شادی، معنی و هدف زندگی

شادی، معنی و هدف زندگی


۱۳۹۸/۰۷/۲۱

نویسنده: وحید عرفانی- نویسنده و پژوهشگر در حوزه سلامت

خنده یک واکنش هیجانی است که زندگی زیستی و اجتماعی انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خنده در خانه همچون آفتاب است، بنابراین اجازه ندهید هیچ روزی آسمان خانه‌تان ابری و بدون ابراز شادی و لبخند بگذرد؛ حتی اگر با گرفتاری‌‌های زیادی دست به گریبان باشید اما بدانید، پناهگاه گرم خانه شما زیباترین و لذت بخش ترین چشمه شادی و نشاط است؛ از این رو همیشه با لبی خندان قدم به پناهگاه خود بگذارید. خانه جایی است که کودکان و والدین با فضای گرم آن پیوند دارند؛ مهر و محبت زوج‌‌ها در آن شکوفا می‌شود، بالندگی خانواده و پرورش فرزندان در آن شکل می‌گیرد و مامن و پناهگاه روح و جسم انسان است.

 بهتر است شادی‌‌های خود را با کسانی که با شما زندگی می‌کنند، قسمت نمایید. این کار روابط‌تان را با دیگران پربارتر می‌کند. برخورد همراه با يك لبخند با اعضاء خانواده تان به شماروحيه زيادي مي‌دهد، گويي شما از ته دل به يك لطيفه و يا حتي به خودتان مي‌خنديد. در آن هنگام آنان مشتاق مي‌شوند كه به شادي شما بپیوندند. تبسم، خنده و خوش اخلاق بودن هزينه‌اي ندارند، انجام آن‌ها به مهارت خاصي نيز نياز ندارند، و برای انجام آنها زماني صرف نمي شود..

ارسطو مي‌گوید: «شادي معنی و هدف زندگي است و تمام مقصود و غايت وجود انسان.» خانه‌ای که در آن صدای خنده و شادی شنیده نشود، بسیار بی‌روح و خسته کننده خواهد بود. همواره لبخند بزنید و لحظه‌‌های با ارزشی را به زندگی خود اضافه کنید. همیشه کوشش کنید سخن‌‌های شیرین و نشاط‌آور بر زبان برانید، محیط خانواده را مطلوب و شاد نمایید. هنگامی که در خانه به یکدیگر کمک می‌کنید تا زندگی شادی داشته باشید، رضایت خاطری پیدا می‌کنید که وصف‌ناپذیر است. به جای این که تلویزیون را روشن کنید یک بازی پر شور و شاد را با اعضای خانوده مشغول شوید. جشن گرفتن در تعطیلات به همراه اعضای خانواده همیشه شادی‌آفرین است.

توصیه‌‌های مهم:

* خنده را وارد زندگی کنید .به زندگی همراه با شوخ طبعی و نشاط نگاه نمایید.

* صبح‌‌ها که از خواب بیدار می‌شوید، این جمله را تکرار کنید: «امروز قصد دارم که …». زندگی همواره پر از چالش است زندگی خیلی کوتاه است.

* با لبی خندان قدم به خانه خود بگذارید.

* شادی و خنده خود را به تعویق نیندازید. شادی و تفریح را به صورت بخشي از زندگي روزمره خود در آوريد.

* با نگرش امیدوارانه به زندگی، محیط شادتری برای خود پدید آورید.

* سعی كنيد خوش برخورد، شاداب و سرحال باشيد.

* هر روز را با لبخند آغاز كنيد و با لبخند به پایان برسانید. همیشه آماده خندیدن باشید. به ويژه به خودتان. شادي را به درون هر كاري كه انجام مي‌دهيد، تزريق كنيد.

* سعي كنيد به روي خوش و شاداب به همسر و اعضاء خانواده‌تان كمك كنيد. سخاوتمندانه آنان را در شادی خود سهيم كنيد.

* با فرزندان خود بازی کنید و با گذشته‌‌های تلخ‌تان خداحافظی کنید.

* شوخ طبع و آرام باشیدو با همسرتان اوقات شادی را بگذرانید.اجازه ندهید چیزی مضطربتان کند.

* همیشه با روحیه‌ی خوب خانه را ترک کنید.

* برای تفریح کردن وقت کافی بگذارید.

* از درون قلب‌تان لبخند بزنید. اجازه دهید لبخندی که در قلب شما شکل می‌گیرد درون چشم شما جاری شود.