مادران، هوشیار باشید فاجعه در راه است

مادران، هوشیار باشید فاجعه در راه است

محصولات تراریخته

مادران، هوشیار باشید فاجعه در راه است

۱۳۹۸/۰۸/۱۲مدت‌ها است که در فروشگاه‌ها و میادین تره‌بار شاهد بروز میوه‌هایی هستیم که از لحاظ اندازه، رنگ و دیگر مختصات فیزیکی کمی غیر عادی و عجیب و غریب به نظر می‌آیند اما این غیر عادی بودن مانع از آن نیست که ما آن‌ها مصرف نکنیم اما مادرانی که برای سلامتی خود و خانواده‌هایشان اهمیت قائل هستند از این تغییرات به راحتی نمی‌گذرند .همه ما ایرانی‌ها از محصولات ژنتیکی دستکاری شده جسته و گریخته چیزهایی شنیده‌ایم با وجود این باز هم در خرید این محصولات حتی کمی تردید نمی‌کنیم و بر اساس اینکه این محصولات از نظر ظاهر کاملا سالم به نظر می‌رسند و از طرفی در میادین میوه و تره بار دولتی توزیع می‌شوند بدون تامل اقدام به خریدنشان می‌کنیم. البته سهم مادران به عنوان مدیر خرید و آشپزخانه در سلامت اعضای خانواده از نقش‌های مدبرانه  یک کدبانوی دلسوز خانواده است.

هنری کسینجر: «اگر می‌خواهید دولت‌ها را کنترل کنید قیمت نفت را کاهش دهید اما اگر قصد تسلط بر ملتی را دارید غذایشان را تامین کنید.»

به رغم هشدار‌هایی که پروفسور علی کرمی متخصص بیوتکنولوژی پزشکی و پدافند غیر عامل  برای کشت، واردات و اطلاع‌رسانی در خرید و فروش محصولات تراریخته داده است اما هنوز بسیاری از تولید کنندگان از دادن اطلاعات صحیح  به مشتری در این زمینه طفره می‌روند علت چیست؟ اگر این محصولات در سلامت کامل به مشتریان عرضه می‌شوند چرا در لیبل کالا مشخصات نحوه تولید مانند سایر کشورهای پیشرفته ثبت نمی‌شود؟ همه کشورهای پیشرفته این حق را به مشتری می‌دهند تا خریدار از سه انواع محصول، عادی که در آن از سم و کود شیمیایی استفاده، ارگانیک (سالم) که در پرورش آن‌ها بجای سم از کارهای طبیعی و روش‌های بیولوژیک استفاده می‌شود و تراریخته، gmo، (جهش یافته) یکی را انتخاب کند. پروفسور کرمی معتقد است: اصلاح محصولات در چرخه کشاورزی با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد و همین محصولات وارد سفره مردم شده است به همین دلیل مردم باید با مضرات این محصولات آشنا شونددر تولید محصولات اصلاح شده تلاش می‌شود حجم تولید افزایش و با کیفیت بالاتر به بازار عرضه شود اما دستکاری ژنتیکی که به انقلاب سبز نیز شهرت دارد زنگ خطری برای نسل‌های آتی است.

بازی با سلامت مردم دنیا

در اصلاح عادی گیاهان یا حیوانات در(gmo) یا دستکاری ژنتیکی، ژن اصلاح شده از موجود بیگانه‌ای با روش‌های مهندسی ژنتیک وارد ژنوم گیاه شده و باعث تغییراتی بنیادی در سیستم موجود زنده می‌شودو متابولیسم گیاه رذا تغییر می‌دهد به این ترتیب پس از استفاده کشاورزان از این زن به جای سم، گیاه با باکتری‌ای رشد می‌کند که این باکتری نه تنها تمام گیاه را در بر می‌گیرد بلکه سرعت انتقال باکتری از گیاهی به گیاه دیگر و از مزرعه‌ای به مزرعه دیگر مرزهای کشاورزی و حتی دامداری را در جلوگیری از فراگیر شدن آن می‌شکند. متعاقب رشد بی‌رویه و خارج از قاعده گیاه، باکتری نیز به همان اندازه بزرگ می‌شود حالا در این مرحله باید سم بیشتری تزریق شود تا غول باکتری اولی را از بین ببرد. محصولات تراریخته برای محیط زیست بسیار خطرناک هستند زیرا اگر مزرعه‌ای ۵ سال از تراریخته استفاده کند این فرایند به مزارع جانبی هم منتقل می‌شود و طولی نخواهد کشید که مزرعه کشاورزی هم که از این محصولات استفاده نکرده درگیر آن می‌شود. همین محصولات خوراک بسیاری از دام‌ها هستند به این ترتیب منابع پروتینی نیز درگیر این دستکاری ژنتیکی می‌شوند.

کنترل جهان از طریق غذا

اولین محصولات تراریخته ۲۵ سال پیش به بازارهای جهانی وارد شد به وجود آمدن بیماری‌های عجیب و غریب در انسان‌ها توجه دانشمندان را به این محصولات بیشتر جلب کرد پزشکان دریافتند در مناطقی که محصولات تراریخته بیشتر مصرف می‌شود بیماری‌هایی آرام آرام در حال شکل گیری است. مشکلات در حال بروز بود آزمایش‌ها شروع شد و دانشمندان با خوراندن محصولات تراریخته به موش‌های آزمایشی متوجه سندرم‌هایی در دستگاه گوارش، کلیه، سرطان‌های مختلف اندام‌های و حتی اختلال در زاد و ولد انسانی شدند اگرچه در اوایل استفاده از این سم، گیاه در برابر آفت مقاوم شد اما طولی نکشید که آفت نیز بر گیاه مسلط شد اما مصیبت و فاجعه بزرگ هنوز دیده نشده بود.

با خوردن این نوع محصولات این سم از شیر مادران به نوزاد او نیز منتقل می‌شود و علت بسیاری از تولد‌های نوزادان عجیب الخلقه همین است به گفته این منتقد محصولات تراریخته در ایران علاوه بر آلودگی هوا، استرس، آلودگی آب محصولات تراریخته نیز عامل بسیاری از مرگ و میرها و بیماری‌های ناشناخته است قبلا مردم از بیماری‌های عفونی می‌مردند اما الان از سرطان‌هایی که منشا آن نامعلوم است.کمپانی نستله در ایران نفوذ پیدا کرده است و مثلا در قزوین کارخانه  تولید آب معدنی زده است این چه معنایی دارد؟ چشمه ما را خریده بسته بندی می‌کند و به ما می‌فروشد؟ این کمپانی از مدافعان تراریخته است و شیر خشک‌هایی را که به ما می‌فروشد جای سوال دارد.

هشدار و توصیه:

۱-کتاب «بذرهای نابودی» را مطالعه کنید . آن‌طور که مترجم کتاب بذرهای نابودی در ابتدای این اثر تذکر می‌دهد، «برحسب تصادف، حامیان محصولات تراریخته، عمدتاً همان کسانی‌اند که از تجارت در این عرصه به سودهای فراوانی رسیده‌اند. این کتاب برای هشدار درباره خطرهای ارگانیسم‌های تراریخته نیست. بلکه نویسنده در آن، مناسبات پشت‌پرده و دالان‌های تودرتوی سیاست را که به آزمایشگاه‌های علمی متصل هستند، مقابل مخاطب می‌گذارد.

۲-کتاب «ژن‌های تغییر یافته،حقیقت تحریف شده» را مطالعه کنید این کتاب دست‌های پشت پرده توسعه محصولات تراریخته را توضیح داده وحقایق بروز این فاجعه را بیان می‌کند این کتاب توسط یک وکیل امریکایی با تحقیقات ده ساله و با استناد به اسناد محرمانه شرکت‌های بزرگ تولید کننده محصولات تراریخته گردآوری شده است. 

۳- به برچسب‌های کالا دقت کنید تا از ارگانیک بودن آن مطلع شوید جمله …..

۴- به دنبال خرید محصولاتی باشید که بر روی آن‌ها برچسب Non-GMO یا GMO-Free وجود دارد..

۵ -سعی کنید خودتان در منزل آشپزی کنید و از خرید Fast Foods و هر غذایی که در Box یا Bag می‌آید اجتناب کنید. همچنین از مصرف غذاهای سرخ شده، فرآوری شده یا فریز شده خودداری کنید، مگر اینکه نوع مواد تشکیل دهنده و نوع روغنی که در طبخ یا سرخ شدن غذا از آن استفاده شده است، بر روی آن نوشته شده و از روغن‌های دستکاری شده در آن‌ها استفاده نشده باشد.

۶- گیاهان و مواد غذایی که از نظر ژنتیکی اصلاح شده‌اند شامل سویا و فرآورده‌های آن مانند شیر یا روغن سویا، توفو، ذرت و فرآورده‌های آن مانند آرد ذرت، روغن ذرت، نشاسته ذرت، گلوتن و شربت ذرت، روغن کلزا (کانولا)، چغندر قند و شکر و قند حاصل از آن، کتان(پنبه) و روغن پنبه دانه، یکی از روغن‌های رایج در درون Vegetable Oil ، پاپایا‌هاوایی، زوچینی (کدو سبز)، اسکواش زرد تابستانی هستند که برای خرید این مواد باید حتما به برچسب ۱۰۰% Certified Organic توجه کرد.

در نهایت راهکاری که برای نجات دنیا باید انجام شود، بازگشت به روش کشاورزی سالم و سنتی و روی آوردن به محصولات دامی و کشاورزی ارگانیک است.