زینب ،پرستار نهضت و انقلاب

زینب ،پرستار نهضت و انقلاب

نویسنده: علی مهدی پور

۱۳۹۸/۰۷/۱۰

حضرت زینب (س)، در تمام عرصه‌های زندگی خود الگویی برای تمام حقیقت جویان عالم به شمار می‌رود. جایگاه علمی بالا، صبر و استقامت و مدیریت و تدبیر کاروان اسرا پس از واقعه کربلا، از بازرترین ویژگی های شخصیتی این بانوی بزرگوار است و در اینجا می‌کوشیم او را بهتر بشناسیم ….

ولادت

حضرت زینب (س) در خانواده‌ای به دنیا آمد که به طهارت و پاکی شهرت داشت، در خانواده‌ای که آیه «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا» بر عصمتش صحه می‌گذارد. مورخان، زمان دقیق این تولد را به رغم اهمیتی که دارد ضبط نکرده اند.با این حال، عالمانی چون علامه مجلسی این ولادت را در سال پنجم هجری دانسته اند .

هنگامی که عقیله بنی هاشم متولد شد. پیامبر در سفر بود، از این رو مادرش فاطمه (س) از علی (ع) خواست نامی برای این نوزاد معین کند . اما علی (ع) امتناع نمود و این امر را به بازگشت پیامبر واگذار کرد . وقتی پیامبر از سفر برگشت ضمن ابراز خشنودی و خرسندی فرمود: «فرزندان فاطمه فرزندان منند ولی خداوند درباره آن تصمیم می‌گیرد» جبرائیل نازل شد، ضمن ابلاغ سلام خداوند گفت باری تعالی می‌فرماید: «نام این دختر را زینب بگذار که این نام را در لوح محفوظ نوشته ام» آن گاه رسول خدا زینب را گرفت و بوسید و فرمود: «توصیه می‌کنم همه این دختر را احترام کنند که او مانند خدیجه است». یعنی حضرت زینب بسان خدیجه کبری با صبر و استقامت و ایثار موجب رشد و تعالی این دین مقدس خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین بعد زندگی حضرت زینب، نقش ویژه‌ی ایشان در کربلا و دوران اسارت است. پس از واقعه عاشورا و بازگشت به مدینه در مجالس به سخنوری و افشاگری می‌‌پرداخت.

ایشان اسوه ای حسنه در ایمان، عفاف، عبادت، تربیت فرزند ، صبر و استقامت و تدبیر در امور می‌باشند همه‌ زنان و مردان باید در مکتب این بزرگ زن جهان اسلام به فراگیری درس بپردازند.

این بانوی بزرگوار اسلام، با نگاهی جامع به نظام هستی و کار پروردگار، شهادت امام حسین(ع) و اسیری خود را در راه حفظ ارزش‌ها، زیبا می‌بیند لذا در جواب ابن‌زیاد، می‌فرماید جز زیبایی چیزی ندیدم.

عفاف

آن حضرت زمانی که با فاجعه عظیم به آتش کشیدن خیمه‌ها و حمله به حریم رسول‌الله مواجه می‌شود به “تل‌زینبیه”رفت و عمرسعد را ندا داد که برای غارت خیمه‌ها، لحظه‌ای درنگ کنند، تا زنان اهل حرم اموال، لباس‌ها و زیورآلات خود را درآورده یک جا گرد آورند تا یزیدیان به یغما ببرند. او با این تدبیر، زنان و کودکان را از دست درازی سپاه یزید، نجات داد. حضرت زینب(س) خود همه اسیران را بر اشتران سوار کرد تا دست نامحرم به سوی آنان دراز نشود. بنابراین زن مسلمان می‌تواند با الگوپذیری از حضرت زینب (س) در عرصه دفاع از حق با حفظ حجاب، عفاف، متانت و رعایت حدود الهی مشارکت کند.

«عابده آل علی»

حضرت زینب کبری (س)، هیچ‌گاه تهجد را ترک نکرد. آنچنان به عبادت می‌پرداخت که ملقب به «عابده آل علی» شد. فاطمه دختر امام حسین (ع) می‌گوید: «عمه‌ام زینب در تمام شب عاشورا در محراب خویش ایستاده و به پروردگار خویش استغاثه می‌کرد. ارتباط حضرت زینب (س) با خداوند آن‌گونه بود که هنگام وداع، امام حسین (ع ) به خواهرش فرمود: خواهرم! مرا در نمازهای شب، فراموش نکن.

سيد عبدالحسين شرف‌الدين كه از مفاخر اسلام محسوب می‌شود درباره ايشان می‌گويد: «بزرگوارتر از نظر اخلاق، مثل حضرت زينب ديده نشده است. خشم و غضب بر او چيره نشد و از مقامش كم نكرد و هيچ عالمی بر حلم و صبرش غالب نگشت. در تيز هوشی و صفای باطن و قوت دل و اطمينان قلب، آيتی از آیات خداست ….

حضرت زينب(س) ضمن انجام رسالت مهم و تبليغ نهضت حسينی، از پرستاری بيمار كربلا، با تحمل آن همه سختی‌ها و ناملايمات غافل نبود. اما از انصاف به دور است كسی كه خانم زينب را صرفاً پرستار بيمار بداند، چرا كه پرستاری از بيمار يكی از كوچكترين مسئوليت‌های حضرت بود. مقام زينب (س) آنقدر والا و عظيم است كه بايد ايشان را پرستار نهضت و انقلاب حسينی بناميم. زيرا اين پرستاری، به مراتب مهمتر و سرنوشت‌سازتر از پرستاری بيمار بود. زينب(س) نقش حفاظت از قيام خونبار حسينی را بر عهده داشت كه اگر چنين نبود، خون امام حسين عليه السلام پايمال می‌گشت. حضرت زينب(س) در پسِ آن مصيبت‌ها، آنچنان بار سنگين پرچم ولايت را بر دوش گرفت و در برابر كفر ايستاد و خطابه خواند تا مردم را بيدار كرد و پس از آن حركت‌های اسلامی ايجاد شد.

به راستی چه رادمردی است اين زن، كه با آنهمه مصيبت‌های سخت كه هر يك كوهی را به لرزه در می‌آورد و انسان را مضطرب و از خود بی‌خبر می‌سازد، در برابر سنگدل‌ترين، تندخوترين و تبهكارترين انسان روی زمين، آن سان با كبر و مناعت برخورد می‌كند كه همه را به شگفتی وامی‌دارد. زن مگو، مرد آفرين روزگار ….