آرایش‌هایی که تکان نمی‌خورند!

آرایش‌هایی که تکان نمی‌خورند!

آرایش‌هایی که تکان نمی‌خورند!

۱۳۸۹/۱۱/۰۶-اگر در آرایش کردن مهارتی دارید و نام ابزارهای آرایشی را می‌دانید باید با نام فیکساتور یا تثبیت کننده آرایشی آشنا باشید. فیکساتورها به یکی از مهم‌ترین ابزارهای آرایشی میکاپ آرتیست‌ها تبدیل شده‌اند. فیکس به معنی ثابت کردن است و همان‌طور که نشان می‌دهد فیکساتور یا تثبیت کننده آرایشی وظیفه تثبیت کردن آرایش و بالا بردن ماندگاری آن را بر عهده دارند. با ما همراه باشید تا شما را با فیکساتورها، کاربرد و نحوه استفاده از آن‌ها آشنا کنیم.

فیکساتور چیست و چه اهمیتی دارد؟

شاید برایتان سوال باشد که چرا بعضی از افراد آرایششان خوب باقی می‌ماند و تکان نمیخورد . دلیل ماندگاری آرایش چیست؟ بیشتر مواقع به دلیل گرما، عرق کردن ، چرب شدن پوست و برق افتادن پوست صورت آرایش ما نامرتب می‌شود و زیبایی خود را از دست می‌دهد بنابراین بهتر است از تثبیت کننده‌های آرایشی استفاده کنیم.فیکساتورها در واقع تکمیل کننده آرایش هستند. یعنی اگر از تثبیت کننده‌ها استفاده نکنیم باز هم آرایش ما کامل می‌باشد ولی استفاده از فیکساتورها چه به صورت مایع و چه پودری دوام آرایش ما را بالا خواهند برد.

برای داشتن آرایش زیبا و ماندگار استفاده از پرایمر در اول آرایش و فیکساتور در پایان آرایش ضروری است.تفاوت اصلی پرایمرها و فیکساتورها این است که پرایمرها بستر صاف و یکدستی را برای آرایش ایجاد می‌کنند اما فیکساتورها آرایش را برای مدت طولانی نگه می‌دارند. علاوه بر آن پرایمرها به صورت ژل و کرم هستند در حالیکه تثبیت کننده‌ها به صورتی پودری و مایع اسپری وجود دارند.

فیکساتورها از دو راه می‌توانند صورت شما را در برابر ریختن میکاپ مقاوم کنند. یکی از ایجاد چسبندگی بر روی صورت جلوگیری می‌کنند و یا فعالیت‌های پوستی مانند عرق کردن را متوقف می‌کنند.به همین علت است که بهتر است به صورت مداوم از این مواد استفاده نشود تا پوست صورتمان سالم بماند.

انواع فیکساتورها

فیکساتورها به دو صورت پودری و اسپری در بازار وجود دارند. استفاده از فیکساتورهای اسپری راحت‌تر و سریع‌تر و برای افراد مبتدی بسیار مناسب‌تر است. هر فردی دارای رنگ و جنس متفاوتی از پوست است بنابراین باید انتخاب کمک لوازم‌های ارایشی هم بر اساس جنس پوست و هم شرایط آب و هوایی باشد.

* اگر در جایی هستید و یا قرار است به مدت طولانی در زیر آفتاب بمانید از فیکساتورهایی استفاده کنید که دارای ضدآفتاب هستند و از پوستتان محافظت می‌کند.

* اگر محیطی که هستید خشک و سرد است حتما از فیکساتورهای مرطوب کننده استفاده کنید تا هم از پوستتان محافظت کند و هم آرایشتان را زیباتر نگه دارد.

* اگر دارای پوست خشکی هستید دقت کنید فیکساتوری که خرید می‌کنید دارای الکل کمی باشد. الکل باعث خشک تر شدن پوست می‌شود.سعی کنید فیکساتوری که خرید می‌کنید آبرسان باشد و پوستتان را مرطوب کند.

* اگر پوستتان چرب است و یا پوست مختلطی دارید از فیکساتورهای بدون چربی یا oil free استفاده کنید. زیرا این نوع از فیکساتورها منافذ پوستتان را نمی بندند و باعث ایجاد جوش نخواهند شد.

روش بیک کردن آرایش

بعد از این که کرم پودر را به خوبی محو کردید و کانسیلر زدید، با استفاده از یک اسفنج مرطوب یک لایه ضخیم از پودر تثبیت کننده آرایش را به آرامی و با ضربه‌های ریز روی ناحیه زیر چشم، روی چانه و ناحیه t-zone بزنید. در کل این پودر روی قسمت‌هایی که با استفاده از رنگ روشن‌هایلایت شده استفاده می‌شود.

بعد از زدن پودر، حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا چربی کرم پودر و کانسیلر به خوبی جذب شود و ماندگاری آرایش تان هم افزایش پیدا کند. همچنین احتمال ایجاد خطوط ریز و چین و چروک در اطراف چشم کمتر می‌شود. سپس با استفاده از یک براش نرم باقی مانده پودر را از صورت پاک کنید.اگر دسترسی به پودر بیک نداشتید می‌توانید از پودر بچه به جای آن استفاده کنید.

معصومه جان محمدی- کارشناس آرایش و زیبایی