تبلیغ هووگری، به شیوه صدا و سیمایی

تبلیغ هووگری، به شیوه صدا و سیمایی

تبلیغ هووگری، به شیوه صدا و سیمایی

۱۳۹۸/۰۹/۲۳-چندی پیش برنامه تلویزیونی «بدون توقف» با موضوع ازدواج، جنجال و دغدغه‌ای را در جامعه ایجاد کرد که واکنش‌های مردم، مسئولان و بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی را در پی داشت.

 حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان (رئیس حوزه علمیه مشکلات و مسئول قرارگاه جهادی امام رضا (ع)) در این برنامه از مزایای تعدد زوجات و رهایی از بحران ازدواج بسیاری از زنان سخن گفت. این روحانی نظام خانواده را نظام سختی عنوان کرد که افراد یک همسر را اگر چه به سختی اما می‌تواند اداره کند در برخی از جاهای مباحث این برنامه، اشاراتی هم به صیغه، ازدواج موقت و چند همسری به عنوان نقش‌های زنگوله‌ای داشت. قاسمیان در «بدون توقف» به تجرد ۳ میلیون ۴۰۰ هزار خانم بالای ۳۰ سال یا مطلقه و بیوه و ۸۰۰ هزار آقا، اشاره نموده و گفته بود که در ۳۰ سال آینده ایران تبدیل به یک سرای سالمندان می‌شود. حجت الاسلام قاسمیان با تاکید به مشکلات پیش روی جامعه، ازدواج چند همسری البته به صورت کاملا مشخص را در شرایط فعلی یک راهکار برای برون رفت در مسئله تجرد بیان کرد. تاکید این استاد دانشگاه به اینکه از لحاظ شرعی برای ازدواج دوم نیاز به اجازه همسر اول نیست اما از لحاظ قانونی این مجوز لازم است حواشی زیادی را برانگیخت. انتشار یک تبلیغ درباره «کارگاه آموزشی مهارت‌های  ارتباطی خانواده‌های چند همسری» موسسه حیات حسنی در شبکه‌های اجتماعی سر و صدای این موضوع را به اوج رساند و باعث واکنش‌های منفی رسانه‌های داخلی شد. در توضیح این تبلیغ این موسسه، یکی از اهداف برگزاری این کارگاه را گسترش «ازدواج‌های چند همسری اسلامی در سطوح محلی، ملی و بین‌المللی» اعلام و پیرو آن ۲ دوره از این نوع کارگاه را در شهر اصفهان و تهران برگزار کرد.

جالب توجه این که در این دوره‌های آموزشی با استفاده از اساتید روان‌شناسی و دینی برای مردان متاهلی که شرایط و زمینه را برای اختیار همسر دوم داشته باشند وساطت صورت می‌گیرد و به قول مسئولان هدف این کارگاه کمک به ۵ میلیون دختری است که امکان ازدواج ندارد.

اظهارنظرهای برخی از مسئولان، نمایندگان مجلس و کارشناسان حوزه‌های مرتبط:

علی مطهری: این نماینده جنجالی در اظهاراتش به اینکه اگر چند همسری اجرا نشود فساد و فحشا بیشتر می‌شود به احکام اسلامی برای حل معضل اجتماعی پرداخته است و معتقد است اگر حکم چند همسری را قبول نکنیم به معنای این است که عده‌ای از بانوان را از حق تاهل محروم کرده‌ایم.

آقایان پولدار می‌خواهند دختران جوان بگیرند

ابراهیم فیاض – جامعه‌شناس

اسلام با چندهمسری موافق نیست در واکنش به عده‌ای که بالا بودن آمار دختران و زنان مجرد را بهانه ترویج چندهمسری کرده‌اند گفته: زمانی آقای قرائتی از ازدواج موقت می‌گفت اما جامعه نپذیرفت و حالا از چند همسری می‌گویند آقایان پولدار با ایجاد جو می‌خواهند دختران جوان را بگیرند و این مسائل را مطرح می‌کنند اما نباید نگران ترویج چندهمسری در نتیجه اینگونه تبلیغ‌ها بود زیرا به هیچ‌وجه این مسائل در جامعه پذیرفته نمی‌شود اتفاقا نتیجه وضعیت موجود افزایش ازدواج سفید و اشاعه فحشا در جامعه است.

****

لایه‌‌های زیرین این جریان‌سازی

فاطمه سعیدی – عضو فراکسیون زنان مجلس: معلوم نیست سرچشمه این ترویج از کجا و با چه نیتی است؟ باید لایه‌های زیرین این جریان سازی خطرناک کشف و مورد بررسی قرار گیرد آقایانی که از دین خدا مایه می‌گذارند آیا تمام دستورات دین را انجام داده‌اند و تنها برای این یک مورد احساس وظیفه کرده‌اند؟ قاطبه مراجع و رهبری شفاف است و قاطع در این خصوص موضع‌گیری کرده‌اند.

نفر سوم در کجای زندگی سالم قرار دارد؟

سیده فاطمه ذوالقدر – سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، با اشاره به اینکه کارگاه‌های ترویج چند همسری شهری هدفی جز سست کردن ارکان خانواده را ندارد گفت: نفر سوم در کجای زندگی سالم و عاطفی زوج قرار می‌گیرد؟ در زمانی که تلاش می‌کنیم تا جوانان را به تشکیل خانواده تشویق کنیم این سرعت‌گیرها که مشخص نیست چه کسانی متولی آن هستند و با اسم مذهب و دین ترویج می‌شود جوانان را از دین زده می‌کند و در نتیجه روابط خارج از ازدواج را گسترده می‌کند.

حجت‌ الاسلام خوش‌صدا از هووگری می‌گوید!

صادق محراب‌نیا: تلویزیون با سریال‌هایی مانند «خانم بزرگ» که خودش می‌رود و سر دخترش هوو می‌آورد و برنامه‌ی بدون توقف حجت الاسلام خوش صدا، از مزایای تعدد زوجات می‌گوید. کاش کسی به این‌ها بگوید بر اساس کدام پشتوانه‌ی علمی فکر می‌کنید که تعدد زوجات بحران ازدواج را حل می‌کند؟ بحران جنسی با بحران بی‌سرپرستی دختران پا به سن گذاشته؟ گیریم تعدد زوجات از نظر فقه مباح باشد ولی مگر مساله‌ی الان ما حکم فقری تعدد زوجات است؟ مگر هر امر مباحی را باید جار زد و برای گسترشش برنامه تلویزیونی ساخت؟ هوو در جامعه‌ی ما مفهوم نچسبی پر از رنگ و لعاب منفی است چرا با حلوا حلوا کردنش وجدان عمومی خراش می‌دهید؟ مصلحت از مولفه‌های فقه شیعه است مصلحت ؟؟؟ است به نام تبلیغ یک امر مباح فقهی نظم عمومی جامعه را برهم بزنید.

سلب آرامش خانواده

حمیده زرآبادی نماینده مجلس و عضو فراکسیون زنان: این نماینده در تذکر کتبی به وزرای اطلاعات و کشور گوشزد کرد که پخش تبلیغ برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع مهارت‌های ارتباطی خانواده‌های چندهمسری آرامش در جامعه را که در دستور کار این وزارت‌خانه‌‌ها قرار دارد را بر هم می‌زند در این زمان که فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها مردم را به ستوه آورده آیا ترویج فرهنگ چند همسری منتج به افزایش نارضایتی بیش از نیمی از جامعه بالاخص زنان و التهاب در کشور نخواهد شد؟

ترسیم یک تصور نادرست

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده

مفهوم ازدواج برای جوانان باید توام با احساس خشنودی باشد تا جوانان ازدواج کنند و تغییر احساس افراد نسبت به ازدواج موضوع نگران‌کننده‌ای است. هر چند وقت یک بار موضوعاتی را مطرح می‌کنند که از نظر فضای فرهنگی و روانی به ضرر ازدواج است و با ترسیم یک تصویر نادرست که با واقعیت همخوانی ندارد فضای نادرستی ایجاد می‌کنند.

یارکشی در خانواده

رضا بافتی-روانشناس و مدرس خود شناسی

به دنبال واکنش‌های مردم در ترویج ازدواج مجدد و اعتراض و حق‌خواهی برخی از خانم‌ها مبنی بر اینکه چرا آقایان اجازه ازدواج مجدد دارند اما ما نه؟ باید گفت دلایلی وجود دارد که خانم‌ها نمی‌توانند ازدواج‌های دوم (در آن واحد) داشته باشند یکی از این دلایل قابلیت بارداری خانم‌هاست سوال این خانم‌ها این است که چرا اگر مردی از رابطه جنسی با زنش راضی نباشد می‌تواند ازدواج دوم داشته باشد اما اگر خانمی از رابطه جنسی با همسرش راضی نباشد حق این کار را ندارد و اعتراض او در این حالت در صورتی قابلیت پیگیری حقوقی را دارد که ۴ ماه این رابطه وجود نداشته باشد. یکی از بحث‌های روز که با تغییر روند جامعه از سنتی به مدرن ایجاد شده و نگرانی خانم‌ها را در پی داشته تعدد ازدواج آقایان است. آسیبی که امروزه (زن دوم و ازدواج دوم) می‌تواند در فضای خانواده ایجاد کند به مراتب خیلی بیشتر از آسیبی است که در گذشته ایجاد می‌کرد. در گذشته فضای بسته حاکم بود و اطلاعات به شکل امروزی منتقل نمی‌شد و موضوعاتی که به زن‌‌ها گفته می‌شد را تقریبا با همان کیفیت می‌پذیرفتند چون موضوع دیگری برای مقایسه وجود نداشت اما الان فضاهای مجازی این امکان را فراهم کرده که مردم از اتفاقاتی که در کشورها، فرهنگ‌ها و مذاهب دیگر می‌افتد اطلاع داشته باشند و در حقیقت قالب‌های مقایسه‌ای مانع از این می‌شود که آدم‌ها به این پذیرش برسند که این مساله می‌تواند خیلی هم مهم نباشد در حال حاضر از همه‌ی جوانب این موضوع حائز اهمیت است و واکنش‌های شدیدی را ایجاد می‌کند این واکنش‌ها می‌تواند در بین پدر با همسر اول و پدر با فرزندان فاصله ایجاد کرده و باعث یارکشی در خانواده شود. فرزندان در این مساله به دنبال این هستند که حق را به چه کسی بدهند؟ در تیم پدر باشند یا مادر؟

و در نهایت به دلیل فرهنگ ما، که مادر را در این رابطه مظلوم می‌انگارد بچه به سمت مادر رفته و از پدر فاصله می‌گیرد مگر اینکه دلایل مالی برای پیوستن به پدر وجود داشته باشد در این مرحله بحث‌های طلاق جدی شده، یا جدایی اتفاق می‌افتد و همسر اول تمایل کمتری برای دیدن شوهر پیدا می‌کند اما تنش و بحرانی که در روح و روان و زندگی همسر اول به وجود می‌آید مستقیم یا غیرمستقیم وارد فضای خانواده می‌شود و این تنش شرایط زندگی و تحصیلی بچه‌ها را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. یک اثر پروانه‌ای خیلی قدرتمند که بودنش با نبودنش خیلی فرق دارد و مسیر زندگی بچه‌ها را تغییر می‌دهد اغلب وقتی بچه‌ها توجه و حمایت والدین را از دست می‌دهند آسیب جدی‌تر خواهد بود در اینجا باید به جمله‌ی «بستگی دارد» اشاره کرد یعنی اینکه بستگی دارد به این که پدر، همسر دوم را چه موقعی وارد زندگی خود می‌کند زمانی که فرزندان به سن بلوغ رسیده‌اند یا خیر؟ اگر بچه‌ها شاغل و از نظر روانی، موقعیتی و رفتار اجتماعی مستقل شده باشند آسیب کمتر است و در کنار این استقلال با حمایت از مادر، از آسیب او نیز می‌کاهند.

تابوهای زندگی مشترک

در گزارشات ما، ازدواج دوم با آسیب همراه است هنوز ایرانی‌ها نپذیرفتند که در ازدواج، شوهر من می‌تواند در کنار من، با یک زن دیگر زندگی کند چه در قالب صیغه و چه در قالب عقد و ازدواج دائم. در همه این حالات آسیب وارد زندگی می‌شود و تا به نتیجه نرسد تمام نخواهد شد به نتیجه رسیدن آن در وهله اول  احتمال جدایی را ایجاد می‌کند اما اگر زن اول مجبور به ادامه زندگی با مرد شود وظیفه همسری‌اش را به صفر می‌رساند و به این شکل مخالفت و مبارزه را جایگزین زندگی زناشویی می‌کند و این مساله یکی از بزرگ‌ترین تابوهای زندگی مشترک است.

چرا در گذشته هووها در یک خانه زندگی می‌کردند اما الان حتی تصورش  هم مشکل است؟

در گذشته در مورد ازدواج دوم کمتر تنش و استرس وجود داشته زیرا فضاهای مجازی وجود نداشتند الان در بسیاری از کشورهای صنعتی دنیا، ازدواج دوم برای مرد جرم محسوب می‌شود مردم این مطالب را در فضاهای مجازی می‌خوانند. بحث‌های زیادی در دنیا در مورد دفاع از حقوق زنان انجام می‌شود و همین فضا زن‌ها را متحول کرده است و موج حمایت‌های غیرمستقیم از حقوق زن‌ها در حال افزایش است ما شاهد هستیم که مثلا زن‌ها در فضای مجازی به حمایت از حقوق یکدیگر می‌پردازند و کمپین تشکیل می‌دهند در حالی که در گذشته مادربزرگ‌های ما با مشکلات خانوادگی و زناشویی تنها بودند و با این دیدگاه که با لباس عروسی رفتی و باید با کفن از خانه شوهر خارج شوی با همه مصائب و مشکلات درست یا غلط مرد کنار می‌آمدند تا حدی که به آن‌ها آموزش داده می‌شد اگر شوهرت تو را کتک هم زد برایش چای ببر و سکوت کن تا آرام شود این رعایت به حدی بود که حتی اگر مرد، زن دوم را هم می‌گرفت زن اول در سکوت تحمل می‌کرد (آتش زیر خاکستر) این ازدواج‌های دوم در بین پادشاهان نیز مرسوم بود اما بین زنان پادشاه یکی ملکه و یکی سوگلی از آب در می‌آمد و غالبا یکی از این‌ها قدرت و نفوذ بر بقیه را در دست می‌گرفت و در حقیقت به همان شیوه در حال انتقام گرفتن بود. پس در قدیم نیز آسیب وجود داشته اما به صورت پنهان. اگر فرزند از طرف پدر، به خاطر بی‌احترامی به زن دوم مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفت قطعا از نظر روانی آسیب دیده و در زندگی به نسل بعد منتقل می‌کرد درست به همین دلیل است که ما به سمت زندگی سالم‌تر پیش می‌رویم در تربیت امروزی با احترام و تکریمی که در مورد فرزندان در خانواده رعایت می‌شود حس عزت نفس تقویت می‌شود. ما با سرعت نور در چند دهه گذشته وارد جهان دیگری شدیم برای همین قوانین باید بازبینی طوری تنظیم و تدوین شوند که آسیب‌های تک‌تک موضوعات کمتر شود.

****

تبلیغ تعدد زوجات با آبشخوری سیاسی

راحله کاردوانی دکترای مطالعات زنان و حقوق زن در اسلام / عضو هیات علمی مرکز تحقیقات خانواده/مدرس دانشگاه تربیت مدرس

ازدواج مجدد و چند همسری شاخه‌هایی از ازدواج هستند اما باید اول بفهمیم ازدواج چیست؟ چه مفهومی دارد؟ و قرار است چه اتفاقی را رقم بزند؟ چرا تشکیل خانواده دائم و چرا موقت؟ هر کدام از این‌ها اهدافی را دنبال می‌کنند و چشم‌اندازی دارند. در کشورهای مختلف ازدواج‌ معانی متفاوتی دارد یعنی اینطور نیست که آنچه را که ما از ازدواج می‌فهمیم همیشه در طول تاریخ در همه جوامع به همین شکل رایج باشد ما ازدواج را مبتنی بر فرهنگ و قوانین کشور خودمان بررسی می‌کنیم ازدواج و تشکیل خانواده در ایران چه معنایی و ویژگی‌هایی دارد؟ و چه تا مبتنی بر این معنا ببینیم که خانواده ایرانی ازدواج مجدد یا موقت مرد متاهل را برمی‌تابد؟ زیرا ازدواج زن و مرد یک ارتباط خاص است یک رابطه حلال مبتنی بر خواست زن و مرد که درست یا غلط آن باید در جای خود بررسی شود زیرا کیفیت ازدواج اول در ازدواج‌های بعدی از لحاظ رابطه جدید جنسی، دیدگاه نسبت به جنس مخالف و … تاثیرگذار است.

ازدواج افراد متعهد

دانستن اینکه مساله تعدد زوجات مساله‌ی زنانه یا مردانه و یا جامعه است بسیار مهم است در قدم اول باید بفهمیم چه کسانی درگیر ماجرا هستند و به چه شکلی می‌خواهند این قضیه را مدیریت کنند. ازدواج در ایران امری مبتنی بر عشق است عشقی که در مورد آن می‌توان بحث‌های زیادی کرد. آنچه که در عمل در ایران وجود دارد این نیست که من یک معشوق یا معشوقه جداگانه دارم و در خانواده‌ام با کسی دیگر زندگی می‌کنم چنین چیزی حداقل در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر مطرح نیست همه آنچه که فرد اعم از مسائل عاطفی و جنسی انتظار دارد در ابتدا در نهاد خانواده به دنبال آن است حالا چنانچه اتفاقی تحت عنوان تعدد زوجات در این خانواده رقم زده شود این تخریب رابطه عاشقانه است کسانی که مروج تعدد زوجات هستند. از چند چیزی غافل هستند:

۱- در قرآن کریم مفهوم ازدواج و تشکیل خانواده به صراحت بیان شده است و می‌فرماید :در یک دل، دو معشوق جا نمی‌شود. اینکه مرد همزمان دو زن را دوست داشته باشد و با هر دو رابطه عاشقانه داشته باشدجز محالات است مگر اینکه مردی دچارمشکلات شخصیتی و اختلالی باشد در غیر اینصورت انسان معمولی از نظر عاطفی، جنسی و روابط عاشقانه  فقط به یک نفر وابسته می‌شود و نمی‌تواند با یکی هم بسترشود ولی دیگری را دوست داشته باشد این‌ها جز اختلالات شخصیتی و عدم سلامت نفس است.

۲٫ عشقی که ما در رابطه ازدواج به آن اشاره می‌کنیم فقط احساسات و انتظاری نیست. این عشق باعث می‌شود روابطی به شکل‌های متفاوت به وجود بیاید به همین جهت همسران متعدد هیچگاه از لحاظ رابطه جنسی و عاطفی و هم از نوع سایر رفتارها جایگاه یکسانی برای مرد ندارند همین نقطه آغاز بی‌عدالتی و حسادت همسران می‌شود و شاید بعد از اتفاق چند همسری، مساله مهم خود مردان جامعه هستند چون رابطه‌های متعدد همزمان اتفاق می‌افتد که باید جوابگوی این روابط باشد. افراد متعدد، فرزندان متفاوت و زندگی‌های متفاوت برای مرد ایجاد می‌شود و اگر مردی بخواهد ویژگی‌های مردانگی و نقش ایده‌آل پدری و همسری  را درست اجرا کند با بحث چند همسری همخوانی ندارد.

پژوهش‌های متعددی که در خارج از ایران در بحث pohygamy (چندهمسری) انجام شده نشان می‌دهد هیچ‌یک از کسانی که مروج چند همسری هستند مطالعه جامعی از پیامد‌های بعد از این اتفاق را نداشته‌اند تا ببینند این ازدواج‌ها به چه سرنوشتی مبتلا می‌شود ممکن است این ازدواج‌ها فرو نپاشد اما اضلاعی که درگیر این ازدواج هستند چه حالی دارند؟

وقتی در این تحقیقات مشاهده ای وضعیت اقتصادی، شانیت اجتماعی و مسایل روحی و روانی مادر و بچه‌ها بررسی شد تمامی گزارش‌ها حاکی از چند نکته مشترک بود حسادت بین خانم‌ها، حال زنان در این روابط خوب نیست، احساس آرامش ندارند و آنچه که در قرآن بدان تاکید شده (قرار است زن و مرد در کنار هم به آرامش برسند) وجود ندارد و زنان در این نوع رابطه همیشه نگران این هستند که با عملکردشان مرد را به سمت دیگر تمایل پیدا نکند. این بررسی در جوامعی انجام گرفته که خانواده‌های چند همسری را پذیرفته‌انداما در خانواده‌هایی که چند همسری را نپذیرفتند زنان یا دچار طلاق عاطفی می‌شوند و یا دچار طلاق رسمی اگر طلاق رسمی انجام نشود فقط به خاطر فرزندان خانواده است. ولی عملا گسست بین زن و شوهر در رابطه اول اتفاق می‌افتد تحقق چند همسری در ایران با چالش‌های زیادی روبروست.

پژوهش‌های گفته شده نشان می‌دهد در کشورهایی که چند همسری وجود دارد حال هیچکدام از زنان خوب نیست نه تنها زنان که بچه‌ها و حتی خود مرد هم در این کشمکش‌ها حال خوبی ندارد فقط مردی در این خانواده‌ها راضی است که در حد تقسیم درآمدش بین زنان نقش دارد این مرد درگیر روابط عاطفی و تربیت فرزندان، مشکلات و مسائل پیش روی آن‌ها نیست در این خانواده‌ها همه با هم کار می‌کنند و همه با هم مصرف می‌کنند مدلی که در خانواده‌های ایرانی جایگاهی ندارد.

جنگ نابرابر بین زن اول و زن دومی به شکل‌های مختلفی از جمله کشمکش، جذب مرد توسط جاذبه‌های شخصی، ناآرامی و عدم حس امنیت در زنان بروز  پیدا می‌کند پژوهش‌ها نشان می‌دهد فرزندان این خانواده‌ها از لحاظ تحصیلی و تربیتی دچار افت می‌شوند زیرا پدر تنها نقش تامین اقتصادی خانواده را ایفا می‌کند و مادر نیز درگیر مسائل گفته شده است پس عملا فرزندان پدر و مادر بالای سر خود ندارند حتی فردی که چند همسری را ترویج می‌کند حاضر نیست دخترش را به پسر، مردی بدهد که چند همسر دارد زیرا این‌پسرها از لحاظ روانی و مولفه‌های اجتماعی تحقیر شده هستند. جامعه ما مرد چند همسری را مرد عیاشی می‌داند که همسر و فرزندانش را رها کرده و به دنبال خواسته‌های خودش رفته و مطلقا او را فردی دلسوز نمی‌داند که برای ساماندهی زنی بیوه، یا دختری با سن بالا دست به این کار زده باشد. لفظ مرد چند زنه در دید فرزندان این گونه خانواده‌ها تاثیرگذار است.

در تامین اقتصادی مخارج فرزندان این دو  خانواده تیکه‌ها کوچکتر و سفره‌ها کم‌بارتر می‌شود زیرا مرد تلاش خود را بیشتر نمی‌کند بلکه سفره‌ها را ضعیف‌تر می‌کند بنابراین آسیب‌های چندگانه این خانواده‌ها غیرقابل انکار است. مروجان این ازدواج با این مستمسک  که  به دنبال راهکاری هستند که  به تجرد قطعی دختران پایان دهند دست به تبلیغات چند همسری می‌زنند اما سوال این است که کدام دختر مجرد که غالبا تحصیل کرده و شاغل هم هستند حاضرند زن ۲ یا ۳ مردی شوند؟ و اگر قبول می‌کنند حاضرند شرایط زن داشتن مرد را بپذیرند یا تماما مرد را برای خود می‌خواهند؟ یعنی همسر دوم نیز دچار مشکلات فراوانی می‌شود.

من کجای زندگی شوهر هستم

اگر این زنان بدون ترس از شوهر، تجارب خود را در این چند همسری بیان کنند هیچ‌کدام از ارتباط‌شان راضی نیستند. اغلب خانواده‌هایی که در ایران درگیر ازدواج موقت یا مجدد می‌شوند روابط زن‌های دوم پنهانی است و کسی نباید مطلع شود و این نگرانی پیوسته همراه زن دوم است که من کجای زندگی شوهر هستم. افرادی که مروج این نوع ازدواج هستند هیچ شناختی اجتماعی نسبت به جامعه ایران ندارند.

دو گروه هستند که قصد ترویج این نوع ازدواج را دارند. ۱- برخی گروه‌های سیاسی ۲- مذهبی نماها

در گروه اول این تبلیغات، آبشخوری سیاسی دارد که در گیرودار مشکلات سیاسی و اقتصادی فعلی جامعه قصد دارند با ایجاد ناآرامی و بازی‌های سیاسی‌شان و پرت کردن افکار عمومی از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.

گروه دوم، هم آقایانی هستند که ادعای مذهبی بودن دارند و می‌گویند تعدد زوجین رسم و سنتی است که به زمین مانده و قصد احیای آن را دارند این‌ها معتقدند می‌توان مشکلات جامعه را با چند همسری حل کرد غافل از اینکه جامعه ایرانی چنین رسمی را نمی‌پذیرد اگرچه ممکن است دختر سن بالا و زنان بیوه در حال حاضر در جامعه‌ی ما زیاد باشند اما بر خلاف نظر این گروه چند همسری نجات دهنده مشکلات ایران نیست.

تکلیف فرد سیاسی کار گروه اول مشخص است یعنی باید شنونده عاقل باشد و باید بدانیم از کی حرف را می‌شنویم و این فرد با چه هدفی حرف می‌زند اما کسانی که برای این موضوع سایت و مرکز آموزشی تشکیل دادند به صورتی زیرپوستی قصد ترویج این روند را دارند. چندهمسری قانون بشری نیست و برگرفته از دین است به همین دلیل شرایط مجوز این مورد را نیز باید از خود دین جویا شویم. در قرآن به بهترین وجه در مورد شرایط اجازه و ورود به این بخش اشاره شده است: عدالت عاطفی از مهم‌ترین شرط تحقق این ازدواج است و لازمه بعدی آن برقراری شرایط بیرونی است قرآن در این مورد می‌فرماید: کسی می‌تواند چند همسر داشته باشد که بتواند عدالت را رعایت کند وقتی کسی نمی‌تواند عدالت را برقرار کند حتی نباید به آن نزدیک شوید.

ترویج هووگری، هدفی از پیش شکست خورده

چلک – رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

سید حسن موسوی چلک با اشاره به اینکه یکی از موضوعات اخیر و نگرانی‌هایی که در حوزه خانواده که با آن مواجه هستیم تبلیغ و ترویج چندهمسری است با توجه به اینکه در قانون اساسی ایران به تحکیم خانواده تاکید بسیاری شده و سیاست‌های رهبر نیز در این رابطه به وضوح و شفافیت بیان شده است مع‌الوصف برای حل عدم رغبت جوانان به ازدواج و نگرانی‌های تجرد دختران بالای ۲۰ سال نباید به اشاعه و ترویج چندهمسری بپردازیم زیرا این موضوعی است که هرگز جامعه و فرهنگ ما آن را نمی‌پذیرد و اینکه تصور کنیم چند همسری راهی برای خروج از شرایط موجود است نه تنها درست نیست بلکه نهاد خانواده را با مشکل و تهدید مواجه خواهد کرد. کارکرد این تفکر به جز تنش، از هم‌ گسیختگی، ایجاد خشونت علیه نهاد خانواده، زنان و فرزندان در خانواده ایرانی بازتابی نخواهد داشت. در آیه ۱۲۹ سوره نسا یکی از ویژگی‌های تعدد زوجه را عدالت  عنوان کرده است» شما هرگز نتوانید میان زنان به عدالت رفتار کنید هر چند راغب و حریص (بر عدل و درستی) باشید.

اگر چه شرع و دین ما چند همسری را جایز دانسته اما واجب نیست، برقراری عدالت بین همسران برای مرد امروزی غیرممکن است در جامعه فعلی ما که با مشکلات مختلف فرهنگی، اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی متعددی روبرو هستیم، و به اندازه کافی مشکلات داریم ترویج چندهمسری نه تنها کمکی به تحکیم بنیان خانواده و تشویق جوانان به ازدواج نمی‌کند بلکه دغدغه‌ی این موضوع می‌تواند در به هم ریختن آرامش بسیاری از خانواده‌ها تاثیرگذار باشد.

اما مهم‌ترین واکنش‌ها به این ماجرا، بازنشر دیدگاه مقام معظم رهبری درباره مقوله چندهمسری بود

فتوای و نگاه معظم له به این مساله چنین است: بنابر ادله‌ی معتبر دینی، چندهمسری  مردان مباح اما غیرمستحب است اما از آنجا که مطابق دلایل قرآنی جواز آن مشروط به اطمینان از رعایت عدالت بین همسران شده است، بنابراین هر گاه از نظر عقلایی  عدم تحقق رعایت عدالت بین همسران متحمل باشد ازدواج مجدد شوهر جایز نیست. همچنین در نگاه کلان معظم‌له به خانواده به عنوان مهم‌ترین نهاد اجتماعی در زندگی انسان و ضرورت شکل‌گیری خانواده و مراقبت و حفاظت از آن، عواملی در استحکام این بنیان الهی و شکل‌گیری آن موثر است از جمله: حفظ محبت و اعتماد متقابل زوجین، اصالت نقش مادری و تربیتی بانوان، پرهیز از راه یافتن نگاه مادی به خانواده و تجمل‌گرایی و رقابت‌های مادی خانواده‌ها، ترویج ازدواج آسان و نقش مهم و موثر والدین در آن، وظیفه‌ی دستگاه‌های حکومتی و رسانه‌ها در تسهیل امر ازدواج جوانان. بر این اساس از آنجا که در جامعه و کشور ما ازدواج مجدد مردان غالبا به ضرر استحکام خانواده و موجب تضعیف محبت زوجین و گاه فروپاشی خانواده است، نگاه معظم‌له به آن خوش‌بینانه و مثبت نیست.

نتیجه‌گیری

اگر چه موافقان و مجریان چندهمسری به اسلام و دین استناد می‌کنند اما گویا این افراد فقط بعدی از دین را مدنظر قرار می‌دهند که از آن سود می‌برند. اسلام برای چند همسری شرط  عدالت را قرار داده که ابعاد متفاوتی دارد پس لطفا اجازه ندهیم عده‌ای بر روی شهوت‌رانی خود نام دین و احیای سنت پیامبر(ص) را بگذارند و با کلاه شرعی، کمر به متزلزل کردن کانون خانواده‌ها ببندند. فرهنگ جامعه ایران زیر بار این تبلیغات نمی‌رود و چنانچه شرایط اقتصادی برای جوانان مجرد مساعد شود دختران نیز ازدواج می‌کنند و اگر خیلی دلسوز زنان و سنت پیامبر(ص) هستید آستین‌ها را برای برداشتن موانع یک ازدواج سالم و ساده جوانان مجرد بالا بزنید.