تنهای نقشی که خیلی دوست دارم و ماندگار شد نقش خولی است

تنهای نقشی که خیلی دوست دارم و ماندگار شد نقش خولی است

گفتگو اختصاصی با صدرالدین حجازی بازیگر نقش خولی در مختارنامه:

در طول بیش از ۵۰ سال عمر بازیگری‌ام تنهای نقشی که خیلی دوست دارم و ماندگار شد نقش خولی است

فاطمه شعبانی

۱۳۹۸/۰۷/۱۴

صدرالدین حجازی متولد ۱۳۲۷ شهرضا است در نوجوانی عاشق تئاتر می‌شود و در دوران هنرستان در تئاتری به نام صراف خانه عبدالله بازی می‌کند و فعالیت بازیگری‌اش از این تئاتر و این  شهر آغاز می‌گردد. حجازی بازیگری است که با جان بخشیدن به نقش‌های اغلب خاکستری و منفی در فیلم‌ها و سریال‌های مختلف برای مخاطبان شناخته شده است. این بازیگر پیشکسوت بازی در سریال ها و فیلم های روزی روزگاری، تفنگ سرپر، ناخدا خورشید و مختارنامه…. را در کارنامه خود دارد. حجازی در سریال مختار نامه نقش خولی را بازی می‌کند که در شهادت امام حسین(ع) نقش تاثیر گذاری  داشت گفتگوی ما را با این بازیگر بخوانید.

…………

* چرا غالبا به شما نقش‌های خاکستری و منفی پیشنهاد می‌دهند؟

من بازی نقش‌های منفی را دوست دارم چون نقش منفی به هیچ وجه یک بعدی نیست و درگیری‌های زیادی دارد. خوبی نقش‌های منفی در سخت بودنشان است و من هم اهل شعر و موسیقی هستم و این تناقض برایم جذابیت دارد. درحالیکه نقش‌های مثبت اغلب شعاری از کار درمی آید نمونه اش نقش خولی در مختارنامه است که می‌بینید چقدر جا برای کار کردن داشت و من هم تمام سعی و تلاشم را کردم تا این نقش خوب از آب در بیاید.

*درآوردن نقش خولی خیلی سخت بود؟

بله خیلی سخت بود، من حدود ۴-۵ ماه کار کردم و کتاب‌های مختلف که در این زمینه نوشته شده بود را مطالعه کردم. چون خولی نقشی بود که مردم یک تصوراتی از این کاراکتر داشتند باید نقش را جوری در می‌آوردم که با تصورات مردم  انطباق داشته باشد و مخاطبان این نقش را بپذیرند. در طول این ۵۰ و چند سال عمر بازیگری که بیش از ۳۰۰ نقش درسینما، تلویزیون و تئاتر کار کردم تنها نقشی که دوستش دارم و خوشبختانه ماندگار هم شد همین نقش خولی بود.

* چطور برای این نقش انتخاب شدید؟

یکروز داود میرباقری با من تماس گرفت که در سریالم برایت پنج  نقش در نظر گرفتم که چهار نقش آن بلند است و از اول تا آخر سریال هستی- در نتیجه دستمزد خوبی هم می‌گیری- یک نقش هم نقش خولی است که کوتاه است و از لحاظ مالی هم دستمزد کمتری دریافت می‌کنی اما من نقش خولی را پذیرفتم و بازی کردم و خوشبختانه یک دستمزد خاص از ایفای این نقش گرفتم.

* این دستمزد خاص چی بود؟

چند سالی از پخش سریال گذشته بود که مهندس فلاح تهیه کننده مختارنامه با من تماس گرفت که یک گروه از فرانسه آمده‌اند و با شما کار دارند. گفتم این همه نقش در سریال بود من فقط چند اپیزود کار کردم چرا با بقیه گفتگو نمی‌کنند؟ گفتند علت خاص دارد. کارگردان لبنانی که از فرانسه آمده بود. به من گفت ما در دانشگاه به عنوان طرح درس در حال بررسی هستیم که در یک سریال ۴۰ قسمتی یک نقش کوتاه  چقدر و چطور می‌تواند تاثیرگذار و ماندگار شود. ای آقایان در منزل من از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب پلان به پلان این سریال را می‌دیدند و از من می‌پرسیدند در این پلان چه حسی داشتی؟ و من هم برایشان توضیح می‌دادم. بعدها یکی از دوستانم که در پاریس کلاس بازیگری دارد به من خبر داد که سریال مختارنامه و نقش خولی را سرکلاس بازیگری به هنرجوهای فرانسوی آموزش می‌دهند. این دستمزد اصلی من از سریال مختارنامه بود. 

*سخت‌ترین سکانس بازی شما در مختارنامه کدام سکانس بود؟

سکانس دادگاه ،سخت که نه بلکه بسیار لذت‌بخش بود. همانجا که ۲ تا زن‌های خولی کنارش هستند. اولی زنی مومن و علوی و دومی رقاصه و شامی که به وعده دایرکردن رقاص خانه در کوفه با خولی ازدواج کرده است سکانس دادگاه خیلی خوب و در عین حال سخت بود.

* بعد از بازی در این نقش بازخورد خاصی از مردم دیدید؟

خیلی زیاد، در خیابان مردم من را می‌بینند چقدر اظهار لطف می‌کنند و بعضی هم به من فحش می‌دهند! و من بسیار خوشحال می‌شوم که نقشم آنقدر خوب و باورپذیر از آب در آمده که مخاطب باور کرده است من خودخولی هستم

* انگار این سریال هیچ وقت تکراری  نمی‌شود وهمیشه برای مخاطب جذابیت دارد؟

دقیقا، چون ساختار این سریال بسیار خوب و جاندار است. نویسنده خوب نوشته، کارگردان خوب کارگردانی کرده، بازیگر خوب بازی کرده و تدوینگر خوب تدوین کرده است همه اینها دست به دست هم داده تا کار خوب از آب در بیاید. داود میرباقری ریزه‌کاری‌های خاص خودش را دارد.

* در حال حاضر  مشغول چه کاری هستید؟

قرار است در سریالی به کرد  راعی و تهیه کنندگی نجاریان بازی کنم. مجموعه تلویزیونی است که به نظرم یکی دوسال طول می‌کشد تا به اتمام برسد. در کنار این‌ها تدریس خصوصی بازیگری هم دارم.