من دارا حیایی‌ام!!

من دارا حیایی‌ام!!

گفتگو با «دارا حیایی» بازیگر نقش‌ هاشم در سریال «از سرنوشت»:

من دارا حیایی‌ام!!

۱۳۸۹/۱۱/۰۶-سریال «از سرنوشت» که این روزها از شبکه دوم سیما در حال پخش است به زندگی و روابط بچه‌های که در پرورشگاه و یتیم خانه‌ها زندگی می‌کنند می‌پردازد. «‌هاشم» و «سهراب» قهرمانان اصلی داستان هستند که سریال حول محور زندگی آنان می‌گردد. سریال در سه فصل ساخته شده و در حال حاضر فصل اول آن در حال پخش است. در فصل دوم و سوم نقش هاشم را «دارا حیایی» بازی می‌کند. دارا حیایی متولد ۱۱ شهریور سال ۱۳۷۵ در شهر تهران است او پسر «امین حیایی» و «منا بانکی‌پور» است. دارا حیایی به دلیل علاقه‌ای که به بازیگری داشت راه پدر و مادرش را پیش گرفت. «فرزانه داوری» مادربزرگ او نیز یکی از بازیگران قبل از انقلاب بوده است. دارا در سال ۱۳۹۵ به دعوت «حمید نعمت الهی» کارگردان فیلم «شعله ور» با «امین حیایی» همبازی شد و با توجه به بازی خوبی که داشت مورد تحسین منتقدین قرار گرفت. «دارا حیایی» در سریال جدید از سرنوشت ایفای نقش کرده است. گفت‌وگوی ما را با این بازیگر بخوانید.

…………

دارا حیایی چطور در سن ۲۰ سالگی وارد دنیای بازیگری می‌شود؟

من زمانی که ۶-۷ ساله بودم در یک سریال و یک فیلم سینمایی بازی کردم که چیز زیادی از بازی‌ام یادم نمی‌آید. اما چهار سال قبل از دفتر آقای حمید نعمت الله با من تماس گرفتند که چنین نقشی است و پدرت بازیگر نقش اول است اگر دوست داری بیا. از پدرم سوال کردم که این پروژه چطوری است گفت اگر توانایی‌اش را نداری و نمی‌توانی نیا چون کار خیلی جدی است و شوخی بردار نیست. رفتم تست دارم و آقای نعمت الله پذیرفت. کار خیلی جدی بود این اولین کاراکتری بود که بازی کردم و به نظرم خیلی هم خوب بود.

شما در کلاس‌های بازیگری هم شرکت کرده‌اید یا نه به طور ذاتی بازیگر هستید؟

بعد از کار  آقای نعمت الله که علاقه‌ام به بازیگری خیلی بیشتر شد و به هنرسرای حیایی رفتم و این کلاس‌ها خیلی در پیشرفتم تاثیر داشت.

گویا شما قبل از بازیگری در حوزه مدلینگ فعالیت می‌کردید؟

نه، این قضیه به صورت حرفه‌ای نبود بلکه شرکت زمزم خودشان با من تماس گرفتند و پیشنهاد دادند و من هم گفتم چرا که نه! تنها همین یک مورد بود وگرنه من فعالیتی در زمینه مدلینگ نکردم.

چطور برای کارکتر  هاشم در سریال از سرنوشت انتخاب شدید؟

یکی از عوامل سریال با مادر من تماس گرفتند و گفتند یک همچین نقشی است  اگر دارا مایل است بیاید تست بدهد من از بچگی آقای بذرافشان را می‌شناختم نزد آقای بذرافشان تست دادم و ایشان خوششان آمد و لطف کردند به من اعتماد کردند و این نقش را به من سپردند و کار شروع شد.

چقدر بازی در این سریال زمان برد؟

 فصل دوم سریال حدود ۸ ماه و فصل سوم را هم چندماهی است که در حال ضبط هستیم.

شما چند سالگی هاشم را بازی می‌کنید؟

از ۱۸ سالگی هاشم را برای فصل دوم بازی کردم و الان که فصل سوم را بازی می‌کنم ۲۸ سالگی هاشم است.

هاشم در ۱۸ سالگی چطور بود؟ چه تغییرات رفتاری کرده بود؟

هاشم از بچگی یک پسربچه خودمانی و خاکی است که به هرچی که می‌خواهد دل می‌دهد. شیطنت‌های خودش را دارد و هرچی بزرگ‌تر می‌شود دنبال آرزوهایش می‌رود. مثل گِلی که شکل می‌گیرد شخصیت هاشم هم شکل می‌گیرد در شرایط سختی که دارد سعی می‌کند با مشکلاتش کنار بیاید گاهی نا امید می‌شود و بعد از مدت زمانی مجدد امیدوار می‌شود. عشق و وابستگی‌اش به سهراب خیلی بیشتر و حس برادری‌اش زیاد و زیادتر می‌شود. همچنین آن عشق کودکانه‌اش به نغمه که برای من خیلی جذاب بود.

در آوردن نقش هاشم سخت بود؟

 چون ما به صورت همزمان فصل یک و دو را بازی می‌کردیم هیچ ایده‌ای از بازی بچه‌ها نداشتیم خیلی سعی می‌کردم از  مدل شخصیتشان سوال کنم. خودم ۲-۳ بار هاشم را دیدم وخیلی الهام گرفتم چون خودم را خیلی نزدیک به کاراکتر می‌دیدم  بعداز یک ماه توانستم کاراکتر را دربیاورم.

با بازیگر کودکی هاشم تعامل داشتید؟

خیلی، همان یکی دوبار که ایشان را دیدم خیلی الهام بخش شد ناگفته نمانند البته آقای بذرافشان به ما خیلی کمک کردند اگرایشان نبودند شاید سریال به این خوبی از کار در نمی‌آمد.

سریال در ژانر کودک و نوجوان است؟

هرشب به پای این سریال گریه می‌کنم، فکر نمی‌کنم ژانر نوجوان باشد.

شما هم سریال را دنبال می‌کنید؟

صددرصد، به نظر می‌رسد مخاطب‌های خودش را خوب جذب کرده است.

به شخصیت هاشم احساس نزدیکی می‌کنید؟

به شخصیت هاشم حس نزدیکی دارم. شخصیت هاشم خیلی پاک و ساده است و این قسمت شخصیتش خیلی به من نزدیک است. بزرگی اش را هم خودم بازی کردم ان شاالله توانسته باشم حق مطلب را ادا کرده باشم.

خاطره خاصی از این سریال دارید؟

قاعدتا حدود یکسال کار کردن خاطرات زیادی را برای آدم رقم می‌زند. یکروز جایی کار می‌کردیم که زمستان و پر از برف بود جالب اینکه فردا  که رفتیم  هوا آفتابی بود و تمام برف‌ها آب شده بود وهمه چیز سبز بود!! مانده بودیم که چرا اینجور شده است؟ خیلی جالب بود گفتیم یک سری چیزها را سفید کنیم تا بتوانیم فیلمبرداری را ادامه بدهیم.

در حال حاضر فیلمبرداری تمام شده است؟

الان در حال بازی در فصل سوم هستیم.

دارا حیایی به عنوان یک جوان دهه هفتادی چه سرگرمی‌هایی دارد؟

درحال حاضر که همه سرگرمی‌هایم را کنار گذاشته‌ام چون دیگر وقت نمی‌کنم کار دیگری انجام بدهم. ولی اگر کار را فاکتور بگیریم و روزمره دارا حیایی را سوال کنیم من وقت زیادی برای فیلم دیدن و پیاده‌روی صرف می‌کنم. پیاده‌روی خیلی به من آرامش می‌دهد. سعی می‌کنم با دوستان و رفقایم فوتبال بازی کنم با آن‌ها باشم و بعضی از اوقاتم را با پدر سپری می‌کنم.

در حال حاضر مشغول تحصیل هستید؟

فعلا برای کار همه چیز را کنار گذاشته‌ام.

برای آینده چه برنامه‌‌ای دارید؟

سعی می‌کنم در حال زندگی کنم! واقعیت این است که آینده همه آنچه که می‌خواهی نمی‌شود سعی می‌کنم زمان حال مسیرم را درست بروم به بن بست نخورم.

الگوی بازیگری شما کی است؟

مسلما از بچگی پدرم بود فیلم‌هایی که از او می‌دیدم نه مدل بازی‌اش  بلکه مدلی که مردم را می‌خنداند خوشحال کردن مردم، تشویق‌ها باعث شد ایشان الگوی من بشوند.

پدر خیلی طناز هستند شما این را از پدر به ارث بردید؟

خودم که نمی‌توانم در این باره حرف بزنم، مردم باید بگویند کسانی که با من سرو کار دارند باید این قضیه را بگویند.

پدر آدم اسم بزرگ داشته باشد خوب است یا بد؟ از لحاط حرفه‌ای مدنظرم است اینکه همیشه شما را پسر امین حیایی می‌شناسند؟

اگر درباره خوبی و بدی‌اش صحبت بکنیم خیلی غیر استاندارد و متغیر است. یک روز لذت می‌بری که به اسم پدرت صدایت می‌کنند و یک روز ممکن است ناراحت شوی برای همین قبل از اینکه پسر امین حیایی و پسر منا بانکی پور باشم من دارا حیایی هستم قبل از همه  این‌ها من دارا هستم من نردبان خودم را دارم و پدرم از نردبان خودش بالا رفته است و من تنها از ایشان خیلی چیزها یاد می‌گیرم و از تجربیاتشان استفاده می‌کنم. از طرف دیگر لذت‌بخش است هرکس پدری مثل پدر من داشته باشد بی شک لذت می‌برد.

نمی‌ترسید زیر سایه اسم پدر بمانید؟

نه، ایدئولوژی من این است که هرکس خودش باعث اتفاقات خودش است من اگر موفق بشوم به خاطر توانایی‌های خودم و استفاده از تجربیات دیگران است و اگر موفق نشوم باز مقصر خودم هستم که کم کاری کرده‌ام.

چکار می‌کنید که در آینده حرفه‌ای‌تر شوید؟

سعی می‌کنم هر روز پیشرفت کنم چیزهای جدید یاد گرفتن باعث پیشرفت می‌شود.

کسی شما را کشف کرد یا نه چون در خانواده هنرمند بودید به سمت بازیگری کشیده شدید؟

قاعدتا پدر و مادرها اگر در فرزند توانایی ببیند کاری می‌کنند که پیشرفت کند. مادرم این توانایی را دید و خواست پیشرفت من را ببیند و پدرم توانانی من را دید و گفت تو می‌توانی. البته در زندگی‌ام کسانی بودندکه گفتند تو می‌توانی و بعضی هم بودند که می‌گفتند تو  نمی‌توانی شاید بیشتر از می‌توانی‌ها نمی‌توانی‌ها بوده است!!

از این حرف‌ها دلسرد نمی‌شدید؟

نه دیگه، اگر بخواهیم در زندگی دلسرد بشویم که هیچ آینده‌ای برایمان رقم نمی‌خورد.

رابطه‌تان با فضای مجازی چطور است؟

از فضای مجازی برای پرکردن وقتم و آگاهی از جهان استفاده می‌کنم. به نظرم فضای مجازی یک اتفاق خیلی بد برای بشریت است که باعث دوری‌ها و خیلی مسائل برای آدمها شده است به هرحال کاری می‌شود کرد ما باید بتوانیم به نحوه درست از آن استفاده کنیم اتفاق افتاده مثل اینکه عجین شده با زندگی‌های ما.

فیلم سینمایی شعله‌ور آقای حمید نعمت الله چطور بود؟

فیلم را دوست داشتم. تشویق و خوشحالی اطرافیانی که این فیلم را دیده بودند و پیامهایی که می‌دادند به من انگیزه می‌داد.

خاطره خاصی از این فیلم سینمایی داشتید؟

روزهای عجیب و غریبی بود باد ما را می‌برد، باد ما را می‌آورد برق نداشتیم. برف آمد و ما زیر برف ماندیم فضای بسیار عجیب غریبی بود. برای کسی که به آنجا می‌روند فضایی عجیب و غریب است. شرایط زندگی مردم سیستان و بلوچستان خیلی سخت است از لحاظ محیطی خیلی سخت است.

به عنوان سوال آخر: گفتید که زیاد فیلم می‌بینیم، نقشی است که  دوست داشته باشید جای او بازی کنید؟

کاراکتر جوکر را از همه بیشتر دوست دارم!!

فاطمه شعبانی