آنفلوانزا»تهديدي براي «زنان باردار»

آنفلوانزا»تهديدي براي «زنان باردار»

آنفلوانزا»تهديدي براي «زنان باردار»

۱۳۹۸/۰۸/۲۰دکتر لواسانی

با توجه به فرا رسيدن فصل سرما و احتمال شيوع آنفلوانزا، ضروري است تمام زنان باردار و شيرده اطلاعات خود را در اين باره افزايش دهند. آنفلوآنزا در طي بارداری به ويژه در سه ماهه دوم و سوم بارداري، حادتر است و تهديدي براي سلامتی مادر و جنين محسوب می‌شود، پس بهداشت پيشگيري، واكسيناسيون و درمان به موقع بسيار حائز اهميت است.

بايد توجه داشت آنفلوآنزا و سرماخوردگي دو بیماری متفاوت بوده و مادر باردار مبتلا به آنفلوانزا، برخلاف سرماخوردگي، با واکنش‌های شدیدتر و خطرات بيشتري مواجهه است.علايم آنفلوانزا نسبت به سرماخوردگي متفاوت و علائم شدیدتری مثل تب بالا، بدن درد شديد، سردرد شديد، خستگي، تهوع، … وجود دارد و با اين علايم مراجعه براي تشخيص و درمان به موقع ضروري است.

به منظور پيشگيري از ابتلا به آنفلوانزا، لازم است زنان باردار و شيرده، بهداشت فردی را رعايت كرده و از تماس با فرد بیمار یا مشکوک به بیماری جدا خودداري كنند، همچنين افراد مبتلا به آنفلوانزا نيز از عيادت و تماس با زن باردار و زن شيرده جدا خودداري كنند. واكسن آنفلوانزا نيز ضروري است.

توصيه مناسب براي «زنان باردار»

توصيه مي شود تمام زنان بارداري كه «سه ماهه دوم و سوم» بارداري آنان مقارن با فصل شيوع آنفلوانزا است، نسبت به تزريق واكسن آنفلوانزا اقدام كنند. البته زنان بارداري که احتمال بروز عوارض آنفلوآنزا در آنها به علت بيماري زمينه اي قلبي، آسم و… زياد است، تزريق در «سه ماهه اول» بارداري منعي ندارد.

بهترين زمان دریافت واکسن انفلوانزا در اوایل پاییز است و تزريق آن براي يك بار در سال كافي است.علاوه بر زنان باردار، توصيه مي شود؛ زنان شيرده اي كه در بارداري اخير واكسن دريافت نكرده، افراد بالای ۶۰ سال، کارکنان بخش‌ بهداشت و درمان به ویژه كاركنان داراي تماس مستقیم با بیماري آنفلوانزا، مبتلایان به بیماری‌ مزمن ریوی و قلبی- عروقی، مبتلایان به بیماري مزمن کلیوی، کبدی، عصبی، خونی و اختلالات متابولیک، «واکسن آنفلوآنزا» دريافت کنند.

تزريق واكسن آنفلوانزا، در صورت تب و عفونت، حساسیت به تخم مرغ و حساسيت به جنتامايسين ممنوع است. شكل اسپري آن نيز در زنان باردار و کودکان کمتر از ۲سال ممنوع است و صرفا نوع تزريقي واكسن استفاده شود

پرسش  و پاسخ‏های «ناباروری»

دکتر زهره لواسانی- عضو هیآت علمی دانشگاه و فلوشیپ فوق‏تخصصی نازایی، آی‏وی‏اف و لاپاراسکوپی

۱- سلام؛ خانم دکتر در بررسی آزمایشات نازایی، همسر من دارای آزوسپرمی است. جدیدترین روش باروری در این زمینه چه راهی است؟

پاسخ: بهناز عزیز؛ آزوسپری یا فقدان اسپرم علل مختلفی دارد که برای اظهارنظر درباره درمان آن، بررسی بیشتر و آگاهی از نوع آن لازم است. چرا که برای انواعی از آن، متاسفانه هنوز درمان خاصی وجود ندارد. اما خوشبختانه برای درمان برخی از انواع آزوسپرمی، روش‏های جدید استخراج اسپرم از بیضه و انجام لقاح مصنوعی وجود دارد. توصیه می‏شود برای درمان به مرکز نازایی یا فوق‏تخصص ناباروری مردان مراجعه فرمایید. موفق باشید

۲- من ۳۱ سالمه، با قرص کلومیفن دوقلو باردار شدم، اما یک قل را در هفته ۱۷ و قل دوم را در هفته ۳۱ از دست دادم. جراحی شدم و دو جنین مرده رو خارج کردن. الان مرتب استرس دارم که دیگر باردار نشوم، یا اگر حامله شوم باز این مصیبت برایم تکرار شود! از نظر روحی خیلی داغونم. از شما می‏خواهم من را راهنمایی کنید و اینکه حداقل زمان لازم برای اقدام چه مدتی است؟

پاسخ: رزای عزیز؛ شما حتما باردار می‏شوید و جای نگرانی نیست. اما بهتر است یک سال و نیم صبر کنید تا محل بخیه‏ها کاملا ترمیم شود. بهتر است شما تحت نظر یک فوق تخصص نازایی باشید تا حتی‏المقدور از چند قلویی جلوگیری شود. هم‏چنین لازم است از نظر وضعیت روحیه خود مشاوره شده و در صورت لزوم دارو مصرف کنید.

۳- من ۲۵ سالمه. مدتی است پریودهای نامنظم دارم. در سونوگرافی چند کیست تخمدان برای من مطرح شده، خیلی نگران نازایی هستم. ممکنه من نتوانم صاحب فرزند شوم؟ برای جلوگیری از این موضوع و درمان قطعی چه کار کنم؟

پاسخ: نسیم عزیز؛ با توجه به شرح حال، احتمال سندرم تخمدان پلی‏کیستیک (تنبلی تخمدان) برای شما مطرح است. خوشبختانه این بیماری با کنترل وزن، مصرف دارو و روش‏های درمانی مناسب، قابل کنترل است. اگرچه احتمال باروری در این افراد نسبت به افراد سالم کمتر است، اما جای نگرانی برای ناباروری نیست و خوشبختانه با درمان‏های نوین کمک‏باروری، بیماران پلی‏کیستیک تخمدان، باروری خواهند داشت. برای درمان ترجیحا تحت نظر فلوشیپ فوق تخصصی نازایی قرار بگیرید.

۴- من چهار بار سزارین شدم و سه تا بچه دارم. ازدواج مجدد کردم و مجبورم دوباره باردار شوم، آیا اشکالی نداره؟ در ضمن الان یک‏سال پیگیرم که باردار نشدم.

پاسخ: حبیبه عزیز؛ سن و شرح عمل سزارین چهارم مهم است، همچنین در طی یک سال گذشته نیز سعی در بارداری داشته‏ای که باردار نشده‏اید، از این رو لازم است برای بررسی و در صورت عدم منع بارداری، برای اقدامات درمانی نابارداری تحت نظر فوق تخصص ناباروری قرار بگیرید.

۵- ممکن است هزینه‏های آی‏وی‏اف در مراکز دولتی و خصوصی را اعلان کنید. همین طور یک مرکز با قیمت و خدمات مناسب.

پاسخ: سمیه عزیز؛ هزینه‏های درمان نازایی در مراکز دولتی حدود ۳ میلیون است که عمدتا مربوط به هزینه‏های دارویی است. در مراکز خصوصی این هزینه بیشتر و حدود ۸-۷ میلیون تومان است.

۶- خانم دکتر مقاله شما درباره رحم جایگزین را خواندم. کدام مراکز برای دریافت رحم جایگزین اقدام می‏کنند و افراد را معرفی می‏کنند؟ هزینه رحم جایگزین چقدر است؟

پاسخ: سحر عزیز؛ در مراکز نازایی برای معرفی فرد داوطلب اهدای رحم جایگزین، همکاری لازم انجام می‏شود. اما در بین دوستان و آشنایان خود نیز می‏توانید فردی را که شرایط لازم داشته باشد بیابید. هزینه رحم جایگزین به توافق شما و فرد داوطلب بستگی دارد و ممکن است فرد داوطلب تا ۲۸ میلیون تومان نیز دریافت کند.

۷- بنده شش ماهه پیش آزمایش اسپرم دادم که تعداد اسپرم برابر با ۱۳ میلیون و مورفولژی ۱ داشتم، الان بعد از شش ماه و مصرف ویتامین E و C، سلنیوم و تغذیه مناسب‏تر، تعداد اسپرم به ۴۹ میلیون و مورفولژی اسپرم به ۴ رسیده است. همسرم نیز تمام آزمایشات لازم از قبیل سونوگرافی، عکس رنگی و بقیه آزمایشات رو داده و سالم است، تخمک‏گذاری منظم دارد و اندازه فولیکول ۲۶ است. آیا الان با ای‌وی‌اف به نتیجه می‏رسیم؟ خانمم ۳۶ سالشه و بار اول است که برای بارداری اقدام می‏کنیم.

پاسخ: اول از همه لازم است این آزمایشات در آزمایشگاه معتبر و ترجیحاً در مرکز ناباروری انجام شود. در حال حاضر تعداد و مورفولوژی اسپرم شما تقریباً خوب است، اما موضوع حرکت یا موتیلیتی آن نیز، خیلی مهم است و اگر موتیلیتی یا حرکت اسپرم‏ها نرمال نیست، لازم است سونوگرافی از نظر وجود واریکوسل برای شما انجام شود. در مورد آی‏یوآی که سوال کرده‏اید؛ با توجه سن همسرتان، گزینه خوبی است و در صورت عدم موفقیت آن، بررسی بیشتر و آی‏وی‏اف توصیه می‏شود.