وقتی روان هم سرما می‌خورد!

وقتی روان هم سرما می‌خورد!

وقتی روان هم سرما می‌خورد!

۱۳۸۹/۱۱/۰۶-افسردگی، نوعی غم و اندوه و کاهش بیش از اندازه سطح شادمانی است که آن را با احساسات شدیدی مانند ناامیدی، اندوه و پوچی شناسایی می‌کنند. افسردگی قادر است افکار، احساسات، رفتار، سلامتی جسمانی و روحی را تحت الشعاع قرار دهد. افسردگی می‌تواند برای هر کسی به وجود آید. تقریبا پانزده درصد ما حداقل یک دوره افسردگی شدید را در زندگی تجربه کرده ایم که نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد. در کشورهای توسعه یافته، افسردگی بعد از بیماری گرفتگی سرخرگ قلبی، به عنوان دومین عامل مهم مرگ زودرس و از کار افتادگی است. این قاتل خاموش اغلب به نام سرماخوردگی معمولی روان خوانده می‌شود. افسردگی یکی از عوامل بزرگ خطر بروز و پیشرفت بیماری‌های قلب و عروق است. در حدود ۹۰ درصد بیماران افسرده وقتی که از کمک بهره مند می‌شوند در طی سه الی شش هفته بهبود حاصل می‌کنند.

توصیه‌های مهم:

* روزانه ورزش کنید. امروزه نقش ورزش در مقابله با افسردگی، کاهش اضطراب، استرس اثبات شده است، بنابراین فعالیت ورزشی روزانه را فراموش نکنید. سی دقیقه تمرین و نرمش بدنی برای حداقل سه روز در هفته می‌تواند در عرض چند هفته حال شما را بسیار بهبود بخشدروانشناسان معتقدند که حتی ۱۰ دقیقه قدم زدن روزانه در هوای آزاد، به ویژه برای افراد افسرده می‌تواند نتایج مثبت به بار آورد.

* اندیشه‌های منفی را دور بریزید. فردی که افسرده است و در اندیشه‌های خود غوطه‌ور شده بسیار کمتر به خودش توجه می‌کند. از همه مهم‌تر نسبت به زندگی و امور گوناگون، تصور منفی دارد و همه چیز را پوچ و بی‌هدف می‌انگارد. اعتقاد مذهبی‌تان را افزایش دهید. افرادی که دید مذهبی و روابط اجتماعی خوبی دارند کمتر به افسردگی دچار می‌شوند.

* سیگار نکشید. سیگار کشیدن باعث افزایش افسردگی می‌شود؛ از این رو،بهتر است آن را ترک کنید.

* مراقب نشانه‌های هشداردهنده باشید. علائم افسردگی را فراموش نکنید. برخی از نشانه‌های هشداردهنده افسردگی عبارت اند از: احساس ناامیدی و بدبینی، غم و اندوه پایدار، بی‌حالی، احساس پوچی، گناه، بی‌ارزشی، درماندگی، اضطراب، ناراحتیهای جسمی مانند سردرد یا اختلال گوارشی که نسبت به هیچ گونه درمانی پاسخ مثبت نشان نمی‌دهد.

* در مصرف مواد کافئین‌دار دقت نمایید.کافئین ماده محرکی است که افراد گوناگون واکنش‌های متفاوتی نسبت به آن از خود نشان می‌دهند. افراد افسرده نسبت به این ماده حساس‌تر هستند.

* برای حفظ سلامت روحی خویش و به ویژه پیشگیری از افسردگی کارهایی را که به آن‌ها علاقه و کشش دارید انجام دهید.

* در برنامه‌های روزانه خود، کارهایی را که بیشترین شادمانی را برای شما ایجاد می‌کنند بگنجانید.

* سعی کنید در هر کار، حتی مشکلات، لبخند بزنید. در هر کاری کمی شوخ طبعی را چاشنی کنید و در این مورد به نظرات و اعتقادات بی‌اساس دیگران توجه نکنید. و هرگز اجازه ندهید تا دلسردی و ناامیدی در روح‌تان رخنه کند.

* مثبت‌اندیش باشید. اندیشه‌های مثبت را جایگزین افکار منفی خود کنید. کوشش نمایید که اندیشه‌ها و خاطرات خود را ببینید و بشناسید. از مصرف روزانه میوه‌ها و سبزی‌ها غافل نباشید. میوه‌ها و سبزی‌ها منبع سرشار ویتامین‌ها و املاح، فیبر (الیاف گیاهی) و ده‌ها ماده شیمیایی دیگر هستند که بدن را در مقابل بیماری‌ها و آسیب‌ها محافظت می‌کنند و از بدن در مقابل کهولت، افسردگی، سرطان، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های شدیدتر محافظت می‌کنند. گیاه پزشکان سالاد حاوی برگ‌های ریحان را به علت خاصیت ضد افسردگی آن تجویز کرده‌اند.

* خود را در خانه زندانی نکنید. افسردگی انسان را گوشه‌نشین می‌کند. پس با دیدار دوستان، گردش در پارک، خرید کتاب، تماشای مکان‌های دیدنی، تماشای تئاتر، رفتن به سینما و دیگر تفریح‌هایی که نیاز به بیرون رفتن از خانه دارند، خود را سرگرم کنید. برای اوقات فراغت خود، به ویژه غروب‌های جمعه حتما از قبل برنامه‌ریزی کنید.  

* غلات مصرف نمایید. خاصیت ضد افسردگی غلات( گندم، جو) به ویژه جو شناخته شده است.

* صبحانه را از برنامه غذایی‌تان حذف نکنید. هیچ وقت صبحانه را از برنامه غذایی حذف نکنید، زیرا مهم‌ترین وعده غذایی روزانه است . مطالعات نشان داده است که صبحانه باعث افزایش انرژی شما در طول روز می‌شود و این دقیقا چیزی است که برای فعالیت‌های مغزی نیاز دارید. صبحانه همراه با غذاهای فراهم شده از غلات، نان و عصاره عنصرها که با اسید فولیک غنی شده باشند، باعث افزایش تنظیم ویتامین B در خون می‌شود.

وحید عرفانی- نویسنده و پژوهشگر حوزه سلامت