علم پزشکی پیشرفته امروزی هم مربوط می‌شود و در بسیاری از موارد روان‌شناسان برای پیشگیری و یا درمان بیماری‌های روحی و روانی از رنگ درمانی استفاده می‌کنند.

به طور کلی باید گفت که اگر نور خورشید به یک منشور بتابد ۷ رنگ را ایجاد خواهد کرد که هر یک دارای خصوصیات خاص خود هستند و در بدن انسان ایجاد انرژی و تغییر و تحول خاص می‌کند. تمام رنگ‌ها فرکانس و طول موج خاص خود را دارند.

رنگ‌هایی که از منشور خارج می‌شود رنگ‌های تشکیل‌دهنده رنگین‌کمان است.

رنگ‌ها را در یک تقسیم‌بندی کلی به دو دسته تقسیم می‌کنند

۱٫ قرمز، زرد، آبی که رنگ‌های اصلی هستند و از ترکیب رنگ دیگری به وجود نمی‌آیند.

۲٫ رنگ‌های غیراصلی یا ترکیبی که از ترکیب رنگ‌های اصلی با سفید و سیاه ایجاد می‌گردد.

در تقسیم‌بندی رنگ‌های اصلی رنگ‌های قرمز و زرد را گرم و آبی را سرد می‌دانند که برای طراحی و دکوراسیون منزل و … از آن استفاده‌های خاصی می‌شود. رنگ‌های گرم زرد، قرمز، بنفش، سبز هستند.

رنگ‌های گرم محرک سیستم عصبی بوده و احساسات را تشدید می‌کنند. این دسته از رنگ‌ها به وضوح قابل رویت بوده جلب و توجه می‌کنند.

رنگ‌های آبی، سبز، بنفش در چرخه رنگ‌ها و در نیمه آبی دایره رنگ‌ها می‌توانند سرد محسوب شوند چون باعث آرامش می‌شوند و در هارمونی اطراف ما زیاد به چشم نمی‌آیند.

طول موج رنگ‌ها در سردی و گرمی آن‌ها بسیار موثر است که خود در بحث رنگ‌شناسی و علم فیزیک مبحثی گسترده دارد.

منشا اصلی رنگ‌ها در طبیعت نور خورشید است و برخلاف اعتقاد همگان نور خورشید زرد نیست بلکه سفید است که به چشم ما زرد می‌آید.

تاریخچه رنگ درمانی در طب کهن

تاریخچه استفاده از رنگ در درمان و پیشگیری بیماری‌ها به زمان مصر باستان و در معابد فراعنه و همچنین هند در طب آیورودا برمی‌گردد طبیبان معتقد بودند بعضی از رنگ‌ها با هر یک از هفت چاکرای بدن در ارتباط است که هر یک از این چاکراها مرکز انرژی و نماینده یک عضو و یک جنبه از روح انسان است. هر رنگ می‌تواند با طول موج‌های خاصی که دارد در بدن انسان تاثیرات مثبت یا منفی گذاشته و باعث گرمی و سردی امید و نامیدی، آرامش یا تنش و … شود.

در اینجا به برخی خواص و تاثیرات رنگ‌ها اشاره می‌کنیم.

*رنگ سبز: رنگ سبز رنگ معتدل است و گرایش به سوی گرمی آرام‌بخش دارد. هر گاه در معرض دید انسان‌های ناامید قرار می‌گیرید از رنگ سبز استفاده کنید.

به دلیل آرامش موجود در رنگ سبز در اطاق عمل پزشکان و پرستاران از این رنگ استفاده می‌کنند. حضور در طبیعت و مشاهده سبزی درختان و گیاهان برای افراد افسرده و ناامید بسیار موثر و به عنوان یک درمان می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد. در محیط خانه رنگ سبز گیاهان می‌تواند در درمان بسیاری از مشکلات روحی موثر باشد.

*رنگ آبی: این رنگ که بنا به تدبیر و حکمت خداوند متعال رنگ آسمان نیز هست باعث اعتدال شده و موافق همه‌ی مزاج‌هاست. اکثریت مخلوقات حیوانی رنگ آبی آسمان را دوست دارند و از دیدن آن لذت می‌برند و به اعتدال می‌رسند.

*رنگ قرمز: این رنگ که یکی از رنگ‌های اصلی است دارای طول موج مناسبی است که در بدن گرمی و تحرک ایجاد می‌کند و موجب شادی و نشاط و انرژی در بدن می‌‌شود. این رنگ برای افرادی با مزاج سرد مناسب است. چرا که در وجود این افراد باعث تحرک – نشاط و گرمی می‌شود.

*رنگ‌های سفید و سیاه: هر چند که برخی معتقدند که این دو، رنگ نیستند و نشانه فقدان رنگ هستند اما در طب‌سنتی رنگ سیاه و سفید هر دو سرد تلقی می‌شوند که البته سردی رنگ سیاه از سفید بیشتر است.

*رنگ‌های آجری – رنگ خاکی – گندم‌گون نیز معتدل و آرام‌بخش هستند.

*رنگ‌ طوسی – سرد و مختل کننده انرژی است به همین دلیل لباس زندانیان را از رنگ طوسی انتخاب می‌کنند.

باید توجه داشت که افراد باید به تناسب مزاج، سن، روحیات و … خود نسبت به انتخاب رنگ لباس، کفش، اطاق خواب و لوازم محیط اطراف خود اقدام کنند تا نهایت استفاده و بهره‌برداری را از رنگ درمانی ببرند. شناخت مزاج و خواص رنگ‌ها در زندگی بسیار موثر است.

مثلا افرادی که دارای سردمزاجی جنسی هستند و یا میل جنسی آنان کم شده می‌توانند با پوشیدن کفش زرد و یا رنگ‌آمیزی بخشی از دیوار اطاق خواب خود به رنگ زرد باعث افزایش میل و توان جنسی خود شوند.

در خاتمه چند نسخه رنگ درمانی در درمان و پیگیری از بیماری‌ها را ارائه می‌دهیم.

۱٫ برای کاهش فشارخون رنگ آبی مناسب است. رنگ آبی همچنین برای بی‌خوابی و کاهش استرس و اضطراب، آسم، افزایش قدرت و تقویت سیستم ایمنی بدن، آدم‌های عصبی و هیجانی و … کاربرد دارد. متخصصان یوگا معتقدند که رنگ آبی رنگ مدیتیشن است و ضمیر ناخودآگاه انسان را فعال کرده و روحی از خودگذشتگی آرامش و صمیمیت را در انسان تقویت می‌کند.

۲٫ رنگ قرمز به دلیل ارتباطی که با چاکرای استخوان خاجی بدن دارد برای کم‌خونی و ساخت گلبول‌های قرمز موثر است و بسیاری از عوارض ناشی از کم‌خونی و کاهش انرژی و افت فشار در بدن را کنترل می‌کند. رنگ قرمز تاثیر ویژه‌ای بر درمان ناباروری دارد. این رنگ موجب افزایش جریان خون شده و در درمان سرماخوردگی، کم‌خونی، کاهش جریان خون تاثیر دارد باعث افزایش توان و میل جنسی نیز می‌شود.

رنگ قرمز بالاترین طیف را در میان رنگ‌ها دارد.

*رنگ سبز در درمان استرس اضطراب و بی‌خوابی نقش به‌سزایی دارد و به خاطر ارتباطی که با چاکرای قلب دارد باعث تنظیم انرژی حیاتی در قلب شده و حساسیت و احساسات انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به اعتقاد درمانگران، رنگ سبز متعادل کننده رشد انسان است و خاصیت تسکین‌دهنده و آرام‌بخشی دارد. و در کنترل فشارخون نیز بسیار موثر است.

*رنگ فیروزه‌ای باعث تسکین عوارض پوستی ناشی از آفتاب سوختگی و التهاب پوستی ناشی از تابش نور خورشید می‌شود.

این رنگ می‌تواند عملکرد جذب رطوبت مورد نیاز بدن را توسط سلول‌های پوستی افزایش دهد و به این ترتیب احتمال آفتاب سوختگی را در فصل تابستان به حداقل ممکن برساند.

در خاتمه یادآور می‌شوم جهت رنگ‌درمانی و استفاده هر چه بهتر از خواص شگفت‌انگیز آن‌ها بایستی به مزاج، جنس، سن، نوع تغذیه و محل زندگی و … توجه نمود و از تجربیات افراد خبره در این زمینه بهره‌برداری نمود.

۹۸/۰۷/۰۱