‌ (OPAL)وفاداری‌ و امید، ملكه‌ گوهرها

‌ (OPAL)وفاداری‌ و امید، ملكه‌ گوهرها


۱۳۹۸/۰۷/۱۰

بسیاری از مردم دنیا بر این باورند که متولدین هر ماه بر مبنای برج فلکی ای که در آن به دنیا آمده اند دارای سنگ‌های درمانی (مادی و معنوی) خود هستند. داستان‌ها و افسانه‌های زیادی در تاثیر  شفا بخشی و خواص درمانی  هر سنگ با متولدین اش وجود دارد اما آنچه مسلم است استفاده از  این سنگ‌ می‌تواند برای درمانبرخی از بیماری‌ها یا متعادل کردن قوای روحی و دماغی فرد موثر باشند.

واژه‌ «اوپال‌» به معنای ” دیدن تغییر رنگ”است.اوپال‌ (OPAL) را در مشرق ‌زمین‌ به سمبل‌ وفاداری‌ و امید می‌‌شناسند. عرب‌ها اعتقاد دارند این‌ سنگ‌ از بهشت‌ روی‌ زمین‌ افتاده‌، ظاهراً حالت‌ نورانی‌ آن‌ باعث‌ به ‌وجود آمدن‌ این‌ باور شده‌ است.یونانی‌ها نیز معتقدند اوپال‌ باعث‌ دوراندیشی‌ شده و ازبرخی امراض‌ جلوگیری‌ می‌‌كند؛ شكسپیر آن‌ را ملكه‌ گوهرها می‌‌داند. اما غربی‌‌ها اوپال‌ را بدشگون‌ می‌‌دانستند چون‌ والتراسكات ،نویسنده‌ نامدار اسكاتلندی ‌به‌ طور غیرعمد در یكی‌ از داستان‌هایش‌ اوپال‌ را سنگی‌ منفی‌ و بدیمن معرفی‌ كرده؛ درست‌ برعكس‌ شرقی‌‌ها كه‌ هرچه‌ صفات‌ و درجات‌ نیكوست‌ برای‌ این سنگ‌ زیبا‌ در نظر دارند.رنگ اوپال و محیط اطرافش،در درخشش این گوهر موثر است .در داخل این سنگ زیبا ،کریستال‌های متنوعی وجود دارد و دلیل آن وجود ذرات ریز آب و هواست . اوپال یک جواهر نادر و بسیار کمیاب است و متأسفانه به همان اندازه که کمیاب است، به همان اندازه شکننده نیز هست.

خواص معنوی اوپال:

اوپال‌ به‌ طلسم‌ خوشبختی‌ معروف‌ است‌ این‌ سنگ‌ تأثیر مثبتی‌ در روح‌ و روان‌ دارد، زیرا همان‌ طور كه‌ گفته شد به‌ سنگ‌ امید و خوشبختی معروف‌ است‌. همراه ‌داشتن‌ آن‌ در انسان‌ شادی‌ ایجاد می‌‌كند و مانع‌ نگرانی، افسردگی ، سستی‌ و رخوت‌ می‌‌شود .اكثر هنرمندان‌ به‌ خصوص‌ نقاشان، موسیقی دان‌ها و هنرپیشگان‌ به دلیل هفت رنگ بودن اوپال از آن‌ استفاده‌ می‌‌كنند اوپال از جمله‌ جواهرات‌ زیبایی‌ است‌ كه‌ داشتن‌ آن‌ نشانهِ سلیقه‌ و درك‌ خاص‌ از سنگ‌های‌ قیمتی‌ است؛ زیرا دارنده‌ آن‌ باید حتماً به‌ خواص‌ و اهمیت‌ این‌ سنگ‌ پی‌ برده‌ است. این سنگ قادر به از بین بردن افسردگی، و یافتن عشق حقیقی است و موجب افزایش خلاقیت و اصالت می‌شودو

به علت ویژگی جذب بالای آن، می‌تواند افکار و احساسات منفی را از بین ببرد. نگاه‌ كردن‌ به‌ این‌ سنگ‌ زیبا، چشم‌ها را به‌ روی‌ زندگی‌ باز می‌‌كند و باعث‌ ایجاد شعف‌ و امید، و تقویت‌ صفات‌ نیكو خواهد شد.

اوپال چاکرای ششم و هفتم را متعادل می کند.این سنگ الهام و شهود است و خلاقیت ،تخیل و حافظه را تقویت می کند .همچنین فرد را از حصارهای خودساخته رها می سازد.این سنگ انرژی شفادهی را در سراسر بدن می پراکند.اوپال بی نهایت به انرژی ها و ارتعاشات دارنده خود حساس است و دقیقا همان ارتعاشات را منعکس می کند اگر شخص به قدرت این سنگ معتقد است باید بداند این گوهر همان قدر که منعکس کننده انرژی های مثبت است به همان نسبت انرژی های منفی را نیز به صاحبش منعکس می کند.به این ترتیب اوپال خودداری کمتر،خود جوشی بیشتر،تخیل رهاتر،تصورات واضح تر و خواب های روشن تر را به ارمغان می آورد.

خواص درمانی:

سنگ‌ اوپال‌ را برای‌ تسكین‌ دردهای‌ روده‌ و ورم‌ معده، به ‌جریان ‌انداختن‌ خون‌ و افزایش‌ گلبول‌های‌ قرمز به‌ كار می‌‌برند.اوپال غدد را تحریک کرده و سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند. این سنگ زیبا در درمان کلیه و تقویت دستگاه تولید مثل موثر است و می تواند به رمان لارنژیت،تیرویید و گلو درد کمک کند.

تقسیم بندی اوپال:

از انواع‌ اوپال‌ می‌‌توان‌ به‌ اوپال‌ آتشین‌، اوپال‌ معمولی  و اوپال‌ آبی‌ مكزیكی‌ اشاره‌ كرد. اوپال قیمتی، بخاطر ویژگی انکسار نورش که در نتیجۀ رنگ‌های رنگین کمانی است معروف است از این ویژگی به عنوان “بازی نور” یاد می‌شود.اوپال آتشی برخی اوقات رنگ کمی از خود دارد اما بیشتر بخاطر رنگ شفاف بدنۀ آن شناخته می‌شود.اوپال معمولی اغلب مات، نیمه شفاف، و فاقد بازی نور است.

اوپال‌ از جمله‌ سنگ‌‌های‌ قیمتی‌ و دارای‌ طیف‌ وسیعی‌ از رنگ‌هاست. این‌ سنگ‌ تلألو و بازی‌ نور دارد. نوع‌ زرد و قرمز آتشی‌ آن جزو گرانبهاترین‌ ‌ سنگ‌هاهستند. اوپال‌ در رنگ‌‌های‌ سفید، خاكستری، نارنجی، آبی، سبز، خاكستری‌ سیر و سیاه‌ مایل‌ به‌ خاكستری‌ و یا تركیبی‌ هم وجود دارد.

جنس کانی:

اوپال از سلیکاهای آبداراست که با دمای پایین ته نشین می‌شود و جزو سنگ‌های رسوبی به حساب می‌آید. اوپال می‌تواند در ترک‌ها ، اتصالات و حفره‌ها ، صخره‌های رسوبی ، آتش فشانی و دگرگونی ته نشین شود. معمولا ۳ تا ۳۰ % اوپال ، آب است و می‌تواند از شفاف تا مات تغییر رنگ داشته باشد. هرچقدر زمینه سنگ اوپال ، تیره تر باشد تا پدیده آن واضح تردیده شود، با ارزش تراست، پس به طور کلی اوپال سیاه (black opal) از اوپال سفید (white opal) ارزش بیشتری دارد.

معادن اوپال

بزرگترین معادن اوپال در استرالیا(ماسه سنگ)،برزیل(آتشفشانی)، مکزیک(گدازه‌های تجزیه نشده)، آمریکا( نوادا, اورگان)(آتشفشانی)، گواتمالا، هندوراس(گدازه‌های تجزیه نشده)،اندونزی(آتشفشانی)چکسلواکی(گدازه‌های آتشفشانی)،تانزانیا و عمان وجود دارد.

اوپال چند لایه«Assmbled»

همان طور که گفته شد، تمام اوپال‌ها دارای مقداری آب هستند و آنها که دارای درصد بالاتری آب بوده، ممکن است آب خود را از دست بدهند وترک بردارند ودوام سنگ اوپال کم شود. به همین دلیل برای جلوگیری از شکسته شدن آن ، از سنگ های کریستال و اونیکس برای دولایه و یا سه لایه کردن آنها  استفاده می‌شود. معمولاً سنگ کریستال را بالا و اونیکس را پایین می‌گذارند.

مراقبت و نگهداری:

سنگ‌ اوپال‌ در برابر فشار و ضربه‌ حساس‌ است. همچنین‌ اسیدها و محلول‌های‌ قلیایی‌ و حتی‌ عطر و لوازم‌ آرایشی‌ به‌ آن‌ آسیب‌ می‌‌رساند. به‌ علت‌ شكنندگی‌ و آسیب‌‌پذیری، لازم‌ است‌ هنگام‌ سوار كردن‌ آن‌ روی‌ پایه‌ انگشتری‌ یا دیگر جواهرات، دقت‌ فراوان‌ صورت‌ گیرد.توصیه‌ می‌‌شود برای‌ نگهداری‌ و جلوگیری‌ از آسیب ‌دیدن‌ اوپال، آن‌ را كنار دیگر سنگ‌ها قرار ندهید و نیز مرتب‌ در آب‌ سرد بدون‌ مواد، شست‌وشو دهید تا آب‌ موجود در آن‌ تبخیر نشود .در مراقبت از این سنگ قیمتی همواره باید این نکته را در نظر داشته باشید که رطوبت کافی را برای این سنگ فراهم نمایید تا به این صورت از خشکی و ترک بر داشتن آن جلوگیری به عمل آورید.

سنگ ملی استرالیا:

معادن‌ اصلی‌ یعنی ۹۷% این‌ سنگ‌ در نیو ساوث ویلز( ایالتی‌ در جنوب‌ شرقی‌ استرالیا) و در جنوب‌ استرالیاست. عمده‌ اوپال استخراجی‌ در دنیا امروزه‌ از این‌ مناطق‌ است.ذخایر دیگر اپال (Opal) در كشورهای‌ برزیل، گواتمالا، هندوراس، ایالات‌ متحد آمریكا و ژاپن‌ وجود دارد. تا پیش‌ از قرن‌ اخیر، بهترین‌ معادن‌ اوپال در كشور چک واسلواكی‌ بوده‌ است. برخی از افراد بومی در رابطه با اوپال عقایدی دارند، آن‌ها معتقدند که نیرویی توسط رنگین کمان در سراسر جهان منتشر می‌شودکه این نیرو تأثیر زیادی در تریج صلح و پویایی زمین دارد.

آنها همچنین اعتقاد دارند که همه رنگ‌های رنگین کمان و آثار آن در میان سنگ‌ها باقی مانده است و

در هنگام درخشش این سنگ‌ها نیروی بی نظیری در محیط پراکنده می‌شود، یکی از این سنگ‌ها همان سنگ اوپال است. البته ذخایر دیگری از اوپال نیز در کویینزلند یافت می‌شود.

بهسازی اوپال

برای تقویت پدیده بازی با رنگ در اوپال، سنگ را بااسید رقیق شده و شکر رنگ می‌کنندکه باعث تیره شدن زمینه سنگ می‌شود.اوپال در مقابل حرارت، عکس العمل ضعیف نشان می‌دهد اما اسید هیدروفلوریدک روی این سنگ اثر می‌گذارد.اوپال را هم مثل مروارید باید هر چند وقت یکبار در آب گذاشت.